DE PAARDENFOKKERIJ IN ZUID-BEVELAND 388 ZEEUW SCH LANDBOUWBLAD. Dat de mechanisatie het aantal paarden per bedrijf belangrijk heeft doen inkrimpen, weet ieder. Op gelukkig maar heel enkele bedrijven is het zo, dat het weiland tot aan de voordeur is omgeploegd. Paarden, koeien en ander kleinvee behalve een kip, die moet zorgen voor het eitje bij het ontbijt of bij de sla worden er niet meer gehouden. Daar is alle fleur en romantiek die onze boerenbedrijven eigen is, zoek; het is of de erosie daar hoogtij viert. Ziet men daarnaast een bedrijf, waar de levende have in alle delen is vertegenwoordigd, waar de merrie met haar veulen graast in de zonovergoten bloeiende boomgaard of tussen de runderen in de met meidoorn omzoomde weide, dan is het een verschil als tussen dag en nacht. Uit het reclame-biljet voor de a.s. landbouwtentoonstelling zou de oningewijde licht de conclusie kunnen trekken, dat deze uitsluitend in het teken van de mechanisatie zal staan en kan de vraag gesteld worden, of het in Zuid-Beveland al zover is, dat er niet voldoende presentabele levende have meer op de boerderijen aanwezig is. Zo is het zeker niet. De verschillende afdelingen, die de inzen dingen van paarden, vee en kleinvee verzorgen, zullen dat bewijzen. Met name de paardenfokkers zullen tonen nog voldoende materiaal te hebben, dat de belangstelling van de bezoekers ten volle verdient. in grote waardering mijn hoed af. Ook het werk van de Hengstenvereniging te Oudelande in het verleden, moet ten zeerste ge waardeerd worden. Ondbr meerdere getuigt hier van de aankoop van César du Melo, K. 1788, zoon van de roemruchte Clairon de la Lys, K. 1488 en Marquis. Naast deze hengsthouderij in verenigingsverband hebben ook de particuliere hengsthouders in ruime mate hun steentje bijgedragen. De hengsthouders Lenshoek, Van 't Westeinde, P. en M. Vermue, Gebrs. Verdonk, Wagenaar, Luyk, Jeronimus, Geus, hun aller werk mag gerust in het licht der waarderende belang stelling gesteld worden. Het fokproduct Castor, K. 916, van de heer Lenshoek, werd in 1928 Nationaal Kampioen, ter wijl zijn fokproduct Karei van Keilen, K. 2371, in 1953 in het Keurstamboek werd opge nomen. Ulrich, K. 1817 en Clairon van Hoek, K. 1714, van Gebrs. Ver donk, hun namen leven nog voort, terwijl van deze stal Nico II van Caroline, K. 2352 en Evert van Brunswijk, K. 2372 in resp. 1952 en 1953 tot het Keur stamboek werden toegelaten. Insiders weten welk een zwaar examen moet afgelegd worden om in het Keurstamboek te wor den opgenomen. De hengsten Manola's Karei, K. 1295 en Marnix, K. 2005, van J. van 't WesteindeVermue, hebben o.m. de fokkerij goede diensten bewezen en Kovaes Qp het bedrijf Een geliefkoosd plekje Dat bewees ook de fokdag, die in 1953 ter ge legenheid van het 40-jarig bestaan van de Bond van Zuid-Bevelandse Paardenfokkers op de Grote Markt ttaöoes •,wer^, gehpuden- Dq^e Bond zal dit in fftrnpnwerking, r^e,t. de Afdqling Zetland Van de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandse Trek paard" op de a.s. tentoonstelling op 18 Juni zeker opnieuw bewijzen. De paardenliefhebbers en dat zijn er gelukkig veel meer dan de motor enthousiasten willen doen geloven zullen hun hart kunnen ophalen. De inschrijvingen waarbor gen dit. Trouwens, deze grote belangstelling voor ons edele trekpaard komt overal in den lande bij de keuringen naar voren. Ik herinner slechts aan de bijzonder grote belangstelling, die de Centrale heng- stenpremiekeuring hier te Goes ieder jaar opnieuw geniet. Ook het aantal inschrijvingen voor de paardenkeuringen handhaaft zich en wat vooral belangrijk is, de kwaliteit blijft eveneens gehand haafd. Het was wel tekenend, dat de jury van de ver plichte hengstenkeuringen dit jaar na de keuring te Goes kon zeggen, dat dit de beste van alle reeds buiten Zeeland gehouden keuringen was. En dat dit zelfs nog gezegd kon worden de volgende dag", na de keuring te Oostburg. Dat de kwaliteit van de paarden hier op peil blijft, is niet zonder reden. Immers, steeds lieten en laten nog de Zuid-Bevelandse hengsthouders opnieuw blijken, dat het beste hun maar net goed genoeg is. Ze werken met vaderpaarden, die tot de allerbeste behoren. Daarbij leeft bij vele merrie houders eveneens de gedachte, dat voor hun fok- merries alleen de beste hengst maar net goed ge noeg is. Een bijzondere plaats in de Zuid-Bevelandse hengstenhouderij neemt de Hengstenverreniging „Zuid-Beveland" in. Geen moeite is haar bestuur te veel, geen kosten zijn de vereniging te hoog, als het gaat om beslag te leggen op het beste wat te koop is. Het huldigen van dit standpunt kwam wel sterk naar voren bij de aankoop van Certain van Lams- waarde, K. 1429, zoon van de beroemde Frans, K. 714. Dat deze nieuwe aankoop in 1932 het Nationale Kampioenschap verwierf, was wel een schitterende beloning voor de bij deze koop aan de dag gelegde durf. Later werd aangekochti Nico van Smakt, K. 2014, die het tot Nationale Reserve Kampioen bracht, terwijl het vorige jaar weer een nieuwe aankoop, Edelman van Veldzicht, K. 2310, tot Na-, tionale Kampioen werd uitgeroepen. Voor een bestuur van deze vereniging, dat onder de bezielende leiding van de voorzitter Scheele de Putter, zoveel bijdraagt tot verhoging var> het peil van de Zuid-Bevelandse paardenfokkerij, neem ik houders zullen middels deze tentoonstelling op .18 Juni daarop een waardig en passend antwoord geven. Nu weet ik zeer goed, dat ons moderne bedrijf zonder motortrekkracht welhaast niet denkbaar is; men moet met de tijd mee. Maar er zijn op een boerenbedrijf honderd en één karweien, die 't goed koopste met de meest goedkope trekkracht, ohs trekpaard, kunnen verricht worden en onder be paalde weersomstandigheden ook het beste. Denken we maar aan bijzonder natte najaren of onze ge- inundeerde gronden, waarop de motortrekkers zo licht in de vruchten zichtbare sporen achterlaten. Daarom, wanneer het economisch verantwoord is, laat dan paard en motortrekker elkaar aanvullen. Te betreuren valt, dat bij zovele jongeren alle lust om met paarden te werken, ontbreekt. Ze rijden liever met zielloze motortrekkers. Moeten ze eens met paarden werken, dan bestaat er uiteraard geen goede samenwerking tussen man en paard. Met als gevolg: het paard wordt verknoeid. Een paard heeft een ziel; immers hoe kan het zich hechten aan degene, die er goed mee omgaat. En het is ook een denkend wezen. Hoe is het anders te verklaren, dat, toen een knecht inet twee voor een wagen gespannen paar den een onbewaakte overweg in het Goese land van Kruiningen, K. 1786, van M. Vermue en Carlo van Schelp kreek, K. 1737, van P. Vermue en nog zovele andere hengsten van de andere hengsthouders droegen het hunne er toe bij. In de laatste verlopen jaren is de heer Timmer man van Kattendijke als hengsthouder naar voren gekomen, eerst met Nico van Ella, K. 2299, die in zijn afstammeling reeds liet zien, dat hij een papa van formaat is. Nico van Dorpbroek, K. 2351, kwam in 1952 triomferend uit het K.-examen zweet kamertje en zijn laatste aankoop, de 3-jarige Guido van de Kluis, 175858, werd op de centrale premie keuring te Goes tot de beste van de 3-jarigen ver klaard. Dit zijn zo maar enkele grepen uit de Zuid- Bevelandse hengsthouderij, maar ze tonen aan, dat iedere merriehouder, die een beste merrie bij een beste hengst wil brengen, in Zuid-Beveland terecht kan. De Zuid-Bevelandse hengsthouders doen het mogelijke om Zuid-Beveland tot een der beste fok- distrieten te maken. Dat ook de merriehouders hier toe bijdragen, wat van hen verwacht mag worden, stemt tot verheuging. Er wordt door sommigen wel beweerd, dat het niets meer is met de paarden- houderij. Welnu, de Zuid-Bevelandse paarden- ,De Keilen" worden nog veel paarden gehouden. moest passeren, de paarden voor de overweg uit zichzelf bleven staan, omdat er een trein naderde, waar de knecht nog geen erg in had. Zo is ons trekpaard de trouwe, sterke medewerker van de boer. Laten de landbouwjongeren het goed omgaan met paarden zich eigen maken. Ze zullen dan 'er varen, dat het werken met paarden geen kruis, maar een genot is. Ga eens naar de bedrijven van de voorzitter van de Afdeling Zeeland van de Koninklijke Ver eniging „Het Nederlandse Trekpaard", de heer Lens hoek, waar met grote tevredenheid nog met onge veer een dertigtal paarden wordt gewerkt. Of neem eens een kijkje op ,de Monnikenhof te Kattendijke en laat u door de fjgenaar, de heer Timmerman, de Secretaris van jfe Bond van Zuid-Bevelandse Paardenfokkers, eeps voorlichten, hoe paarden- en motortrekkracht elk^r kunnen aanvullen. Emjals dan Timmerman Jr. er bij is, zal men van hem kunnen leren hoe men met paarden moet omgaan en hoe het werken ermee grote voldoening kan schenken. De paardenstapel gaat in aantal uiteraard achter uit, maar het werk van de Zuid-Bevelandse hengsten- en merriehouders is er borg voor, dat de kwaliteit dit? niet zal doen. Van harte hoop ik, dat op onze boerenbe drijven een economisch^ verant woord aantal paarden gehand haafd zal worden. En dan geen mengsel van verschillende ras sen, zoals men hier en daar ziet, maar van het onovertroffen ras van eigen bodem, het Neder landse Trekpaard. De afdeling paarden zak zeker weër als steeds een van <te be langrijkste afdelingen tfan de tentoonstelling zijn. Zeker zal de belangstelling bij de keu- ringsbanen en bij het rondlei den in de ring weer groot zijn. Dit zal aantonen, dat de liefde voor ons edele trekpaard, dat vooral in de laatste der oorlogs jaren het Nederlandse volk heeft behoed voor nog groter hongerlijden, nog niets heeft in geboet. Dat we weer opnieuw die grote belangstelling zullen mogen ervaren, hoop ik van Jn dg weide van de heer D. A Timmerman te Kattendijke, harte. CAPPON.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 8