Verschillen in agrarische structuur tussen twee poldergebieden «VICTORIA» ZADEN voor een betere oogst GEBRs DE JONGH GOES ZEEUW SCH LANDBOUWBLAD. $85 MAATREGELEN TOT VERBETERING. Uit het vorenstaande moge duidelijk zijn geworden, dat ruilverkaveling de allesbeheer sende factor is voor de land bouwkundige ontwikkeling van een gebied als de Poel van Goes. Ruilverkaveling zou in de eer ste plaats het gebied een goed net van wegen en waterlopen geven. Het zou het einde bete kenen van de vele kronkelweg jes en de regelmatig weerkeren de wateroverlast. In de tweede plaats zouden in het kader van de ruilverkaveling boerderijen kunnen Worden gesticht. Welis waar zou dit afbreuk doen aan de romantiek van de verlaten uitgestrektheid, waarin de be zoeker zich alleen waant, maar mede de voorwaarden scheppen voor een doelmatige exploitatie van deze gemengde bedrijven. Daarvan zou in de eerste plaats het grasland profiteren. Omwei- den in niet te grote percelen, van het inmiddels voor zoveel mogelijk op verantwoorde wijze bij de ruilverkave ling geëgaliseerde grasland, zal dan zonder bezwaar kunnen plaats vinden. Een rationeler bemesting zal hieruit voort vloeien. Met name de stikstofbemesting zal Ja, als de "boeren van de Poel eens dezelfde kansen hadden als andere boerenzou dit grasland er dan niet zo uitzien? niet bij een betrekkelijk grote hoeveelheid ineens meer worden verstrekt, maar bij hoeveelheden van 25-30 kg N na weiden en 60-80 kg N na maaien in 5 of 6 keren per seizoen. Bij overvloedige gras- groei in het voorjaar zal een deel worden benut voor het vullen van silo's met dit jonge eiwitrijke materiaal. Er zal minder grasland komen, omdat de verbetering van de ontwatering en de ontsluiting van het gebied er toe zal leiden dat meer grasland van thans voor bouwland geschikt wordt, maar het grasland dat blijft zal door doelmatig gebruik twee- of driemaal zoveel gaan produceren. Kortom, er zal een vorm van graslandgebruik ontstaan, zoals wij die thans zien ontwikkelen op Walcheren en wel licht over een jaar of vijf na de herverkaveling evenzeer op Schouwen-Duiveland en Tholen. Maar ook de exploitatie van het bouwland zal vooruit gaan, al was het alleen reeds door de ver betering van ligging, vorm en grootte der kavels. De machinale bewerking van het bouwland zal hier door ongetwijfeld worden bevorderd. Uiteraard zal het bouwland ook profiteren van de verbetering van het net van wegen en waterlopen. Dit is alles nog: toekomstmuziek, maar toch een muziek, die reeds in vele varianten is gecomponeerd en waarvan betrokkenen, wanneer zij de compositie begrijpen, ook veel genoegen beleven. Hiermede be doelen wij, dat daar waar de practijk de gegeven mogelijkheden na een ruilverkaveling ook heeft benut, de vooruitgang van de streek indrukwekkend is geweest, en daar waar dit is nagelaten, ondanks alle moeite en kosten eigenlijk weinig is bereikt. De boeren in de Poel van Goes zijn geen slechtere boeren dan anderen. Alleen de kansen, die hen geboden worden zijn kleiner dan elders. Het is in de eerste plaats een zaak van deze boeren zelf deze kansen te verbeteren. Ruilverkaveling is daartoe het aangewezen middel. Eerst daarna kunnen zij tonen wat zij als boer waard zijn Boeren uit de Poel, let op Uw zaak DOOR IR. M. SANDERS EN A. C. SIMONSE Om een inzicht te krijgen in de rijke variatie op agrarisch gebied in de kring West Zuid-Beveland moeten we ons beperken tot een keuze. Het ligt niet op mijn weg, de fruitteelt in de Zak te gaan vergelijken met de akkerbouw in de Wilhelmina- polder. Deze extremen vallen direct op bij de rijtoer. Bepalen we ons echter tot de polders ten Zuiden van Wolphaartsdijk, te weten de Oost Nieuwland- polder, de Heerenpolder en de Nieuw Sabbinge- polder met een gezamenlijke oppervlakte van plm. 600 ha en vergelijken we deze met polders in de omgeving van Nieuwdorp-Lewedorp, bijvoorbeeld met de West-Kraayertpolder ter grootte van plm. 500 ha, dan treden bij nadere beschouwing ook nog grote verschillen naar voren. In de eerste plaats de bedrijfsgrootte. Het aantal landbouwbedrijven in de genoemde polders bij Wolphaartsdijk bedraagt 14, tegen 41 in de West- Kraayert, waarbij de fruitbedrijven buiten beschou wing zijn gelaten. - VERDELING VAN DE BEDRIJFSGROOTTE Grootte Aantal bedrijven in ha Wolphaartsdijk West Kraayert 0— 5 ha 1 26 5-^-10 ha 1 1 10—20 ha 2 3 20—40 ha 8 8 Boven de 40 ha8 3 Hiervan 10 bedrijven in de groep 0—2 ha. De snelle bevolkingsaanwas leidde in de West Kraayért tot versnippering van de grond, temeer daar slechts weinig jongeren naar elders vertrok ken. In de polders onder Wolphaartsdijk is de be volkingsaanwas gering, de bedrijven worden niet gesplitst, mede omdat de jongeren er op uit trekken. De verkaveling van de eerstgenoemde polders is goed te noemen. Met de verkaveling van de West Kraayert is het echter anders gesteld. De basis voor een goede verkaveling is wel aanwezig; de lijnrechte verbinding Lewedorp's-Heerenhoek deelt de polder in N.Z.-richting in tweeën. Door de grote versnippering, vooral in het Zuiden, laat de verkaveling echter wel iets te wensen over. Rijdende over de Rijksweg bij Lewedorp, valt dit niet zo zeer op, daar in het Noorden van de polder enkele grote bedrijven liggen. In de West Kraayert overheerst het gemengde bedrijf, terwijl in de polders rond Wolphaartsdijk in hoofdzaak akkerbouw bedreven wordt. PERCENTAGE VAN DE TOTALE OPPERVLAKTE IN GEBRUIK ALS Wolphaartsdijk-polders West Kraayert Akkerbouw 88 74 Grasland 10.5 22 Fruitteelt 1.5 4 We zien dus duidelijk dat de oppervlakte grasland in de West Kraayert tweemaal zo groot is. De oppervlakte grasland in de Heerenpolder zou nog aanzienlijk minder zijn, als de lage strook grond bij de Weel geschikt zou zijn voor akkerbouw. De graslandexploitatie van beide gebieden is dan ook niet zonder meer vergelijkbaar. Toch is die in de West Kraayert niet veel intensiever; Wat we eigenlijk' wël mochten verwachten. Hiermede raken we meteen de kern van het verschil: de mentaliteit van de boeren. De boeren onder Wolphaarts dijk zijn vooruitstrevender. Op 90 r/r van hun bouwland is grondonderzoek toegepast, ter wijl dit in de West Kraayert 35 r/c bedraagt. De uitslagen van het grondonderzoek tonen aan, dat er tussen beide gebie den geen grote verschillen be staan, met uitzondering van de Oost Nieuwlandpolder. De grondsoort bestaat in hoofdzaak uil zavel. Terwijl in beide ge bieden in warme, droge zomers plaatselijk schade door verdro ging kan optreden, vooral in het gedeelte van de West Kraayert ten Noorden van de Kasteelweg. Het bouwplan is globaal ge nomen ook gelijk, ongeveer een derde granen, een-derde hak- vruchten en een-derde handels- en andere gewassen. Maar de tarwe in de West Kraayert wordt bijna uitsluitend voor de consumptie geteeld, terwijl de oppervlakte voor de keuring onder Wolphaartsdijk niet onaanzienlijk is. Ook kunnen we nieuwe ras sen hier eerder vinden dan in de West Kraayert. De arbeidsvoorziening is in de West Kraayert gunstiger, door aanwezigheid van vele grote ge zinnen. Terwijl onder Wolphaartsdijk vrouwelijke arbeidskrachten zelden ingeschakeld worden, is dit in de West Kraayert veelvuldig het geval, zowel uit eigen gezin als uit omliggende dorpen. Toch is de arbeidsvoorziening onder Wolphaartsdijk niet ongunstig, doordat men over een behoorlijke vaste kern van arbeiders de beschikking heeft. Het ge volg is dan ook dat men weinig te velde verkoopt, terwijl dit in de West Kraayert nogal eens het ge val is. Uit het voorgaande hebben we gezien, dat twee gebieden, die van nature vergelijkbaar zijn, door allerlei omstandigheden een heel verschillende be drijfsvoering toepassen. i Het Zwaakse Weel. Voor LandbouwFruiten Groenteteelt Staan wij een heel jaar door gereed STAND No 2 Telef. 2180-2189 (K1100)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 5