De Zeeuwse landbouw in een veelbewogen tijdvak 382 ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD. der dan 30.000ha, in Zeeland onder de herverkave ling werd gebracht. Het is merkwaardig, en eigen lijk toch weer niet, dat de uitvoering van de ge noemde grote werken hun eigenlijke oorzaak von den in buitengewone oorzaken, n.l. oorlog en ramp, die Zeeland teisterden. Wanneer deze grote werken binnen een jaar of zes gereed zullen zijn, zullen grote delen van Zee land, wat de verkaveling en ontsluiting betreft, een geheel ander aanzien hebben gekregen en meer geschikt zijn voor een moderne bedrijfsvoe ring, dan voorheen het geval was. VERDERE GEVOLGEN VAN DE RAMP. Maar de ramp van 1 Februari heeft, naar wij met stelligheid mogen verwachten, nog grotere consequenties dan de genoemde ruil- en herverka velingen, n.l. het tot uitvoering komen van het z.g. Drie-eilanden en het Deltaplan. Het is nog niet zo heel lang geleden, dat degene, die op de kaart langs de kust een lijn trok van Zeeuwsch-Vlaanderen naar Hoek van Holland om op deze wijze aan te duiden dat de zeegaten moesten worden afgesloten voor een fantast werd versleten. En terecht, omdat de technische mogelijkheid ontbrak. Thans is deze afsluiting geen fantasie meer. De voortgeschreden techniek, en niet in het minst de stormramp van 1 Februari, zijn aanleiding dat de plannen die men in een nog ver verwijderde toekomst eerst verwezenlijkt meende te zullen zien als de voortekenen niet bedriegen, ip de volgende vijf en twintig jaren werkelijkheid zullen worden. Zoals de Friezen in vroegere eeuwen een halt toeriepen aan de oude Middelzee, die ver in Fries land doordrong, en wij nog in deze eeuw een halt toeriepen aan de Zuiderzee, zo zal thans een dam worden opgeworpen tegen de Noordzee, die thans tweemaal per dag de zeegaten in en uit stroomt, zonder tegenmaatregelen van de mens steeds gro ter kommen vormend en onze oeververdediging ondermijnend. De verdediger van het land, de mens, zal thans op een korte maar vooruitgescho ven linie, de strijd gaan voeren, met de oude stel ling als tweede linie. Het Drie-eilandenplan, «dat, zoals bekend, beoogt Noord-Beveland met Walcheren en Zuid:Beveland te verbinden door twee dammen één in de buurt van Vrouwenpolder naar. Noord-Beveland, en één in de omgeving van het Katse Veer naar een tegen overliggend punt van Zuid-Beveland is in wezen op één lijn te stellen met de reeds in vroeger jaren gebouwde Sloe-, Sloote en Kreekkrakdam, die eveneens eilanden met de z.g. vaste wal verbonden. Wij zouden ons Zeeland zonder de laatste verbin dingen niet meer kunnen voorstellen. En toch is het zo geweest en in vroegere eeuwen was het nog wel erger, toen Zeeland als het ware een archipel van eilanden vormde, zoals op de' afbeelding dui delijk blijkt. Wanneer over "enkele jaren Ir Dibbits noem de het jaar 1960 de dammen gereed zullen zijn, zal het aantal werkelijke Zeeuwse eilanden weer met één verminderd zijn. Het reeds jaren actieve brugcomité van Noord- Beveland ziet haar streven werkelijkheid worden, vermoedelijk veel eerder dan werd verwacht. Waar bij het er weinig toe doet of de vaste verbinding niet uit een brug, maar uit een dam, zelfs twee dammen, zal bestaan. Wanneer deze dammen gereed zullen zijn, treedt in de Zandkreek uiteraard een geheel nieuwe situ atie op. De getijbeweging behoort dan tot het ver leden, met gunstige gevolgen voor de oeverver dediging der aanliggende polders. De afgesloten Zandkreek zal uiteraard een eigen peil hebben, waarbij de hoogte van het peil mede zal beslissen, welke oppervlakten droog zullen vallen en om- kaad kunnen werden. 21 IJ, die gedurende de laatste vijf en twintig jaren de gebeurtenissen, die zich in of rondom ions van oordeel zijn, dat zich in deze periode den, hebben beleefd of gadegeslagen, zullen met het landbouwbedrijf in onze provincie voorde welhaast rigoureuze veranderingen hebben vol trokken. Overigens deden grote wijzigingen zich niet alleen in de landbouw of alleep in Zeeland voor. Voor ons gehele volk, welhaast voor de gehele wereld, is de door ons genoemde periode een tijd van enorme veranderingen op velerlei gebied. Wij zullen ons in dit artikel uitsluitend bepalen tot het agrarisch bedrijf in onze provincie en dan komen wij tot de conelustie, dat er in de geschiede nis wel geen periode is geweest, waarin zich zulke grote veranderingen hebben voltrokken of zich aankondigden, dan juist in de afgelopen kwart eeuw. In een bonte rij hebben al deze gebeurtenissen, die een grote invloed hadden op het boerenbe drijf, en niet te vergeten de boeren zelve, zich aangemeld. In talloze bijeenkomsten v,an de boeren- organisaties werden de problemen bestudeerd en besproken. Aan stof om over te spreken heeft het de landbouwvoormannen in deze periode dan ook niet ontbroken. Het is een gelukkige om standigheid, dat de boer over een behoorlijke organisatie en deskundige voormannen beschikte om over al deze problemen, die zo nauw met zijn bedrijf zijn verbonden, zich een oordeel te vormen. BEMOEIING VAN DE OVERHEID. Na de crisis der dertiger jaren, die vele bedrij ven aan de rand van de afgrond bracht, volgde, mede door de actie der boerenorganisaties, hulp van de zijde der Overheid, door het treffen van een reeks z.g. crisismaatregelen, te beginnen met tot ontwikkeling te brengen, die hij niet meer vermag te beheersen. LANDAANWINNING EN VERKAVELING. Het grondgebied van Zeeland werd vergroot door inpolderingen van het Zuid-Sloe en de Braak- De ,,zak" van Zuid-Beveland in de tijd van Jacoba van Beiereu CLICHE WELWILLEND AFGESTAAN DOOR DE N. F. O. IN ZEELAND het product tarwe, doch eindigend met maatrege len voor nagenoeg alle producten van land- en tuinbouw. Deze maatregelen waren op zichzelf reeds belangrijk, omdat ze een einde maakten aan een periode, waarin bemoeiing van de Overheid met het individuele bedrijf nagenoeg niet voor kwam. Na de inval van de Duitsers en de daarop volgende bezetting, kwam een periode van dikwijls ontzaggelijk veel persoonlijk leed, ellende en mate riële schade; een teveel aan ergernis, doch een tekort aan nagenoeg alles. Zouden wij allen de eigenlijke betekenis van het wbord vrijheid ooit te voren beter hebben begrepen, dan in die dagen? STORMACHTIGE ONTWIKKELING NA DE OORLOG. Na deze oorlog, waaruit onze provincie wel uiterst zwaar gehavend te voorschijn kwam, volg de een tijd van wederopbouw van alles wat ge durende deze oorlog werd verwoest en aanvulling van datgene, wat tijdens de oorlog versleten was of niet kon worden aangevuld. Een wederopbouw, die leidde tot een mechanisatie en motorisatie van de bedrijven in een welhaast stormachtig tempo. In vrijwel alle delen van Zeeland kwamen be waarplaatsen voor granen, aardappelen, uien, fruit enz. tot stand, vooral door samenwerking der boe ren, maar ook door particulieren. Het zijn vooral de graansilo's, die in de meeste delen van Zeeland werden opgericht, die door hun hoge- bouw, te zamen met de vele kerktorens, het landschapsbeeld in Zeeland beheersen, en welhaast een symbool zijn van de Godsvrucht en de dadendrang van de Zeeuwse boerenstand na de oorlog. Op organisatorisch gebied voltrokken zich, in het bijzonder na de oorlog, grote veranderingen door het optreden van de Stichting voor de Landbouw, sinds kort gevolgd door een publiekrechterlijke be drijfsorganisatie. Een Gezondheidsdienst voor die ren kwam tot stand en het vrijworden van onze veestapel van de rundertuberculose is reeds een feit geworden. Nog op een ander punt voltrokken zich na deze oorlog grote wijzigingen, n.l. in het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen in land- en tuin bouw, die, in velerlei vorm en benaming, en in steeds grotere hoeveelheden toepassing vinden. Er is geen boer of fruitkweker meer, die er geen 1 ge bruik van maakt. Soms, wanneer men, staande in een gewas, meer de geuren van een ziekenhuis dan die van een frisse natuur inademt, vraagt men zich af hoe vorige geslachten toch nog een oogst konden krijgen. En op het gebied van de chemische onkruidbe- strijding is de ontwikkeling nog in volle gang zo niet de mens zichzelf vernietigt door krachten man. Zonder internationale verwikkelingen zou nu, in het nog ontoegankelijke schorrengebied, het land van Saeftinge, mogelijk reeds oogst te velde hebben gestaan. Vóór de oorlog had de ruilverkaveling ondanks alle moeilijkheden, die er voor de betrokkenen tij delijk aan zijn verbonden, een uiterst belangrijke maatregel om tot verdere rationalisatie van de be drijven te komen behoudens enkele voorbereidin gen van uitvoering in Zeeland, nog geen toepas- sing gevonden. De oorlog bracht ook hierin grondige verande ring. Kort na de oorlog volgde, rechtstreeks ten gevolge van inundatie, een ruilverkaveling van de polder Kruiningen, en de overstroming van Wal cheren, veroorzaakt door het stuk bombarderen van de dijken, had een herverkaveling van nage noeg het eiland tengevolge. Een herverkaveling, gepaard met een sanering van de bedrijven, welke uniek was in de geschiedenis van de verkaveling in Nederland. De stormramp van 1 Februari van het vorige jaar, die grote delen van Zeeland zo zwaar trof, waarbij honderden het leven verloren en onnoem lijk veel aan waarden verloren ging, was aanlei ding dat opnieuw een oppervlakte, thans niet min- De ,,zak" van Zuid-Beveland in de tijd van Prins Willem van Oranje CLICHÉ WELWILLEND AFGESTAAN DOOR DE N. F. O IN ZEELAND

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 2