J Geen expansie, maar specialisatie De kip met de gouden eieren en de V. P. Z. Twee jonge Veeboeren ZEEÜWSCH LANDBOUWBLAD. 405 DE VERZORGENDE FUNCTIE VAN DE MIDDENSTAND Men kan er over van mening verschillen of Goes het recht heeft zich „Centrum van Zeeland" te noemen. Dat Goes een centrumplaats is, met een verzorgende functie, kan echter niet worden ontkend. De omvang en het aantal der bedrijven met een regionaal verzorgende functie is groter dan het inwoneraantal van 14.000 zou kunnen verklaren. Wetenschappelijke analyses leveren vergelijkings materiaal, waaruit blijkt, dat de relatieve betekenis van Goes zeer groot is. Een algemeen erkend regionaal verzorgend centrum als de stad Groningen, blijkt, volgens een in 1949 door E.T.I, en P.P.D. uitgebracht rapport, verhoudingsgewijs door Goes met ca. 50 te worden overtroffen. De bestaansmogelijkheden van vele bedrijven blijken in belangrijke mate afhankelijk te zijn van de agrarische omgeving. Wil de Goese gemeenschap zijn taak verstaan, dan mag die gemeen schap er niet mee volstaan, alleen maar van de omgeving te profiteren. Inplaats van deze vorm van roofbouw, is het een kwestie van welbegrepen eigen belang, de bloei van de omgeving te helpen bevorderen en de ontwikkelingskansen van de wijde omgeving krachtig te stimuleren. GOEDE OPLEIDING, EEN EERSTE EIS Gelukkig is de tijd voorbij dat een boer werd geminacht. Het is niet alleen een andere naam aanduiding als men van landbouwer spreekt. De boer heeft bijna zeker een zeer degelijke opleiding genoten en in zijn organisaties een scholing ondergaan waar de stedeling dikwijls jaloers op mag zijn. De boerenstand heeft meer profijt getrokken van de on aangename economische ervaringen, dan zulks bij de middenstand het geval blijkt te zijn. De boeren stand weet zijn eisen op een behoorlijke wijze te stellen en voor die goede gefundeerde en geformu leerde eisen kon Goes niet doof blijven. Veel van wat Goes heeft te bieden, is door de boeren zelf tot stand gebracht of anders op een fatsoenlijke manier afgedwongen. Maar gewild of ongewild, het is er in Slacht nimmer de kip met de gouden eieren, maar wees vooral niet bang om die kip te slachten wanneer de eieren slechts verguld blijken te zqn. Er lopen in onze provincie vele duizenden kippen rond, waarvan de eigenaar denkt dat ze gouden eieren leggen, maar die bij nauwkeurig onderzoek slechts verguld blijken te zijn. Wij bedoelen hiermee, dat er op vele boerderijen nog kippen rondlopen, die weliswaar eieren leggen, maar dikwijls te weinig om de onkosten goed te maken. Het valt op dat bij boeren, waar overigens alles in orde is, de pluimveestapel eigenlijk slecht ver zorgd is. Wij begrijpen best, dat dit kleine onder deel van het bedrijf vaak geen of weinig belang stelling geniet, maar met een beetje moeite is het dikwijls in orde te krijgen. Voor de kleinere be drijven met veel kippen kan er ook een heel be hoorlijke bijverdienste in zitten. Wanneer we dan bedenken, dat de vogel- tuberculose in onze provincie veelvuldig voorkomt, dan is er voor de veehouders een dubbele noodzaak om aan dit onderdeel grote aandacht te besteden. We noemen hier maar enkele belangrijke onder delen op: de huisvesting; de aankoop van goede kuikens; de opfok van deze kuikens; de aankoop van jonge hennen; de afzet van eieren en de prijs daarvan; de afzet van slachtpluimvee; de keuze van het ras. In onze provincie is er een kleine, maar bloeiende vereniging, die zich met dit werk bezighoudt. De V.P.Z. of wel de Vereniging tot bevordering van de Pluimveeteelt in Zeeland. Op de tentoonstelling zal een grote stand worden ingericht door de V.P.Z., een stand die beslist de moeite waard zal zijn om te bezien. De voornaamste rassen, zowel de productie- als de slachtrassen, zullen hier te zien zijn, terwijl ook de tegenwoordig zo belangrijke gebruikskruisingen op de expeditie in ruime mate aanwezig zullen, zijn. Daarnaast zal de Veiling haar eiersorteermachine demonstreren, terwijl ook de verschillende kwali teiten eieren te zien zullen zijn. In dezelfde tent heeft de Rijkspluimveevoorlich- tingsdienst haar expositie, waar wij niets over zullen verklappen, maar die ook beslist de moeite waard is. Bovendien zal er een secretariaat ingericht zijn, waar men inlichtingen kan vragen over de pluim veehouderij en over de aankoop van pluimvee. De V.P.Z. doet wat zij kan om de pluimvee houderij in Zeeland op een hoger peil te brengen. Het enige waar deze vereniging gebrek aan heeft is leden, om zodoende een ruimere basis te vinden voor haar zaak. Brengt allen een bezoek aan de tent van de V.P.Z. en geeft ti op als lid. Voör enkele guldens per jaar helpt ti aan dit nuttige Werk mede. Pr. WAGENAAR Door J. H. ROOSE wethouder der gemeente Goes. Goes gekomen en meer dan dat. Zeker, in de tegen woordige tijd doet Goes graag en van ganser harte mee. De entourage die Goes biedt voor de Z.L.M.- dagen, zijn daarvan een bewijs. Wij mogen aan nemen dat straks het consulentenhuis een overdui delijk, meer onvergankelijk monument zal blijken. Dit alles betreft de Goese gemeenschap, maar zegt ons niet veel over de mentaliteit van de individuele Goese- naar. Het kost vooral de mid denstand, de stand die uiter aard het meest met de verzorgende functie heeft te maken, nog wel eens moeite om ruim genoeg te denken. Er is een tijd geweest, dat de Goese middenstander meende uitsluitend expansie te kunnen vinden ten koste van de dorpswinkelier. Men zag de winst toen uitsluitend in het aftroggelen van eikaars klanten. Een ideaal evenwicht is zeker nog niet bereikt. Toch is er wel wat veranderd. Men ziet in de dorps winkelier niet meer alleen een minder krachtige concurrent, die de mensen met huid en haar moet proberen te verslinden. Men heeft ervaren dat Goes des te voorspoediger ontwikkelt, naarmate het platteland tot bloei komt. Een klein beetje begrip, dat die dorpswinkelier in de eerste plaats een collega middenstander is, is wel ont staan. Het blijkt niet mogelijk samen op dezelfde buit te azen, daar de buit zich dat azen niet laat welgevallen en de concur rent zich niet zonder meer laat verdringen. Er is een andere weg gevonden. Men is zich gaan specialiseren. De dorpswinkeliers moeten ervoor zorgen, dat zij in de ge middelde dagelijkse behoeften van hun klanten op dezelfde wijze kunnen voorzien, als de plaatselijke verzorgende mid denstander dit in de stad doet. De plattelandsmiddenstand is zo op een hoger niveau gekomen en klanten en winkeliers zijn met deze toestand gebaat. Er blijft dan nog voldoende werkterrein over voor de middenstand met een regionaal verzorgende functie en deze hoeft minder zorg en vooral minder kapitaal te besteden aan de plaatselijke verzorging. De landelijke georganiseerde middenstanders krijgen van hun organisaties een reclamespreuk: „Ik waak in eigen zaak, ten allen tijd, tot ieders profijt." De eigen zaak, de krachtige stimulans van het directe eigenbelang, de voortdurende waakzame activiteit en de vruchten die allen hiervan plukken, deze gedachten kunnen moeilijk kernachtiger wor den uitgedrukt. Wij schreven hierboven dat de opleiding en de vorming van de middenstand, bij die van de boeren stand is achtergebleven. De middenstander moet het merendeel van zijn kennis in de practijk ver werven. De school des levens is een heel dure school. Wie daarin met schade en schande heeft geleerd, heeft heel wat geïnvesteerd. DE MIDDENSTANDER MOET ZICH SPECIALISEREN Toch moet de middenstander op zijn terrein de meest deskundige zijn. Hij is de enige die in direct contact komt met de meest belanghebbende, zijn klant. De middenstander krijgt geen kans zich achter wie of wat dan ook te verschuilen; hij is en blijft persoonlijk volledig aansprakelijk. De mid denstander werkt hard en langdurig, maar ook zijn capaciteiten zijn beperkt. Ergens ligt ook de grens van zijn werkkracht. Wil de middenstander de gunstige prestaties leveren, door de klant te laten profiteren van een mate van deskundigheid waarin anderen hem niet kunnen evenaren, dan moet hij zich wel specialiseren. Die specialisatie kan tot uit drukking komen in verfijnde vakkennis en vak bekwaamheid. De specialisatie zal bijna steeds blijken uit de voorraad en de sortering. Het in de ervaring en in de voorraad geïnvesteerde kapitaal, kan alleen rendabel worden gemaakt, als het draag vlak Waarop de bedrijven moeten steunen, voldoende breed is. Slechts daal' waar Voldoende Vraag is haar het artikel „specialisatie", gullen degenen die dit artikel voeren, zich kunnen handhaven. In dc regio nale verzorgingscentra zullen degenen, die zich door specialisatie van hun collega's willen onderscheiden, de gecentraliseerde mogelijkheid vinden om zich te handhaven. Gaat U nu de winkelstraten in Goes maar na en bekijk eens goed de meest op de voorgrond tredende bedrijven in Goes; het zijn bijna allen specialisten. Zodra en zolang de Goese middenstanders deze taak begrijpen, zullen zij samen met hun collega's in de dorpen volledig in de behoeften van hun col lega's kunnen voorzien. In die voorziening vullen zij elkaar aan. Samen met de klanten bepalen zij de bloei van de streek. Zij voorkomen de vlucht naar de grote steden. Zij leveren een belangrijke indirecte bijdrage voor het behoud van het streek eigene. Zij voorkomen de vorming van massa mensen en bevorderen de verscheidenheid. Zij staan niet langer tegenover elkaar, maar gaan op naar een synthese. Allen gezamenlijk vormen zij een veelzijdig geschakeerde, gezond ontwikkelde maat schappij. In zulk een maatschappij moet er wel belangstelling zijn voor alle onderdelen van het maatschappelijk leven. Het zou mij te ver voeren ook het gemeenschappelijk beleid in Goes in deze beschouwing te betrekken. OOK IN CULTUREEL OPZICHT Er is ook heel wat te zeggen over het culturele leven. Met slechts enkele grepen en meer actuele details moge ik volstaan. De tentoonstelling van werken van von Brucken- Fock, die begin Februari werd gehouden, was een daverend succes. Niet alleen viel de Haarlemse organisatoren het bezoek buitengewoon veel mee; vooral de verkoop van de schilderijen toonde een zo gunstig beeld als nooit voor mogelijk was gehouden. De concerten van het Rotterdamse Kamerorkest, eerst slechts schoorvoetend bezocht, trekken nu al zoveel bezoekers dat geen enkele zaal die kan ber gen. Het recente concert van het Rotterdamse Philharmonische Orkest trok meer dan 1000 be zoekers. Voor het beeldhouwwerk, dat het comité Hulde blijk Z.L.M. wil aanbieden, komen naast vele giften van f 100,f 250,ook veel kleine giften binnen, afkomstig van minder draagkrachtigen, die bij deze actie geen enkel zakelijk belang hebben. Tot vervelend toe, wordt telkens opnieuw door allerlei instanties en natuurlijke personen het Schuttershof-probleem aan de orde gesteld. Mogen we uit dit alles niet concluderen, dat Goes ook in cultureel opzicht een regionaal verzorgende functie heeft Hebben we te veel beweerd, toen we schreven over belangstelling in alle onderdelen van het maatschappelijk leven Dat er een zeer innig verband bestaat tussen de middenstander in Goes, die een nieuwe zaak opent of weer maar eens verbouwt, is wel duidelijk. Die middenstander bouwt niet met centen van het platteland. De boer rijdt niet in een auto met geld van de middenstand. Als dit artikel mag bijdragen tot het wederzijdse besef hoe een harmonische ont wikkelingsgang een dwingende noodzakelijkheid is voor ons mooie; gewest, zal daarmee een der neven doeleinden van de Z.L.M.-dagen zeker zijn gediend. GEVRAAGD, voor 1 a 2 jaar werk op IJsland. Bij voorkeur jong gehuwde paren Rónder kinderen. Kennis der Engelse taal noodzakelijk. Brieven biet uitvoerige inliehtingen onder'- lette»4 K. Bureeti ven dit telad te Teiüêvtóén»

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 25