West Zuid-Bevelandnummer WELKOM IN GOES. j middelburg waarin opgenomen het NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Hei land van ter Goes verwacht U! Ten geleide. No. 2227. Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 12 JUNI 1*54. Jcjnomisch-Technologfsch Instttual Voor Zeeland 42e Jaargang ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M,) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen GOES, de zetel van onze organi satie, de aantrekkelijke plaats voor vele landbouwbijeenkom* sten, het natuurlijke centrum van on ze gehele provincie Zeeland, het zal lichting landbouwonderwijs, land- bouwhuishoudonderwijs, het werk van de Plattelandsvrouwen en dat van onze eigen organisatie, de Z. L. M. Tweemaal 's avonds opvoering van het openluchtspel „Zijn Volk Getrou we," een stuk uit de geschiedenis van de stad Goes, opgevoerd door leden van de L. J. G. Zeeland. En Zaterdag 19 Juni de Jeugddag, gewijd aan het werk van de L. J. G. met volksdansen, optreden landelijke ruiters, vrijheidsdressuur, ringrijderij te paard, sportwedstrijden en gym- nastiekdemonstraties. Dankbaar zijn wij voor de mede werking, die we van vele zijden ont vingen, de innige samenwerking, die er is en die ons Bestuur gesterkt heeft al deze voorbereidingen ter hand te nemen. Hopende, dat Moeder Natuur ons mee mag zijn en mooi weer moge schenken, wat nodig is voor het wel slagen van deze dagen. Kortom, bezoekt de landbouwdagen in Goes en toont belangstelling voor het werk van onze organisatie; het is tevens ook Uw werk Komt U allen, wij rekenen op U De Voorzitter, Wolphaartsdijk. J. M. KLOMPE. en wil allen op een waardige wijze •ntvangen. De burgerij van Goes leeft te allen tijde met de landbouw mee en zal zulks in die dagen ook tonen door het aanbieden van een huldeblijk, te plaatsen aan de hoofd-entree van de Ganzestad, vlak bij de grote verkeers weg. Op velerlei terrein mochten wij de volledige medewerking van het Stads bestuur ondervinden; wèl een bewijs hoe Goes aanvoelt samengeweven te zijn met onze belangen en het zich tot een eer rekent de bezoekers een waardige ontvangst te bereiden en om hunnerzijds ook alles te doen voor het welslagen van deze Z. L. M.-dagen. In verhouding tot onze laatste, in 1938 gehouden tentoonstelling, die van de Kring Westelijk Zuid-Beveland uitging, is deze tentoonstelling nog uitgebreider en overzichtelijker. Er is sedertdien veel geschied en, alhoe wel dit te veel is om alles op te noe men, zullen we U toch een beeld geven van onze veranderde bedrijfs voering en de toegenomen mechani satie. Toch past het mij op organisatorisch gebied een blik in het verleden te werpen in verband met de groei van het aantal Afdelingen en het aantal leden van onze Kring. Het aantal Af delingen verdubbelde, terwijl het aan tal leden steeg van ongeveer 600 tot omstreeks 750. In 1938 5 Afdelingen, te weten Borssele, 's-Heer Arendskerke, Kloe- tinge, Wolfaartsdijk en de Afdeling Algemene leden; nu, in 1954, ver meerderd met 4, n.l. Nisse-'s Heer Abtskerke, Oudelande, Lewedorp, Heinkenszand, terwijl ook de L. J. G., Streek Zuid-Beveland in het bestuur vertegenwoordigd is. De Z.L. M.-dagen bieden U een veel omvattend programma: Op Vrijdag 18 Juni 's morgens de rijtoer door het gewest en 's middags de demonstraties. In diverse rubrie ken is ingeschreven voor 200 paar den en 100 stuks rundvee, daarbij gevoegd nog schapen, geiten, pluim vee en diversen. De inzending landbouwwerktuigen is enorm groot. In deze rubriek zul len vele handelaren een indruk geven, dat op dit gebied veel te zien en te leren is. In de tenten zult U verschil lende stands aantreffen op velerlei gebied; alle met name te noemen is mij niet mogelijk. De voornaamste zijn wel de Rijksdiensten van voor- 5P Het is voor de gemeente Goes een grote eer en tevens een grote voldoe ning dit jaar uitverkoren te zijn voor wel heel bijzondere agrarische evene menten. Ongetwijfeld toch zal onze gemeen te tijdens de komende belangrijke Z. L. M.-dagen, die gehouden zullen worden op 17, 18 en 19 Juni, bezocht worden door practisch iedereen, die wat met landbouw, in de ruimste zin van het woord genomen, te maken heeft. Dit zal levendigheid en fleur bren gen in onze stad, die er trots op is een belangrijk agrarisch centrum te zijn, waar de meeste landbouw-confe- renties worden gehouden, waar vele grote zaken in granen en zaden, kunstmest en landbouwwerktuigen etc. aanwezig zijn en waar, last not least, sedert 1918 de zetel van de Z. L. M. gevestigd is. Aan deze Maatschappij heeft Goes haar cachet van agrarisch centrum wel in sterke mate te danken. Toen toch in 19i8 het Landbouw- huis eenmaal geopend was, is dit weer het begin geweest van de vestiging van diverse landbouwdiensten. Vaak werden n.l. deze diensten klein opgezet en voorlopig gehuisvest op het Secretariaat in het Landbouw- huis, om dan later, wanneer ze uitge groeid waren, uit te zwermen. Voorbeelden zijn o.a. de Grondka mer, de Zecova, de Gezondheidsdienst voor Dieren, de Nederlandse Alge mene Keuringsdienst voor Landbouw gewassen en het Boekhoudbureau. die, zij het soms wellicht onder een enigszins andere naam, de eerste tijd hier doorgebracht hebben. Zo zijn op het Secretariaat der Z. L. M. thans nog gevestigdde admi nistratie van de agrarische verzeke ringen, de Commissie tot Bevordering van de Rundveefokkerij in Zeeland en de Afdeling Zeeland van de Neder landse Wolfederatie. Door al deze vestigingen kon nu ook weer een klimaat tot stand ko men, dat gunstig was voor andere in stellingen op agrarisch gebied, o.a. bij voorbeeld die van de Provinciale Voedselcommissaris en van de Plan- tenziektenkundige Dienst. Ik meen, dat ik dus niet te boud heb gesproken, wanneer ik de Z. L. M. zeer veel lof heb toegezwaaid, en wil deze Maatschappij bij deze nog eens hartelijk danken voor al haar activi teit. Verder wens ik de Z. L. M. goed ge slaagde dagen toe en spreek ik de hoop uit, dat de grote landbouwten toonstelling een daverend succes zal worden. Tenslotte roep ik alle bezoekers een hartelijk welkom toe in onze ge meente. Moge een aangenaam verblijf alhier, leiden tot meerdere bezoeken. Mr W. C. TEN. KATE, Burgemeester van Goes. De laatste tijd hoor ik over Goes spreken als over de tentoonstelling van het jaar. Dat doet wel even den ken aan de huid van de beer die nog geschoten moet worden. Maar het doet evenzeer denken aan onder nemingslust die het nodige doet be loven, vooral ook gezien de ervarin gen van 1946. Hadden we toen een provinciale tentoonstelling, thans lijkt een kringtentoonstelling deze naar de kroon te gaan steken. Het is immers Goes en Goes is nu eenmaal een na tuurlijk centrum, de zetel der Z. L. M. en in het bezit van een bestuur, een bevolking en een bedrijfsleven dat weet wat deze centrumpositie waard is en deze ook weet op te bouwen. Toch komen de Zeeuwen van elders straks niet naar Goes om in de eerst* plaats Goes te zien, al zullen ze gaar ne waarnemen wat er van gemaakt is. Men komt voor West Zuid-Beve land en zijn landbouw. De rijtoer zal dan ook één van de uitgebreidste zijn die er tot nog toe geweest zijn en het overgrote deel der deelnemers aal komen op plaatsen waar men nog niet eerder geweest is en ons Zeeu wen toch weer versteld zullen doen staan van de schoonheid van ons polderland. Vorig jaar heb ik geen „Ten Gelei de" hoeven te schrijven. Hoe kunnen we ons allen verheugen, dat dit thans reeds weer mogelijk is, ook al kan niet ieder meer aanwezig zijn. On danks de wonden die ook West Zuid- Beveland in 't Zuiden en Noorden ge slagen zijn. Het leven gaat verder, het stelt zijn eis. Paarden, vee, een nationaal werktuigenpark, openlucht spel, schilderijen van wereldnaam, wat zal er niet te zien zijn. Daarom komt allen naar het land van de dichter: „Waar langs strakke polderwegem ruischende den einder tegen slanke populieren staan. Waar de gerst groeit en de haver Waar het graan wast en de klaver en het lam en 't veulen stoeit; Land van waken en van werken Land van droom en daad, van sterken Levenswil en blijden moed; Land van water en van wijdheid Land van vrede en van vrfjheid Land, mijn vaderland, Gegroet..." M. A. GEUZE. HET BESTUUR VAN DE KRING WEST ZUID-BEVELAND Zittend v.l.n.r.: A. H. Suurland, F. de Groene, (vice-voorzitter)JM. Klom- pe (voorzitter)Ir. A. E. Bruyning (seer.), A. J. Brusket (tent. secretaris). Staand v.l.nj.: M. J. Mol, W. Minnaar d—de GraagJac van 't WesVeinde, J. v. d. Velde, J. P. Lindenbergh, W. P. Nieuwenhuyse, J. de Jonge, D. J. Does, Joh. Mol (vert. L.J.G.).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 1