Z. L. M.-dagen SCHIJNWERPERS OP DE JEUGD ZEEUW SCH LANDBOUWBLAD. 399 Wat zouden de leden van de Z. L. M. gezegd hebben wanneer op de vorige kringtentoonstelling te Goes in 1938 iemand het voorstel zou hebben gedaan een Jeugddag in te lassen? We weten het niet, maar kunnen ons maar moeilijk voorstellen dat een dergelijk voorstel enige kans van slagen zou hebben gehad. Overigens was er van een organisatie van landbouwjongeren toen nog geen sprake; een jaar later, in 1939, zou de vereniging voor Zeeuwse Jonge Landbouwers (Z. J. L.alleen jonge boeren de gelegenheid bieden zich te organiseren. Maar ook nu, in 1954, is het organiseren van een Jeugddag een experiment, dat alleen in de kring tentoonstelling te Axel in 1952 een zwakke voorloper vindt. Toén het haastig in elkaar zetten van een programma, dat de Zaterdag kon vullen, waaraan de jongeren hun medewerking mochten verlenen en dat de naam Jeugddag gelukkig ook niet droeg. Nü het een half jaar van te voren ontwerpen van een programma, dat de jeugd als een maat- costuum zal zitten en dat door z'n rijke verscheidenheid de jeugdige bezoekers van 10 uur 's mor gens tot 5 uur 's avonds onafgebroken zal boeien en bezighouden. JONG EN OUD. Het moge dan zo zijn dat jeugdige bezoekers in alle opzichten hun hart aan het programma kun nen ophalen en dat ze aan alle wedstrijden van die dag kunnen meedoen; ook voor de ouderen - en we denken hierbij speciaal aan de ouders heeft het programma een eigen zijde, al is deze minder op eigen activiteit en meer op het zien ingesteld. Want als de ouderen iets nodig hebben, dan is dat het besef dat de L.J.G. een belangrijke functie heeft, niet alleen voor de periode van 1530 jaar, doch bovenal voor het latere leven. Het is ook wel eens moeilijk dit te beseffen als een jeugdige hij of zij zich er op toelegt vooral het prettige deel van het programma der vereniging met volle teugen te genieten en de rest met lange "N 20.uur: Tweede opvoering van het Openlucht spel „Zijn Volk Getrouwe". Het Zaterdagprogramma wordt verder geheel verzorgd door de L. J. G. en ziet er als volgt uit: JEUGDDAG. 10.0011.00 uur: Volksdansen, uit te voeren door de Volksdansgroepen uit Axel en Heinkenszand. 11.0012.00 uur: Wedstrijden in veebeoordeling, hooiruiteren, opzoeken van tech nische storingen bij een trek ker, het in het werk stellen van zelfbinders, behendigheid in het besturen van trekkers, huishoud- estafette en andere- wedstrijden. Hieraan kunnen, voorzover daar toe gelegenheid is, alle jeugdige bezoekers deelnemen. 10.3012.00 uur: Gelijktijdig met bovengenoemde wedstrijden worden atletiek wedstrijden voor de leerlingen der iandbouwhuishoudscholen gehouden. Het L. J. G.-orkest uit Hoek zorgt voor het mu zikale gedeelte van het morgenprogramma. 12.00—13.30 uur: Picnic. 13.3014.30 uur: Optreden van een groep van 8 landelijke ruiters, afgewisseld met individuele nummers vrij heidsdressuur. 14.30—16.30 uur: Ringrijderij te paard. 14.3015.uur: Finales sportwedstrijden L.J.G. Zeeland. 15.0016.30 uur: Voortzetting van de wedstrijden. Het Tamboers- en Pijpercorps „Excelsior" te Goes zal daarbij voor de muzikale omlijsting zorg dragen. 16.3017.00uur: Gymnastiekdemonstraties van ruim 350 leerlingen van de Iand bouwhuishoudscholen. KAARTEN OPENLUCHTSPEL. Door een misverstand kloppen de vermelde ran gen op de af te geven entréebewijzen voor het op te voeren openluchtspel en de mededeling hier omtrent in de twee voorafgaande nummers van ons blad niet met hetgeen op de raambiljetten staat vermeld. Onder meer heeft een verwisseling plaats ge vonden tussen het begrip tribune en partèrre. Degenen die een plaats hebben besteld van 2,50 komen niet op de oplopende tribune, doch partèrre middenvak te zitten. De plaatsen waar men over eenkomstig de betaalde prijs recht op heeft te zit ten, zullen door aanduiding van de geldprijzen worden kenbaar gemaakt. tanden of helemaal niet consumeert. En het is ook moeilijk in te zien, dat nu juist Louis van de buren de leiding van een clubje jon gelui waaronder ook de eigen spruit moet hebben. Of daar wat goeds van verwacht kan worden. Laat hij zich vooral toch niets gaan ver beelden, zo horen we al zeggen. Een volk dat leeft, houwt aan zijn jeugd! aldus mej. Mr Tjeenk Willink in de Eerste Kamer bij de behandeling van het wets ontwerp: Instelling Raad voor de Jeugd- vorming. Juist om al die verkeerde en scheve voorstellin gen van zaken weg te nemen, moet U op de Jeugd dag naar Goes komen. Om te kijken hoe de L.J.G. een grote tent heeft ingericht met dingen die stuk voor stuk zelf zijn gemaakt; van grote maquettes van boerderijen tot fijne handwerkstukken toe. Om te zien hoe de leden van de Z. P. M. de zelfge maakte kleding voor het voetlicht brengen in die grote tent van de jeugd, die alleen al een bezoek ten volle waard zal zijn. En dan zouden we de rest van het programma haast nog vergeten. Waarin U de leden van de L.J.G. samen met hun confes sionele collega's kunt zien volksdansen dat het een lust is. Of allerlei vormen van sport zien be drijven of zien ringrijden. Of aan allerlei techni sche en andere wedstrijden zien deelnemen, die door de eigen leden in elkaar zijn gezet. Wat zul len ze het druk hebben die dag. Vooral de leden van de streek Zuid-Beveland hebben een geweldige hoeveelheid werk op hun schouders genomen en gedurende de Z. L. M.-dagen zullen er maar weinig zijn die met de handen in de zakken kunnen rond lopen. Ook de leden uit Walcheren, Noord-Beveland en die uit de andere delen van Zeeland mogen hier met ere worden genoemd, omdat ze allen hun bij drage geleverd hebben of nog zullen leveren. Want zo groot is de L. J. G. niet met in totaal een 800 leden. Natuurlijk, dat zouden er veel meer kunnen zijn als alle ouders maar eens inzagen, dat het geen verloren tijd is als zoonlief gedurende een paar maanden lang enige avonden in de week naar Goes gaat om mee te doen in een openlucht spel. Hij leert er wat van en als U hem straks op de planken ziet voor zover hij te herkennen valt in zijn mooie pakje - zal de spijt over al die ver loren tijd wel gauw genoeg weer overgaan. GOEDE LEIDING VEREIST. Misschien speelt hij of zij wel veel beter dan dat ooit het geval geweest is op de Ontspannings avonden van de plaatselijke vereniging. Als dat het geval mocht zijn, kunt U eens zien wat er onder goede leiding te bereiken valt, zelfs met spelers die iedere ervaring missen. Helaas ont breekt het nogal eens aan die leiding als Louis van de buren er geen kaas van heeft gegeten en nie mand anders dat baantje op zich wil nemen. Het werk der L. J. G. en dit geldt in gelijke mate voor de Z. P. M. staat of valt daarom met de leiding, onverschillig of het gaat om een excur sie, een vergadering of een wedstrijd. Onlangs lazen we een rapport over de kadervorming in de land- en tuinbouw, waarin de vraag werd gesteld wat de land- en tuinbouworganisaties zelf aan de kadervorming hebben gedaan. Het antwoord op deze vraag luidt aldus: Tot ons leedwezen moeten we hier constateren dat land- en tuinbouw zich gaarne lieten aan leunen, dat de leiders en leidsters voor haar in de bres sprongen, vaak zelfs uit eigen portemonnaie de verteringen betaalden op vergaderingen en bij eenkomsten. Men mocht er dan een eer in stellen de reiskosten te mogen betalen en een functie te vervullen". De opsteller gaat dan verder op de verklaring van dit verschijnsel in. Uiteindelijk blijkt dan, dat er te weinig mensen genegen, bekwaam en finan cieel in staat zijn een taak op zich te nemen. Er is een schreeuwend gebrek aan kader. Dat kan alleen worden opgeheven door een welbewuste aanpak. DE MAATSCHAPPIJ STELT EISEN. Er moeten daarom in de naaste toekomst meer en betere mogelijkheden voor de kaderopleiding van landbouwjongeren worden geschapen. De laatste jaren werd in de L. J. G. reeds enige aan dacht aan dit onderdeel besteed, zodat er regel matig cursussen voor bestuursleden werden ge geven. De financiële middelen waren helaas niet toereikend om deze cursussen in voldoende mate te organiseren. Helaas getuigt dit de goede uit zonderingen daargelaten van een kortzichtig heid bij de leden, die hierin maar al te gemakkelijk gesteund worden door de ouders. Men gaat er van uit, dat het diploma van lagere landbouwschool of landbouwhuishoudschool tevens een soort brevet van bekwaamheid voor de maatschappij is. Om dan later tot eigen schade en schande te moeten ervaren, dat er meer nodig is om een waardig lid van de maatschappij te zijn. Die maatschappij van tegenwoordig stelt nu eenmaal hogere eisen dan 100 jaar geleden. Wie meent, dat de jongeren hun weg wel zullen vinden in het vrije spel van de maatschappelijke krachten, onderschat de moeilijkheden. Doch tevens de mo gelijkheden die er liggen voor jonge mensen die vooruit willen. De jongeren van 1954 moeten o.a. begrip hebben van sociale maatregelen, van ge meenteclassificatie en van de werking van het landbouwschap. Ze dienen op de hoogte te zijn van verenigingstechniek en het wezen van de coöperatie. Dat men kan melken en zaaien, ploe gen en maaien is belangrijk, doch het beheersen van landbouwwerk en huishoudelijk werk is toch niet het enige doel dat we moeten najagen. Of beschouwt men de kinderen nog teveel als goed kope werkkrachten in het bedrijf en te weinig als toekomstige leiders van het bedrijf? Een landbouwjongerenorganisatie als de L. J. G. voert de zelfstandigheid in haar vaandel. Wanneer deze zelfstandigheid op de spits wordt gedreven, zoals dit de eerste jaren na de oorlog het geval is geweest, betekent dit tevens dat belangrijke mo gelijkheden gemist worden. Het samengaan met de Z. L. M., dat sedert 1950 op gang is gekomen, heeft reeds vele vruchten opgeleverd, die deze samenwerking als een noodzakelijke hebben geken merkt. Het onlangs uitgebrachte rapport van de (lom missie landbouwjongerenwerk opent voor de toe komst geweldige perspectieven, die deze speciale vorm van jeugdwerk mef zijn grote veelzijdig heid dringend nodig heeft. Moge de Jeugddag ter gelegenheid van de Z. L. M.-tentoonstelling het beste bewijs zijn, dat de landbouwjongeren de aandacht die aan hen be steed wordt, ten volle waard zijn. J. BOS.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 19