Programma De rijtoer door de Kring West Zuid-Beveland 1 WlLHCkH fVflOOflc' KATTCnOHKC HMXinDER£f KioennCf ni£UWDOai> HfmnentzArio AtOK^HH M c^cnPOLoca. T/Sjf HcauriHoch ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD. De Voorzitter van de Rijtoercommissie, J. M. KLOMPE. en Oosterland en daarna in Wolfaartsdijk. De beide laatste polders zijn t. g. v. de ramp geïnundeerd geweest. Langs de Heeren- en de Oost Nieuwlandpolder komen we in de grote Wilhelminapolder, allen genoegzaam bekend. Langs het proefbedrijf Zeeland gaan we op Wilhel- minadorp aan. Hier gaan we de brug over naar het gedeelte van de polder, dat in 1943 door een dijkval geïnundeerd is ge worden. Onze tocht voert naar de Kattendijkse dijk, waar ter rechterzijde de z.g. Noord- hoek, gemeente Kloetinge ligt. Voor het dorp Kattendijke slaan wij rechts af over de Monnikendijk en komen vervolgens aan de Kapelsestraatweg om tenslotte op de grote rijksweg aan te landen. De kom van het dorp Kloetinge is eveneens uit een oogpunt voor het verkeer niet bereik baar. Langs de Patijnweg, Dusseldorpschool, Voorstad, Oostsingel, Brug, Zaagmolen straat, Klein Frankrijk voert deze rijtoer met een afstand van 80 km naar de finish, alwaar zij ontbonden wordt. Hoewel niet volledig, meen ik er in ge slaagd te zijn U een indruk van de route te geven, zodat een ieder zich bij de rond rit enigszins kan oriënteren. Moge gunstig weer en weinig stof ons deelachtig zijn, opdat deze rijtoer voor alle deelnemers een succes worde. Z.L.M. GOES ZUID-BEVELAND Hoewel we ons hadden voorgesteld, zoveel moge lijk de verschillende afdelingen van de Kring te bezoeken, moeten we helaas de Afd. 's Heer Abts- kerke teleurstellen, omdat het verkeertechnisch onmogelijk bleek ons door de Poel te bewegen. Bovendien verdeelt de spoorlijn van de Ned. Spoor wegen ons gebied in twee stukken, ten Noorden en ten Zuiden van die spoorlijn. Uit veiligheids oogpunt en om geen onnodig oponthoud te ver oorzaken was het verkieselijk na de eerste spoor wegovergang geen verdere overgangen te passeren en gebruik te maken van het viaduct over de spoorlijn bij 's Heer Arendskerke. Het gebied, dat U met de rijtoer zult doorkruisen, is vanuit Goes een streek van Oudelandpolders met overwegend gemengd bedrijf van akkerbouw en veeteelt, tevens gedeeltelijk of soms overwegend fruitteelt. Daaromheen ligt vanaf de Polder Borssele tot en met de Wilhelminapolder een gordel van jon gere polders van zwaardere grond met overwegend akkerbouwbedrijven, waarvan vele sterk gemecha niseerd en enkele, hoewel bij hogere uitzondering, zelfs totaal veeloos. De start zal aanvangen via het emplacement van de Veilingsvereniging Zuid-Beveland en de Stationsweg en gaat bij de eerste overweg over de spoorlijn. Wij dienen de tijd te benutten, omdat juist op dat uur de treinenloop het toelaat dat wij dat punt passeren. Daarom dient aan het tijdstip van vertrek stipt te worden vastgehouden. De route loopt dan langs de watertoren over de 's Gravenpolderse straatweg naar 's Gravenpolder, een mooie weg met prachtig landbouwschoon; links het gebied van Kloetinge. Abbekinderen en rechts 's H. Abtskerke met de Poel. Wij passeren het dorp 's Gravenpolder, volgen de Provinciale weg naar Kwadendamme, hetgeen wij rechts laten liggen en Volgen dan de richting Baarland. Kort daarop komen wij aan het gebied „de Zak van Zuid-Beveland", waar op 1 Februari 1953 door de stormramp de achtereenvolgende polders zijn ge ïnundeerd: Baarland, Oudelande, Noordpolder, Zuidpolder, Everinge en Ellewoutsdijk. Voorheen een gebied met naast landbouw een uitgebreide fruitteelt. Enkele boomgaarden zijn nog gedeelte lijk behouden; de meesten zijn gerooid hetgeen U kunt aanschouwen door de grote hoeveelheid brandhout dat hier en daar ligt opgestapeld. In Oudelande heeft de Veilingsvereniging Zuid- Beveland een pakstation, hetgeen voorheen een hoeveelheid fruit verwerkte die 10 bedraagt van de totale hoeveelheid aan de veiling te Goes. Wel een bewijs, dat de teelt van hard en klein fruit voor deze streek van grote betekenis was. Wanneer wij het inundatiegebied binnenrijden, laten wij het dorp Baarland links liggen en volgen de normale verkeersweg naar Oudelande. Hier rijden we achterom het dorp tot aan de overweg van de locaalspoor. Links over de dijk ligt de pol der Ellewoutsdijk; wij houden echter rechts aan, rijden langs kromme wegen dwars door de polder te midden van nog bestaande en gerooide boom gaarden en komen aan de dijk, die de Noordpolder scheidt van het droge gebied bij het dorp Drie wegen. Links geïnundeerd terrein en rechts onge schonden bouwland met het dorp Driewegen als uitzicht. Wanneer wij deze dijk vervolgen, komen wij aan de Staartsche dijk van de Polder Borssele. Alvorens dit punt te bereiken treft men aan de linkerzijde de Polder Ellewoutsdijk een gebied met hoofdzakelijk grasland; erg grillig van vormen met zijn vele doornbossen. Het grasbestand is er slecht en de meeste zomers is er veelal geen of slecht drinkwater voor het vee. Van hieruit links afzwenkend komen wij aan de zeedijk van de polder Borssele en juist op dit tra ject krijgt men ter linkerzijde een juist overzicht op den Berg van Coudorpe een vliedberg mid den in de polder en een grote zandvlakte in den hoek als gevolg van de inundatie. Dat dit gebied, dat U met eigen ogen zult kunnen aanschouwen, zeer zeker voor herverkaveling in aanmerking kwam, is aan geen twijfel onderhevig. Vervolgens gaat de route onderlangs de zeedijk van de Polder Borssele, waar men aan de ruw be groeide plekken nog tekenen ziet van dijkafschui- vingen op 1 Februari 1953. Hier heeft men met man en macht gewerkt om de polder te behouden. De oprit wordt opgereden en de route volgt de haven met een vergezicht op Z, Vlaanderen en gaat verder in de richting van het dorp Borssele. Het dorp biedt een mooie aanblik; de kerk te midden van een prachtige tuinaanleg met vijver in het vier- kantsverband en de huizen er omheen. Achterom verlaten wij Borssele in de richting van de Koningspolder naar de Borsselse dijk. Links krijgt men dan de verschillende Kraaiertpolders en rechts de grote Polder Borssele. De tocht gaat naar het dorp 's Heerenhoek. Hier slaan wij in het dorp links de hoek om en vervolgen wij via de Weel de Provinciale weg naar Heinkenszand, welk dorp in de lengte gebouwd, een heel lange dorps straat is. Met links nog de restanten van een oud landgoed van de familie Van Citters. Eertijds was de heer Van Citters een der voorzitters van onze Z. L. M. Via Clarenspad gaat het dan op 's Heer Arends kerke aan, hetwelk wij links passeren, omdat het verkeertechnisch niet mogelijk is met een grote stoet van vervoersmiddelen het dorp in te rijden. Over het grote viaduct slaan wij links af en komen via de Terluchtse Weel in de Perponcher- polder bij het bedrijf van de N.V. Schenge en ver derop in de Schengepolder. Zo'n weel vertelt ons, dat er vroeger op die plaats een dijkdoorbraak ge weest is, daar het water dat door de dijkdoorbraak stroomde een diep gat heeft nagespoeld. Over de dijk bij Ankervere, de scheiding tussen de Polder Arendskerke en de Schengepolder, met rechts een vergezicht op het Schenge, waar het polderwater, hetwelk reeds aangevoerd wordt van af de Weel bij 's Heerenhoek, verderop bij het ge maal afvloeit of uitgeslagen wordt op het buiten water. De dijk die we passeren was 80 jaar geleden nog zeewerend, totdat de Schengepolder bedijkt werd. Verderop van deze dijk af komen wij in de Nieuwe Kraayertpolder met een noordelijk gezicht op Le- wedorp en zijn omringende polders. Daarna be landen we wederom in de Schengepolder en komen op de grensscheiding van de gemeente 's Heer Arendskerke en Wolfaartsdijk langs de hofstede „De Keilen" van de heer Lenshoek. We gaan de brug over onder aan de zeedijk en daarna de oprit op bij het haventje ,,de Piet" met een aanblik op de schorren en slikken, de voormalige verdronken polders Caland en Sebastiaan de Lange en in de verte de Dom van Veere. Dit grote complex, met daaraan nog toegevoegd de gronden in de Zandkreek, vormen het toekom stige Drie Eilandenplan. Wij verlaten dit haventje en komen door de coupure achtereenvolgens door de polders Westkerke, Westerland, Oud-Sabbinge DONDERDAG 17 JUNI. 8.30 uur: Opening van de Tentoonstelling door de Algemeen Voorzitter der Z. L. M., de heer Ir M. A. Geuze 9.uur: Onthulling en aanbieding van het „Ceres"-beeld, dat door het „Comité Huldeblijk Z. L. M." namens de Goese burgerij aan de Z. L. M. wordt aan geboden. 10.uur: Vergadering van het Hoofdbestuur der Z. L. M. in „De Prins van van Oranje". 14.uur: Algemene Vergadering van de Z.L.M. in de zaal van de heer J. C. Krijger. 17.30 uur: Officiële ontvangst van Hoofdbestuur en Tentoonstellingsbestuur ten Stad- huize door Burgemeester en Wethou ders van Goes. 20.uur: Diner in Hotel „De Korenbeurs". Concert op de Grote Markt door de harmonie „Euphonia" VRIJDAG 18 JUNI. 8.uur: Keuringen van de ingezonden dieren. 9.15 uur: Vertrek rijtoer door het werkgebied van de Kring. 13.45 uur: Trekkracht-demonstratie met een rem- wagen, die voor de eerste maal in Nederland wordt gebruikt. 14.uur: Voorbrengen en demonstratie van paarden en rundvee in de ring, afge wisseld met demonstraties en spring concours van de Landelijke Ruiters, Afd. Zeeland. 17.uur: Bezichtiging door Hoofdbestuur en Tentooonstellingsbestuur van de schil derijententoonstelling ,,Het Boeren leven" in de Ned. Herv. Kerk. 19.uur: Ontvangst ten stad,huize, door de Gemeenteraad van Goes, van Burge meester Ad. Westerwijk met Schepe nen en verdere hoofdrolspelers uit het Openluchtspel, waarna gezamenlijk vertrek, onder geleide van „Euphonia", naar het terrein. 20.uur: Opvoering van het door Drs Lockefeer geschreven Openluchtspel „Zijn Volk Getrouwe", door de leden van de L. J. G., onder regie van de heer C. Nobels te Goes. ZATERDAG 19 JUNI. 13.30 uur: Ontvangst ten Stadhuize, door Burge meester en Wethouders van Goes, van Jacoiba van Beijeren met gevolg, waar na bezoek aan de tentoonstelling, al waar voor de Hoge Bezoekster een demonstratie handboogschieten zal worden gegeven door de Handboog schutterij „Jacoba van Beijeren" te Goes.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 18