He Hg. Vergadering der Z.L.M. Nsderlandsche Heidemaatschappij TEVREDEN MAAR NIET „VOLDAAN Dionysius de oudere en de gezondheidsdienst RADIO DE Z. L. M.-TENTOONSTELLING DE PROV. STOOMBOOTDIENSTEN GEDURENDE DE Z. L. M. DAGEN ZEEUW SCH LANDBOUWBLAD. 397 Omstreeks 400 jaren voor Christus leefde op het Italiaanse eiland Sicilië de vorst en tyran Dionysius de Oudere. Eén van zijn hovelingen, Damocles, prees de vorst eens om zijn geluk. Om Damocles aan te tonen hoe groot het gevaar is, waaraan een tyran is blootgesteld, hing Dionysius een zwaard aan een paardenhaar boven de stoel van Damocles. Figuurlijk betekent de uitdrukking: „het zwaard van Damocles" tegenwoordig het voortdurend in gevaar verkeren. De Gezondheidsdienst en daarmee de veehouders hangt ook steeds een zwaard van Damocles boven het hoofd. Wanneer wij bijv. aan de tuberculosebestrijding denken, dan weten wij, dat de strijd een heel eind is beslist en dat gevallen van tuberculose tot de zeldzaamheden gaan behoren. Alle tuberculose is echter nog niet verdwenen en in de afgelopen winter zagen wij zelfs nog een zéér ernstige uitbraak, waarbij een gehele veestapel tengevolge van deze ziekte moest worden opgeruimd. Zo hangt ons, en niet alleen wat betreft de tuber culose, steeds een zwaard van Damocles boven, het hoofd. Zolang er nog gevallen van tuberculose, van mond- en klauwzeer, van abortus Bang enz. blijven optreden, blijft het zwaard ook hangen. Het enige wat wij hieraan kunnen doen, is de paarden haar waaraan het zwaard hangt, zo sterk mogelijk maken. We kunnen het zwaard desnoods aan een sterke ketting hangen, waardoor het risico dat het zwaard valt zo klein mogelijk wordt. We kunnen dit bereiken door zo oplettend mogelijk te zijn en door alle maatregelen te nemen om te voorkomen, dat een ziek dier aan de veestapel wordt toegevoegd. In het jaar 1953 werden in totaal een kleine 30.000 stuks vee door de gezamenlijke Zeeuwse vee houders aangekocht. Dit betekent een enorme aan koop op de totaal aanwezige veestapel van plm. 75.000 stuks rundvee. 30.000 aankopen betekenen evenveel kansen op besmetting met tuberculose, mond- en klauwzeer, abortus Bang, uierziekte, enz. enz. Natuurlijk kan men zich zo goed mogelijk wa penen, door steeds dieren aan te kopen met geldige witte t.b.c.-verklaringen en met de mond- en klauw- zeeraantekening daarop. Wat betreft de tuberculose moet echter worden opgemerkt, dat er nog steeds 9000 jonge kalveren in onze provincie worden aan gekocht zonder verklaring. Het is een geluk, dat onder deze kalveren zéér weinig tuberculose voor komt. Toch komen juist in deze groep thans de .meeste ongelukken voor. Wij vonden er dit jaar zelfs 3 open lijders onder. Het is dus zaak deze kalveren, voor zover er geen tuberculoseverklaring bij is, nauwgezet te laten tuberculineren en ze nauwgezet te observeren. Veel en veel groter dan bij de tuberculose zijn op het ogenblik de kansen op een infectie met abortus Bang. Langzamerhand komt de abortus- bestrijding in ons land aan de gang en het is te verwachten, dat deze bestrijding snel aan intensivi teit zal toenemen. Met deze bestrijding gaat gepaard het afzetten van besmette dieren. Het is dus te verwachten, dat het aanbod van met abortus besmette dieren in de komende jaren steeds groter zal worden. Het is daarom zaak, dat iedere veehouder slechts abor- tusvrij vee aankoopt. Dit kan gebeuren door dieren te kopen, waarbij een abortusverklaring is, of wan neer dit niet het geval is, een bloedonderzoek te eisen. ZORGT DUS ALTIJD DAT U ABORTUS-VRIJE DIEREN KOOPT Jonge kalveren behoeven niet te worden onder zocht, omdat deze niet besmet zijn. In de stand van de Gezondheidsdienst op dc Z.L.M.-tentoonstelling zijn nog Xens op zéér over zichtelijke wijze de gevaren belicht, die de veestapel Voor adviezen en uitvoering van cultuurtechnische werken, zoals Egalisatiewerk Drainage Gntwateringswerken Verkavelingen Aanleg en onderhoud van sportvelden en beplantingen Verbeteren van landwegen wende men zich tot de kantoren der Nederlandsche Heidemaatschappij te: BREDA - GOES - ZIERIKZEE - MIDDELBURG bedreigen. Speciale aandacht is in deze stand be steed aan de tuberculose, het abortus Bang, pluimveeziekten, worminfecties bij paarden en niet te vergeten de veulensterfte en de onvruchtbaarheid bij merries. Duidelijk zijn de problemen van de verschillende dierziektenbestrij dingen nog eens belicht. Komt u eens kijken hoe of veulens spoelwormen krijgen en hoe ze de kleine rode wormen krijgen. Kijk eens hoe klein het reactiepercentage bij de tuberculose is geworden, maar kijk ook vooral naar het schrik barend aantal gevallen van vogeltuberculose. Let eens op hoeveel bedrijven er al abortusvrij zijn, d.w.z. dat ze driemaal een gunstig melkonderzoek hebben gehad. Kijk vooral ook even bij de afdeling van het „Centraal Stierenstation". Weet u hoeveel kalveren er al gekomen zijn van Rotterda's Sik- kema Weet u hoeveel vaarzen en stieren er de laatste maanden „van de K.I." geboren zijn en hoeveel tweelingen enz. Ook dat is thans te zien, dank zij de voorbeeldige geboorte-administratie. Komt allen de stand van de Gezondheidsdienst bezoeken, bekijkt alles eens rustig. Wanneer men dan later thuiskomt, zal het misschien mogelijk zijn, dat men het zwaard van Damocles wat steviger vast kan binden. Dr. G. WAGENAAR. Van de producten, die de landbouw, tuinbouw en veeteelt in Westelijk Zuid-Beveland voortbren gen, zijn er vele te noemen waarvan een groot deel afgezet wordt door middel van de coöperatie. Helaas kan dit nog niet gezegd worden van alle producten. Er zijn dan bok verschillende waarvoor het moeilijk is dit via de coöperatie te doen, omdat daartoe een moeilijke weg bewandeld moet worden. Op dit gebied heeft de tuinbouw een duidelijke voor sprong ten opzichte van landbouw en veeteelt. DE VERSCHILLENDE PRODUCTEN De hoofdreden daarvoor is wel de sterke positie van het centrale punt in de vorm van het veiling wezen. Het is genoegzaam bekend, dat het over grote deel van de opbrengst uit die sector via de veiling wordt omgezet. Het zou de moeite waard zijn, eens na te gaan en in cijfers uit te drukken, welk percentage van ieder product wordt afgezet via de coöperatieve kanalen; doch cijfermateriaal is in de regel een dorre materie. Voor bieten hebben we de coöperatieve suikerfabrieken, voor granen, zaden en peulvruchten de aan- en verkoopvereni gingen met hun opslagruimte in de vorm van een silo en pakhuizen. Van het product vezelvlas komt slechts een kleine hoeveelheid bij. de coöperatie terecht. Het merendeel is aangewezen op België of Zeeuwsch-Vlaanderen en gaat via de gewone handelskanalen. Betreffende de consumptie-aardappelen kan ge zegd worden, dat dit wel een der moeilijkste pro ducten is voor coöperatieve afzet. De oorzaak hier van moet wel gezocht worden in de grote ver scheidenheid van rassen, van kwaliteitsverschillen en sortering in grootte. Het is daarom dat het tot op heden nog bij zeer schuchtere pogingen is ge bleven om daarin te kunnen voorzien; tot heden zijn de resultaten nog maar miniem. De afvalproducten, zoals stro, bietenkoppen en blad, mangels, kaf etc., vinden hun afzet in de meeste gevallen via de gewone handel. Ditzelfde kan van alle soorten hooi gezegd worden. De afzet van levende have, die op de bedrijven ten verkoop vrij komt, is sinds enige jaren ook mogelijk langs de coöperatieve kanalen. Dat deze jonge coöperatie haar bestaansrecht reeds bewezen heeft, getuigen de gestadig groeiende omzet en het vertrouwen die men van boerenzijde in de doelstelling van de „Zecova" heeft. De voortbrengselen der dieren, zoals melk, wol en eieren, kunnen ook langs coöperatieve weg worden verhandeld. Voor de bedrijfsbenodigd- heden is men al een heel eind verder op dit terrein. DE FUNCTIE VAN DE DORPSLANDBOUW- VERENIGINGEN De dorpslandbouwverenigingen zijn in overgrote meerderheid aangesloten bij de Aan- en Verkoop vereniging te Wemeldinge en betrekken voor hun leden het grootste deel van hun behoefte aan kunst- zal gehouden worden op Donderdag 17 Juni 1954 te 14 uur, in de zaal van de heer J. C. KRIJGER te Goes. Agenda: 1. Openingsrede door de Algemeen Voorzitter. 2. Notulen van de Algemene Vergadering van 14 December 1953. 3. Mededelingen en ingekomen stukken. 4. Verslag van de Financiële Commissie over het nazien van de rekening en verantwoor ding over het jaar 1953. 5. Rekening en verantwoording over het jaar 1953. 6. Rondvraag. 7. Inleiding door de heer Dr Ir F. P. Mesu over: „Landbouwkundige aspecten van het Delta plan". 8. Gedachtenwisseling. 9. Sluiting. Namens het Hoofdbestuur der Z. L. M., M. A. GEUZE, Voorzitter. J. F. G. SCHLINGEMANN, Secretaris. Op Donderdag 15 Juni te 12.33 uur zal de heer P. houtekamer over Hilversum II spreken over de Z. L. M.-tentoonstelling. Over de Wester schelde en naar Noord-Beveland zullen de boten blijven varen totdat al het vervoer verwerkt is. Wat Schouwen betreft verwijzen wij naar de be kendmaking in de Zierikzeese Nieuwsbode. mest, zaaizaad, pootgoed, bestrijdingsmiddelen, bedrijfsbenodigdheden etc. De grote werktuigen die' men in land- en tuin bouw nodig heeft, worden in deze streek meestal van de handel gekocht. De pogingen die het Cen traal Bureau heeft opdernofnéhen nog neemt, zijn voor deze streek nog'niet met groot succes bè- kroond, wat zijn oorzaak hoofdzakelijk wel vindt in de voorkeur die men hier heeft voor zekere fabrieksmerken die het Centraal Bureau niet kan leveren. Het credietwezen voor land- en tuinbouwer is voor een groot deel toevertrouwd aan de verschil lende bestaande coöperatieve boerenleenbanken. Deze zijn dan ook een zegen voor de land- en tuin bouw. Een toestand zonder deze instellingen is heden niet meer denkbaar. Wanneer we de stand van zaken van heden vergelijken met die van ongeveer dertig jaar ge leden, dan kan men zeggen dat er hier al veel bereikt is en dat men wel tevreden is met de behaalde resultaten, doch nog lang niet voldaan. Een mooie taak is voor de tegenwoordige generatie weggelegd om op de ingeslagen weg voort te gaan en op alle gebied een steentje bij te dragen om te komen tot nog verdere ontplooiing. K. OVER LANDBOUWCOÖPERATIES las»**

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 17