FRUITTEELT IN WESTELIJK ZUID-BEVELAND Groenvoedermais D. J. VAN DER HAVE In de Zak zal veel veranderen 3§6 ZËEÜWSCH LANDBOUWBLAÜ. DE HERVERKAVELING Als gevolg van de ramp is nu de Herverkave- lingswet Walcheren o.m. ,op een gedeelte van de Zak van Zuid-Beveland van toepassing verklaard met het doel de bedrijfsomstandigheden te verbe teren, met name de ontsluiting van het gebied, de ontwatering, de bestemming van de grond, de be- drijfsgrootte en de verkavelingstoestand. Dit be tekent voor dat gebied, zoals wel gezegd is, een zware operatie, met veel pijn en onzekerheden, KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF EN ZAADHANDEL KAPELLE-BIEZELINGE Teelt thans voor aanvulling van Veevoeder! BEHOEFTE AAN VERSE GROND. gerooide oude percelen. De beste ontwikkeling van de nieuwe fruitbeplantingen is te verwachten op verse grond, terwijl anderzijds deze gerooide per celen uitstekend geschikt zijn voor akkerbouw. Grondruil tussen fruittelers en landbouwers dient dan ook zoveel mogelijk gestimuleerd te worden, waartoe betrokkenen zelf ook veel kunnen bijdragen. Het tweede punt is de onvoldoende belangstel ling, vooral in de Zak van Zuid-Beveland, voor be drijven in het nieuw gewonnen land, met name in de Quarlespolder, de Braakman en de Noord-Oost polder. Hier liggen ongedachte mogelijkheden voor ondernemende fruittelers, door de maagdelijke zeer voedzame grond en de goede verkaveling. Ondernemingsgeest en initiatief zijn ook nu nog factoren, die kunnen leiden naar succes en voor spoed en het is een voorrecht, dat een aantal fruit telers, al is het dan ook maar een klein aantal,, de gelegenheid zal krijgen in deze nieuwe gebieden een bedrijf op te bouwen. De gehele Zeeuwse fruitteelt is hiermede ook gebaat, omdat nieuwe centra in Quarles- en Braakmanpolder van niet te onderschat ten betekenis zijn voor de verdere vooruitgang, voor invoering van nieuwe methoden en vooral voor het behoud van de goede naam, die de Zeeuwse fruitteelt heeft kunnen opbouwen. Een dringend beroep wordt hier dan ook gedaan op de energieken, op de mensen met durf en onder nemingsgeest, om te dingen naar een bedrijf in deze nieuwe gebieden, in het belang van hun gezin en in het belang van de gehele Zeeuwse fruitteelt en de herverkaveling. Er zijn nog twee punten, die bij dit alles nog bijzondere aan dacht verdienen. In de eerste plaats is dit wel het vraagstuk van de bodemmoeheid van de Geïnundeerde boomgaard BEZWAREN VAN DE FRUITTEELT Kan dus gesproken worden van grote verliezen, dit neemt niet weg dat er bepaalde omstandigheden in dit gebied waren, die een zeer rationele fruitteelt in de weg stonden. Zo werden nog al wat oudere boomgaarden aangetroffen. Vele waren in de loop der jaren gedeeltelijk vernieuwd of omgeënt, maar deze boomgaarden behielden toch min of meer het karakter van verouderde beplantingen. Ook de ver kaveling en de grootte van de bedrijven voldeden niet steeds aan de tegenwoordig te stellen eisen. Vele kleine bedrijven of bedrijven met verspreid liggende percelen, werden aangetroffen en hoewel niet gesproken kan worden van een zeer ernstige toestand, schuilde er toch een gevaar in voor de toekomst, wanneer rekening zal moeten worden ge houden met een verder opvoeren van de kwaliteits eisen en scherpere concurrentie. DE AFZET VAN FRUIT De fruitteelt in Westelijk Zuid-Beveland heeft nog vele andere aspecten. Men zou op deze plaats bijvoorbeeld beschouwingen kunnen wijden aan het afzetprobleem, van zo veel belang voor de steeds grotere hoeveelheden fruit van voortreffelijke kwa liteit, die hier worden voortgebracht. Wij beschik ken gelukkig over een veiling te Goes, die steeds vooraan heeft gestaan in de rij van Nederlandse veilingen bij de verbetering op het gebied van de sortering, de verpakking en de bewaring. De productie is inmiddels zodanig toegenomen, dat de capaciteit en outillage van de veiling te Goes onvoldoende dreigen te worden. Het bestuur is echter waakzaam en overweegt, hierin verbetering te brengen. Het is te hopen, dat Westelijk Zuid- Beveland binnenkort zal kunnen beschikken over een nieuw pakstation voor fruit, een schakel, die van zo groot belang is in de weg van het product van producent naar consument. De slagen, die in dit gebied in de recente tijd zijn gevallen,, zijn hard aangekomen, maar" wie zou denken, dat dit zou leiden tot ondergang of terug gang, vergist zich. Westelijk Zuid-Beveland zal een fruitland blijven, waar de omstandigheden van grond, klimaat en vakkennis van de telers ook voor de toekomst weer zullen leiden tot welvaart in dit gebied. De Rijkstuinboifwconsulent voor Zeeland en WTest Noord-Brabant: Ir J. J. VAN HENNIK. Westelijk Zuid-Beveland zal over enige dagen getuigen van haar activiteit op agrarisch gebied, en het spreekt vanzelf, dat hierbij de fruitteelt niet mag ontbreken. Helaas is het niet mogelijk, in deze tijd van het jaar de edele fruitproducten, die in dit gewest worden geteeld, op de tentoonstelling te tonen. Maar men zal op andere wijze laten zien waartoe de fruitteelt in staat is, wat tot stand is gebracht en vooral ook wat er voor de toekomst te doen staat. Een groot gedeelte van West Zuid-Beveland is een land van boomgaarden. Het landschap wordt er door beheerst, vele nijveren vinden er hun bestaan in en in welk gedeelte» van het jaar men hier ook komt, men ziet ze snoeien of oogsten, of met trekker of spuit rijden. Het geheel geeft blijk van een hoge activiteit, een activiteit, die de fruitteelt nu eenmaal vraagt en die de kweker arbeid en een bestaan oplevert. Het is het grootste fruitgebied van Zeeland, want niet minder dan een-derde van de totale Zeeuwse fruitteelt wordt hier aangetroffen. Helaas werden ook grote delen van dit gebied door de watersnood getroffen. Van de 2000 ha fruitteelt werden 390 ha overstroomd en momenteel zijn hiervan 300 ha gerooid. Het is een groot verlies, materieel en landschappelijk. Materieel door het verloren gaan van de inkomstenbron van velen voor een periode van jaren, want men heeft nu eenmaal niet direct weer een in productie zijnde beplanting terug. Ook landschappelijk is het verlies zeer groot. Terecht was de Zak van Zuid- Beveland bekend om haar bekoorlijke landschap met de vele slingerende wegen, omzoomd door boomgaarden, getooid met bloesempracht of beladen met een rijke kleurige oogst van vruchten. In de plaats daarvan is nu gekomen het vlakke, boomloze landschap, zonder enige schoonheid en beschutting. Moderne Fruitteelt Vrije Spellers". MODERNE FRUITTEELT Juist in deze tijd, nu de herverkaveling en de herinplant plaats vinden, zien wij wel zeer sterke wijzigingen voltrekken in de teelt en de afzet van fruit. In plaats van de .beplantingen met grotere bomen op sterke onderstam zien wij sterk naar voren komen het kleinere boomtype op zwakke of matige onderstam. Een verschuiving dus van een „fruitteelt op lange termijn" naar een „fruitteelt op korte termijn". We hebben geen geduld meer om na het planten lang te wachten op de oogst. We zien bovendien een snellere wijziging van de smaak van het kopend publiek, wat een meer tijdige aanpassing van de productie noodzakelijk maakt. Sommigen merken op, dat hier modekwesties in hét spel zijn en misschien terecht, maar men heeft zich nu eenmaal te richten naar de vraag en de omstandigheden. De teelt met spillen staat in de belangstelling en bijna een ieder wil deze cultuur gaan toepassen. Deze boomvorm kan tot een goede en rationele cultuur leiden, maar men zal rekening hebben te houden met de omstandigheden, vooral t.a.v. grondkwaliteit en vakkennis. Niet overal is de grond geschikt, door een minder gunstig bodem profiel of het grote probleem van bodemmoeheid. Men zal terdege moeten overwegen, wat en hoe te planten en men zal hierbij niet kunnen zonder wetenschappelijk onderzoek en beoordeling, met name vooral de bodemkartering en het grondonder zoek, enz. Bij de keuze van het te planten sortiment zal meer dan voorheen rekening moeten worden ge houden met de internationale marktsituatie en deze staat wel sterk in het teken van een betrekkelijk beperkt sortiment van hoog waardige rassen zoals Cox's Orange Pippin, Golden Deli cious, Winston en enige andere. Het Wordt dus een meer ge specialiseerde fruitteelt, welke gevaren inhoudt, en het is daar om van groot belang dat we de risico's niet al te groot maken door ook de teelt van andere fruitsoorten dan appels geheel te verwaarlozen. Laten we ook denken aan de teelt van peren en bepaalde kleinfruitsoorten. Deze ontwikkeling wijst dus in de richting van een fruitteelt op kortere termijn, die van plan ten en vroeger rooien, te meer ook waar steeds duidelijk blijkt, dat de beste oogsten worden verkregen in beplantingen van niet te hoge leeftijd. Dit vraagt voor alles een levend fruitteeltbedrijf, niet te star en niet te klein. Het is te hopen dat door de herverkave ling het mogelijk zal zijn, deze idealen te verwezenlijken en wel door vestiging van de fruitteelt op goede grond en het stichten van bedrijven van redelijke om vang, welke bovendien goed ver kaveld zijn. maar ongetwijfeld opent dit voor de toekomstige ontwikkeling van de fruitteelt meerdere perspec tieven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 10