Bedrijfseconomie erverkavelingsgebieden Utt de De Herverkavelingscommissie Zeeland vergaderde. ZBEUWSCH LANDBOUWBLAD. (XIII) DL BELONING VAN DE A^S2fl). Het Loon. Het onderwerp, waarmee we in deze schets aan vangen, is uitermate belangrijk. Haast op ieder levensterrein heelt men er mee te maken. Wij be zien het loon van de bedrijfseconomische zijde. Hierop moet nadrukkelijk gewezen worden, daar anders uit deze schetsen zeer wel onjuiste conclu sies zouden kunnen worden getrokken. De arbeid en de arbeidsmogelijkheid zijn een grote zegen, ook in maatschappelijke zin. Wat zou het leven in de tegenwoordige maatschappij ontzag lijk leeg zijn als we niet moesten of mochten wer ken. Of dit altijd* en in voldoende mate ingezien wordt, is een andere vraag, maar het feit ligt er. Toch werken we niet alleen omdat de arbeid zo mooi is, maar ook om de vergoeding, het loon. Hiertoe dwingen veelal de maatschappelijke om standigheden. Het is hieruit alleszins te verklaren, dat het loon en het loonvraagstuk reeds sedert overoude tijden hi het middelpunt der belangstelling hebben ge staan en nog staan. We willen daarom in enkele achtereenvolgende schetsen het loonvraagstuk bespreken. Loonbepaling. We beginnen met na te gaan, op welke wijze de loonbepaling, de loonvaststelling plaats heeft. In de eerste plaats zullen we daarbij letten op het loon als kostenfactor, waarbij wij voorzoveel nodig ook aandacht zullen schenken aan de wijze van ïoonberekening. Op welke wijze bepalen wij het loon? Er zijn verschillende systemen, welke we meesta? als loonstelseis zien aangeduid. We onderscheiden: a. tijdloon; b. stukloon; c. premieloonstelsels. In deze loonstelseis zijn de criteria de tijd en de prestatie. Bij tijdloon is de tijd het enige element, bij stukloon de prestatie, terwijl bij de premieloon stelsels van een combinatie van beide sprake is. Bij het tijdloon is de enige maatstaf voor de loon bepaling, de arbeidstijd die de arbeider beschikbaar stelt. Wat hij gedurende die tijd presteert is stellig belangrijk, maar speelt gè'êti^hirecte rol bij de wast- stelling van het loon. Dit tijdloon is zeker de oudste vorm van loonbe paling. Vormen hiervan zijn maand-, week-, dag- en uurloon. De loonbepaling is bij het tijdloon zeer eenvoudig, nJL arbeidstijd overeengekomen loon Dit is stellig een voordeel, maar er staat tegenover, dat de berekening van de arbeidskosten bij tijdloon zeer zeker moeilijkheden geeft. Of de arbeider in tijdloon snel of langzaam werkt geeft voor de Ïoonberekening geen verschil. Geheel anders is dit echter met de arbeidskosten voor de werkgever. Het zal zonder meer duidelijk zijn, dat een vlijtig arbeider die 1,per uur ver dient, goedkoper is dan een luie arbeider met het zelfde uurloon. De prodüctie van de vlijtige arbei der ligt veel hoger dan die van de trage en is dus voordeliger voor de producent. Bij de trage arbei der gaan werkeenheden teloor, en komt minder product gereed. Hier doet zich een probleem voor, dat nog veel vuldig over "het hoofd werdt gezien en waarop we in No. VI van deze schetsenreeks reeds de aandacht hebben gevestigd. De arbeidskosten vormen n.l. een bestanddeel van de kostprijs, maar alleen voorzover ze werkelijk kosten zijn. De verloren werkeenheden van de trage arbeider vormen echter geen kosten, maar verspilling. Een eenvoudig voorbeeld ter toelichting. Boer A. heeft 2 arbeiders in zijn dienst. Beide werken in tijdloon bij het bietenrooien. Arbeider 1 rooit 300 m2 bieten, arbeider II rooit 500 m2 bieten. Aannemende dat 500 m2 een normale arbeidspre statie is voor een valide gemiddelde arbeider, be nut arbeider I maar 60 van zijn arbeidscapaciteit en 40 zijner werkeenheden gaat dus verloren, wordt verspild. Stel nu voor, dat het dagloon in bietentijd be draagt 15,Boer A. lijdt dan een verlies op ar beider I van 6,per dag. Ten onrechte wordt nu veelal beweerd, dat de arbeidskosten door het traag werken van arbei der I leidt tot !n verhoging der arbeidskosten. Deze verloren gegane werkeenheden zijn een verspilling, vormen geen kosten, maar een ondernemersveiv Bes. Als boer A. de kostprijs van een ha bieten wil berekenen zal hij als rooikosten moeten opnemen 10.000 x 3 ct. ƒ300,Indien arbeider II een ha rooit zal hij immers 20 dagen werken. Kosten dan 20 X ƒ15,— ƒ300,—. Arbeider I presteert het echter om over deze ha 333/3 dag te werken. Zijn loon bedraagt dus 333/3 X 15,— 500,Deze 500,— loon be staat nu 300,arbeidskosten en 200,ver spilling. VOOR ƒ880.000 AANBESTEED. In de afgelopen maand werden wederom vier bela'ngrijke werken aanbesteed en gegund voor een totaal van ongeveer ƒ880.000,Het betreft hier: Het aanleggen van ong. 4.900 m verharde weg, met bijbehorende kunstwerken, in de polder Waarde. Drainage en egalisatie van ongeveer 210 ha in de polder Scherpenisse op Tholen. Het bouwen van een gemaal voor het midden gebied van Schouwen-Duiveland. Het aanleggen en verbeteren van de Tureluur- weg en de Klapweg (Duivendijkseweg) op Schou wen. VELE PLANNEN IN"DE MAAK. Omtrent bestaande plannen kan nog worden medegedeeld, dat besloten is de Kuijerdamseweg en de Beerenweg op Schouwen te doen uitvoeren als landbouwweg A, inplaats van als landbouw- weg B. Bestekken voor het aanleggen van rondwegen buiten de bebouwde kommen van St. Maartens dijk en Scherpenisse op Tholen zijn binnenkort te verwachten. Voorts is in studie de kwestie van de aandrijving van de bemaling voor Schouwen. Gemengde aan drijving, dus deels electrisch en deels diesel, is weliswaar iets duurder, doch biedt meer bedrijfs,- zekerheid. In principe zal de Herverkavelingscommissie medewerken aan het tot standkomen van een proefbedrijf, uitgaande van de Stichting Proef - boerderijen, in het „platte" van Schouwen. IN DE VIER BANNEN WORDEN 47 BEDRIJVEN GESTICHT. In de polder „Vier Bannen" van Duiveland, waar reeds voor de ramp de Ruilverkaveling ver was gevorderd, is door de Herverkavelingscommissie in 47 gevallen toestemming gegeven tot het stich ten van bedrijfsgebouwen op „gesaneerde" be drijven. In het algemeen is voor alle mutaties inzake grondrechten en pacht in herverkavelingsgebieden steeds de toestemming van de Commissie nodig. Een dergelijke toestemming wordt, indien de mu tatie geen afbreuk doet aan de plannen, als regel snel verleend. Wordt echter niet overgegaan tot het afgeven van een verklaring van „geen be- Dit voorbeeld toont duidelijk aan, dat bij tijdloon het betaalde loonbedrag per tijdseenheid gelijk is n.l. 15,per dag, maar dat de arbeidskosten uit eenlopen met de prestaties welke per tijdseenheid worden geleverd. Immers als de normale prestatie 500 m2 per dag bedraagt, zijn de arbeidskosten per m2 3 ct. en zou de normale arbeidsprestatie maar 300 m2 per dag bedragen, dan zouden de arbeidskosten bedragen 5 ct. per m2. Met een eenvoudige tekening kunnen we het ver schil tussen de begrippen loon, arbeidskosten en verspilling nog nader toelichten. We nemen ons voorbeeld van het bietenrooien. Normale dagproductie 500 m2. Bezien we nu een theoretisch geval, n.l. van 6 arbeiders, die elk 15,per dag verdienen en resp. rooien 500, 400, 300, 200, 100 en C m2. DAGLOON loonbedrag 100 200 300 dagproductie in cmj 5CO zwaar" dan kunnen betrokkenen aannemen, dat hun verzoek weliswaar in ernstige overweging is geweest, doch dat er inderdaad zodanige belangen op het spel staan, dat daaraan niet kan worden voldaan. VERTREK NAAR ELDERS. De oproep van gegadigden uit de herverkave lingsgebieden voor een bedrijf in de Noord-Oost polder, de Quarlespolder en de Braakman, werd be antwoord door 219 grondgebruikers, waarvan 113 uit Schouwen en Duiveland, 46 uit Tholen, 41 uit de Zak van Zuid-Beveland en 19 uit Waarde. In dit verband komt het gewenst voor erop te wijzen, dat in de Quarlespolder uitstekende gron den zijn gereserveerd voor de fruitteelt. Fruitkwekers in de herverkavelingsgebieden zul len goed doen te bedenken, dat hier een kans ge boden wordt die niet zo spoedig meer zal terug keren. BETALING S. B. L. BEDRIJVEN. Ten aanzien van de betaling van door de Stich ting Beheer Landbouwgronden overgenomen be drijven werden verzoeken ontvangen .om de afwik keling meer te bespoedigen. Dit is voor de Her verkavelingscommissie aanleiding geweest een onderzoek naar de trage afwikkeling in te stellen. Overal waar mogelijk zal, zo spoedig als dat kan, betaling volgen, zodat uitsluitend die gevallen, waarin ingewikkelde verhoudingen uitbetaling niet mogelijk maken nog enige tijd zullen moeten blij ven wachten. V DE BETALING VAN BEDRIJVEN DIE DOOR DE S. B. L. ZIJN OVERGENOMEN. Op 12 Maart 1954 tekenden 35 landbouwers, die een bedrijf in de N.O.P. zijn toegewezen, de ver klaring van afstand van hun oude bedrijven. Door de S. B. L. werden hiervan 29 bedrijven aange kocht. De afwikkeling van deze transacties vergt echter veel tijd. Speciaal in gevallen, waarbij de te verkopen goederen bezwaard zijn met hypotheek, is aan de afwikkeling meer tijd verbonden. Eerst moeten de nodige kadastrale recherches worden verricht, hetgeen uiteraard enige tijd vergt. De aldus verzamelde gegevens werden daarna aan de inkopers verzonden, die op grond daarvan de aan koopsommen berekenden, waarna overleg volgde met de verkopers. Nadat voorlopige overeenstem ming werd bereikt moest een voorlopige koopacte worden opgemaakt, welke daarna ter tekening werd verzonden aan de verkoper. Na terugont vangst van de voorlopige koopactes moest door de S. B. L. in de gevallen van bezwaring met hypo theek aan de betrokken notarissen worden ver zocht over te gaan tot aflossing en royement van de hypotheek, ook dit veroorzaakt vanzelfsprekend oponthoud. Tenslotte zij vermeld, dat de verkopers, welke hun eigendommen onbezwaard aan de S. B. L. over droegen de kooppennningen reeds hebben ontvan gen. Ook voor de overigen zal echter gestreefd worden naar een zo spoedig mogelijke afwikkeling, zodat de betaling niet lang op zich zal laten wach ten. Totale aankoopsom 1.674.059,93 Betaald door S. B. L. ƒ250.386,12 15 aankopen voorschot voor afl. hypotheek 323.592,50 573.978,62 1.100.081,31 Aan deze 15 nog te be talen 611.419,51 waarvan spoedig beta- li Dg wordt verwacht 503.780,50 596.300,81 Het resterende bedrag ad 596.300,81 zal in ver band met royering der hypotheken en eventuele oorloges"' - voor betaling nog wel even op zich ten wachten. Het Iconbedrag kan nu als volgt worden gesplitst. Dagproductie Arbeidskosten Verspilling 500 m2 15,— nihil 400 m2 12, 3,— 300 m2 9,6, 200 m2 6,— 9,— 100 m2 3,„12, 0 m2 nihil 15, Vanzelf is dit voorbeeld van theoretisch belang, maar het zal naar wij vertrouwen het verschil tus sen de bestanddelen arbeidskosten en verspilling wel duidelijk hebben gemaakt. In een volgende schets hierover nog nader. M. De Ministers van Landbouw en van Sociale Zaken en Volksgezondheid hebben, gelet op het toenemende gebruik van chemische middelen ter bestrijding van ziekten en plagen in ,de land- en tuinbouw en op het gevaar, dat dit gebruik in houdt voor de gezondheid van mens en dier, twee commissies ingesteld, t.w. de Bestrijdingsmiddelen commissie cn de Commissie voor Phytopharmacie. De Bestrijdingsmiddelencommissie heeft tot taak zich te beraden over de bezwaren, die aan het ge bruik van bestrijdingsmiddelen zijn verbonden, eventueel onder bijvoeging van voorstellen ter voorkoming of vermindering van deze bezwaren.^ De Commissie voor Phytopharmacie zal de Mi nisters van advies dienen over de toegepast-weten- schappelijke vraagstukken, liggende op het gebied van de bestrijdingsmiddelen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 4