Noord-Brabanische Maatschappij van Landbouw ZITDAG BOEKHOUDBUREAU. I DE ALGEMENE VERGADERING. RONDOM DE BOERDERIJ. BRIEVEN UIT CANADA. ZEEUW SCH LANDBOUWBLAD. I ....■Il»<.l. ,,- .-.-.-|-irji_|—_fi_ri_nj^-i.i .-|J1_|— j- J _ri,>.-i..ij-ii/i_i-u-_-j-i_i nj i.ru'_i~ lAI" j-i-Wij-lTü ZEVENBERGEN: Donderdag 10 Juni, 11—12% uur, Hotel Tholenaar. Voor de algemene vergadering van de Noord- Brabantse Mij van Landbouw zal deze zomer de Afdeling SprangCapelle als gastvrouwe optreden. In de naaste omgeving van SprangCapelle n.l. ©p de Efteling te Kaatsheuvel hebben we een pri ma vergadergelegenheid gevonden, die plaats biedt aan 500 personen. U behoeft dus niet thuis te blijven omdat er niet voldoende ruimte zou zijn. Bovendien vergaderen we in een mooie omgeving, die na afloop van de voormiddagvergadering velen aanleiding zal geven om nog even het natuurschoon daar te bezien en e.t. het ontspanningspark te bezoeken. De datum voor de vergadering is vastgesteld op: DINSDAG 22 JUNI a.s., in de vergaderzaal van Café-Restaurant „De Efte ling" te Kaatsheuvel. Aanvang 10 uur v.m. Men zorge op tijd aanwezig te zijn. Op vertoon van Uw lidmaatschapskaart zal het entrée voor „De Efte ling", collectief voor U worden betaald. Het onderwerp dat op deze algemene vergade ring aan de orde zal worden gesteld is actueel en voor alle agrariërs van groot belang. Voor ons zal spreken de Weled. Gestr. heer Ir J. M. L. Otten, Directeur van de Coöp. Landbouwbank te Meppel ©ver: „BESTAANSZEKERHEID EN LANDBOUWPOLITIEK". Omstreeks één uur n.m. zal een gezamenlijke koffiemaaltijd worden gebruikt, waarvan de kos- sten 3,50 per persoon bedragen. Dit mag wat duur lijken doch hiervoor wordt ons een originele Brabantsche koffietafel geboden, die reeds als spe cialiteit van „De Efteling" grote bekendheid ver kreeg. Als Brabanders willen wij ons dan ook deze Brabantsche specialiteit bij ons bezoek aan de -.Efteling" niet laten ontgaan. Na afloop van de koffietafel zal er gelegenheid zijn om nog even het ontspanningspark te bezoe ken, waarna om precies drie uur n.m. zal worden gestart voor een rijtoer door de omgeving. Deze rijtoer zal gaan via Sprang (oude kerk in restaura tie), Vrijhoeve-Capelle, langs de tuinbouwbedrij ven naar 's-GrevelduinCapelle, Waalwijk, Dru- rien (bezichtiging van de veilinggebouwen) door de bossen langs de Drunensche duinen en via Roestelbergen terug naar „de Efteling". Tenslotte aan alle leden een vriendelijk ver zoek: Ie. Geef vóór 18 Juni a.s. even per briefkaart op aan het secretariaat der N.B.M.L., Stationslaan 4 te Zevenbergen, of U aan de gezamenlijke koffietafel en aan de rijtoer wenst deel te nemen. 2e. Zij, die met eigen auto komen, gelieven te ver melden of voor de rijtoer e.t. nog plaatsruimte over is. Voor hen die niet per auto komen zal voor plaats e.t. in een autobus worden gezorgd. 3e. Oök de dames zijn van harte welkom. Ook in dat geval echter gaarne vooraf opgave, opdat met koffiemaaltijd en rijtoer hierop kan wor den gerekend. Wij rekenen op veel aanmeldingen en op een volle zaal, opdat we met aller medewerking een goed geslaagde vergadering zullen mogen hebben. DE WESTHOEK. De lang verwachte regen is nu gekomen. Te laat voor sommige percelen bieten op zoute grond, nog nee op tijd voor grasland en andere gewassen. Vooral onder De Heen en Nieuw Vosmeer was de toestand ernstig. De vorige week waren we in één van de droge polders ter plaatse, daar had het wel zoveel geregend, dat 's morgens de arbeiders bijna geen bieten konden dunnen, wegens de regenval. Over de dijk een zoute polder, en geen drup van betekenis. Zeer grillig samengaai van de omstan digheden. Gelukkig zijn we nu beter bedeeld, nu overal opgeruimde gezichten. Gaan we nu geza- melijk de diverse gewassen na en beginnen we met suikerbieten, dan mogen we zeggen, dat de vreterij gelukkig beperkt is gebleven, wat eerst bedenke lijk leek. De groenbemestingspercelen, waar nu bieten staan, hebben niet op tijd regen gehad. Groenbemesting is 'goed, maar betei éérst aard appelen. (Bieten drogen sneller aan.) Over het algemeen staan er voldoende bietenplanten. Toch loopt het plantenaantal sterk uiteen, van 50— 70.000 per ha. Een dunne stand geeft echter eer der luisaantasting. Een premiestelsel van ƒ1, per 1000 planten per ha boven 65.000 zou wonderen verrichten. Op de meeste plaatsen zijn de bieten reeds gedund. Deze week komt de rest bijna klaar. Alleen enkele tientallen ha in het uiterste Westen zijn nog te klein. De grote droogte heeft hier par ten gespeeld. Let nu op man gaangebrek. Er zijn reeds enkele percelen waarvan ik het vermoeden heb, dat deze plaag te zien is. PJen bespuiting van 15 kg man- gaatsulfaat per ha, óf bij een dauwnatte ochtend 30 kg per ha gestrooid met de hand, heeft dit ge brek meestal binnen tien dagen op. Bij nat weer is strooien te prefereren boven spuiten (wielspo ren)). Ook op geïnundeerd land komt mangaan- gebrek voor, meer dan men dehkt. De aardappelen staan over het algemeen prima. Vooral onder GastelSteenbergenKruisland staat een prima gewas aardappelen. De selecteurs zijn reeds bezig met het verwijderen van „zieke" planten. U weet de regels hiervoor? Ie. Volledig verwijderen van de „zieke plant". 2e. Goede dichte zak. 3e. Ver- zamelzak op weerseinde van de akker, dus niet in de greppel of sloot. Niet op de mestvaalt, maar eventueel begraven op een plaats waar niet licht aardappels verbouwd worden. Bespuiting kan geschieden als de planten een „stoofgrootte" zijn tegen phytophtora. Wacht men langer, clan kan men de onderste bladeren niet meer bereiken. De tarwe gaat flink groeien. Ook de zomertarwe staat er goed voor. Gerst begint hier en daar reeds te rijpen. Er staan enkele percelen wintergerst in de aar. De rogge zal spoedig bloeien. Op de natte percelen is het een invasie van melde. Dit onkruid is meegekomen met het wa ter, maarmeestal uit de dijk die gebroken is. Daar spoelde een grote hoeveelheid moer uit, en juist daarin blijkt nog kiemkrachtig meidezaad te zitten. Ook is vanuit de buitengorzen met het z.g. „veek" dat al enkele jaren opéén zat in de grienden, veel meidezaad meegekomen. Een be spuiting met M.C.P.A. houdt een duchtige oprui ming onder dit onkruid mits de weersgesteldheid meewerkt. Er is vorige week véél gespoten. Resul taat!slecht. Ie. Te veel wind. 2e. Te koud voor groeistof, wat pas bij 1120° C. goed resul taat geeft. 3e gevaar voor buurpercelen. De be strijding van herderstas in vlas is behoorlijk goed. Het vlas lijdt wel wat, hoeveel is moeilijk te zeg gen. We moeten altijd hier rekening mee houden, dat de eerste 510 schade niet te zien is. Over vlas gesproken, als dat op de droge grond maar niet tè zwaar wordt. Percelen, die schraal staan (vooral bietenland) waren te los. Ook onderge- ploegde zaadbieten hebben nogal wat op hun ge weten. Lucerne had best weer. Droogte is geen bezwaar voor dit gewas. De erwten staan prima. Er is nog al wat Alaska /oor conserven gecontrac teerd. Uien zijn nu al prijzig, 8 ct., is reeds gebo den. Steenbergen en Dinteloord hebben weer wat uitgezaaid pl.m. 150 ha. Ook onder Zevenbergen staan nogal wat uien. De stand is behoorlijk goed. Het koolzaad belooft veel, de peulzetting is prima. Ook de aantasting door insecten is gering. Gele mosterd werd op enkele bedrijven als noodgewas gezaaid (geïnundeerde bedrijven), stand goed. Het uitgezaaide kanariezaad groeit prima, dit gewas kon ook nog wel eens een goede pacht geven. Allemaal optimistische geluiden hoor ik iemand zeggen, die minder goed bedeeld is met een goede oogst. Inderdaad ik beklaag de mensen uit het uiterste Westen. Inundatie en dan nog een schrale ofwel een mislukt gerstgewas, véél te wei nig bietenplanten per ha, dunne tarwe, geen gras enz. Dit laatste is overal het geval, met dit ver schil, dat de ene wei kaal is gegeten en de andere kaal is omdat de goede grassen dood zijn gegaan en plaats gemaakt hebben voor slechtere soorten. Vergeet niet nu nóg eens een flinke stikstofgift te geven op Uw weiland. Sleep waar het nodig is de mestflatten uit elkaar. Verdeel Uw weide in niet al te grote percelen. We hebben weer heel wat de revue laten pas seren. We waren niet volledig, dit erkennen we direct. Toch is er altijd iets wat onze aandacht trekt. Hoe zou het gaan in die of die streek van ons Zuidelijk Nederland. Problemen blijven er altijd, maar die zijn er om opgelost te worden. We hopen, dat de regen nog veel goed gemaakt heeft, ook waar onze verwachtingen reeds tot het mini mum waren gereduceerd. Dankbaar wordt ook deze gave aanvaard door alle agrariërs die afhan kelijk zijn van de natuur die zowel voorspoed als tegenspoed kan brengen. Gaven die ons van boven worden gegeven. (Wegens plaatsgebrek eerst thans geplaatst.) LAND VAN ALTENA. Zo is dan eindelijk na een voor deze tijd van het jaar zeldzame langdurige droogteperiode van pre cies acht weken, de lang verbeide regen gekomen. En dan nog wel een prachtige regen, n.l. zonder onweersbuieen, een heerlijk zacht regentje. Reeds Zaterdag viel hier de eerste regen van betekenis. Zondag een bewolkte lucht en heden Maandag, on geveer de gehele dag een mooie kalme regen. Vooral voor de weilanden was deze regen hard nodig. Alleen in sommige laag gelegen gebieden met voldoend hoge slootwaterstand schijnt nog wel wat meer gras gegroeid te zijn dan in onze streek, al thans in de Langstraat was blijkbaar meer gras, dan hier in onze omgeving. Wanneer er nu voldoende stikstof is gezaaid (en dat is meestal wel het geval nu met deze zeer ge ringe grasgroei) kan er nog wel een kleine snede hooigras groeien hfer en daar, wanneer men ten minste noodgedwongen de voor hooigras bestemde percelen niet heeft behoeven in te scharen. Nood gedwongen is dit op verschillende bedrgven ge schied. Zij, die nu een perceel met klaver of lucerne hebben staan, zijn wel zeer gelukkig. Vooral de lucerne is over 't algemeen best; de klaver heeft in sommige gevallen nog wel geleden van de vorst, evenals veel percelen grasland. De grasmat is over 't algemeen vrij dun, en ook mede daardoor is de stand dikwijls vrij hol, met als gevolg lage opbrengst. Het vlas en de erwten die wel het meest van de droogte hadden te lijden, zijn in deze paar dagen af flink gegroeid. De percelen vlas, die een mooi gelijke stand heb ben kunnen nu zeker nog wel voldoende lengte krijgen; in twee dagen tijds is het op sommige per celen ongeveer 10 cm gegroek.. Dit gewas kan dan ook in soms enkele groeizame dagen wonde ren doen. De erwten doen dit kalmer aan doch kunnen ook soms in een week tijd behoorlijk dicht groeien. De wintertarwe had nog het minste last van de droogte, alhoewel op sommige droogte- gevoelige plaatsen ook daar reeds goed te zien was dat voor die plaatsen een flink kwantum vocht wel op zijn plaats zou zijn. Hoe beter beworteling der gewassen, hoe minder droogtegevoelig. Dit was reeds enkele weken terug te zien in sommige percelen zomergerst, die soms in zijn geheel en soms plaatselijk veel te diep gezaaid was. Een trage opkomst en veel minder goede wortel- ontwikkeling dan op de plaatsen waar de juiste zaaidiepte was aangehouden. Voor de aardappelen is de regen ook zeer welkom, en vooral voor de niet voorgekiemde; deze laatste konden vanwege de droogte niet van wal steken zodat de achter stand nog wel enige tijd zichtbaar zal blijven. De bieten staan vrijwel overal opeen, zodat dat werk dit jaar geen probleem is te noemen, dank zij de vrij geringe onkruidgroei en tevens betrekke lijk langzame begingroei der bieten. Dit kan ech ter wel eens een vier a vijf duizend kg per ha kos ten aan lagere opbrengst dan vorig jaar. Strathroy, RR 6, Aprh 1954. Ontario. II. Beste Vrienden, Hoe bevalt jullie de maïsteelt? Want ik lees wel in de Nederlandse landbouwbladen, dat er de laatste paar jaar veel maïs geteeld wordt. Ik weet niet wat jullie hoofddoel daarvan is, om hem rijp te plukken of als silovoer te gebruiken. Maar mij dunkt, wanneer tenminste de regering nog steeds die toeslag geeft voor silobouw, dat 't het beste is voor een gemengd bedrijf, om een hoge silo. te bouwen en daar de maïs ongeveer rijp door een hakselmachine met blazer, in de silo te blazen. Dus kort gesneden met kolf en al in de silo. Dat voert prima en dan kun je dewoederbieten uitspa ren. Hier maaide men voorheen de maïs voor de silo ook eerst met een maïsbinder, dan op de wa gen naar huis rijden en dan naast de silo stond een cutterbak met pijpen er op en die blaast het boven over een 40 of 50 voet hoge rand in de silo. In de silo staan een paar mensen die het wat plar zetten en wat rond lopen. Dat werd hier meestal gedaan met hulp van de buren. Maar nu tegenwoordig zijn er enkelen, die een harvester hebben, een spe ciale wagen met een verschuifbaar voorschot, en bij de silo staan dan alleen een blazer (dat is haast hetzelfde als een cutterbak, maar alleen met wie ken en geen messen er in). Een harvester is een machine waarmee men de maïs maait en snijdt en op de van hoge zijborden voorziene wagen blaast. De wagen hangt achter de harvester en wordt af gehaakt als hij vol is. Alles wordt door een tractor getrokken, alleen de harvester werkt nog op een eigen motor. Zoals ik al schreef zijn de voorschotten van die wagens verschuifbaar en daar zitten twee kettin gen aan vast die op de bodem van de wagen lig gen. Op deze wijze worden de wagens mechanisch gelost en een staat er met een mesthaak bij om de aanvoer voor de blazer wat te regelen. Zo gaat het heel vlug met weinig arbeid, en dat is juist wat een echte Canadees wil, geen moede rug van han denarbeid. Er wordt hier geen zuur of zout of iets dergelijks door maïs of gras in de silo gestrooid. Het gebeurt wel eens dat éen farmer te laat is met z'n silo vullen, zodat de maïs dan haast helemaal dood is, en dan gebeurt het wel, dat men zo nu en dan een emmer water door de blazer in de silo laat blazen. Want als de maïs te droog is, dan schimmelt ze te gemakkelijk. De opening van de silo is hier aan .(Zie verder pag. 379.).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 13