ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Verbetering door keuring Ten afscheid Sportnieuws uit Zeeuws-V laanderen ZEEUWSGH LANDBOUWBLAD 357 GD Redactie: J. D. Haak Dzn, A. C. Hanse, P. Hendrikse, M. Kosten, L. de Jager en Z. Poppe. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. Doorgaans is het voor de jury van de graslandkeuringen der L. J.G. niet zo moeilijk om uit te maken welk perceel op liet bedrijf aan de keuring meedoet In het voorjaar eerder groen door tijdig stikstof strooien, in de zomer beter kort gehouden door het omweiden en in de herfst niet te veel kapotgetrapt door de dieren, die niet veel anders komen doen dan bietenkoppen en blaren eten. Ziehier een generatie-verschil, dat door de graslandkeuring naar voren wordt gebracht. Zo wordt op de bedrijven vaak aangetoond, dat zonder veel kosten en moeite meer van het grasland kan worden gemaakt. En tevens dat het goed is jonge boeren reeds vroeg een stukje zelfstandigheid te geven. Het geven van een zekere verantwoordelijkheid voor een stuk van het bedrijf werkt opvoedend, om dat beter op jeugdige leeftijd en kleine schaal wat experimenten genomen kunnen worden, dan op latere leeftijd en voor een heel bedrijf tegelijk. Voor zover althans hét omweiden in kleinere percelen, het spuiten met groeistoffen of het vangen van mollen tot gevaarlijke experimenten gerekend dienen te worden. We zouden ze beter 'kunnen rangschikken onder de nuttige experimenten, die reeds lang hun grote waarde voor de praktijk bewezen hebben, doch nog niet overal zijn doorgevoerd. Bij de volgende keuring zijn de brandnetels wel verdwenen. VADER EN ZOON. Het is zeker niet onze bedoeling tegenstellingen tussen ouderen en jon geren te scheppen, toen we in het bo venstaande het grote verschil tussen wel en niet gekeurde percelen naar voren brachten. Meer is het er ons om te doen de waarde van dit soort keu ringen naar voren te brengen. Stelt U zich de jury toch niet- voor als een gezelschap dat geladen met critiek de weiden langs komt rijden. Als men niet beter wist, zou men kun nen. veronderstellen dat er een paar mensen om de koffie komen. Ze kijken eens goed naar het grasland en geven zo tussen neus en lippen nog eens een adviesje ten beste als: -,,'t Zou geen kwaad kunnen als je nog eens spoot tegen deof: „Je zou morgen eens om vijf uur op moeten staan, dan kun je wat mollen vangen". De deelnemer haast zich dan te ver tellen, dat hij dit ook al van plan was of dat hij beslist nog geen tijd heeft gehad. Ofhij kijkt z'n vader eens aan om te horen wat die er van zegt. Want vaders zijn er niet altijd voor dat zoonlief met nieuwigheden gaat beginnen. Dan gebeurt het wel eens dat de zoon graag nog een extra draad door de wei zou willen trekken, maar... vader voelt er niet veel voor. Dat wil dan niet zeggen dat de kwestie van de baan is, maar een half jaar of een jaar uitgesteld is ze zeker. Aan één kant is dat niet erg, omdat ondoordachte din gen achterwege blijven. En als het jonge geslacht nieuwe wegen in wil slaan, moet het ook de moeite willen nemen terdege de zaak waar het om gaat tebestuderen. Om dan de voorgestelde verbetering met argumenten te kunnen verdedigen. Aan de andere kant is het toch ook wel mooi als een vader verklaart dat hij z'n zoons niet voor niets naar de land- bouwwinterschool heeft gestuurd. Laat ze nu maar eens laten zien wat ze daar geleerd hebben. GREPEN UIT DE PRAKTIJK. Gelukkig wordt er de laatste jaren veel meer aandacht aan de weidebouw besteed op de landbouwscholen in ons gebied! De theoretische kennis is daar door bij de leden meestal wel aanwezig. De graslandkeuringen hebben bewezen dat ze de stoot kunnen geven het ge leerde nu eens metterdaad in de prak tijk toe te gaan passen. We geven hier voor de vuist weg een paar voorbeelden, waarbij we uiter aard geen namen zullen noemen, om dat het hier meer om de feiten dan de personen gaat. Een huisweitje ligt er geweldig slecht bij, wanneer de jury in het voorjaar voor het eerst komt keuren. De hele veestapel spant zich in alles wat groen is te vernietigen. En het doel is, ge zien de vele kale plekken, al tamelijk goed bereikt. De jury overweegt deze deelnemer te adviseren zich terug te trekken. Ze doet het niet, omdat be trokkene in geen velden of wegen te bekennen is. Gelukkig maar. Want als datzelfde veldje bij de tweede keu ring nog eens wordt bekeken, wil men nauwelijks geloven dat dit hetzelfde is. Toch is het zo. Maar de deelnemer heeft er dan ook menig uurtje aan be steed. De weide is flink bemest, gesleept, gebost en in perceeltjes verdeeld voor het afweiden. Met als eindresultaat dat er meer vee op geweid kan worden, zonder veel extra kosten. Elders is het probleem van de bie tenkoppen op originele wijze aange pakt. Niet meer de hele weide onder een tapijt van halfrottende en vertrap te bladeren, die in het komende jaar de grasgroei gaan belemmeren en de hele weide een stuk slechter maken. Maar vlak bij de drinkput een stukje apart afrasteren en daar in een bak de koppen en bladeren voeren. Het ge volg is, dat op dat stukje geen gras sprietje meer te zien is. Doch de weide is het volgende jaar niet vertrapt en op tijd weer mooi groen. Wat toch in de eerste plaats de bedoeling is. We gaan zonder meer voorbij aan de vele mooie oplossingen voor het drinkwa terprobleem. Men moet tekenaar zijn, om dit goed duidelijk te kunnen maken. JA, MAAR Dat zijn ervaringen van het vorige jaar en pessimisten zullen tegenwer pen dat je het vorige jaar toch wel erg slecht moest oppassen om gebrek aan voer te krijgen. Daar is ongetwijfeld veel van waar. Maar als velen het vorig jaar nog wat meer gras hadden gehad en dit hadden ingekuild of gehooid zouden ze dit voorjaar er niet zo slecht voor hebben gezeten. Dit voorjaar hebben we opmerke lijke verschillen kunnen zien tussen de deelnemers aan de keuring en anderen. Vele deelnemers hadden reeds vroeg de kunstmest, waaronder ook de stik stof gestrooid. Het gras had er door de vroege regens van geprofiteerd en zij hadden gras, al was het niet overvloe dig. Eén der deelnemers had 5 vaar zen op een perceel dat nog geen hec tare groot is. Toch redde hij het reeds eind April de dieren voldoende te geven met een kleine aanvulling erwtenstro door ze op de vier perceeltjes om de drie dagen te verweiden. Wat voor voerrekening dat bespaart als je nog maar een paar pakken erwtenstro in de schuur hebt, hoeven we niet te ver tellen. Er bestaat een kans, dat de grasland keuring van de L. J. G. in 1955 in het water zal vallen. Gelukkig zal dan de reden zijn dat de animo ervoor te groot i§ geworden. De tot nu toe opgedane ervaringen wij?en in deze richting. B. De naam M. Poisonnier mist deze week voor het eerst in de kop van ons blad, na vier jaar. Marie Poisonnier is deze week mevr. De Feijter geworden en neemt daarom afscheid. Bij dit afscheid danken we haar voor de vele bijdragen die ze in de loop der jaren heeft geleverd en wensen haar veel goeds toe in haar huwelijksleven. REDACTIE. Op Zaterdag 29 Mei gaat de training in Schoondijke niet door. Inplaats hier van speelt het korfbal twaalftal tegen A. K. C. uit Aardenburg op het ge meentelijke sportterrein te Groede. Aanvang 6 uur. En het voetbalelftal tegen het Coöpe ratie-elftal uit Breskens op het ge meentelijk sportterrein te Breskens. Aanvang 6 uur. Tenslotte een bericht voor diegenen die meegaan naar de sportdag op Tholen op Zaterdag 5 Juni. Op eigen gelegenheid naar Breskens; vertrek per boot om 7.25 uur. Vanaf Vlissingen verder per extra bus. De opgave hiervoor i9 gesloten. ïgjfcl J. HAAK. Een mooie oplossing om bietenkoppen en bladeren te kunnen voerenzonder de weide kapot te maken Van onze bijeenkomsten Op 12 Mei werd door de Afdeling Zuidzande van de Z. P. M. vergaderd. De opkomst was goed. Er werd gede clameerd en er was een inleiding over de verzorging van uiterlijk en kleding. In de pauze werd door een scheidend lid een consumptie aangeboden. Daar na werd een begin gemaakt met het beschilderen van doosjes. Op 19 Mei vergaderde de Z. P. M., Afdeling Goes. In deze afdeling wordt op elke ver gadering een declamatiewedstrijd ge houden tussen 6 meisjes, die hetzelfde gedicht voordroegen. Als beste kwam dit keer Jo Wolfert uit de bus. Daar alle meisjes nu aan de beurt geweest waren, werd besloten in Juli de winnaressen te laten kampen met een gedicht van Annie Schmidt. Een deskundige jury zal dan oordelen en de fouten verbeteren om zodoende het peil van het declameren te ver beteren. Verder werden er vele maatregelen getroffen voor de Jeugddag en aange spoord om zoveel mogelijk aan de sportdag deel te nemen. Waarschijnlijk zal deze zomer een uitstapje gemaakt worden naar Brugge en Gent om daar te genieten van de mooie oude bouwkunst. Mej. Kleinepier hield een inleiding over „Verantwoorde Voeding." In 't kort vertelde zij ons, wat hier onder verstaan wordt en welke voe dingsmiddelen, de voor ons belangrijke voedingsstoffen bevatten. Ook gaf zij waardevolle tips voor ver antwoorde vermageringskuren.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 9