van boerderij en organisatie ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD. 355 (JIT DE II I 18 1 aa WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. 22 Mei. By een vergelijking tussen de ex ploitatie van het bouwland en het gras land in deze streek, kunnen we opmer ken, dat de intrede van nieuwe metho den bij het gebruik van grasland ten achter blijft bij die van het bouwland. De opmerking, dat de oppervlakte grasland te verwaarlozen is, doet geen opgeld, wanneer we weten, dat rond de 20 van de cultuurgrond uit grasland bestaat. En waar we streven om van het gehele bedrijf de beste re sultaten te krijgen, mag het grasland hierbij niet ten achter blijven. Temeer, daar er verschillende percelen zijn die voor geen ander doel gebruikt kunnen worden. Het moet niet zó zijn, dat wij bij be zoek van een buurman, de weide liefst zo vlug mogelijk passeren. Het wordt tijd dat velen ook hierbij eens stilstaan om de methode van werken eens te bespreken. De vraag is nu, hoe de boeren meer interesse voor hun grasland te doen krijgen. In de eèrste plaats zou ik wil len wijzen op de richtlijnen van de R.L.V.D. die met haar brochure: „De moderne weide-exploitatie in Zeeuws- Vlaanderen", een reeks van nuttige wenken en gegevens verschaft, over alles wat op dit gebied bereikt kan worden. We willen dit boekje graag in ieders aandacht aanbevelen. Eén andere methode, waar ook reeds meer gebruik van wordt gemaakt, is de graslandwedstrijd van de L. J. G. Reeds in één jaar tijd zijn hiervan mooie resultaten te zien. Vooral dit voorjaar heeft wel bewe zen, dat een goed verzorgd en beweid stuk grasland aanmerkelijk vroeger en meer eten gaf, dan de slechte percelen. Om dit te bereiken is het niet in de eerste plaats nodig om daarvoor een weidesleep aan te schaffen. Hoewel zeer nuttig, ligt het niet aan de aan wezigheid van de speciale werktuigen; het ligt veel meer aan het feit, of men er werkelijk iets aan doet. Wanneer men er regel van maakt om naast de als normaal beschouwde cultuurmaatregelen van het bouwland, hierbij ook de verschillende bewerkin gen van het grasland opneemt, zal men spoedig bemerken dat dit de moeite ruimschoots beloont. Mocht U de indruk krijgen, dat het met de weiden in deze streek nog fibpe- loos gesteld is, dan moet ik dezetoch tegenspreken. Er is inderdaad reeds veel verbeterd, maar juist die percelen welke nog in het oog lopen, door hun slordige verzorging, kunnen de alge mene indruk over de gehele streek juist slecht beïnvloeden. Temeer om dat de weiden in deze streek ipeestal vlak rond de bedrijfsgebouwen liggen dus meestal aan de openbare weg moeten we er voor zorgen, dat deze percelen een goede maatstaf zijn voor de hoedanigheid waarin de overige percelen verkeren. WALCHEREN. 24 Mei. Na de inundatie van Walcheren heeft het enige jaren geduurd voordat de op brengst van het grasland op een peil kwam dat bevredigend genoemd kon worden. Lang heeft men getobd met de ontzilting van de lage weilanden met hun ondoorlatende lagen. De ont watering via de sloten liet veel te wen sen over, om van greppel-ontwatering maar niet te spreken. Het mengsel dat werd ingezaaid was vooral in het begin, ook niet helemaal naar wens, en bevatte overwegend snel doorschietende grassen, zgn. hooitypen. Op de zoute percelen bleven alleen de sterke grassen in leven en verdween de witte klaver vrijwel geheel. In de laatste 5 jaren is het grasland langzaam maar zeker verbeterd. De - verzorging werd aanzienlijk verbeterd door het gebruik van de z.g. weide sleep, welke op het grasland zeer goed voldoet, terwijl ook de kettingegge wel gebruikt wordt. Het is echter vooral de stikstofbe mesting die dë opbrengst van het gras land bepaalt. Giften van 150 kg zui vere N per ha zijn op vele bedrijven normaal te beschouwen, terwijl enkele bedrijven gaan tot 200 kg zuiver N. De beweidingstechniek werd enorm verbeterd en mede door het gebruiken van talrijke kleine percelen (5 are per stuks grootvee) werden de verliezen heel sterk teruggebracht. Dank zij de herverkaveling werden nieuwe wegen en waterlopen aange legd, waardoor de afgelegen weiden werden ontsloten en ontwaterd. Deze ontsluiting en ontwatering vormden de juiste basis voor de verdere verbete ringen. Slecht grasland behoeft er dan ook maar sporadisch meer te liggen. Velen zijn er toe overgegaan om hun gras landen te scheuren na de uitgevoerde égalisaties. De opbrengsten vallen niet tegen. Toch valt het elk jaar weer op dat het ene perceel grasland veel meer op brengt dan het andere. De opbrengsten welke binnen Walcheren werden ge vonden liepen uiteen van 3000 tot 6000 kg zetmeelwaarde per ha en dit geeft toch wel even te denken. Vooral de verzorging en bemesting bepalen de opbrengst, veel meer dan de grond soort, mits de ontwatering maar in orde is. Het huidige grasmengsel is uitste kend geschikt voor een hoge opbrengst bij een prima verzorging en bemesting. Indien deze echter te wensen laten zul len de slechte grassen spoedig over heersen en daalt de opbrengst. NOORD-BEVELAND. 24 Mei. Het grasland op Noord-Beveland be perkt zich in hoofdzaak tot de dijken en die gebiéden welke vaak door een lage ligging moeilijk tot volwaardig bouwland zijn te promoveren. De dijken te beschouwen als min of meer onvolwaardig weiland is op zich zelf niet zo erg, maar laat men zich daar niet aan ophangen. En nu moeten we denken aan die twee boeren, wier karakters wat be treft opgewektheid zo zeer verschil den, dat men hen de bijnamen „opti mist" en „pessimist" had gemeend te moeten toekennen. Nu wilde op zekere winter het toe val, dat op beide bedrijven twee van de twintig koeien aborteerden. En hoe wel boer „optimist" niet voorbijging aan de schade, hierdopr aan een ge deelte van zijn veestapel toegebracht, kon hij toch nog dankbaar zijnHet was toch in 't geheel niet ondenkbeel dig geweest, dat al zijn koeien het kalf vroegtijdig ter wereld hadden gebracht! Daarom drukte hij zich als volgt uit: „Al mijn koeien hebben normaal afge kalfd, behalve twee". Doch collega „pessimist" zag dit heel anders. „Al mijn koeien hebben geaborteerd", zo zei hij, „behalve achttien". Ja, U kunt de dingen van twee kan ten bekijken, de dijken evenzo. Je kunt met de pessimist zeggen: „Die dijken, ze zijn maar voor 70 normaal gras land, laat me daarom maar niet veel zorgen daaraan besteden". Maar ook kun je instemmen met de optimist, die vindt, dat de dijken nog voor 70 normaal grasland zijn en daarom nog veel kosten lonend kun nen maken. Nu verschilt de grasmat van dijk tot dijk veel, allereerst afhankelijk van het materiaal, waaruit de dijk is opge bouwd, maar bovenal van de verzorging door de jaren heen. Want, ook voor de dijken geldt, dat de hoedanigheid van de grasmat een spiegel is van de ver zorging, die deze de laatste jaren heeft genoten. Al speelt de hoogteligging hier ook een rol. Toch moet men zich er ook weer voor hoeden deze laatste factor te beschouwen als een te grote sta-in-de-weg voor een goede produc tie. De grassen zullen zich toch in dien zin aan hun droog millieu aanpassen door dieper te wortelen dan ze in nor maal grasland zouden doen. Zo kan een zacht glooiende dijkkant nog veel opbrengen; in productie nor maal grasland zelfs benaderen. Een regelmatig kort afweiden (indien de bedrijfsomstandigheden dit toelaten de paarden op het rundvee laten volgen in de omweidingscyclus), mestflatten spreiden (regenachtig weer) en meer dere keren per jaar een stikstofgift, kunnen bijdragen tot een verbeterend grasbestand. Ook rantsoenbeweiding is zeer aan te bevelen en hier betrekke lijk gemakkelijk te verwezenlijken. Bedenk verder dat Uw dijk geen bloementuin is! D.C.P.A. kan hier ver lossend werken. Ook van brandnetels zullen Uw beesten nog nooit veel melk hebben gegeven. Probeer deze weg te krijgen: in 2-4-5-T hebt U een doel treffend middel. ZUID-BEVELAND. 25 Mei. Zelden is er de laatste jaren zo naar regen verlangd als de laatste weken. Welnu, het heeft geregend. In de eer ste plaats is dit voor de boer van veel belang. Voor hem is. het immers niet alleen de schoonheid van de natuur, die hem boeit, en die zich nu in al haar glans laat zien. Regen betekent voor hem ook een betere groei van gras en gewassen. Vooral op de zware kleigrond hebben bieten en vlas van de droogte geleden. De groei stond vrijwel stil, terwijl deze gewassen in veel gevallen nog werden geplaagd door thrips, zodat een of twee keer gestoven of verneveld moest wor den. Met het stuiven van H.C.H. moet men toch wel voorzichtig zijn, vooral wanneer de mogelijkheid bestaat dat op het betreffende perceel 't volgend jaar aardappelen verbouwd zullen wor den. In het afgelopen seizoen hebben zowel boeren als handelaren moeilijk heden met hun product, vanwege de muffe smaak, ondervonden. Het vernevelen van bestrijdingsmid- delen met behulp van een vliegtuig is op verschillende bedrijven voor het eerst toegepast. Is het land droog en het gewas nog klein, dan is het voor deel t.o.v. de gewone spuit- en nevel machines moeilijk te zien. De kosten met het vliegtuig zijn altijd nog 10,— tot 15,'per ha hoger, terwijl het ge was met een rijdende machine vrijwel niet te lijden heeft. Het resultaat van de bestrijding kan, wanneer goed ge vlogen wordt, en het perceel er zich voor leent, even goed zijn. Zijn de ge wassen groter geworden, dan kan het vliegtuig bij de bestrijding, van b.v. knopmade, peulboorder en kwade har ten (mangaangebrek) in erwten goede diensten bewijzen. Zo ook bij thripsaan- tasting in vlas, of als de grond nat is bij het bestrijden van de aardappel ziekte. De hogere kosten wegen dan zeker op tegen het voordeel. Voor de veehouders is de regen wel zeer welkom geweest. Men behoeft maar door de weilandgebieden van Zuid-Beveland te rijden om te zien dat het met de grasgroei maar treurig ge steld is, om van de grasdijken maar niet te spreken. De dikwijls grote hoe veelheden stikstof die gestrooid zijn, zullen de grasgroei wel gaan aanzet ten. Wanneer het enigszins mogelijk is probeer dan nog wat grashooi te winnen. Vergeet niet dat voor een goede samenstelling van een voeder rantsoen een hoeveelheid weidehooi eigenlijk onmisbaar is, ook al beschikt men over voldoende lucerne- of rood klaverhooi. Deze rubriek zal voor de hoogtijda gen op 17, 18 en 19 Juni niet meer in ons blad verschijnen. De kring West Z.-Beveland heeft de eer dit jaar de landbouwdagen te mogen organiseren. Hiervoor is veel werk verzet, en het programma belooft veel. Het parool zij dan ook voor ons allen: 17, 18 of 19 Juni op naar Goes! THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. Alhoewel de aandacht voor de weiden de laatste jaren zeker is verbeterd, neemt dit niet weg dat over het alge meen de weiden hier nog maar zeer stiefmoederlijk werden behandeld. Dit niet alleen voor één bepaald onderdeel als b.v. de bemesting; neen, over de ge hele linie kan dit bij zeker 80 a 90 nog heel wat verbeteren. Wanneer wij even de tekortkomin gen aan mogen tippen, dan zijn deze o.i.: Ie. ondoelmatige bemesting en/of eenzijdige bemesting. Het leggen van trappen in de bemesting za gen wij nog heel weinig; 2e. slechte ontwatering, als gevolg van slechte drainage. Dikwijls komt helemaal geen drainage voor; 3e. matige verzorging. Er wordt over het algemeen veel te wei nig gesleept; de mesthopen wor den veel te weinig gespreid enz. 4e. aan de beweiding besteden velen nog niet voldoende aandacht. Het aantal weiden dat in gedeelten beweid wordt, neemt steeds toe, maar er zijn er nog veel te veel waar het vee de gehele zomer in loopt, zonder dat de wei tijd krijgt zich een beetje te herstellen. Meestal worden deze per celen in het voorjaar niet voldoende afgeweid, met het gevolg dat er een gedeelte lang gras blijft staan, dat het vee niet meer opeet. Aan deze 4 punten zijn er zeker nog wel meerdere toe te voegen, doch wij menen dat dit de voornaamste wel zijn, en bovendien zijn wij toch ook geen onderwijzer ook. Mogen wij met deze goede raad besluiten. Lees diti graslandnumraer nu eens aandachtig door en bekijk daarna Uw eigen grasland-percelen eens. Ga eens na wat U er uit haalt en vergelijk dit met hetgeen er bij optimale grasland- exploitatie uit te halen zou zijn. Vast en zeker zit er wat in! Dan zitten we hier met het probleem van de zoute weiden. O.i. een niet ge makkelijk probleem. Degenen die dit najaar hun wei hebben gefraisd en het goed hebben getroffen hebben nu goed gras en ook veel gras. Maar van lang niet allen kan gezegd worden dat ze bet inderdaad goed hebben getroffen. We zagen dan ook percelen die er nog maar matig bij liggen. Zij die dit voorjaar hun weiden op nieuw hebben ingezaaid, hebben het weer zeker niet meegehad, en ondanks het feit dat het kweekgras, dat onze geïnundeerde weiden welig heeft over woekerd, een gevoelige duw heeft ge kregen, vrezen wij toch dat zij minder van de droogte heeft geleden, dan de nieuw ingezaaide goede grassen. Wij hebben zelf onze wei niet inge zaaid en tot op heden hebben we daar van nog geen spijt. Al reeds geruimen tijd lopen hierin per ha 6 1%-jarige vaarzen en eigenlijk is dit nog te wei nig. Onze opzet was, de wei goed kaal te zetten, teneinde de goede grassen gelegenheid te geven, zich te ontwik kelen, daar kweek, goed kaal afwei den maar matig verdraagt. Alhoewel we zeker niemand willen ontraden, hun wei opnieuw te te zaai en, kunnen we zelf er nog moeilijk toe komen. De overvloedige neerslag van Zater dag j.l. heeft vele vruchten geholpen. Wanneer het koude weer nu ook ver der maar een beetje aan onze deur voorbij gaat dan zullen de gewassen nu flink kunnen doorzetten. Niet al leen de gewassen zullen echter profi teren, ook het onkruid zal nu wel in versterkte mate zijn kop opsteken. Naar onze mening zijn er echter ar beidskrachten genoeg, zodat wij de boe ren willen adviseren, niet tegen elkaar op te gaan bieden om mensen te krij gen. Bovendien helpt dit het aantal mensen niet verhogen, alleen maakt dit Uw portemonnaie wat dunner.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 7