Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw DE LANDBOUWLONEN PER 1 MEI 1954. MEDEDELING VAN DE KEURINGSDIENST NOORD-BRABANT. OFFICëLE OVERDRACHT VAN GESCHENKWERKTUIGEN EN GEREEDSCHAPPEN. WATERSCHAP „DE DONGE". PROV. COMMISSIE VOOR DE WATERBEHEERSING. RONDOM DE BOERDERIJ. 361 In de sociale sectie van de Stichting voor de Landbouw in Noord-Brabant is thans overeenstem ming verkregen over de C.A.O. voor akker- en weidebouw en veehouderij voor het contractjaar 19541955. Intussen dienen echter de organisaties hieraan nog hun goedkeuring te verlenen, waarna de C.A.O. ook nog dient te worden goedgekeürd door het College van Rijksbemiddelaars. Het is dan ook met het nodige voorbehoud van deze na dere goedkeuring en op aandrang van vele onzer leden, dat wij hierbij alvast de voornaamste lonen en tarieven waarover overeenstemming bestaat, laten volgen. Onder dit voorbehoud dus kan rekening worden gehouden met de volgende lonen en tarieven. Aller eerst is landelijk vastgesteld dat het uur-loon van de volwassen losse vakarbeiders in het grote loon- gebied komt op 97 ets. per uur (inclusief de halve pensioenpremie). Voor de Biesbosch is dit 99 ets. per uur. Wat de tijdlonen getreft is het volgende overeen gekomen: Westelijk Bies- Nrd.Brabant bosch aVeeverzorgers en melkers (23 jaar en ouder) Bij een arbeidstijd van: 2900 uur per jaar 61, 3050 uur per jaar 63,50 3200 uur per jaar 66, b. Bouw- en paardenknechts en -tractorchauffeurs in dien zij nimmer in accoord werken: 21 jaar 52,65 53,55 22 jaar „55,60 „56,55 23 jaar en ouder 58,50 59,50 c. Vaste akkerbouwarbeiders indien zij nimmer in ac coord werken: 21 jaar 48,15 49,05 22 jaar 50,85 51,80 23 jaar en ouder 53,50 54,50 d. Vaste akkerbouwarbeiders indien zij 8 tot 13 weken per jaar in accoord wer ken van Mei t/m Nov.: 21 jaar „48,15 „49,05 22 jaar 50,85 51,80 23 jaar en ouder 53,50 54,50 (Voor de maanden Dec. t/m Maart geldt een lage re beloning, die later zal worden gepubliceerd). e. Losse arbeiders; 21 jaar 8712 ct. 89 ct. 22 jaar 92 ct. 94 ct. 23 jaar en ouder 97 ct. 99 ct. Voorts geven wij hierbij de tarieven voor bieten- onderhoud, zoals deze zijn overeengekomen: (alles per ha). a. Bij gunstige structuur en gunstige onkruidbezetting en 3 a 4 maal machinaal schoffelen: West. Nrd-Brabant: hakken, opéénzetten en tweemaal wieden 127,tot 161, hakken 32,75 tot 41,— opéénzetten 33,tot 43, le maal wieden 37,75 tot 46. 2e maal wieden 23,50 tot 31. b. hakken, opéénzetten en tweemaal wieden hakken opéénzetten le maal wieden 2e maal wieden Overige gronden bij nor male structuur enz. en 1 a 2 maal machinaal schof felen: Biesbosch; f 129,— tot 164,— 33,30 tot 42:— 33,20 tot 44 38,50 tot 47,— 24— tot 32,— hakken, opéénzetten tweemaal wieden hakken opéénzetten le maal wieden 2e maal wieden hakken, opéénzetten tweemaal wieden hakken opéénzetten le maal wieden 2e maal wieden en West. Nrd.-Brabant: 150,— tot 186.— 35,tot 42,50 39,50 tot 49 46.tot 58,50 29,50 tot 36,— Biesbosch: 152,— tot 190,— 35,50 tot 43 40,40 tot 50,— 47,— tot 60,— 29,— tot 37,— Tenslotte vermelden wij nog de geldswaarde voor de vacantiebonnen: 21 jaar 3,40 22 jaar 3,60 23 jaar en ouder 3,80 Voor de lonen van vaste arbeiders op uurloon, die ook in accoord werken, werd door de werk geversorganisaties een uurloon van 1,02 voorge steld. Hierover werd echter geen overeenstemmiog bereikt, daar de landarbeidersbonden van mening zijn, dat hiervoor een weekloon dient te gelden. Hierover zal dus nog een nadere beslissing dienen te worden afgewacht. Tenslotte willen wij er nog op wijzen, dat men bij tekort aan arbeidskrachten zich vanzelfspre kend eerst tot het Rijksbureau dient te wenden. Het komt n.l. nogal eens voor, dat men meent ge dwongen te zijn tot het betalen van hogere lonen, terwijl op het R.A.B. nog landarbeiders staan in geschreven. Gaarne doen we een beroep op aller medewer king om de in de. C.A.O. gestelde lonen en tarieven te handhaven. Door meer te betalen komen er niet meer land arbeiders. Beter is het dan via de plaatselijke commissie een beroep te doen op het inzetten van een colonne van Bureau Oogstvoorziening. Door het Dagelijks Bestuur van de N.A.K. is be paald, dat de aangifte voor de veldkeuring van wintergerst en van matig wintervaste tarweras- sen weer opengesteld is. Voor wintergerst geldt dit voor alle rassen, doch voor wintertarwe alleen voor de rassen Staring, Alba, Mado, Tavero, Minister en Nord Desprez. Bovenstaande rassen kunnen nog worden aan gegeven tot uiterlijk 5 Juni a.s. voor het normale tarief. Alle certificaten van het gebruikte zaaizaad moeten met de aangifte worden opgezonden. De Directeur van de Keuringsdienst Noord-Brabant, R. HAGENOUW. Op Donderdag 19 Mei j.l. vond in Zevenberg- schehoek de officiële overdracht plaats van de door het. buitenland via het Ned. Roode Kruis aan Brabantse getroffen boeren en landarbeiders ge schonken werktuigen en gereedschappen. Nadat de Burgemeester van Zevenbergen de aanwezigen had verwelkomd, werden door Gene raal v. d. Kroon namens het Ned. Roode Kruis de gereedschappen, waarvna de totaalwaarde onge veer één millioen gulden zal bedragen, overgedra gen aan de Coördinatie-Commissie Hulpverlening Landbouw. De heer Van Nieuwenhuijzen, die deze geschen ken namens evenvermelde commissie in ontvangst nam onder hartelijke woorden van dank, droeg deze over aan de Voorzitter der Prov. Stichting van Noord-Brabant, de heer Jos. Zegers. De heer Zegers wees op de grote betekenis van deze grootse gaven voor het herkrijgen van moed bij het ter hand nemen van het herstel door de getroffenen, en daarnaast betrok spreker in zijn dankwoord speciaal de plaatselijke rampschadecommissies, die naar billijkheid en recht de verdeliing der ge schenkgoederen hebben tot stand gebracht, in het algemeen tot volle tevredeneid van de getroffenen. Ook de Prov. Verdelingscommissie, speciaal haar Voorzitter, .de heer R. Hermus te Zevenbergsche- hoek alsmede de heer J. Snijder te Klundert, die aan de opslag en verdeling van de geschenkwerk tuigen en gereedschappen intensief hebben mede gewerkt, bracht spreker nog speciaal dank. Daarna werden de aanwezige werktuigen en gereedschappen aan de getroffenen overgedragen. Meerdere getroffenen brachten warme dank aan de goede gevers en ook gedurende de koffietafel, welke na afloop aan de genodigden werd aange boden, werd zowel Van werkgevers als werk nemerszijde gewezen op de grote materiële, maar vooral morele betekenis van de geschenkgoederen voor de getroffenen, terwijl alle sprekers hun waardering uitspraken voor de hulpverlening door het Ned. Roode Kruis, daaraan de wens verbin dende, dat alle boeren en landarbeiders zich als lid van deze instelling zullen aanmelden. Het Dagelijks Bestuur van het Waterschap ,.De Donge" roept Stemgerechtigde Ingelanden op tot bijwoning van een vergadering op Dinsdag 1 Juni, des n.m. om 2 uur in de bovenzaal van café Vos- kens, Heuvel 67 te Tilburg. De agenda is hoofdzakelijk van huishoudelijke aard, zoals begroting, rekening, bestuursverkie zing e.d. De stukken alsmede de lijst der Stemgerechtigde Ingelanden, liggen voor belanghebbenden ter in zage ten kantore van de secretaris, Hoofdstraat 162, Rijen, vanaf 17 tot en met 31 Mei a.s. Bezwaren tegen de ontworpen begrotingen kunnen geduren de genoemde termijn schriftelijk worden ingediend bij de vergadering van Stemgerechtigde Ingelan den. Op 14 Mei j.l. werd door de Commissaris der Koningin te 's Hertogenbosch geïnstalleerd een provinciale commissie voor de waterbeheersing. Deze commissie krijgt tot taak het vraagstuk van de waterbeheersing in Noord-Brabant te bestude ren en aan de hand van die studie aanbeveling te doen aan het college van Gedeputeerde Staten om trent de e.t. ter zake te treffen maatregelen. De problemen en mogelijkheden die zich op het gebied van de waterbeheersing voordoen werden o.a. naar voren gébracht op het op 4 Februari j.l. hierover te 's-Hertogenbosch gehouden congres. Na het verschijnen van het verslag van dit congres hopen wij hierop nog nader terug te komen. De thans ingestelde commissie is als volgt samen gesteld Ir H. A. van Haaren, Voorzitter, lid van Gedepu teerde Staten; Mr. Th. Heere, onder-voorzitter, lid van Gedeputeerde Staten; drs P. Bruin, hoofddirec teur landbouwproefstation en bodemkundig insti tuut Groningen; Ir A. H. Crijns, landbouwconsu- lent, Tilburg; Ir J. Krugers, cultuurconsulent, Til burg; Ir L. Kupers, landbouwconsulent, Zeven- bergen; Ir G. Mettrop, hoofdingenieur Provinciale Waterstaat; Ir P. J. van Noorden, hoofdingenieur directeur P.W.; Ir H. Slits, tuinbouwconsulent; Ir W. Visser, hoofd afdeling onderzoek C.T.B.; Mr Th. Vosters, namens de Waterschappen; Jos Ze gers, namens de georganiseerde landbouw; mr E. Bogaerts, hoofd eerste afd. Prov. Griffie. DE WESTHOEK. Gelukkig is de regen eindelijk gekomen. Eerst hoorden we al dat het in het begin van de week geregend had in het Oostelijk deel van ons land, maar nu heeft het Westelijk deel, althans de West hoek, dan toch in ieder geval zijn portie gehad. Het is nu maar te hopen, dat we er wat zonnig weer op krijgen dan kunnen de gewassen de ach terstand weer een heel eind inlopen. Want ver gelijkt men deze met verleden jaar op deze tijd, dan is er toch wel enige achterstand. Er worden reeds aardappelen ten velde verkocht, meestal zijn de condities zo, dat de verkoper alleen maar meer de verplegingswerkzaamheden moet doen en ze een paar maal moet sproeien. Men hoort van prijzen, die zwerven rond 1000,per gemet en meer. Uiteraard geen slechte prijs, maar als men alles rekent wat de aardappel kost aleer hij rooibaar is, dan komt er nogal heel wat kijken. Vele bieten zijn reeds gedund en enkelen zijn reeds aan het op één wieden. Dit zijn echter nog uitzonderingen en het zal wel na Hemelvaartsdag zijn vooraleer men vol op doende is om de bieten opéén te wieden. Het kan raar gaan in de zakenwereld. Terwijl de uien, oogst 1953, die momenteel nog aanwezig zijn, prac- tisch niet te verkopen zijn, koopt men reeds rustig uienoogst 1954 voor behoorlijke prijzen. Men spreekt zo van 8, 9 en 10 cent, al naar gelang de condities zijn. Uien is wel bij uitzondering een ge was, dat men ieder jaar moet zaaien, wil men pro fiteren van de soms wel uitstekende opbrengsten, die dit gewas kan geven. Als men zo de polders rondrijdt dan lijkt het soms of het vlas reeds in de bloei staat, 't Zou echter wel wat vroeg zijn en het zijn dan ook de herderstasjes die deze wat al te vroege bloei op hun geweten hebben. Als we een veertien dagen verder zijn, dan zien we ze geluk kig niet meer, maar daarmee is de kous niet af, want de vlasplukmachine fungeert tegenwoordig als dorsmachine voor de herderstasjes en na ver loop van één of twee jaar dan komen ze weer eens een keer terug; zij het dan in versterkte mate. Treft men dit in bieten of uien, dat zit de zaak niet best. Daarom moeten we niet te nonchalant met dit onkruid omgaan en als het te erg is, even de loon- spuiter opbellen, want die weet er wel raad mee. OOST-BRABANT. Zal er een eind gekomen zijn aan de langdurige droogteperiode? Op het ogenblik, dat ik dit artikel tje schrijf, regent het en rommelt het van alle kan ten in de lucht. Het weer is losser geworden en de wind, die steeds naar Noord-Oost was, is meer om gelopen naar het Westen. Er wordt naar regen ge smacht en naar meer warmte. De meeste gewassen hebben van de weersinvloeden te lijden gehad, zelfs de rogge, waarvan de stand heel goed was, begon op de hooggelegen percelen ook te lijden van de droogte. Door het koude voorjaar zijn de gewassen ook beter, omdat ze minder snel tot ontwikkeling kunnen komen. De hooitijd vooral zal wel enkele weken later liggen dan verleden jaar. Men vindt nog maar weinig weilanden met een flinke snee gras. Vele boeren zijn al blij dat ze genoeg te eten hebben voor hun vee, terwijl op de hooggelegen be drijven verschillende boeren percelen rogge hebben afgemaaid wegens gebrek aan gras. Ook de bieten kunnen slecht tegen koude en droogte. Men ziét dan (Zie verder pag. 363)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 13