Nieuwe uitgaven \C\Cli l Stemmen uit de praktijk TUINBOUW BRANDNETELS en BRAAMSTRUIKEN kunt U radicaal bestrijden door toepassing van ons middel Uiv leverancier of tifiU LANDBOUWBUREAU WIERSUM - GRONINGEN EINDLES TUINBOUWSCHOOL DER Z. L. M. TE KAPELLE. Uit een geheim tveekboek van Bram uit de Slikhoek JE. TOC-U GEE// ZORGE// OVEèp DE VERHOOP VA// JE1 VBE~ Geeb. z-£=_ AAN 359 ZEEUW80H LANDBOUWBLAD De verkwikkende regen kwam. De hoop, die we vorige week uitspraken is op het laatst van de week werkelijkheid geworden. Ein delijk was ook Zeeland aan de beurt, nadat vele plaatsen in ons land reeds heerlijk regen gehad hadden. Als nu de temperatuur wat mee wil werken, kan men het zien groeien. Ondanks al de droogte en kou die we gehad hebben is er toch ook weer de lichtzijde te zien en wel deze, dat we geen nachtvorst van betekenis hebben gehad, zodat b.v. onze aardbeienvelden, al is het mager, toch helder wit bloeien, hetgeen voor de vruchtzetting nood zakelijk is. Als we zo door de beruchte tijd van de „IJsheiligen" doorkomen mogen we niet mop peren. Maar we zijn er nog niet. Ik herinner me altijd nog een datum van 1 Juni toen al de aard appels afvroren en veel aardbeien verlóren gingen. Zo is er altijd zorg in ons bedrijf en juist veel zorg waar wé zelf niets aan kunnen veranderen. Neem tijdig maatregelen. Toch is het onze plicht zoveel mogelijk maat regelen te nemen om ons bedrijf te beschermen. Want er zijn van die dingen in het leven, die tel- kenjare terugkeren en waarvan we steeds hopen, dat het ons niet zal treffen. Als de kou over is en de zomer komt krijgen we de warmte en als die warmte wat hoog stijgt komen er botsingen tussen de luchtdruk-verschillen met als gevolg een onweersbui met regen of een bui met hagelstenen, hetzij hard of zacht, veel of weinig. Dit is ook weer de zorg voor de fruitteler van 1954, want hagel betekent, dat zijn goed fruit gedegradeerd wordt tot keuken- of fabrieks-kwaliteit. Wat dit betekent voor een fruitteelt-bedrijf met zijn hoge investeringen kan alleen een vakman, die zelf een bedrijf heeft ten volle begrijpen. En toch zullen die buien weer komen, hetzij bij ons of ergens elders. Men mag zich nu misschien een beetje veiliger gevoelen omdat men niet in de zgn. „hagelgebieden" woont, zekerheid geeft het niet. Een hagelbui stoort zich niet aan zone's en stort zich uit met de bekende gevolgen. Gezamenlijk risico dragen. Geen wonder, dat de fruitteler dan ook samen bundeling zoekt met andere collega's om te pro beren de ergste schok wat op te vangen; om niet geruïneerd te worden wanneer hij het alleen zou moeten dragen. Want er zijn maar enkelen meer, die het risico kunnen dragen van een jaar geen inkomsten en alleen uitgaven te hebben. Van daar ook, dat steeds meerderen zich aansluiten bij de Zeeuwsche Onderlinge Fruittelers Hagel Ver- zekerings Mij te Goes; een maatschappij door fruittelers gevormd en ook bestuurd door fruit telers. Winstbejag is uitgesloten; zelfs de taxa teurs zijn eigen mensen uit ons eigen gebied. Een ieder die nog niet toegetreden is tot deze Onder linge zou ik aanraden: doe het nog vlug. Het adres is Landbouwhuis te Goes, daar helpt men U wel verder. Het zal een pak van Uw hart zijn als U donderkoppen ziet aankomen met inkt-zwarte luchten. En heel dankbaar kunt U zijn wanneer U alleen aan de Maatschappij betalen mag en niet ontvangen moet. Want dan heb je een onbescha digde oogst en wat is mooier voor een goede fruit teler dan een mooie oogst. Men zegt wel eens niet voor alles te kunnen verzekeren; we moeten al ge- Tegen de door minister Lübke voorgestelde glij dende invoerrechten voor eieren, waardoor de in voer van eieren uit Nederland en Denemarken ernstig bedreigd zou kunnen worden, blijken ook bij de Duitse pluimveehouders grote bezwaren te bestaan. Er wordt n.l. met de mogelijkheid reke ning gehouden dat de exporterende landen als tegenmaatregel een evenredig uitvoerrecht zullen gaan heffen en zodoende de voordelen zullen ge nieten, die anders aan de Duitse schatkist ten goede zouden komen. Met de opbrengst van zulk een uit voerrecht zouden dan de Nederlandse en Deense producenten worden ondersteund, zodat deze hun productie op nog moderner voet zouden kunnen inrichten, waardoor de Duitse pluimveeteelt nog verder achterop zou geraken. (N. R. C.) noeg betalen en zeer terecht; ik zeg het volkomen met U mee. Sparen is gezonae economie. Ik zou het ook geen verzekering willen noemen. Het is eigenlijk meer een spaarpot, waar naar evenredigheid van het bedrijf wat in gedaan wordt om uit die gezamenlijke pot de gedupeerden door de hagel zó te helpen, dat ze weer verder kunnen. Ieder aandeelhouder in deze pot- hoopt er nooit iets van uit te ontvangen, maar als ook hij eens een keer gedupeerd wordt kan hij ook met recht zich laten gelden om uit die pot te krijgen wat hem toekomt. Is dit geen imooie doelstelling? Ieder nog niet verzekerde denkt er nog eens over na. Hoe meer aandeelhouders in deze pot, hoe minder de lasten zullen zijn en hoe meer de zekerheid, dat we geheel schadeloos kunnen gesteld worden. Als de voor-tekens niet bedriegen staan we voor een grote oogst en zijn de factoren niet aanwezig van het vorig jaar, die de goede prijzen veroorzaakten. Dat betekent, dat misschien fabriekskwaliteit weer waardeloos kan zijn. Een paar minuten en heel onze mooie oogst kan tot fabrieks-kwaliteit wor den. Laten we allen daar eens over denken. Voor ditmaal weer genoeg. JAAP UIT 't BOGERDJE. In aanwezigheid van B. en W. te Kapelle, de Rijkstuinbouwconsulent, Ir. J. J. van Hennik, de Vice-Voorzitter en Algemeen Secretaris der Z. L. M. resp. de heren P. ScheeleDe Putter en Mr J. F. G. Schlingemann, de Commissie van Toe zicht en ouders der leerlingen vond één dezer dagen een eindles plaats van de Lagere Tuinbouw school der Z. L. M. te Kapelle. Wederom mochten 13 leerlingen het genoegen smaken uit handen van de Rijkstuinbouwconsulent het zo begeerde diploma te ontvangen. Alvorens echter tot uitreiking van het diploma werd overgegaan, gaven 3 leerlingen door middel van een korte inleiding hun mening te kennen aan gaande de volgende onderwerpen: W. Mallekote over: „Ongevallen in de tuinbouw". W. de Jager over: „Waarom kwijnt de teelt van steenvruchten?", en W. J. Traas over: „De aardbeienteelt". Deze inleidingen, door hen zelf gekozen, werden op keurige wijze voorgedragen. Wij achten het een goed idee om op deze wijze een cursusjaar te be sluiten; beter dan het vanouds gebruikelijke vraag- en antwoordspel. In de toespraken, welke op de diploma-uitreiking volgden, werd het hoofd der school, de heer M. Nieuwenhuijze, de welverdiende lof niet onthou den. Het diploma van deze school heeft een bij zondere waarde, hetgeen niet in het minst aan het hoofd der school te danken is. Namens de Z. L. M. werd door de heer P. Scheele—De Putter, aan de twee beste leerlingen een boek overhandigd t.w. W. J. Traas en W. de Jager. Verder werd het woord gevoerd door de Burge meester van Kapelle, de heer H. G. van Suijlekom de heer Chr. Nieuwenhuijze namens de ouders en de heer A. D. Snoep als directeur van de Veilings vereniging Kapelle -Biezelinge. Tenslotte overhandigde leerling C. Nieuwenhuijze namens de leerlingen als dank voor het genoten onderwijs de leraren M. Nieuwenhuijze, L. C. Oele en P. Philipse een boekenbon. Na een afscheidswoord van het hoofd der school sloot de Voorzitter van de Commissie van Toezicht, de heer J. Q. C. Lenshoek, deze bijeenkomst. De volgende leerlingen ontvingen het diploma (alphabetische volgorde): 1. F. Buijze, Wemeldinge; 2. W. J. Glerum, Bie zelinge; 3. P. A. Gijssel, Wemeldinge; 4. W. de Jager, Kapelle; 5. G. C. Lepoeter, Kapelle; 6. W. Mallekote, Kapelle; 7. C. Nieuwenhuijze, Bieze linge; 8. M. Nieuwenhuijze, Biezelinge; 9. E. Sinke, Kapelle; 10. P. Slabbekoorn, Biezelinge; 11. W. J. Traas, Biezelinge; 12. A. Vleugel, Oude- lande; 13. C. W. Zee, Middelburg. VERBETERING VAN GRASLAND EN VERBOUW EN GEBRUIK VAN VOEDERGEWASSEN. Onder deze titel verscheen een rapport van een studiegroep, die in 1952 een reis verbond aan het bezoeken van het zesde internationale grasland congres. Het rapport bevat waardevolle wenken die voor Nederlandse omstandigheden zijn toe te passen. De foto's zijn niet allen even geslaagd te noemen. Prijs 4,85. Uitgave C. O, P., Raamweg 43, Den Haag. ZIEKTEN EN BESCHADIGINGEN VAN MAIS. Als publicatie no. 122 van de Plantenziektenkun- dige Dienst verscheen het goed uitgevoerde, door Ir Veenenbos geschreven boekje, dat uitmunt door uitstekende illustraties. Vooral de 4 platen van gebreksziekten mogen met ere worden genoemd. Het boekje geeft een mooi overzicht van alle kwalen die de maïs kan krijgen. De prijs van 1,10 is dan ook zeker verantwoord voor dit boekje. 25 Mei. Na lang wachten is de zo lang begeerde regen Zaterdag en Zondag toch gevallen. We hadden Maandag 22 mm opgevangen en het is heerlijk langzaam gevallen, zodat het goed in de grond is gezakt. Het was Maandagmorgen een genot om over de natte akkers te lopen; je kon het aan alles zien. Wat waren de gewassen in een paar dagen veranderd. Alles stond even fris en alles was be dekt met zware dauw, zodat het, wanneer de zon er op scheen, leek of aan alle planten fonkelende pareltjes hingen. Wanneer we echte dichters waren geweest, had den we direct een lang gedicht hierover in elkaar gezet. We waren gaan zitten midden tussen al dat moois, terwijl de vogels allen luid kwinkeleerden en hadden vellen vol geklad. De redacteur van ons blad zou zeer zeker met de handen in het haar hebben gezeten, om zo'n vers te plaatsen. (We geven anders jonge dichters graag een kans. Red.) Gelukkig dat we dit dus niet waren. De echte dichters zien, denken we, de zon niet dikwijls op gaan doch meer ondergaan en schrijven meestal hun gedichten 's avonds na een voor hen drukke dag en niet 's morgens vroeg. Een genot was het om de bieten te zien staan, die vorige week nog amechtig scheef en half om gevallen door de ounnerij, nu prachtig overeind stonden met hun blaadjes open. Het jonge vlas, dat Vorige week al geel van onder werd, stond nu weer prachtig recht en de aardappels, ingekrom pen door de droogte, stonden nu weer breed en blinkend in hun rijen. Je zou er zelf van gegroeid hebben, doch na de dertig rek je niet veel meer. Enfin nu is het praten en klagen over de droogte weer van de baan. De veehouders zullen de regen ook wel met vreugde begroet hebben; het zou met de weiderij en de hooierij spaak hebben gelopen, doch nu is er weer hoop. In Brabant zagen we, omdat er geen gras was, de rogge reeds in zijn aren staand afmaaien voor veevoeder. We zijn begonnen met de oogst '54, de eerste oogst, de lucerne. Deze is nog lang geworden, niet tegenstaande de droogte. Doch het is ook een diep- wortelend gewas en gaat zo diep, dat we op 1.75 m diepte wel lucernewortels hebben gevonden. Ze moet dienen om onze trouwe viervoeters hun hooi- rantsoen te geven en we hopen dat het beter gaat dan vorig jaar, toen de le snede veel geleden heeft van de regen. Hooitijd moet kort zijn om goed te zijn, niet te veel gewerk erin, want de kwaliteit lijdt er onder. i 4#;\ MEEL f

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 11