Er komt tekening in de Braakman ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD. 343 Als de grond bewerkt is, ziet ze er direct weer anders uit. De weg wordt verbreed en dus moeten de sloten verlegd worden al bij deze kleine bedrijven heeft men te maken met de vanouds bestaande neiging in het dorp te willen wonen. Niet alleen uit hygiënisch oogpunt t.o.v. de dorpsgemeenschap, doch evenzeer met het oog op een goede bedrijfsvoering, moet deze wens radicaal worden afgewezen. Anderzijds zal hier tegenover gesteld moeten worden de toezegging, dat het bedrijf gesaneerd zal worden tot 8 ha en het aanwijzen van een nieuw bouwperceel, hoe speculatief dit wellicht vanuit het gezichtspunt van de herverkaveling moge lijken. Betrokkene krijgt reeds nu een perceel aange wezen, dat gunstig gelegen is, al is het wellicht niet zo dicht bij het dorp als hij gehoopt had. Hij kan dus op korte termijn z'n bouwplannen reali seren als hij van Wederopbouw dezelfde vlotte medewerking krijgt. Weliswaar zijn er een 260 boerderijen verwoest en een 200 zwaar beschadigd waarvan de gebruikers eventueel op dezelfde wijze door de herverkaveling geholpen dienen te worden als de oorspronkelijke plaats niet gehand haafd kan worden doch daarnaast heeft men nog de categorie van de grotere bedrijven, die in de dorpen voorkomen en daar niet gehandhaafd kunnen worden, dan wel ook op een andere plaats de herverkaveling erg in de weg zitten. In deze gevallen kan voor de verplaatsing een subsidie worden toegekend, die afneemt naarmate het bedrijf groter wordt. Voor de grote bedrijven is dit niet erg voordelig. Gelukkig kan de herver kavelingscommissie nog wat extra's toekennen als met de verplaatsing grote belangen gemoeid zijn. VEEL VERSCHUIVINGEN TE WACHTEN. Zo gaat men zich nu reeds op verschillende pun ten vastleggen voor de toekomst, omdat straks het land toegewezen zal moeten worden rondom deze nieuwe bouwpercelen. Terwijl nog niet precies be kend is, wie er zullen vertrekken naar elders. Aan de animo een bedrijf elders te pachten, ligt het waarlijk niet. Het zal meer liggen aan het tempo, waarmee de bedrijven ter beschikking worden ge steld. Voor de verpachters van de bedrijven, die worden ingeleverd, zal vooral de overgangsperiode niet zonder moeilijkheden zijn, omdat ze lijdelijk een pachter krijgen toegewezen, die hun wellicht helemaal niet bevalt. Dit is helaas noodzakelijk, omdat nu eenmaal door de kreekvorming velen hun land geheel of gedeeltelijk kwijt zijn geraakt en nu tijdelijk gecompenseerd moeten worden. De vergoedingen van Landbouwherstel worden verstrekt aan de hand van de voorlopige toedelin gen die dit voorjaar hebben plaats gehad. Kan het land niet beboerd worden tengevolge van herkave- lingswerkzaamheden, dan krijgt de gebruiker 2 Vs maal de pachtwaarde uitgekeerd. Zoals men zal weten, worden ook de kreken a> inbreng in de herverkaveling beschouwd, evena! het land dat buitengedijkt is bij de Schelphoeh Omtrent de vergoedingen van de categorieën woi den nog besprekingen gevoerd. De positie van deze boeren is in de herverkave- lingsgebieden veel beter dan in Kruiningen, waar voor een dergelijke vergelijking wel erg in het nadeel uitvalt. Het ware dan ook te wensen, dat de Regering de op deze wijze ontstane scheve verhoudingen tussen twee gebieden in de provincie, die toch in wezen hetzelfde lot hebben ondergaan, alsnog zoveel mogelijk recht zou trekken. Zo wordt er allerwege gewerkt aan een veeion vattende verbetering van datgene wat gewenst is. Voor degenen, die er midden tussen in zitten, toont het wellicht weinig vooruitgang. Doch als men eens in de maand het eiland een bezoek brengt, wrijft men de ogen wel eens uit over de uitgebreide werkzaamheden. Te snel kan het ook weer niet gauw ga«n, want het gaat om liet bestaan va meer dan duizend boeren. B. „Als pachters komen alleen in aanmerking gegadigden, die Nederlander zijn, te goeder naam en faam bekend staan en kunnen voldoen aan alle eisen, welke aan hen gesteld dienen te worden vo -r een moderne en rationele exploitatie van een der in pacht uit te geven bedrijven". Aldus het slot van de prospectus der verpachting van acht landbouwbedrijven in de Braakman, waarin de eisen, waaraan de pachters moeten voldoen, worden opgesomd. Op grond hiervan zou men drommen sollicitanten kunnen verwachten, waaronder ook veel jonge boeren. Zo zou het wellicht geweest zijn, als de oorspronkelijke plannen doorgevoerd hadden kunnen wor den Doch na de ramp kwamen de herverkavelingen, met als noodzakelijk gevolg het verplaatsen van een aantal bedrijven naar elders. In hoofdzaak zal deze verplaatsing gericht zijn op de N.O.P.. doch daarnaast moet ook voor hen die niet naar dit gebied kunnen of willen vertrekken, een mogt kheid geschapen worden. Dat is voor de z.g; vrije sollicitanten onplezierig. Doch zou een normale'verpachting het onoplosbare probleem van de boerenzoons zonder bedrijf niet in alle schrilheid naar voren hebben gebracht? \.e hebben dat bij de verpachting van de bedrijven in de Quarlespolder duidelijk kunnen consta teren. Voor vertrek naar elders zijn er in alle herverkavelingsgebieden tezamen een paar honderd liefhebbers. Aan adspirant-pachters voor deze acht bedrijven zal het dus evengoed niet ontbreken. Al is de grond niet te vergelijken met die van de Quarlespolder. Want zo grillig als de Braakman vroeger was met het veroorzaken van overstromingen, zo grillig in samenstelling is nu de grond die het water achterliet. NOG GEEN TWEE MAR NA DE AFSLUITING. Des te meer dient men bewondering te hebben voor de voortvarendheid waarmee Rijkswaterstaat en de Dienst der Domeinen mede gedwongen door de bijzondere omstandigheden het uitgifte programma versneld hebben uitgevoerd. Want als dit najaar de grond van acht bedrijven aan de nieuwe pachters wordt overgedragen, dan is dit twee jaar vóór de aanvankelijk voorgenomen datum. Dit is bereikt door het jaar braken te laten ver vallen en het slechts één jaar beboeren van de grond door de Dienst der Domeinen. De keerzijde van deze haast is, dat men wat op de koop toe zal moeten nemen. Zeker het land is zo goed mogelijk geëgaliseerd, doch' op de meeste kavels zal ook daarna nog wat egalisatiewerk en verwerken van slootgrond plaats moeten vinden. De kavels kunnen uiterlijk 1 Januari 1955 in ge bruik worden genomen, al wordt getracht het in zaaien van wintergranen nog mogelijk te maken. De pachterswoningen met een inhoud van 400 m3 en de bedrijfsgebouwen die aan de aard van het bedrijf worden aangepast, zullen resp. uiterlijk 1 Mei en tussen 1 Januari en 1 April 1955 gereed komen. VARIËRENDE SAMENSTELLING VAN DE GROND. Het belangrijkste voor de toekomstige pachters is ongetwijfeld de aard en de samenstelling van de grond. Over het algemeen is de grond vrij licht, zodat de aanleg van bos en andere recreatiemogelijk heden rondom de grote kreek gezien moeten wor den als het ontbreken van een landbouwkundige bestemming van de zandigste gedeelten. De rentmeester der Domeinen, Ir J. Kluijtenaar, toonde ons verschillende kaarten van de bodem gesteldheid. Reeds dadelijk kan men de grond in het Zuid-Westelijk deel, waar de 8 bedrijven uitge geven zullen worden, verdelen in plaatgronden, die veel voorkomen en de minder voorkomende schorgronden. Het onderscheid berust op de dikte der zavellaag, die voor schorgrond tenminste 80 cm dient te zijn. De plaatgronden kunnen weer onderverdeeld worden in de dikke plaatgronden (5080 cm zavel) en de dunne plaatgronden (min der dan 50 cm zavel». Daar de bouwvoor ook een belangrijke rol speelt, is tevens aangegeven of de bouwvooi veel of weinig afslibbare delen bevat. De bouwvoor van de schorgronden zal doorgaans zwaarder zijn dan die van de plaatgronden. Langs en door deze grillig verlopende bodem- kundige grenzen zijn zo goed mogelijk de grenzen van de kavels getrokken. Er blijven echter ver schillen bestaan, vooral ook omdat de kreken door gaans met de oeverwallen of andere grond van af wijkende samenstelling zijn dichtgeschoven. Tengevolge van de goede doorlatendheid, en de daarmee samenhangende ontzilting, kunnen nu reeds alle gewassen verbouwd worden. Deze ont zilting is door de intensieve begreppeling, op af standen van 1131 meter, sterk bevorderd. Ge deeltelijk zullen er later drainreeksen voor in de plaats komen. De zavelgronden zijn kalkrijk met 10 kool zure kalk; de zandgronden bevatten 4 kalk, wat ook ruim voldoende is. De bemesting zal verder geen al te hoge eisen stellen, daar op verschillen de percelen de eerste jaren zowel kali-, fosfaat- als stikstofbemestingen achterwege kunnen blijven. Dit geldt vanzelfsprekend niet voor de lichtere gronden. De landbouwkundige waarde hiervan wordt in hoofdzaak bepaald door de ligging t.o.v. het water, d.w.z. hoe lager hoe beter. DE BESTEMMING VAN DE GROND. Alles met elkaar maakt, dat de oppervlakte cul tuurgrond van 1019 ha overblijvend na aftrek van 142 ha bos, 203 ha water, 30 ha wegen ver deeld over 26 bedrijven en een gedeelte losse grond, typisch geschikt is voor gemengde bedrijven. De plannen staan nog niet geheel vast, daar de mogelijkheid opengehouden moet worden 100 ha te bestemmen als compensatie voor boeren die ten gevolge van de aanleg van een drinkwaterreservoir in de Dijckmeesterpolder, elders een toevlucht moe ten zoeken. Dit land zou uiteraard als los land worden uitgegeven, evenals de 67 ha die nu reeds gereserveerd is voor de vergroting van een aantal kleine landbouwbedrijven in de naaste omgeving. Ook wordt er nog 36 ha vrijgehouden voor he. stichten van een aantal fruitteeltbedrijven. Een inzicht in de structuur van de 8 bedrijven, die dit jaar worden uitgegeven, krijgt men door de volgende gegevens: De totale oppervlakte bedraagt 273 ha, waar van 47 ha grasland en de rest bouwland of kunst- weide. Bij een aantal bedrijven rust op de pachter n.m. de verplichting een kunstweide, variërend van 2 tot 7 ha, aan te leggen. Men moet dus wel hart hebben voor het gemengde bedrijf om voor deze bedrijven in te schrijven. (Zie verder pagina 344)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 7