«SHELL» bestrijdingsmiddelen Stemmen uit de praktijk t NATIONALE TUINBOUW ZORGEN VAN DE KLEINFRUITTELER. V bent vêrdntwoordelijtt voor de verzorging van Uw vrouw en de opvoeding] van Uw kinderen AREAALHEFFING AARDAPPELEN. Wat zij niet eten... kost U geld! "SHELL" M.C.P.A. Gebrs DE JONGH - Goes 340 ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD. inmr Terwijl ik dit stukje schrijf staat er een sterke Noordenwind, die alles door en door uitdroogt en eerlijk voelen we ons erg klein en afhankelijk om dat we ondanks onze moderne wetenschap het toch maar niet zover kunnen brengen, dat een malse Meiregen op onze dorstige velden neerdaalt. De zachtfruitteler heeft zorgen in deze tijd, ja veel zorgen zelfs. Het staat er slecht voor in de klein- fruitsector. De strenge vorst had onze oogst al reeds flink gedecimeerd; later de weken van koud, schraal weer zonder regen van enige betekenis, gevolgd door een korte hittegolf en nu weer dag In dag uit de alles uitdrogende wind. Dit alles moet wel funest zijn voor een cultuur, die bijna dagelijks een mals buitje kan verwerken. Dit komt ook uit in de stand van het gewas. Vele oude aardbeienvelden staan er slecht voor en de op brengst hiervan zal dan ook zeer gering zijn. De kiloprijs zal dit ook niet goed maken. De jongere percelen staan over het algemeen wat beter en als er nog op tijd wat neerslag komt kan dit misschien nog meevallen. De frambozen, inzonderheid de Preussen, staan er slecht voor door vorstschade en stengelziekte. De bramen lopen meer terug dan verwacht werd. De bessen ruien zeer sterk en wanneer zal dit stoppen? Zo ziet de zachtfruit teler zijn opbrengst iedere dag minder worden en vraagt zich af: waar moet dat heen. M.i. een ge rechtvaardigde vraag omdat men ook nuchter moet zijn wanneer het tegenloopt. Weet, wat U doet. Misschien is het zelfs wenselijk te overwegen om bepaalde percelen aardbeien of frambozen, die toch geen opbrengst meer zullen geven alsnog te rooien en er b.v. Dubbele Princessen in te zaaien. Men kan nog een volledige oogst verwachten van deze bonen, die vermoedelijk wel te plaatsen zullen zijn. Voorts moet men rustig afwachten tot er verandering komt. Mogelijk dat het dan nog mee valt. Wanneer men een lange natte periode heeft gehad en men krijgt dan grote droogte, gaat het nog al eens mis. Maar anders is het wanneer de regen onze dorstige planten komt laven, dan komt er soms nog heel wat terecht. Men ziet nu ook weer, dat risicospreiding altijd gewenst is. Het hard fruit zet zich goed en heeft ook nog zo zeer geen last van de droogte, zodat men na een mooie bloeiperiode alle hoop heeft op een goede oogst. Maar voor vele zachtfruittelers is de kans er nu eenmaal niet om met wat hard fruit de risi co's meer te verdelen en kan men hun zorg begrij pen als ze hun gewassen dag aan dag zien achter uitgaan. Regeninstallaties v a Ja, dit onderwerp staat weer in onze volle be langstelling. Maar wie kan ze betalen? Men ziet ze met tanks water halen om de jonge geplante aardbeien te redden en dit is haast niet te doen. Hoeveel te minder zijn dan de percelen aardbeien te Het is juist, dat de dierenartsen in verschillende veerijke streken periodiek overbelast zijn, doch dit feit brengt op zichzelf nog niet de wenselijkheid mede het instituut der veeverloskundigen blijvend te handhaven, aldus Minister Mansholt in de Me morie van Antwoord op het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer over het Wetsontwerp met be trekking tot de uitoefening van de diergenees- kunst. Ook toeneming van het aantal dierenartsen zou tegemoetkomen aan de behoefte, waarin thans nog door de veeverloskundgen wordt voorzien. Om verschillende redenen verdient dit laatste verre de voorkeur. De pas beginnende verloskundige is even oner varen als de pas afgestudeerde dierenarts. Beiden zullen zich de nodige ervaring geleidelijk moeten verwerven. Aan verloskundigen kan nimmer een opleiding worden gegeven, die hen op hun gebied gelijkwaar dig zou maken aan de dierenartsen. De voorgestelde uitstervings-regeling voor de veeverloskundigen is derhalve gehandhaafd. Het is echter denkbaar, dat in bijzondere gevallen een situatie ontstaat, waarin een tijdelijke afwijking van deze regeling gewenst is. Wat de castreurs betreft, moet de Minister toe geven, dat de consequentie van de getroffen rege ling, dat de veehouder zelf wel zijn biggen mag castreren, doch uiteindelijk de veel handiger castreur dit niet meer zal mogen doen, onhoud baar is. Daarom is de mogelijkheid geopend van een toelating tot het castreren van biggen. De be windsman heeft evenwel gemeend zich daarbij te moeten beperken tot mannelijke biggen. Volledigheidshalve zij hier reeds vermeld, dat ook de mogelijkheid tot het castreren van lamme ren door de eigenaar en door castreurs is geopend. bevloeien. Zolang we geen zoet water rondom onze percelen kunnen krijgen zal er van bevloeiing geen sprake zijn. Toch is dit een punt van overweging ook in verband met de afsluiting der zeegaten. Nu opeens beseffen we weer al te goed, dat water leven betekent, water geeft groei en doet onze vruchten groeien; water betekent voorspoed. Wie had dit durven denken in ons meestal zo natte landje, dat we nu reeds, eer de zomer is aange broken, zouden smachten om water. Niet alleen voor onze tuinbouw, voor ons klein fruit, maar voor heel ons agrarisch volksdeel. De mens wikt. We leren hieruit onze onmacht, onze kleinheid, onze afhankelijkheid. In onze zelfverzekerdheid en onze verregaande ontwikkeling vergeten we dit vaak en worden we in eens zo onverwachts hier weer aan herinnerd. Laten we deze les-ter harte nemen. Het zal ons rustiger doen worden ook wanneer het niet gaat zoals we gedacht en gehoopt hadden. Met de hoop wanneer U dit stukje leest, wij een verkwikkende regen hebben mogen ontvangen, eindig ik. Tot de volgende maal. JAAP UIT 't BOGERDJE. De Argentijnse regering heeft voor 1954/'55 de nieuwe prijzen van granen en lijnzaad bekend ge maakt. Deze zijn gelijk aan die van het afgelopen jaar. Het is interessant deze prijzen te zetten tegenover de wereldmarktprijzen (alles in pesos/ 100 kg). Binnenlandse prijs: Wereldmarktprijs: Tarwe 50 30 Gerst 43 23 Rogge 42 21 Haver 38 18 Lijnzaad 65 62 Deze vergelijking is niet geheel zuiver, daar de wereldmarktprijs berekend is tegen de vastgestel de exportkoers. Ondanks dat, lijdt de regering op deze export enorme verliezen. De regering zal echter de landbouw blijven steunen. De prijzen van de granen zijn lonend bij een gemiddelde op brengst. Verwacht wordt, dat de uitzaai van gra nen zich bij gunstige weersomstandigheden niet veel zal wijzigen. De prijs van het lijnzaad wordt, in verhouding met de granen, te laag geacht. De Deense varkensstapel nam in het laatste jaar van 4.0 tot 4.65 milioen stuks toe. V WT J Doch wat gebeurt er met hen, wan neer U er eens niet meer mocht zijn? Weet U/dat U de financiële zorg voor dö toekomst kunt afwentelen op de NATIONALE? laat U hierover vrijblijvend voor lichten door de vertegenwoordigers en deskundigen van de grootste maatschappij In Nederland, de *levensverze'kering-bank n.v. 3CHIEKAD6- 13Ö. ROTTERDAM. TEl.'8770Ó* t v»-\' ..jfesE Ruim 2 milliard verzekerd bedrag De areaalheffing ten bate van het Egalisatie fonds Aardappelen is door het Bedrijfschap Aard appelen overeenkomstig het voorstel van de Stich ting voor de Landbouw vastgesteld op 50 per ha verbouwde consumptie-, voer- en fabrieksaardappe len met vrijstelling van de eerste ha op de bedrij ven in de zand- en veengebieden. In de andere gebieden zijn vrijgesteld de bedrij ven die minder dan 20 are aardappelen verbouwen. Het vorig jaar waren vrij de bedrijven met minder dan 16 are. Evenals in de afgelopen jaren zullen de op tuin bouwteeltvergunning geteelde vroege aardappelen buiten de heffing vallen. Boterbloemen maken volledig tehoongrazen onmogelijk. Boven dien onttrekken zij voedsel aan de grasmat Allemaal verlies. Tegen boterbloemen, distels en andere onkruiden en vóór een- •tenlijke meeropbrengst Méér koelen eten dan méér op dezelfde oppervlakte I "SHELL" Bestrijdingsmiddelen voor oen PUIKE oogstl Een beproeft recept tegen aardappelziekte KOPEROXYCHLORIDE KONEPROX Vraag Inlichting an bt) wadarvarkopora at bQ SHELL NEDERLAND Na Va Wswmnmm BO VGravanhae» TtWtwi 1&3400 zijn verkrijgbaar bij Telefoon K 1100 No. 2180 en 2189

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 4