KORT VERSLAG ZITDAGEN BOEKHOUDBUREAÜ Groenvoedermais ZATERDAG 22 MEI 1954. waarin opgenomen het NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. MJ de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen d. vroege aardappelen op tuinbouwteeltvergun ning; D. J. VAN DER HAVE Voor Zeeland MIDDEL B URO N®. 2224. Frankering bij abonnement: Terneuzen 42e Jaargaag ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD van de vergadering van het Dagelijks Bestuur der Z.L.M., gehouden op Maandag 17 Mei 1954 te Goes De Voorzitter, Ir. M. A. Geuze, opent de verga dering met een hartelijk woord van welkom tot alle aanwezigen. Het verheugt spr. een oude be kende speciaal te kunnen begroeten, n.l. de heer Ir. D. W. Stolp, die in deze vergadering iets zal vertellen over het werk van de Commissie Water beheersing en Ontzilting, waarin hij namens de Z. L. M. zitting heeft. MEDEDELINGEN. Ten aanzien van het behandelde in de Hoofd afdeling Akkerbouw van de Stichting voor de Landbouw doet de heer Becu enige medelingen. Het systeem van monopolieheffingen op buiten landse granen zal wel gehandhaafd blijven. Deze zullen wel gebaseerd worden op 0,50 hoger, van wege de kostenstijging. In verband met het feit, dat er voor de tarwe van de oogst van het volgende jaar een nieuwe regeling zal komen, is het gewenst reeds thans over een te voeren beleid uitspraak te doen. Van landbouwzijde moet in ieder geval worden vastge houden aan een vaste prijs, gebaseerd op de be rekeningen van het L. E. I., met een behoorlijke ondernemerswinst. Indien de wereldprijs onder een dergelijke binnenlandse prijs zou dalen, zou men kunnen denken aan het invoeren van mono polieheffingen met een eventueel menggebod. Ook zou de vóór de oorlog gebruikte Gewestelijke Tar- we-organisatie een oplossing kunnen bieden. Het Dagelijks Bestuur is van mening, dat bij een eventueel dalen van de wereldprijs een zodanige regeling nodig is, dat een vaste prijs, waarin kost prijs 4- 20 altijd realiseerbaar is, en dat de in- name-regeling daarvoor de beste garantie biedt. Consumptie-aardappel export. De consumptie-aardappelexport bedroeg in 1953 in totaal 140.000 ton, waarvan 87.000 ton klei-aard- appelen en 53.000 ton zandaardappelen. Dit is aan zienlijk lager dan de export in 1952, die toen in totaal 331.000 ton bedroeg. Pootgoed. Van het pootgoed werd in 1953 275.000 ton uit gevoerd, waarvan aan klei-pootaardappelen 233.000 ton en aan zand-pootaardappelen 42.000 ton. In 1952 bedroeg de totale export van pootgoed 211.700 ton, waarvan liefst 104.000 ton naar België. Er is dit jaar een 30.000 ton pootgoed over, waarvan 65 op zandgrond gegroeid is, sortering 28/35 en 35/45. De rassen, die aan de STOPA zijn aangeboden, zijn in volgorde van aanbod: Voran, Eigenheimer, Bintje Frühmölle en Noordeling. Om dit aanbod te verwerken is er ongeveer 4% millioen gulden nodig uit het Pootgoed Egalisatie- WISSEKERKE: Woensdag 26 Mei in Hotel „De Kroon". OOSTBURG: Woensdag 26 Mei in Café „De Windt". ZIERIKZEE: Woensdag 26 Mei in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Woensdag 26 Mei in Café ,,De Eendracht". SEROOSKERKE: Vrijdag 28 Mei in Café „Huysse" van 91.30 uur. IJZENDIJKE: Zaterdag 29 Mei in Hotel „Lie- vense". fonds. Dit fonds, dat in totaal een 9 millioen gul den bevatte, heeft dus een zware aderlating onder gaan. Het zal zeker noodzakelijk zijn, dat men voor enkele van de in het buitenland minst gewilde ras sen de garantie gaat verlagen. Lijnzaad-export. De lijnzaad-export was in 1953 iets minder dan de ruim 10.000 ton van 1952. Consumptie-iaardappel areaal heffing. De areaalheffing van consumptie-aardappelen zal, zoals reeds bekend is, een 50,per ha bedra gen. Uitgezonderd: a. pootgoed (ook 50,per ha); b. oppervlakte aardappelen geteeld op bedrijven kleiner dan 50 are; c. de oppervlakte aardappelen geteeld op bedrij ven, die minder dan 20 are aardappelen telen; e. de eerste ha op bedrijven gelegen in zand- en veenprovinciën. De heffing zal gelijk geschieden met die van pootgoed en vlas op één aanslag. Mededelingen inzake de P.B.O. Het Landbouwschap, dat inmiddels ingesteld is, hield op 7 Mei zijn eerste huishoudelijke vergade ring, waarin de heer H. D. Louwes tot onpartijdig voorzitter werd benoemd. Op 18 Mei werd de eerste openbare vergadering gehouden, waarbij de heren Louwes, Minister Mansholt en Minister De Bruijn toespraken hielden. De gehele opbouw en de daar mede gelijke tred houdende liquidatie van de Stich ting voor de Landbouw zal in de komende maanden haar beslag krijgen. Tevens zal dan een beslissing genomen worden ten aanzien van de heffingen en de aftrekmogelijkheid, die er voor de leden van de landbouworganisaties zal komen. De heffingen zullen eerst in 1955 ingaan. Ook zullen in de komende maanden de provinciale commissies ge vormd moeten worden, die in de plaats zullen komen van de Provinciale Besturen van de Stich ting voor de Landbouw. Schade en herstel. Nog steeds zijn de normen voor verloren gegane boomgaarden niet bekend, al zal het nu niet lang meer duren, aangezien deze normen reeds bespro ken werden met vertegenwoordigers van de Stich ting voor de Landbouw. Uitvoerig bespreekt de vergadering nogmaals de onbillijkheden die er hier en daar in het rampgebied ontstaan, doordat de kapitaalsvergoeding aan eigenaren van de grond zal worden uitbetaald, waarop de pachter op eigen kosten de bomen heeft geplant. Juridisch zit deze zaak zeer moeilijk, daar de Wet de schadevergoe ding aan de eigenaar toekent. In bovenstaande ge vallen heeft echter de pachter het morele recht aan zijn zijde. Besloten wordt deze kwestie opnieuw aan de landelijke herstelcommissie voor te leggen. Medegedeeld wordt, dat de actie die destijds door het Dagelijks Bestuur werd begonnen om ge schenkvee uit Friesland, dat bestemd is voor Schouwen en Duiveland, in Zeeland in te scharen, een goed succes heeft opgeleverd, daar voldoende ruimte is verkregen. Op Vrijdag 14 Mei bracht de heer H. D. Louwes met enkele leden van het Dage lijks Bestuur van de Stichting voor de Landbouw een bezoek aan Schouwen-Duiveland, hetgeen zeer op prijs werd gesteld. Herverkavelingsproblemen. De aandacht wordt gevestigd op het feit, dat er in enkele delen van Schouwen-Duiveland en van de polder Kruiningen moeilijkheden dreigen te ontstaan voor diegenen, die hun gronden om ver schillende redenen niet hebben kunnen inzaaien, terwijl deze nog niet onder de herverkavelings werkzaamheden vallen, of, zoals in Kruiningen, geheel buiten de herverkaveling vallen. Waar de herverkaveling n.l. aan het werk is, geldt de rege ling, dat, als men niet kan inzaaien, men 2% maal de pachtwaarde vergoed krijgt. Voor eerstgenoem de gebieden zou in ieder geval de herstelbewer- kingskosten-regeling dienen te gelden. Ook dit punt zal op de vergadering van de Landelijke Herstel commissie door de heer Kostense naar voren wor den gebracht. De vergadering betreurt het, dat de Stichting Beheer Landbouwgronden aan diegenen, die hun bedrijf aan dit lichaam hebben verkocht, de koojiv som nog niet heeft uitbetaald. Aangedrongen zal worden op de nodige spoed. Er doen zich voor sommigen, die zich thans heb ben opgegeven voor een bedrijf in de N.O.P. of in de Braakman, moeilijkheden voor, omdat zij niet weten of zij worden aangenomen of niet. Zij kun nen daarom thans niet overgaan tot herbouw en aanbesteding van hun verwoeste gebouwen. Een vóór-selectie door de N.O.P.-directie en de Rent meester over de Braakman zou zeer noodzakelijk zijn om deze mensen meerdere zekerheid te geven. De nadruk wordt er nog eens op gelegd, dat in vele gevallen een bespoediging van de herbouw kan bevorderd worden door reeds aan te besteden. Dit laatste bespoedigt de financieringsregeling, en aanbesteden is nog iets anders dan een gunnen. Tenslotte is de vergadering van oordeel, dat na dit droge voorjaar herstelbewerkingskosten in vele gevallen uitbetaald zullen moeten worden. Hier voor is een spoedige registratie nodig, waarbij vooral gedacht wordt aan het vlas. Tuinbouw. De weersomstandigheden zijn van grote invloed op de productie van het kleine fruit. Hierom meent het Dagelijks Bestuur, dat men vooral niet te gauw tot voor-verkoop dient over te gaan, voor het tweede halfjaar is het contingent voor appels door Engeland verhoogd van 450.000 tot 500.000 pond sterling; voor peren is het contingent verhoogd van 1.025.000 tot 1.750.000 pond sterling. Medegedeeld wordt, dat de opening van de nieuw gebouwde Lagere Tuinbouwschool te Kapelle op 31 Mei a.s. te half drie zal plaatsvinden door de Directeur-Generaal van de Landbouw, de heer Ir. Van de Plassche. Rapport Landbouw,jongeren werk. De door het Dagelijks Bestuur ingestelde com missie, die tot taak had het landbouw jongerenwerk in onze provincie te bestuderen, heeft in een rap port haar mening aan het Dagelijks Bestuur ken baar gemaakt. Met de volgende conclusies kon het bestuur zich verenigen. 1. Er zal zo spoedig mogelijk een jeugdleider aangesteld dienen te worden. 2. Uit organisatorische overwegingen dient een Commissie van overleg te worden ingesteld, die mede de verantwoordelijkheid draagt voor het werk van de jeugdleider. 3. Naast de bestaande afdelingen dienen zoveel mogelijk afdelingen van 13 t/m 17-jarigen te wor den opgericht. 4. Het programma van de 13 t/m 17-jarigen zal hoofdzakelijk gericht moeten worden op het bij brengen van meer liefde en waardering voor het bedrijf en het platteland. (Zie verder pag. 338, 3e kolom onderaan.) KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF EN ZAADHANDEL KAPELLE-BIEZELINGE Teelt thans voor aanvulling van Veevoeder!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 1