GEBRs. DE JONGH Wettelijke Aansprakelijkheidsverzekering. STEKELS op den BLEIK LUCERNE „Triomphe du Nord" Paard en paardensport zeeuwsgh landbouwblad GOES import Selectiebedrijf export van Groente- en Landbouwzaden f 329 Uit de vragen, die ons regelmatig gesteld wor den, blijkt, dat zeer velen niet voldoende op de hoogte zijn van hel feit, dat men als lid van de Be drijfsvereniging voor het agrarisch bedrijf, t.w. in Zeeland: de Centrale Land- en Tuinbouw Onderlin ge, Het Platteland en de Boeren en Tuinders Onder linge, een gratis verzekering geniet terzake van wettelijke aansprakelijkheid voor schaden aan derden. Deze W.A. regeling is n.l. van toepassing op de leden der bedrijfsvereniging, die bij haar terzake van wettelijke of vrijwillige ongevallenverzekering zijn aangesloten. Ook zij dus, die een vrijwillige ongevallenverze kering bij de Bedrijfsvereniging hebben afgesloten vallen onder voornoemde W.A. regeling. WAT BETEKENT DEZE W.A. KEGELING? Deze W.A. regeling van de Bedrijfsvereniging be tekent nu, dat zij haar leden waarborgt de vergoe ding van schaden welke een direct gevolg zijn van eisen, tegen hem ingesteld op grond van enige wet telijke bepaling van burgerlijk recht terzake van door schuld, nalatigheid 01" onvoorzichtigheid aan personen toegebracht lichamelijk letsel of aan goe deren toegebrachte schade, een en ander met in achtneming van de in het reglement omschreven verzekeringsvoorwaarden en voorzover het risico niet elders gedekt is. In duidelijker taal uitgedrukt wil dit zeggen, dat wanneer b.v. Uw knecht met paard en wagen op De landelijke ruiters zijn nu volop aan het oefe nen voor Goes. Willemstad houdt begin volgende week al een streekwedstrijd. Die zijn heel wat van plan, ais ik alle geruchten geloven mag! Maar de Zeeuwse rijverenigingen zullen hun uiterste best doen om ook wat graantjes mee te pikken. Dat werden we wel gewaar op de b'loesemrit, die vorige week Zaterdag gehouden werd. De start was om 10 uur in de Wilhelminapolder. Aan het hoofd van de stoet reden de leidster, mevr. Van den Bosch en ir Dorst, de voorzitter van de provinciale bond, op de vos van dr Wegenaar. Het ongedurige beestje ge droeg Zich nu zeer betamelijk. De rest van de stoet bestond uit ruiters van Walcheren, Noord- en Zuid- Beveland. Veel bekijks hadden we onderweg en geen wonder ook, want zo'n schare amazone's en rui ters ziet men niet elke dag. Het weer was schitte rend en ook wat de bloesem betreft hadden we het niet mooier kunnen treffen. De peren bloeiden nog volop, terwijl de appels juist op uitkomen stonden. De rit zal nu ook wel tot de jaarlijkse evenemen ten gaan behoren. De meeste deelnemers wisten niet, dat Zuid-Bevèland zó mooi was. Over de Monnikendijk binnendoor naar Wemel- dinge en dan door boomgaarden naar Kapelle, waar dier en merfs welverdiende rust ontvingen. Tijdens de lunch kwam ook het kamp in Renesse ter sprake, dat gehouden zal worden van 7 tot 10 Juli. In principe wilden velen van de aanwezigen hier. ook aan deelnemen, zodat deze traditie weer in ere hersteld zal worden. Ook Goes kwam ter sprake. Verwacht worden drie of vier achttallen en evenzovele viertallen naast de individuele inschrij vingen. Voor de trekkrachtdemonstratie is ook vol doende belangstelling, vooral omdat aanlokkelijke prijzen beschikbaar worden gesteld- Voor degenen, die het nog niet weten, vermeld ik nog eens de opzet van deze demonstratie. Het doel is het publiek te laten zien hoe sterk on ze trekpaarden en'luxe springertjes zijn. Daartoe zal het paard zijn krachten moeten meten met een rem die in steeds sterkere mate de wielen van een gewone platte wagen op luchtbanden blokkeert. Het paard, aangespannen in een lemoen (éénspan), trekt eigenlijk een wagen die eerst een weinig af geremd is, voort. De sterkste paarden worden dan weer beproefd bij iets zwaarder afremmen. Deze vóórkeuring vindt des morgens plaats. Ieder paard kan er aan meedoen, hetzij ruin of merrie. Des middags vertonen de sterksten ten slotte voor het publiek hun krachten en komen er uiteindelijk twee winnaars uit de bus, daar er zo wel een rubriek voor trekpaarden als voor luxen is. Na deze babbel 'vervolgden we weer de bloesem- rit. Over Spoorzicht, het Abbekinderse bos, Kloe- tinge bereikten we weer de W. P., vanwaar een ieder zijns weegs ging. Inmiddels had de vereniging Walcheren op Ko ninginnedag ook van zich doen horen in Seroos- kerke. De demonstratie slaagde boven verwachting en was van grote propagandistische waarde. De ca- roussel zal in Goes ook nog eens vertoond worden. Verder waren er allerlei attracties en niet te ver geten een springdemonstratie, die Zus van Strien op Semper Avanti won. Vele jonge paarden maak ten hun debuut en deden dit zeer verdienstelijk. Ten slotte werden de mencursussen afgesloten, maar daarover de volgende keer (anders knipt de redacteur juist een interessant stuk er uit. Dat kan hij niet helpen want verstand heeft hij er niet van). TOONTREDER. hol slaat en een auto van een ander onderste boven rijdt of een koe van een buurman dood rijdt, dan kan de werkgever volgens wettelijke bepalingen voor deze schade aangesproken v orden door de betrokken gedupeerden. Deze en andere zgn. W.A. schades worden door de Bedrijfsvereniging vergoed tot een bedrag van ten hoogste 50.000 per persoon, 100.000 per ge beurtenis terzake van aan zaken toegebrachte scha de. Van iedere schade blijft 25 voor rekening van het lid. UITSLUITINGEN De Bedrijfsvereniging heeft echter verschillende bedrijven en werkzaamheden van deze verzekering uitgesloten. Men lette goed op, hier volgen ze: a. het rooien, hakken en vervoeren van bomen, wanneer deze werkzaamheden door het lid als af zonderlijk bedrijf en niet als onderdeel van de uit oefening van zijn bedrijf worden verricht; b. het exploiteren van smederijen met kracht werktuigen en/of lasapparaten; e. het molenaarsbedrijf; d. het doen stoken van verwarming anders dan ten behoeve van de eigen onderneming; e. het bedrijf van het aannemen van bouw- en grondwerken; f. het expeditie- en vrachtrijdersbedrijf g. het exploiteren van vlasserijen en kracht werktuig; h. het gebruik van landbouwtractoren; i. het persen van hooi of stro door loonpersers of verenigingen, die ten behoeve van haar leden hooi- of stropersen; j. het dorsen door loondorsers of verenigingen, die ten behoeve van haar leden dorswerkzaamheden. verrichten. Voor de onder h, i, j genoemde werkzaamheden moet een speciale overeenkomst gesloten worden tegen betaling van premie wil men voor het W.A. risico verzekerd zijn. Verder is de vereniging niet tot schadevergoe ding verplicht wegens de schaden, veroorzaakt aan personen of aan goederen van personen met wie het lid in gezinsverband leeft. Zij is voorts niet ver plicht te vergoeden schaden, voor welke het lid in gevolge een door hem met een derde of met derden aangegane overeenkomst aansprakelijk is, zoals Schaden aan goederen, welke het lid voor hen ver voert, bewerkt, behandelt, bewaart, herstelt enz. Behalve tractoren zijn van de verzekering uitge sloten schaden, ontstaan tengevolge van het bezit ten, gebruiken en/of doen gebruiken van motor boten, automobielen, motorrijwielen en andere door motorische kracht bewogen, voortgetrokken of voortgeduwde voertuigen, alsmede van werktuigen, /V Oer-krachtig en zuinig.tot-en-mèt I Leverbaar van 12-40 PK. DE vol- diesel TREKKER. Vraagt demonstr. of inlicht.: V. DRIEL V. DORSTEN - HOOFDDORP die zich door motorische kracht verplaatsen. Tevens is van de verzekering uitgesloten schade ontstaan door het gebruik of het behandelen van vuurwapenen, indien zulks geschiedt bij het jagen van wild. £chade aan te velde staande wortelvaste gewas sen door uitgebroken vee, alsook door brand ver oorzaakte schade aan derden, valt evenmin onder deze verzekering. AANGIFTE SCHADE In voorkomende gevallen dient de schade zo spoedig mogelijk aan de Bedrijfsvereniging gemeld te worden. Zodra men dus verwacht door derden aansprakelijk gesteld te zullen worden terzake van toegebrachte schade dient van het schadegeval mel ding te worden gemaakt. OPMERKINGEN Ten overvloede wijzen wij er op. dat voornoemde W.A. regeling dus uitsluitend geldt voor diegenen die wettelijk (voor hun arbeiders) of vrijwillig tegen ongevallen verzekerd zijn en hiervoor bij een Bedrijfsvereniging zijn aangesloten. Uit het bovenstaande blijkt overigens, dat ver schillende schaden niet gedekt zijn, o.m. gewassen- schade door uitgebroken vee, schade door brand, schade door bestrijdingsmiddelen, eigen risico van 25 enz. Wil men nu beslist volledig verzekerd zijn tegen het W.A. risico als particulier en voor het bedrijf dan dient men naast bovengenoemde gratis W.A. dekking een aanvullende verzekering af te sluiten bij een particuliere verzekeringsmaatschappij. Eventuele inlichtingen over de W.A. dekking zijn verkrijgbaar op het secretariaat der Z. L. M., Land- bouwhuis, Goes. de L. 't Is niet altijd gemakkelijk het kaf van het koren te onderscheiden. Maar soms heeft men er ook niet veel moeite mee. Gedurende een aantal weken kreeg Scherpslijper een blaadje toegestuurd met de illustere naam „De Vrije Boer." Een prachtige titel, daar moet men altijd voor zorgen; dat deden en doen alle politieke leiders ook. „Orgaan voor bedrijfsvrijheid in de landbouw," al dus is de ondertitel; ook dat is pakkend en wekt op tot kennisneming van de inhoud. De inhoud was er echter naar; we kunnen moei lijk anders zeggen dan een revolutionair blaadje. Schelden op ongeveer alles, op de overheid, op de landbouworganisaties, op de grote boeren met Louwes aan het hoofd, op de Gezondheidsdiensten, ga maar door. We kennen niets dat goedkoper is en wat toch aan de andere kant gevaarlijk is, omdat het specu leert op 's mensen zwakheid, op ontevredenheid. Een ander heeft meer dan ik, is meer dan ik. daarom sloeg Kaïn al zijn broeder dood. En toch ziet de mens steeds de splinter in andermans oog en niet de balk in zijn eigen. We kennen de mensen van de Vrije Boer niet en nemen gaarne aan dat ze göedè vaderlanders zijn. Maar we kennen dat taaltje van de Vrije Boer. Zo redenerende is menige Landbouw en Maatschappij- er destijds bij het Boerenfront en bij de Landstand terecht gekomen en na de oorlog in de kampen. Daartoe heeft verwaarlozing van 's mensen waar digheid en de verheerlijking van het eigen ik hen uiteindelijk gebracht. En thans komen de loze koe koeken van de Vrije Boer en willen dat spelletje nog eens over doen. Zij zullen de goedgelovige boer tjes ook in Zeeland nog eens geld uit de zak klop pen door ook al hebben ze geen abonnement ge nomen - hen maar een kwitantie voor abonne mentsgeld toe te sturen, in d^ hoop dat ze te stom zullen zijn die te weigeren. Er zullen altijd, mensen blijven die leven van in troebel water vissen. Maar de gevisten ontdekken meestal te laat dat ze een haak in de bek krijgen en daarvoor zouden wij toch de Zeeuwse boerenstand willen waarschuwen. Het gaat niet om de bestrijding van dat beetje C.C.D. dat er nog is, maar 't gaat in de eerste plaats om te kunnen blijven leven in een vrij Nederland; dan pas zijn wij vrije boeren. En in de tweede plaats gaat het om een goed bestaansniveau. Daarvoor vechten wij al veel langer dan de Vrije Boer en als 't moet desnoods tegenover de overheid, maar lie ver met die overheid en niet steeds, zoals de Vrije Boer, tegen hem. Met dank voor 't afstaan van de rubriek aan Scherpslijper. 4 SCHERPSLIJPER II. voor beter hergroei -K meer drogestol-opbrengst hoger eiwitgehalte uitstekende wintervastheid voordeliger ^rijs gunstiger bedrijfsresultaten

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 9