Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw Gemakkelijke premiebetaling ONDERLING BOERENVERZEKERINGSFONDS ZITDAG BOEKHOUDBUREAU. OP DE EREGALERIJ. ZITDAGEN ADVIESBUREAU. VAN DE PENNINGMEESTER. MEDEDELING VAN DE KEURINGSDIENST N.-BRABANT. DE ONDERHANDELINGEN OVER DE CAO. AAN DE RAMPSLACHTOFFERS. RONDOM DE BOERDERIJ. BRIEVEN UIT CANADA. Bescherming bij eigen organisatie ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD 335 NIEUWENDIJK: Donderdag 20 Mei, 11—12 uur, Café v. d. Heuvel. De heer L. Heijstek mocht dezer dagen de dag herdenken, dat hij gedurende 25 jaar werkzaam is geweest op het bedrijf van de heer J. Noteboom, Julianahoeve te Klundert. Aan werknemer en werkgever onze hartelijke gelukwensen bij de herdenking van dit langdurig dienstverband. Ter voorlichting en advisering zowel over ge bouwen-, agrarische-, en huisraadschade zullen voor getroffen landbouwers en landarbeiders van de watersnood, alsmede voor oorlogsgetroffenen in Noord-Brabant zitdagen worden gehouden op de navolgende plaatsen en data: FIJNAART op Vrijdag 21 Mei a.s. in Hotel „Van Baaren" des voormiddags van 1013 uur. Verder elke Dinsdagvoormiddag op het kantoor der Provinciale Stichting voor de Landbouw te Tilburg, Spoorlaan 46 en elke Maandagvoormiddag in Café Van Dijk te Almkerk. Het is ter bevordering van een vlotte afwerking gewenst, dat men lop de zitdagen steeds de beschei den meebrengt over het geval, waarover men ad vies of inlichtingen wenst. Deze week werd de contributie ontvangen van de afdelingen DeurneHelenaveen en Someren Asten, welke wij hierbij met dank voor de mede werking verantwoorden. De Keuringsdienst Noord-Brabant brengt hier door ter kennis van belanghebbenden, dat vanaf Maandag 17 Mei a.s. de formulieren van de aan gegeven percelen aardappelen, granen, peulvruch ten en zaden ter inzage liggen bp haar bureau, Hoogstraat 122 te Roosendaal. De Directeur, R. HAGENOUW. De onderhandelingen, welke in de sociale sectie van de Stichting voor de Landbouw in Noord-Bra bant worden gevoerd, zijn nog steeds niet beëin digd, zodat nog geen overeenstemming bestaat over de CAO voor akker- en weidebouw en veehou derij voor het contractjaar 19541955. Het is ons dus nog niet mogelijk mededeling te doen van over eengekomen lonen, zodat het advies luidt, dat voor lopig hiervoor het oude contract blijft gelden. Het zelfde geldt voor de accoordlonen, waarbij o.a. voor onderhoud van bieten eveneens de vorig jaar- geldende tarieven kunnen worden genomen. Wij hopen, dat de onderhandelingen alsnog tot overeen stemming zullen leiden en hierover binnenkort mededeling zal kunnen worden gedaan. Reeds geruime tijd zijn de Plaatselijke Bureau houders en Technische Diensten bezig met de bere kening van de bijdragen wegens geleden waters- noodschade in de agrarische sector. Hoewel de meeste normen bekend zijn is het nog niet zo, dat van iedere getroffene alle schadefor mulieren al geheel berekend kunnen worden. De formulieren, die wel berekend kunnen wor den, worden echter met de meeste spoed naar de Rampschadebureaux ter afdoening verzonden. Op de Rampschadebureaux worden eerst de reeds ge geven voorschotten van de berekende bijdragen afgetrokken en het restant wordt daarna aan de getroffenen betaalbaar gesteld. Komt een volgend berekend schadeformulier op het Rampschadebureau binnen, waarvan het be drag der bijdrage van enige betekenis is, dan wordt deze bijdrage direct uitbetaald. In tegenstelling met de regeling bij de oorlogs schade, toen eerst alle formulieren berekend moes ten zijn, alsvorens men een afrekening ontving, krijgt men thans dus geleidelijk aan de uitkeringen binnen en wel zodra enig schadeformulier berekend is en er geen voorschotten meer te verrekenen zijn. Deze „tussentijdse" betalingen worden als voor schot verstrekt. Er wordt ook niet bij aangegeven voor welke schadeposten het bedrag berekend is. Dit gebeurt pas als alle formulieren berekend zijn. Elke getroffene krijgt dan een beschikking thuis, waarbij tevens een specificatie van de berekende uitkeringen gegeven \vordt. Tegelijk wordt dan een toelichting meegezonden, waarin vermeld is, waar U nadere inlichtingen kunt krijgen en binnen' welke tijd, alsmede waar en hoe U tegen de vast-' gestelde uitkeringen eventueel in beroep kunt gaan. Voordat U de beschikking hebt ontvangen, kunt U niet in beroep gaan en heeft het informeren naar de hoogte van tussentijds ontvangen voor schotten dus geen zin. Teneinde het werk op de kantoren van de Bu reauhouders en Rampschadebureaux zo vlot mo gelijk te laten verlopen, doe ik daarom een beroep op de getroffenen om de mensen op deze kantoren zo min mogelijk lastig te vallen met het vragen van inlichtingen hierover. U kunt ervan overtuigd zijn, dat er met veel enthousiasme gewerkt wordt om de uitkeringen zo snel mogelijk in Uw bezit te krijgen. Ir A. H. SMALE, Inspecteur Landbouwherstel voor N.-Brabant. DE WESTHOEK. De lang verbeide regen is gekomen, zij het dan niet in al te grote hoeveelheden. Maar weer vraagt de grond om water en de gewassen zullen heerlijk gelaafd worden als ook deze weer op de dorstige aarde zal neervallen. Velen zien verlangend uit naar regen, vooral de" zoute polders hebben het hard nodig. Vele bieten komen niet op of indien zij opkomen komen zij zo ongelijk, dat het te be twijfelen valt of er voldoende planten zullen over schieten Ook de weiden in de zoute polders nebben het hard te verduren en men hoort zelfs, dat de voor lichtingsdienst hier en daar adviseert tot omploe gen. In de droge polders groeien de gewassen wel goed, vooral de warmte van het begin van deze week heeft daar veel toe bijgedragen. Verschillen den zijn al aan het bieten hakken. De sproeikar en de verstuiver hebben het op het ogenblik erg druk. Men spuit en stuift alom. Granen voor onkruid, erwten voor de bladrandkever en vooral niet te vergeten het vlas. Men zij echter voorzichtig bij dit laatste met H.C.H.-houdende middelen. Is men van plan het volgend jaar aardappelen op dit land te poten, dan moet dit afgeraden worden om reden er een kans is, dat smaakbederf optreedt. Men stuive dus liever met D.D.T.-poeder. Alhoewel dit laatste pl.m. 2 x duurder is, lijkt mij het risico toch te groot om het gevaar van smaakbederf te riskeren. Overigens is het vlas de laatste aagen geweldig gegroeid, 't Is te hopen, dat de linnenprijzen ook wat optrekken, dat zou de vlassers wat milder doen stemmen als zij op het land kopen. Er wordt hier en daar al lucerne verkocht te veld voor flinke prijzen. In de meeste gevallen behoeft men er niets meer aan te doen. Op deze manier doet men wel goed zaken. Ten eerste verbetert men zijn land en ten tweede wordt men er financieel ook niet slechter van. Alhoewel op het eerste ge zicht het tweede belangrijker lijkt dan het eerste, zou het voor de toekomst toch wel eens kunnen zijn, dat verbetering van de grond uiteindelijk nog meer vruchten zou blijken af te werpen dan de directe financiële voordelen. De landbouwbeurs is intussen ook weer gesloten. Een rustige beurs waarbij men zich volop de tijd kon geven alles rus tig te bezien. Mooie smaakvol ingerichte stands. Het was heus niet onaardig, jammer dat niet wat meer machines aanwezig waren. De indeling leek mij echter veel overzichtelijker dan anders. Over het algemeen lijkt het mij, dat er wel behoorlijke zaken gedaan zijn. Vooral aardappelrooiers waren erg in trek. R.R. 6 Strathroy, April 13-'54. Beste Vrienden, Jullie zullen zeker wel eens gezegd hebben, die Kuysten schrijft zeker niet meer in het landbouw blad, want het is al weer een tijd geleden dat hij iets over Canada heeft geschreven. Ja lezers, U hebt gelijk, ik ben deze winter erg lui geweest en heb heel weinig geschreven. Maar evengoed leef ik nog wel wat met de Nederlandse landbouw mee, en denk nog al eens dikwijls aan het verschil tus sen de landbouw hier en in Holland. B.v. nu weer denk ik aan de heldere Hollandse stallen, als straks het 'vee in de wei loopt en de grootste drukte van de zaaitijd over is. Dan is in Holland iedere boer met z'n personeel aan het stallen schrobben en kal ken. Hier is het maar een uitzondering als er eens een stal gekalkt wordt en dan is hij nog maar een beetje schoon gespoten. Je hebt hier de z.g.n. (white washers) kalkers, die komen op je erf en hebben een perspomp-machine op hun truck staan en dan met lange slangen en een tromp aan het eind, en zo spuiten zij dan het ruwste vuil los. De volgende dag komen zij, als het wat opge droogd is, en sproeien het dan met kalkwater. op dezelfde manier als wassen. Maar Ja, dat werd 2 jaar geleden meest gedaan, omdat hier toen de eerste t.b.c.-test is gehouden. Een farmer die besmette koeien had, moest die direct leveren en kreeg dan 40 regeringstoeslag per koe, maar voor die $40 uitbetaald werd moest dan heel de schuur ontsmet zijn door wassen en kalken. In de kalk zit dan gelijk een ontsmettings middel voor t.b.c. Zo'n schoonmaak kostte voor een grote schuur rond de 100, dus sommige boeren die veel t.b.c.-lijders hadden, wonnen er nog iets aan. Dat vonden ze erg mooi, als die schuur hele maal wit was, maar je moet niet geloven dat ze dat weer opnieuw doen. Nu is er deze winter een herhaling van de t.b.c.- test, maar naar mij een veearts vertelde een paar maanden geleden, treffen ze nu maar één t.b.c.- lijder op de 1000 koeien aan. Ze namen het de eer ste keer ook wel secuur op, want als er een koe maar iets reageerde stond ze al op de dodenlijst Hier in de streek hadden de meeste boeren er weinig schade van omdat ze hier meest vleesvee houden en niet melken en ze kregen dan toch de marktprijs plus nog $40 en onder dat veeras tref je niet zoveel zwakke koeien aan als bij de Hol- steins en Jersey's. Holsteins zijn dezelfde als de Hollandse zwartbonte koeien. Hier in deze country kan er nooit een z.g.n. wilde lcoe in het register- stamboek komen. Ik vind dat eigenlijk niet goed, want hierdoor hebben de eerste stamboekfokkers te veel money gemaakt, en dat gebeurt nog wel. Dus hier helpt het niet veel al zou er een fok- vereniging met alleen een stamboekstier willen be ginnen, het is alleen maar goed om een goede productiekoe er uit voort te fokken. Nu ben ik weer van die schone stallen afge dwaald. Maar het verschil zit ook hierin dat hier geen enkele koe in de wei gemolken wordt. Ze komen heel de zomer door in de stal om gemolken te worden. Ook die boeren die maar enkele koeien melken, hebben een melkmachine in de stal. Hoe staat het bij jullie met de zaaitijd? De haver en erwten zullen er al wel in zitten en de gerst ook wel denk ik. De meesten zullen wel druk zijn met hun aardappelland. Nu, wij zijn hier nu druk met de weide-afrasteringen bezig, de vorst is al een 10 dagen uit de grond en het staat er nu op het ogen blik wel bij dat wij deze week nog op het land aan het werk kunnen. Het is de laatste dagen al mooi opgedroogd. Dat is een heel verschil met verleden jaar, want toen was het regen en nog eens regen. Veel boeren hadden er toen hun haver 18—20 Mei pas inzitten. Dat was zeker 14 dagen te laat, want een goed Canadese boer in Zuid-West-Ontario zegt, dat de haver er vóór 12 Mei zeker in moet zitten. Na 12 Mei krijg je geen haver meer, maar wel veel stro. En dat was ook wel te zienbij' hen die zo laat zaaiden lag alles plat en geen haver. Maar ja, ze konden het er ook niet eerder in krijgen, te veel ineens te zaaien en niet vooruit kunnen van het natte weer. Zo was het ook met de andere gewas sen, de grond kon niet klaar gemaakt worden, zoals het behoorde. (Slot volgt.) Het Onderling Boerenverzekeringsfonds geniet de steun van vele honderden coöperaties. Dit betekent in de practijk een zeer gemak kelijke premiebetaling, daar de coöperaties pér uitbetalingsperiode de verschuldigde premies inhouden en deze afdragen aan het O.B.F. Dus geen betaling van grote bedragen in één keer, maar een geleidelijke betaling van kleine bedragen. En'deze betaling in ge- deelten leidt niet tot verhoogde premies. Volgt hierom het voorbeeld van bijna 19.000 Neder landse boeren en sluit Uw levensverzekering bij het O.B.F. 80PHIALAAN 2 LEEUWARDEN Medewerker voor Zeeland: R. MEYERING Julian astraat 24, Wemelding® (Tel. K U9fc~4B5).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 15