Nieuwe uitgaven EMIGRATIE Stemmen uit de praktijk TUINBOUW 311 INHOUDSOPGAVE HET GEBRUIK VAN VLIEGTUIGEN IN LAND- EN BOSBOUW. LENTE 1954 Door verschillende oorzaken heb ik enige tijd niets meer van mij laten horen. Ondertussen is de tijd heengesneld en is Pasen reeds achter de rug: het heerlijke feit van de „Opstanding", dat zich ook afspiegelde in de natuur. Want het moge koud en droog zijn; het nieuwe leven is niet te keren. Zo zijn we ook als fruittelers hele dagen druk in de weer om de nieuwe oogst té kunnen opvan gen. In de boomgaarden davert en ronkt het van al de verschillende machines. Allen met hetzelfde doel; een zo goed mogelijke pogst. Omdat alles zich met hoofe en hart instelt op die nieuwe oogst, lijkt het ons goed, af te zien van ons oorspronkelijk plan om de verschillende as pecten van het harde fruit onder de loupe te nemen zoals we dat gedaan hebben met het klein fruit. Mogelijk dat het beter tot zijn recht komt als we de oogst 1954 volgen met de lessen die we in 1953 te verwerken kregen. Van Zeeuws standpunt be zien kunnen de niet getroffen fruittelers zeer te vreden zijn. Een behoorlijke oogst met een mooie ïiajaarspluktijd, een goede houdbaarheid en goede prijzen. Goed geleide bedrijven met goede rassen zien hun hoge investeringen goed beloond. Er is v/einig hagel gevallen en ook bleef de herfststorm achterwege. ALLE EIEREN NOOIT ONyDER 1 KIP LEGGEN Vcor de telers, die volhard hebben een ge deelte van hun oogst aan het koelhuis en de gas- cel toe te vertrouwen, is het zeker verheugend, dat het nu eens echt „lonend" was. De kwaliteit van de koelrassen is over het algemeen zeer goed met weinig verval en de prijzen zijn ook best. Het vertrouwen in ons koelwezen is weer hersteld na de slechte resultaten van de vorige jaren. We hebben ook leergeld moeten betalen en we zijn er nog niet mee klaar. We hebben met een levend product te doen dat aan allerlei ziekten en bederf onderhevig is en dat elk jaar weer verschillend zal zijn. Maar niettemin hebben toch onze koel- Bladz. Overzicht 305 Tiendaagse reis naar Noorwegen en Dene marken 306 Premieregeling voor het schieten van houtduiven 306 Afd. Zeeland Koninkl. ver. „Het Nederlandsche Trekpaard: Stamboek-Merrièkeuringen 306 Premiekeuringen voor stieren en vrouwelijk fokvee in Zeeland 306 Op de ere-galerij 306 Zitdagen306 Boekhoudbureau der Z. L. M. Zeeuws Voorlichtingsinstituut op Verzeke- ringsgebied (Z. V. V.) Zeeuws Voorlichtingsinstituut voor de Brandverzekering (Z. V. B.) P. B. H. te St. Philipsland Adviesbureau voor Oorlogs- en Ramp- schade Afd. Goes Algemene Emigratie Centrale A. E. C.) Contractteelt De huidige stand van de mechanisatie in Neder land 307 Het invoerrecht op de bestrijdingsmiddelen voor de land- en tuinbouw 307 Uit de Herverkavelingsgebieden308 De Herverkavelingscommissie Zeeland ver gaderde De mens in het. middelpunt Bij het afscheid van „de Waterdokter" 309 Ir S. Herweyer Directeur Cultuurtechnische Dienst 309 Trekkrachtvoorziening in Groningen en wat wij daarvan kunnen leren 310 Jaarverslagen en nog wat anders 311 Lonen en sociale voorzieningen: 311 De nieuwe loonregeling per 1 Mei 1954 Tuinbouw: 312 Stemmen uit de praktijk Nieuwe Uitgaven 312 Emigratie312 Verruiming emigratiemogelijkheden naar de Verenigde Staten van Noord-Amerika Bedrijfseconomie (XII) 313 Paardenfokkerij313 De eerste lessen van het veulen Pluimveehouderij*"313 Het onderzoek naar de gebruikswaarde van Pluimveerassen en -kruisingen Uit de Kringen en Afdelingen: 313 Kort verslag verg. Afd. 's-Heer Abtskerke Nisse der Z. L. M. Marktberichten 314 Bram uit de Slikhoek 314 De Boerenjeugd 315 Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw 317 Korte wenken voor de praktijk 319 ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD huizen bestaansrecht verkregen n.l. om ons risico te spreiden, zodat wij het gehele jaar beschikken over goed fruit. Zo is in 1953 steeds weer ge bleken, dat kwaliteit betaald wordt en men daar in 1954 ook naar moet streven. VAN AL DE BOMEN IS HET BOS NIET MEER TE ZIEN De weers-omstandigheden en onze vijanden zorgen er wel voor, dat we niet gauw een 10 halen. Door de grote verscheidenheid van bestrijdings middelen bezorgt het spuitschema ons veel hoofd brekens. Onze brievenbussen zitten hele dagen vol met allerlei aanbevelingen, goedgekeurd en wel. De Voorlichting is erg voorzichtig met zijn adviezen en kan er blijkbaar ook niet meer uit. Het beste is maar om onze practische ervaringen niet weg te cijferen. Ik vraag me wel eens af of wij er wel mee gebaat zijn, met al die verschillende bestrijdingsmiddelen. Worden ze door al die re clame en vertegenwoordigers niet onnodig duur gemaakt Want goedkoop zijn ze niet, en in een jaar met lage prijzen kan dit ons wel eens lelijk dwars zitten. Hoe het ook zij, we ondernemen de één na de andere aanval op de belagers van ons fruit in welke vorm dan ook. Binnenkort, ja zeer binnenkort, kunnen we weer genieten van onze prachtige bloeiende boomgaarden: de trots van elke rechtgeaarde kweker. De risico's zijn zeer groot: denk aan de nacht vorst Daar zullen ook weer zwarte onweers wolken komen en waar zullen ze neerstorten Iedere teler kent die zorgen, fhaar niettemin werkt hij onverstoord verder om uit de aarde de edelste vruchten te halen. Dit zien we ook in de ge troffen gebieden die een schrille tegenstelling vormen met de niet getroffen gebieden. Toch hebben de Zeeuwen de moed om ook in de woes tijn reeds leven te scheppen op hun dorre aarde. Zo zagen we ergens reeds een perkje tulpen ge plant in vers aangevoerde grond als symbool, dat het later ook weer zo wordt. DOORZETTEN GEBODEN Laten we zo de lente van 1954 tegemoet gaan. Vast beraden, van goeden wille en met een taai doorzettingsvermogen ons doel voor ogen houden de. We hebben veel kunnen leren in 1953 en eind 1954 zal men weer niet volleerd zijn. Dit hoeft ook niet. We kunnen niet zonder rust in het leven, maar wanneer alles van zelf ging miste het leven zijn doel. 1953 heeft ook in de hard-fruit-sector ons veel tot nadenken gegeven. Er kan nog zoveel verbeterd worden, ja er moet nog veel verbeterd worden, willen we blijven mee doen op de wereld-markt. Om dit te bereiken is allereerst een hechte samenwerking nodig van allen die hetzelfde beroep uitoefenen en ik denk hier aan het Landbouwschap. Dat we toch weer niet mogen vervallen in eindeloze fitterijen over personen of Organisaties, die alleen onze positie verzwakken. Laat ons alles aangrijpen wat tot samenwerking kan voeren. Met dit korte resumé over 1953 willen we ein digen, met de blik gericht op 1954 wat we op de voet willen volgen. Tot de volgende maal JAAP UIT 'T BOGERDJE. Zojuist is als eerste werkje over Nederlandse landbouwluchtvaart verschenen „Het gebruik van vliegtuigen in land- en bosbouw". De artikelen geven een overzicht van de tech nische en economische mogelijkheden bij het ge bruik van vastvleugelige vliegtuigen voor planten- ziektenbestrijding in land- en bosbouw. Het onder zoek werd verricht door het Ministerie van Land bouw, in samenwerking met de Koninklijke Shell. Allereerst worden de beide vliegtuigtypen „Stinson Vigilant" en „Auster V" besproken, die bij dit on derzoek gebruikt werden. De spuitapparaten werkten met lage druk, hetgeen goede resultaten opleverde, ook wat de druppelgrootte, de bedekking en de spuitbaan betrof. Voorts wordt de wijze van vliegen behandeld en worden de bestrijdingswerkzaamheden en de daar mede verkregen resultaten beschreven. Deze be strijdingen kunnen worden verdeeld in die tegen vretende insecten, tegen kleine bewegelijke insec ten, tegen zuigende insecten en tegen schimmel ziekten. Van deze categorieën worden voorbeel den gegeven. Het laatste hoofdstuk is aan de alge mene organisatie, de vereiste weersgesteldheid en de kosten gewijd. Dit boekje bezit een vijftiental illustraties en heeft een omvang van veertig pagina's. Het kan worden besteld bij het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, Afd. Documentatie, Bezuidenhoutseweg 89 te 's-Gravenhage. De prijs bedraagt 1,30. In afwijking van de regeling van 't Bedrijfschap voor Pluimvee en Eieren te De Bilt, dat in 1954 aan vragen tot inschrijving als houder van een ver- meerderingsbedrijf ingediend kunnen worden in de maanden Juni en Juli, kunnen pluimveehouders, die als houder van een vermeerderingsbedrijf in geschreven willen worden en broedeieren willen afleveren voor slachtkuikens, de aanvragen desver- langd eerder indienen. Deze aanvragen zullen dan onmiddellijk na ontvangst in behandeling worden genomen. Om voor inschrijving in aanmerking te kunnen komen, moet zoveel grond ter beschikking staan, dat tenminste 300 volwassen dieren, benevens de daarvoor benodigde kuikens en jonge hennen, aan gehouden kunnen worden. Daarnaast moet het volgens de geldende regeling toegestaan zijn ten minste 300 volwassen dieren te mogen aanhouden. Dit betekent dus, dat de aanvrager in ieder geval moet beschikken over IV2 ha cultuurgrond of een vergunning moet hebben om 300 dieren of meer te mogen aanhouden. VERRUIMING EMIGRATIEMOGELIJKHEDEN NAAR DE VERENIGDE STATEN VAN NOORD AMERIKA. Gedurende beperkte tijd kunnen 2000 extra visa worden uitgereikt. Op verzoek van het Amerikaanse Consulaat te Rotterdam deelt de Commissaris voor de Emigra tie het volgende mede: Krachtens een nieuwe wet op de immigratie zal het Amerikaanse Consulaat te Rotterdam buiten het gewone quotum om, gedurende een beperkte periode 2000 visa uitreiken voor emigratie naar de Verenigde Staten. In aanmerking komen: le. Ouders, alsmede kinderen boven de leeftijd van 21 jaar en broers en zusters van personen, die het Amerikaanse burgerschap hebben ver worven. 2e. Echtgenoten en ongehuwde minderjarige kin deren van personen, die het Amerikaanse bur gerschap nog niet bezitten, maar op wettige wijze naar de Verenigde Staten zijn geëmi greerd. Personen, die deze graad van bloedverwantschap bezitten moeten bovendien op 7 Augustus 1953 in Nederland gevestigd zijn geweest en Nederlander naar den bloede zijn. De bijzondere voordelen aan deze regeling ver bonden zijn: 1. Er worden geen visakosten geheven. 2. Broers, zusters en zonen en dochters (boven de leeftijd van 21 jaar) van personen, die het Amerikaanse burgerschap bezitten, kunnen indien zij dit wensen hun echtgenoot (e) en/of ongehuwde minderjarige kinderen mede- nemen. 3. Zij, die volgens de bijzondere regeling emigre ren, kunnen het mogelijk maken voor een ge lijk aantal Nederlanders naar den bloede om onder het quotum naar de Verenigde Staten te emigreren. 4. Het visum wordt aan genoemde categorieën verstrekt bij voorrang. Daarmede vervalt de wachttijd, die nodig is voor hen, die volgens het normale quotumstelsel naar de Verenigde Staten emigreren. Aspirant-emigranten, die naaste bloedverwanten zijn van Amerikaanse staatsburgers of van buiten landers, die naar de Verenigde Staten zijn ge- emigreerd, wat inhoudt, dat zij volgens de wet zijn toegelaten, wordt aangeraden zich in verbinding te stellen met het Consulaat van de Verenigde Sta ten te Rotterdam teneinde zich ervan te vergewis sen of zij inderdaad voor emigratie onder de spe ciale wet in aanmerking komen. Personen, die reeds een aanvrage voor een visum hebben ingediend en onder de nieuwe wet wensen te emigreren, dienen zich eveneens met het Amerikaanse Consulaat in verbinding te stel len. In aansluiting op het bovenstaande maakt de Commissaris voor de Emigratie bekend, dat de Nederlandse Regering bereid is emigranten, die niet over de middelen beschikken 'om hun passage te betalen subsidie te verlenen op dezelfde basis als aan emigranten naar andere immigratielanden. Belanghebbenden wordt aangeraden bij het in dienen van hun emigratie-aanvraag de bijstand van de bekende particuliere of openbare aanmel dingsorganen in te roepen. Voor personen, die een subsidie ter tegemoet koming in de kosten van hun passage wensen te ontvangen is het noodzakelijk zich van deze mede werking te verzekeren.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 8