REIZIGER Fa W. Schipper Zoon Korte wenken voor de praktijk RONDOM DE BOERDERIJ. ALBION? D. J VAN DER HAVE tsaesas» "=2£ «"t. I Vrcaf Jé Jeafer hem U ie but* Fa WiLLEMSE Wij leveren POOLMAN'S Te koop Verpachting Boerderijen in de Noordoostpolder ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD 319 (Vervolg van pag. 317.) Het Hoofdbestuur der N.B.M.L. behandelde dit onderwerp uitvoerig. Inderdaad zal het invoeren van een z.g. tweeprijzenstelsel, tot meerdere con sequenties kunnen leiden. Het verschil in productievermogen der diverse gronden zal echter niet voldoende door spreiding van de pachtprijzen kunnen worden genivelleerd. Besloten werd om op de e.v. algemene vergadering, welke eind Juni te Sprang—Capelle zal worden ge houden, dit onderwerp door een deskundige spre ker te doen behandelen. Werkgeversbelangen. Door de heer G. N. de Lint werd een overzicht gegeven van de gevoerde besprekingen over de positie van Bureau Oogstvoorziening. Dit zal per 1 Jan. 1955 bij het Ministerie van Sociale Zaken worden ondergebracht. De landbouw zal goed doen de regeling van de arbeidsvoorziening voor zover nodig, zelf in handen te nemen. Spreker wees op de verschillende werkgeversverenigingen die reeds werkzaam zijn en welk systeem goed bevalt. Behandeld werden n.a.v. een ingekomen schrij ven uit de Biesbosch de normen welke gesteld wor den ten aanzien van de vaste arbeidsbezetting. Hoewel het Hoofdbestuur geen voorstander is van het wettelijk verplichten tot het houden van een bepaalde vaste kern, dient er anderzijds toch in Stichtingsverband naar te worden gestreefd, dat de bedrijven zoveel mogelijk een verantwoorde vaste kern aanhouden. Vervolgens werden nog verschillende voorstellen met betrekking tot de CAO voor het contract jaar 1954—1955 besproken. Demonstratiebedrijf West-Brabant. Waar de coördinatie-commissie watersnood de beschikking heeft over een belangrijk bedrag, dat een bestemming dient te vinden ten dienste van het door de watersnood getroffen gebied, is aan de Prov. Stichting voor de Landbouw voorgesteld, hieruit de oprichting van een demonstratiebedrijf voor het Z. W. kleigebied te doen financieren. Ge dacht is aan een dergelijk bedrijf in de omgeving van Klundert. Een plan hiervoor werd door de Rijkslandbouwconsulent Ir Kupers opgesteld. De vergadering verklaarde zich er volledig mee accoord dat alles in het werk wordt gesteld om dit plan te verwezenlijken. De rondvraag leverde nog enkele vragen op van de afd. Klundert, waarna deze geanimeerde verga dering door de voorzitter met een woord van dank werd gesloten. OOST-BRABANT. We hebben een koude en droge maand April gehad. Is dit enerzijds een voordeel geweest, voor wat de grondbewerking betreft, anderzijds was het een schadelijke maand. Er is hier heel weinig gras. Liep vorig jaar het vee al een tijdje buiten, er is op 't ogenblik nog maar heel weinig vee in de weide; hier en daar ziet men wat jong vee, maar practisch geen melkvee. Veel boeren zullen echter gedwongen worden hun vee naar bui ten te doen, daar het eten op is. Gelukkig dat we vorig jaar een overvloedig gras jaar hebben gehad, waardoor er veel hooi is kunnen worden gewon nen, terwijl ook het mooie najaar 1953 een over vloed van groenvoeder heeft gegeven wat in deze lange winter is ten goede gekomen. Was dit niet het geval geweest, dan had het er voor vele be drijven dit voorjaar niet te best uitgezien. Wanneer we de graslanden bezien, dan kunnen we wel zeggen, dat we op 'n grasjaar als dat van 1953 niet behoeven te rekenen. Nu kan er in enkele weken wel veel veranderen, geen nachtvorsten meer en enkele dagen regen, met wat zachter weer kunnen wonderen doen. Dit neemt echter niet weg dat we een achterstand hebben, die practisch niet meer is in te halen. De vraag komt hier ook wel naar voren of vele bedrijven niet te veel vee hebben, wat niet erg is, als de natuur in alles mede werkt, maar wat direct gevaarlijk wordt als de natuur eens wat op zich laat wachten. Ook voor de fruitbedrijven zal wat milder weer welkom zijn. Gelukkig is door de koude nachten de bloei tegengehouden, maar men ziet toch dat de kersenbomen in bloei komen evenals de pruimen, perziken en peren. De vroege perziken hebben op verschillende plaatsen al behoorlijk geleden en ook de bladstand laat te wensen over. Laat ons hopen dat de maand Mei, die van zeer groot belang is voor de fruitteelt, in het bijzonder in verband met de nachtvorsten (denk maar aan vorig jaar, toen op 12 Mei zo ontzaglijk veel is bevroren) ons wel gezind mogen zijn. Want waar zoals vorig jaar op verschillende struikvorm-bedrijven geen inkom sten zijn geweest, kunnen we ons wel voorstel len, dat met angst en vreze, het verloop van de temperatuur wordt afgewacht. Men is hier druk doende de maïs te poten. Het vorig jaar is gunstig geweest voor dit gewas. Het prachtige droge na jaar zal wel van invloed zijn geweest, ook op de rijping van dit product. Zo zitten alle akkers weer ongeveer in het zaad en wacht de boer op regen en warmte, opdat het zaad ontkiemen en ontwik kelen moge, en uitgroeien tot een rijk gewas, als Voedsel voor mens en dier. De bieten kunnen het beste worden opééngezet als ze 46 blaadjes hebben. Het risico van trage groei, wortelbrand of vreterij is dan geringer. Wacht men echter langer dan moet men rekening houden met een opbrengstvermindering van 13 ton per week. Het aanhouden van de krachtigste planten geeft verder een opbrengstverhoging van 5 a 10 Als na de opkomst plantjes wegvallen en de wortel tjes zwart of glazig bruin zijn, heeft men te doen met wortelbrand. Meestal treedt dit ziektebeeld op in een koude natte periode of op percelen met een onvoldoende ontwatering, terwijl verder een te lage pH het optreden van de ziekte bevordert. Een actief bestrijdingsmiddel is er niet, maar schof felen kan een hulpmiddel zijn om de schade zo klein mogelijk te houden. Men brengt door schoffelen lucht en warmte in de grond. Zulke percelen mogen niet te vroeg opéén gezet worden. Het bietenkevertje kan vooral schade doen wan neer bieten verbouwd worden naast een perceel waar het vorig jaar bieten of spinazie gestaan hebben en er geen scheiding is in de vorm van een sloot. De schade is meestal het meest merkbaar na de opkomst. Het bietenkevertje, een ruim 1 mm lang bruin-zwart insect vreet gaatjes in de stengeltjes waarna de aan getaste plantjes dikwijls afsterven. Als voorzorgs maatregel of als bestrijding kan men bestuiven met H.C.H. 5 stuif. Ritnaalden kunnen vaak pleksgewijs veel schade doen aan een gewas bieten. De laatste jaren wordt het bietenzaad, bestemd voor percelen waar men het optreden van deze parasieten vreest, vóór het zaaien wel behandeld met lindaan bevattende middelen. Tre den ze echter op in een perceel waar men ze niet verwachtte en waar ook geen voorzorgsmaatregelen zijn genomen, dan is men genoodzaakt een grondbe- handeling toe te passen. De schadelijke activiteit van deze, gele of geel bruine lang-gerekte rupsachtige larven begint soms al direct na de opkomst en kan een hele tijd aanhou den, wanneer geen maatregelen worden genomen. Naast bovengenoemde bestrijdingsmiddelen kan schoffelen een zij het dan primitief hulpmiddel zijn. Zet ook dergelijke hoeken waar de ritnaalden optreden maar wat later op één. Het optreden van ritnaalden is merkbaar aan slappe plantjes, die afge- vreten zijn. De schade is meestal het grootst in een koude weersperiode. Vooral wanneer bieten verbouwd worden op een gescheurde weide of in een andere zode-achtige stop pel, b.v. overjaarse klaver, heeft men wel eens last van vreterij door emelten. Dit zijn grijze, vrij grote larven die 's nachts de jonge bietenplantjes boven gronds afvreten. Overdag verstoppen ze zich onder stukjes zode die aan de oppervlakte liggen of in paardestappen. Of de schade door emelten wordt veroorzaakt kan men nagaan door deze stukjes zode even uit te schudden of in de paardstappen te krab ben. De meeste schade wordt veroorzaakt in zoele nachten, zodat dan ook de bestrijding het beste re sultaat geeft. Op een gunstige avond kan men zeme len, vermengd met Parijs-groen of één van de daar voor bestemde H.C.H.-middelen uitstrooien. Zijn er meerdere koude nachten achter elkaar dan komen de emelten toch wel uit hun schuilplaatsen te voor schijn en valt de bestrijding ook nog wel mee. Blijft een perceel bieten wat traag groeien, dan ziet men nog al eens schildpadtorretjes optreden. Het meest voorkomende is het gestreepte schildpadtor retje dat twee goudgele of zilverachtige strepen langs over de dekschilden heeft. Een andere soort is groen tot bruingroen met zwarte stippen. Deze kevertjes vreten hoekjes uit de jonge bietenblaadjes en zetten er eieren op af. In een normaal groeiend gewas valt de schade wel mee maar onder minder gunstige groeiomstandigheden kan bespuiting met D.D.T. of een H.C.H.-middel nodig zijn. Dit jaar komen hier en daar veel mollen voor. Deze werklustige dieren kunnen in een bietenperceel een ware chaos veroorzaken, reden waarom we het overmatig optreden minder prettig vinden. Vangen is de radicale oplossing maar ook met het middel Taupicine kan men goede resultaten bereiken. Men legt dan wormen welke gedrenkt zijn in dat bestrij dingsmiddel in de pijpen of gangen. Wanneer men om een of andere reden een grond- behandeling met H.C.H. uitvoert, is het wel gewenst rekening te houden met het feit dat in bol- en wor telgewassen die in volgende jaren worden verbouwd, sma&kbederf kan optreden. (Overgenomen uit „De Suikerbiet,") TE KOOP 1 Far mall H. 2 Fergusons (petr.) 1 Tuinbouw Rupstractor. I Te bevragen bij P. C. DHONT, 60 jjor lang n succes' firma franken van weel goes Landbouwwerktuigen Nieuwvliet - Tel 46 Mi TSöW ^GRAANMAAIERS en binders KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF EN ZAADHANDEL KAPELLE-BIEZELINGE roept sollicitanten op voor de functie van Gegadigden dienen in het bezit te zijn van diploma Landbouw-Winterschool en een ge degen ervaring in de landbouw-practijk te hebben. Bovendl»" eon Dealer voor Zuid- en Noord-Beveland en Walcheren Landbouwschuren Overkappingen Loodsen en Garages Stalen Spanten Staalconstructies Hek- en Rasterwerk Rijwielstanders, met of zonder overkapping Stalen Speeltuingar nituren Constructiewerkplaatsen HILVERSUM Neuweg 60-62 Tel. K 2050 - 6462 Allis Chalmers tractor type „G". Allis Chalmers tractor type „B". Case tractor type „CS". Case tractor type „VA" Massey Harris tractor „Ponny". Farmall Cub tractor met ploeg. GOES - Telefoon 3244 De Directie van de Wieringermeer (Noordoostpol- derwerken) te Zwolle is voornemens dit jaar weer een aantal gemengde en akkcrbouwbedrjjven in de Noordoostpolder te verpachten voor de duur van 12 jaren, ingaande voor de gronden op 1 November 1954 en voor de gebouwen op 1 Mei 1955. Gegadigden hiernaar moeten met de exploitatie van een landbouwbedrijf goed bekend zijn en op 1 November 1954 de leeftijd van 26 jaar hebben be reikt, doch die van 50 jaar niet hebben overschreden. Aanmelding als gegadigde moet uitsluitend per briefkaart en vóór 17 Mei a.s. geschieden bij de Directie, Postbus 56 te Zwolle. (Naam en adres in blokletters en in de linkerbovenhoek van de adres zijde vermelden: Aanvraag boerderij). Van mededinging zijn uitgesloten degenen, die reeds een bedrijf in de Noordoostpolder pachten. Het prospectus, waarin nadere bijzonderheden over deze uitgifte worden medegedeeld, zal worden toegezonden na ontvangst van 1,50 op girorekening 269847 van de Comptabele der Directie. Dit bedrag moet vóór 17 Mei a.s. worden overgemaakt. Op het girostrookje vermelden: Voor prospectus boerderijen. De Directeur van de Wieringermeer, (Noordoostpolderwerken), Dr. Ir. S. SMEDING,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 15