JAARVERSLAG 1953 ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD 315 DE BOERENJEUGD Redactie: J. D. Haak Dzn, A. C. Hanse, P. Hendrik se, M. Kosten, L. de Jager, Z. Poppe en M. Poissonnier. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. van de Landbouw Jongeren Gemeenschap Zeeland Het jaar 1953 heeft ons veel ontno men. Vijf leden, die we tot de meest actieve mochten rekenen, kwamen in het water om en bij het herlezen van hun namen gaat er meer door ons heen dan we neer kunnen schrijven in een jaarverslag. Laten wij hun nagedachtenis, in ere houden. Het jaar 1953 heeft ons ook veel ge geven, dat we in andere jaren niet ge kregen zouden hebben. We zijn door het water wakker geschrokken en merkten dat er meer gaande is op het platteland dan we ooit hadden gedacht. De jeugd heeft daardoor de belangstel ling gekregen die ze verdiend. Moge de gewekte belangstelling ook voor onze vereniging vruchten af gaan werpen, waarbij we in de eerste plaats denken aan de figuur van de jeugdleider. Het feit, dat de Z. L. M. hiervoor een p.m.-post op de begroting heeft opge nomen houdt beloften in voor de toe komst. Provinciaal programma. De voorbereidingen voor het laatste gedeelte van het winterprogramma 1952/1953 waren gereed in Januari. We moesten nog een toneelconcours houden, terwijl vormingscursussen nog aan de gang waren. De kaderdagen zijn nog net gehouden op de Jeugd herberg te Axel met als thema de Euro pese éénwording. We hebben niet kun nen bevroeden dat we zo spoedig de hulp van andere Europese landen zo dringend nodig zouden hebben. Nadat de eerste gevolgen van de overstro ming waren verdwenen, werd door het Hoofdbestuur de inventaris opgemaakt. In verband met de contributieder ving, tengevolge van het feit dat ge troffen leden werden vrij gesteld van contributiebetaling, werden een aantal posten van de begroting afgevoerd, terwijl de afdelingen en streken ge vraagd werden elkaar onderling te wil len helpen. Hoewel deze hulp beperkt bleef, kon toch in de loop van de zomer aan vele afdelingen een bedrag om op nieuw te kunnen beginnen worden overgemaakt. Dank zij de zeer royale wijze waarop landelijk hulp werd geboden, door de P. J. G. N. en de daarbij aangesloten or ganisaties, kon reeds weer vrij spoedig besloten worden verschillende posten op de begroting terug te brengen. Dank zij deze hulp, kon het jaar uiteindelijk financieel een goed jaar worden ge noemd. Daar het Hoofdbestuur behoefte ge voelde wat te doen voor de leden in de getroffen streken, werd besloten cur sussen in handvaardigheid te organise ren. Besprekingen met de directeuren der ambachtsscholen voerden tot geen resultaat, terwijl ook de animo der leden beneden peil bleef. De graslandkeuring kon met een 17- tal deelnemers in Z.-Vlaanderen en op Walcheren voortgang vinden al moest helaas van het plan om ook deelnemers op Schouwen en Tholen mee te laten doen worden afgezien. Aan het einde van het jaar gaven zich voor de keuringen in 1954 een vrij groot aantal deelnemers op. De keu ringen van 1953 zijn in alle opzichten geslaagd te noemen en hebben voor de deelnemers reeds goede vruchten afge worpen. Oorspronkelijk beRtond het plan een buitenlandse excursie naar Méridon te organiseren, terwijl de binnenlandse excursie het IJselmeer tot doel zou hebben. In verband met de bijzondere omstandigheden werd het eerste van het programma afgevoerd, terwijl de tweede excursie werd omgevormd tot een tocht naar de N.O.P. die mede door de Zeeuwse avond in Emmeloord vol ledig geslaagd genoemd mag worden. De traditionele sportdag werd op 27 Juni in Sluiskil gehouden. De excen trische ligging van deze plaats drukte een stempel op de deelname, al moet men hierbij niet uit het oog verliezen, dat de grootste belangstelling voor deze dag doorgaans vanuit dit gewest komt. Het winterprogramma begon reeds vroeg op 26 September, toen na een week te voren gehouden selectiewed strijden een aantal ploegers met trek kers en paarden een vreedzame strijd streden om de eer de L. J. G. op een landelijke ploegwedstrijd te kunnen vertegenwoordigen. Een dergelijke wed strijd vraagt om een herhaling. Overi gens was het enthousiasme over de wijze waarop het landelijke bestuur van de Stichting Technisch Landbouw- jongerenwerk de zaken aanpakt, maar zeer matig. Vele brieven werden geschreven rechtstreeks en via de P. J. G. N., ter wijl deze ook vele malen op de verga deringen van de Landelijke Raad der P. J. G. N. ter sprake werden gebracht. Veel uiterlijk succes hebben we met deze Rogingen niet .gehad. Door afdelingen en streken werden diverse wedstrijden in veebeoordelen, zaaien en poten gehouden. Om de band met de Volkshogeschool sterker te maken werd de nieuwbe noemde leider van de Volkshogeschool Zeeland, Ir. Lugtmeyer, in de gelegen heid gesteld een tournée door de stre ken te maken. Merkwaardig genoeg liepen de reacties van besturen en leden zó sterk uiteen, dat hieruit geen vaste conclusies getrokken kunnen worden. Een reeds jaren bestaand contact met de Groninger Rederijkers werd nauwer aangehaald, toen op 24 October de Rederijkerskamer „Union" uit Us- quert het stuk „Kleine kinderen wor den groot" voor ons kwam spelen. De op deze dag gelegde contacten zullen ook in de toekomst zeker blijven be staan en naar wij hopen leiden tot een vruchtbare uitwisseling tussen Gronin gen en Zeeland. Zelden zagen we een zo overvolle zaal als deze dag, die ons tevens heeft geleerd, dat de Zaterdag avond niet een onaantastbaar bolwerk is, zoals velen ons vaak hebben willen doen geloven. In schrille tegenstelling hiermee staat het bezoek dat de Algemene vergade ring wist te trekken. Al. Jongkind sprak over de hulpverlening in de rampgebieden en trachtte de leden er van te overtuigen dat het hun plicht was om te gaan helpen op Schouwen- Duiveland. De dorpsgemeenschap en de veran deringen die zich aan het voltrekken zijn was het onderwerp dat werd inge leid door Drs. LouWerse, terwijl de heren Burger en Meyers een waarde volle bijdrage tot de discussie leverden. Het is wel gebleken, dat onze leden voor deze onderwerpen nog niet rijp zijn. Des te meer zal dit voor het be stuur een reden moeten zijn om dit onderwerp nog eens aan de orde te stellen. De vraagpunten van het voorgaande jaar werden, omdat ze slechts door en kele afdelingen behandeld zijn, nog maals in bespreking gegeven. Daar naast werden vanuit de provinciale or ganisatie boek- en courantbesprekin gen opgezet, teneinde de algemene ont wikkeling van de leden te stimuleren. Werkzaamheden afdelingen en streken. Na deze opsomming van werkzaam heden in provinciaal verband dienen we nog enige aandacht te schenken aan het werk van streken en afdelingen. Zonder deze alle aan ons voorbij te laten trekken, mogen we wel consta teren dat de onderlinge verschillen hier vrij groot zijn. Op Schouwen werd dooi de moeilijke verbindingen, ook na de drooglegging van het eiland, nog geen vergadering gehouden, daar de leden te verspreid wonen. De activiteit van de streek W. Z. Vlaanderen, die zelf een vormingscur sus organiseerde, kan hier tegenover worden gesteld. Daartussen komen vele vormen voor, waarbij we niet moe ten vergeten dat deze activiteit wel eens ten koste van die der afdelingen is gegaan. Wat deze laatste betreft kunnen we zeggen dat springlevende en schijn dode naast elkaar voorkomen. De hoofdoorzaak zal gezocht moeten wor den in de leiding die de bestuursleden en in het bijzonder de voorzitter (pre sidente) weten te geven. Uit dien hoofde kan aan de opleiding van deze personen niet voldoende aan dacht besteed worden. Jammer genoeg weet de Volkshogeschool Zeeland maar moeilijk vaste voet te krijgen. De gemengde L. J. G.. en Z. P.M. af deling in Hulst werd dit jaar opge heven, terwijl daarnaast Z. P. M.-afde- lingen in Oudelande en op Noord-Beve land werden opgericht. In de toekomst hopen we nog verschillende afdelingen op te richten in plaatsen die te ver verwijderd zijn van de vergaderplaat sen der tegenwoordige afdelingen. De overeenkomst met mej. Oom kon niet worden vernieuwd daar ze wegens ernstige ziekte niet meer in staat was dit werk te doen. Er werd contact ge zocht met mej. Kleinepier uit Kort- gene, die zoveel mogelijk de Z. P. M. afdelingen zal bezoeken om leiding aan het werk te geven. De tot nu toe be reikte resultaten stemmen ons optimis tisch. Naar wij hopen zal hierdoor ook de verhouding van L. J.G. en Z. P.M.- leden die ondanks het oprichten van twee Z. P. M. afdelingen aan het einde van het jaar nog 450 270 was, zich in gunstige zin voor de Z. P. M. wijzi gen. Het totale ledenaantal bleef on geveer constant. De besturen. De provinciale raad vergaderde in 1953 zoals de laatste jaren gebruikelijk is tweemaal. In de voorjaarsvergade ring van 2 Mei werd het jaarverslag en het financieel overzicht goedge keurd. Wegens huwelijk moest mej. C. Klompe zich terugtrekken, terwijl mej. R. Scheele ook binnenkort om dezelfde reden zou moeten bedanken. Hiervoor in de plaats werden geko zen mej. A. de Mul en de heer I. Wisse. De heer W. v. Liere, die tot nu toe plaatsvervangend was werd definitief gekozen, terwijl mej. T. v. d. Zande her*- kozen werd. Als afgevaardigden naar de Bond van Plattelandsvrouwen werden gekozen mej. T. v. d. Zande en mej. A. N. de Feijter. In de vergadering van 12 December werden de Hoofdbestuursleden M. C. Risseeuw Vice-Voorzitter), Ir J. Bos (Secretaris-Penningmeester) en Joh. Mol herkozen. De heer M. C. Risseeuw werd geko zen tot afgevaardigde naar het Hoofd bestuur der Z. L. M- De contributie werd ongewijzigd voorgesteld op 5,1 De werkzaamheden van de verschil lende provinciale commissies worden op deze vergadering onder de loüpe ge nomen. Het blijkt dat de comniissies geen zelfstandig bestaan weten te' voe ren en vele vacatures vertonen. De verhoudingen met dg. cc^f<^jp&éle landbouwjongerenorganisaties, bley.en koel en beperkten zich tot zeer inci dentele contacten. Die met de P. J..G. N. kan zeer goed genoemd worden, al zou het op prjjs gesteld, worden, dat het werk van deze organisatie meer concreet gemaakt zou kunnen worden. Die met de Bond van Plattelandsvrou wen zouden we graag vyat nauwer .aan willen halen. Vooral inde'Wftt grqjpre centra wordt dit contact door de Bond blijkbaar niet erg op prijs gesteld. Zo blijft er altijd nog veel te wensen over. Doch laten we dankbaar zijn, voor het goede jaar dat we ondanks al die bijzondere omstandigheden hebben ge had. We moeten verder en daarvoor moeten nieuwe wegen in worden ge slagen. De Z. L. M., waarmee we de laatste jaren op een welhaast ideale wijze samenwerken, heeft dit begrepen en ze stelde een commissie in ter bestude ring van het vraagstuk van het land- bouwjongerenwerk. We zijn er van overtuigd dat het niet alleen bij een rapport van deze commissie zal blijven, doch dat daadwerkelijk getracht zal worden het jongerenwerk op het plat teland op hoger plan te brengen. Moge het een voorrecht wezen hier aan allen onze beste krachten te geven. VERGADERING DER L. J. G. AFD. OP 7 De voorzitter, J. Poppe, sprak in zijn openingswoord de hoop uit, dat het een geslaagde avond zou worden, ondanks de geringe opkomst, tengevolge van de voorjaarsdrukte. De heer W. van Liere hield op deze vergadering een inleiding over „Be drijfsleer". Hij bracht verschillende belangrijke punten naar voren als een doelmatig bedrijfsplan passend op een bepaald bedrijfstype. Ook besprak hij verschillende kosten, zoals arbeids loon, sociale lasten, afschrijvingen en OOSTKAPELLE EN OMSTREKEN, APRIL. onderhoudskosten van werktuigen en machines, rente van geïnvesteerd kapi- taal enz. Deze inleiding was vooral leerzaam, omdat de inleider vragen stelde tijdens zijn lezing en aan het slot de leden de kosten liet berekenen van een gemet ploegwerk met paarden. Verder werd besloten dit jaar een rassenproefveld van suikerbieten aan te leggen. Waarschijnlijk op het be drijf van K. Poppe te Grypskerke. Ondanks de „Voorjaarsmoêheid" was het een geslaagde avond,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 11