ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND UIT DE VERGADERING VAN DE PROVINCIALE RAAD TEN AFSCHEID TER INLEIDING ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD 297 Redactie: J. D. Haak Dzn, A. C. Hanse, P. Hendrlkse, M. Kosten, L. de Jager, Z. Poppe en M. Polssonnier. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. gehouden on Zaterdag 24 April. Opening. In zijn openingswoord wijst de voor zitter Ad. Doeleman er op, dat we in het afgelopen jaar maar heel moeilijk vaste lijnen hebben kunnen uitstippe len. Tóch is er meer tot stand gekomen, dan we hadden durven hopen. Hij wijst hierbij op de nieuwe afdelingen, de bete re onderlinge contacten tussen de stre ken en de oprichting van een aantal orkestjes. Ook de gehouden technische wedstrijden hebben een gunstig verloop gehad. Er zijn nog vele mogelijkheden. Deze zomer ligt zal niet alleen op de streek Zuid-Beveland, doch op de ge- hele organisatie, de grote taak rusten wat goeds te maken van de jeugddag j ter gelegenheid van de Z. L. M.-tentoon stelling. Zo kunnen we tevreden zijn over het afgelopen jaar en ons verheu-1 gen over datgene wat ons nog te wach- ten staat. 1 Jaarverslag 1953. Dit verslag wordt door de vergade- 1 ring goedgekeurd. Het zal in ,,De Boe- renjeugd" gepubliceerd worden, zodra 1 er p|aatsruimte beschikbaar is. MEDEDELINGEN. Subsidies. Medegedeeld wordt, dat door de P. J. G. N. voor de getroffen streken ter be schikking gestelde gelden, voor het merendeel een besteding hebben gevon den bij de vorming van orkestjes op Walcheren, Tholen en Noord-Beveland. Tevens wordt op Noord-Beveland een pitrietcursus gehouden, terwijl op Tho len een vaste toneelgroep gevormd is. Voor al deze activiteiten wordt een sub sidie van 50 der werkelijk gemaakte kosten gegeven. De rest van het beschikbare bedrag zal worden gebruikt om cursussen in handenarbeid, die gehouden worden of zijn in getroffen gebieden, te subsidi ëren. Ook door het Rampenfonds is de mo gelijkheid opengesteld om subsidie te vragen voor het werk in de voormalige rampgebieden. Door de .provincie en de streek Schouwen zijn reeds aanvra gen ingediend, speciaal op het gebied van de kadervorming. Het is mogelijk nog meerdere aanvragen te doen. Z. L. M.-tentoonstelling: 1954. De vergadering ontvangt een over zicht van het programma van de jeugd- dag en van de tent, die door de L. J. G.- leden gevuld zal moeten worden. De afgevaardigden worden opgewekt het materiaal zo spoedig mogelijk te verzamelen en tijdig een opgave te ver strekken van datgene wat ingezameld zal worden en de gemaakte kosten. De medewerking van de L. J. G.-leden zal op vele punten noodzakelijk zijn. Financieel overzicht over 1953. Dank zij de hulp, die de P. J. G. N. heeft geboden, en het overschot van de kaderdagen in dit jaar, werd een goed financieel slot behaald. Het be drag kan nog niet precies worden vast gesteld daar nog .niet alle declaraties zijn ingeleverd. Besloten wordt een bedrag te storten in een reservefonds, dat gebruikt zal worden voor bijzondere gebeurtenissen. Als eerste doel wordt dit geld bestemd voor het garantiefonds van de Z. L. M.- tentoonstelling 1954. Ledental en aantal afdelingen. Uit een overzicht, dat per 1 Januari gemaakt werd, blijkt, dat de vereniging 721 leden telde, verdeeld over 37 afde lingen. Omstreeks 1 April is nogmaals een telling gemaakt. Deze gaf als re sultaat 40 afdelingen met 788 leden. Verkiezing" Hoofdbestuursleden. De voorzitter Ad. Doeleman is aftre dend en stelt zich niet herkiesbaar. Bij elk afscheid komt er een ze kere weemoed over je. Zo ging het ook mij Zaterdagtoen ik afscheid nam als voorzitter van de L. J. G. Weemoed, omdat ook deze episode in je leven weer voorbij is. Vooral wij jongeren kunnen zekere lijnen trekken, betrekkelijk dicht achter elkaar, icaarbij bepaalde voor ons letien belangrijke gebeurtenissen, welke nooit meer terug komen, af gesloten worden. Als men deze lijn trekt, denkt men terug aan wat voorbij is en dan vraag je je vooral ook met een zekere schroom af: Heb ik aan de verwachtingen be antwoord? Dan kan je alleen maar hopen dat de fouten die je gemaakt hebt nog hersteld kunnen worden en dat ze tevens een les voor je ge- iceest zijn. Vooral in onze L. J. G. ivisselen de bestuursfuncties snel. Voor de L. J. G. soms wel eens nadelig, maar voor ons persoonlijk zeer nuttig. Hierdoor krijgen velen de kans hun krachten aan onze vereniging te geven, om zodoende de nodige er varingen op te doen, welke voor ons verdere leven'nuttig kunnen zijn. Ik wil dan ook van deze gelegen heid gebruik maken mijn dank uit te spreken, dat mij de gelegenheid gegeven is dit werk 2 jaar te doen. Tevens denk ik hierbij aan de pret tige samenwerking die ik altijd heb mogen ondervinden; vooral denk ik hierbij aan het Hoofdbestuur. Hier worden immers wel de strengste contacten gelegd. Speciaal wil ik hierbij onze secretaris Ir. J. Bos, noemen. Hij immers is het altijd die het meeste werk opvangt en verwerkt. Gelukkig hoort er bij dit afscheid ook een welkom en loei aan onze nieuwe voorzitter Chiel Risseeuw. Chiel van harte gefeliciteerd met je benoeming. Ik hoop dat onder jouw leiding de L. J. G. een bloeiende tijd tegemoet mag gaan. Wij zijn er allen van overtuigd, dat je dit werk serieus zult opnemen en we zijn dan ook dankbaar dat je deze functie hebt wallen aanvaarden. AD. DOELEMAN. Ook mej. T. v. d. Zande bedankt voor het lidmaatschap van het Hoofdbestuur. De voorzitter dankt haar voor het werk, dat zij voor de L. J. G. heeft ver richt. In haar plaats wordt mej. C. A. A. Mol gekozen, die deze benoeming aanneemt. Eerst na diverse stemmingen, en na- Wanneer ik mij bij het aanvaarden van mijn functie als algemeen voor zitter der L. J. G.-Zeeland, met en kele woorden tot U, leden, tuil rich ten, dan wil ik dat toch niet doen zonder daarbij eerst even stil te staan bij het werk van mijn voor ganger, Ad. Doeleman. Als we zijn beleid in algemene trekken willen formuleren, dan valt direct op, de vriendschappelijke ma nier, waarop hij steeds alle bijeen komsten heeft geleid, met daarnaast een niet te onderschatten gevoel voor realiteit en een positieve wil, om de L. J. G. inderdaad te maken tot dè onmisbare schakel tussen school en practijk. Zowel in de tijd na de ramp, als daarvoor, heeft hij getoond de ken nis en de tact té bezitten, om de zo zeer uiteenlopende omstandigheden en verlangens der leden op een dus danige manier te combineren, dat dit ons aller respect afgedwongen heeft. Wij allen zijn je hiervoor zeer er kentelijk en stellen het zeer op prijs dat we nog op je volle medewerking kunnen rekenen, nu als Hoofdbe stuurslid. Het is moeilijk om een vast beleid voor de toekomst te geven, vooral omdat we in een tijd leven, waarin de diverse gebeurtenissen elkaar in snel tempo opvolgen. Dit eist even wel van ons, dat we hiermee gelijke tred houden. We zullen er naar moe ten streven het ledenaantal nog op te voeren en sieeds meer leden door middel van de commissies e.d. direct bij de actieve uitvoering van allerlei projecten in. te schakelen. Juist de individuele persoonlijk heidsvorming, de plaats en het recht van de enkeling in deze nog steeds verwarde wereldnoopt ons er toe, dat we, ongeacht welke plaats wij hierin later innemen, hetzij als vrouw, hetzij als man, een goede, veelzijdige ontwikkeling als grond slag hebben. Mocht het nodig blijken te zijn, dat we het beleid onzer vereniging daartoe ingrijpend moeten omscha kelen, dan zal het risico dat ook daaraan verbonden is, ons daarvan niet mogen weerhouden. Ik ben er dan ook van overtuigd dat ons ook in de toekomst een ver- antiooordelijke taak wacht, maar samen met de zeer gewaardeerde medewerking der Z. L. M. en de steun v'an U allen, hoop ik het ver trouwen dat U in mij gesteld hebt, waardig te zijn. Laat ons voor ogen houden, dat geen daad zo gering ook, gedaan kan worden met een groot doel en daar door veredeld kan worden in het be lang van ons allen. M. C. RISSEEUW. dat verschillende eandidaten zich heb ben teruggetrokken, verklaart de vice- voorzitter M. C. Risseeuw, die reeds bij de eerste stemming de meerderheid had behaald, doch hiervoor meende te moe ten bedanken, zich bereid het voorzit terschap voor één jaar op zich te ne men. De voorzitter dankt hem voor deze bereidverklaring, die inhoudt, dat de nieuwgekozene zijn werk met plichts getrouwheid en nauwgezetheid zal ver vullen. Het feit, dat hij reeds bü eer ste stemming een volstrekte meerder heid behaalde, spreekt een duidelijke taal over zijn geschiktheid als voorzit ter. De vice-voorzitter richt zich daarna tot de aftredende voorzitter om hem dank te zeggen voor de wijze, waarop hij gedurende 2 jaar de L. J. G. heeft geleid en steeds gewerkt heeft om nieuwe ideeën en gedachten ingang te doen vinden. De geest is altijd erg prettig geweest op de vergaderingen, die onder zijn leiding hebben gestaan. Gelukkig blijft het contact bewaard, omdat Ad. Doeleman lid van het Hoofd bestuur blijft. De scheidende voorzitter richt tenslot te enige woorden tot de secretaris, met wie hij op vriendschappelijke wijze heeft samengewerkt. Verkiezing afgevaardigden. Daar E. de Koeijer zijn afvaardiging naar de Landelijke Raad van de P. J. G. N. wenst neer te leggen, wordt in zijn plaats benoemd Ad. Doeleman. Als afgevaardigde naar de Bond van Plattelandsvrouwen wordt benoemd mej. A. N. de Feijter. Zomerprogramma. De excursiecommissie ontvouwt haar programma, bestaande uit een drie daagse excursie naar Duitsland, begin Juni, en een driedaagse excursie naar Groningen, die omstreeks begin Juli zal plaats vinden. Er ontwikkelt zich een uitgebreide discussie over de aard van de excur sies. Enerzijds staan de leden, die me nen, dat de wensen van het gros der leden veel zien in weinig tijd de doorslag moeten geven. Anderzijds staan de leden, die er op wijzen, dat dit soort excursies, vooral naar het buiten land, veel gelijkt op de reizen, die reis- bureaux in elkaar zetten. Het enige Verschil is, dat de L. J. G.- excursies wat duurder zijn. Men komt op deze manier echter in het geheel niet in aanraking met land en volk. Door de excursie-commissie wordt naar voren gebracht, dat dit niet ge makkelijk uit te voeren is. Wél zijn reeds veranderingen in het oorspronke lijke Duitsland-programma aangebracht en zal getracht worden de tweede dag nog één of meer landbouwkundige objecten te bezoeken. Voor de door het Hoofdbestuur voorgestelde excursie naar Frankrijk bleek geen belangstel ling te bestaan. Daar de streek Noord-Beveland te kennen heeft gegeven geen prijs te stel len op de organisatie van de Sportdag, komt de streek Tholen aan de beurt. Na enige discussie wordt besloten deze sportdag te houden op Zaterdag 5 Juni. Redactie Boerenjeugd. Op de inhoud van het blad en de on- activiteit van verschillende Redactie leden wordt enige critiek uitgeoefend. De voorzitter wekt de leden op om, vooral in het komende zomerseizoen, de pen zelf eens op het papier te zetten. F oto wedstrijd. Besloten wordt een fotowedstrijd te organiseren ter gelegenheid van de Z. L. M.-tentoonstelling 1954 en de daar aan verbonden Jeugddag. De foto's moeten vóór 1 Juni binnen zijn en ten minste op briefkaartformaat zijn ver groot. De streekbesturen zal worden verzocht prijzen voor dit doel beschik baar te stellen. Nadere bijzonderheden hierover zullen volgen. (Zie verder pag. 299.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 9