Oude en moderne hooibouwwerktuigen GEBRs. DE JONGH LUCERNE „Triomphe du Nord" INHOUDSOPGAVE GOES import Selectiebedrijf export van Groente- en Landbouwzaden 294 Tot voor kort kwamen op onze Zeeuwse bedrijven bij het winnen van hooi twee machines voor, n.l. de hooihark en de vorkjesschudder. De hooihark kwam daarbij algemeen voor, terwijl de schudder slechts op de bedrijven met een grotere oppervlakte weiland gebruikt werd. Waar de laatste ontbrak geschiedde het keren en schudden met de hand. In de meeste gevallen werd volstaan met alleen té keren. Het schudden met de hand was zeer tijdrovend, waarom men liever een dag langer wachtte met opperen of ruiteren. Dat dit met belangrijke verliezen gepaaFd ging, is vanzelfsprekend, doch daar lette men niet zo op. - Daar waar een schudder aanwezig was, werd wel geschud als het nodig was. De zwaden werden hierbij door de vorkjes opgepakt en achterwaarts weggeslingerd. Ook hier traden vooral bij het be werken van klaver en lucerne, verliezen op, doch een voordeel was dat het gewas beter en gelijkmati ger kon opdrogen en daardoor beter «van kwaliteit op de ruiter kwam. De vorkjesschudder voldeed over het algemeen wel goed, doch een bezwaar bleef dat het hooi nögal kapot werd geslagen. Ook raapten de vorkjes, vooral na zware regenval als de zwaden vast aan dé grond zaten, niet alles op, waardoor bepaalde plakken bleven liggen. Nog steeds komen op de bedrijven deze vorkjesschudders voor en er is ook geen enkele reden om ze weg te doen. Ze komen nog wel eens van pas en bij verkoop brengen ze toch niets op. Men is echter met deze machine alleen niet klaar. De moderne weidebouw stelt hogere eisen dan vroeger en daar door hebben moderne machines hun intreden gedaan. Machines die dikwijls het werk verbeteren en vereenvoudigen en soms ook machines waarmee verschillende werkzaamheden verricht kunnen wor den. Schudders. Om maar weer met de schudders te beginnen, is naast de oude bekende vorkjesschudders, de z.g. trommelschudder naar voren gekomen. In de echte weidestreken wordt deze machine vrij algemeen ge bruikt; hier komt zij zelden voor. Het frame is tus sen twee vrij grote wielen ingebouwd en wordt van voren door een klein steunwiel, waar tevens aange trokken en waarmee gestuurd wordt, ondersteund. Elk wiel is voorzien van een ,palkastkoppeling waarmee via een groot tandwiel een klein tandwiel wordt aangedreven. Dit kleine tandwiel zit op een meer naar achteren gelegen as. Op deze as zijn een aantal kort gesteelde harkjes bevestigd. De harkjes zijn verend omklapbaar aan de steel verbonden. Bo ven de as met harkjes zit een plaatijzeren kap die verhindert dat het gewas in een verkeerde richting wordt weggeslingerd. Het in en uit het werk stellen geschiedt door met een hefboom de as met het klei ne tandwieltje zover te verschuiven dat de tandwie len wel of niet in elkaar pakken. Door middel van een tussentandwiel kan men de as met harken in een tegengestelde richting laten draaien. Er zijn dus twee mogelijkheden, n.l. evenals bij de vorkjes schudders ineens achterwaarts wegslingeren, of bovenover meenemen onder de stalen plaat door en dan pas naar achteren wegslingeren. In het eerste geval is de bewerking niet zo inten sief, in het tweede geval intensiever dan bij een vorkjesschudder. De voordelen van een trommel schudder zijn: le. twee mogelijkheden van schud den, dus meer of minder intensief; 2e. de slijtage is geringer. Er zijn veel minder draaiende delen dan bij de vorkjesschudder. De voordelen van een trommelschudder zijn le twee mogelijkheden van schudden, dus meer intensief 2e de slijtage is geringer. Er zijn veel minder Bladz. De Voorlichting op de Landbouwbeurs 289 Zitdagen Boekhoudbureau der Z. L. M. 289 Afscheid Ir. J. A. van Riel 290 Mededeling Keuringsdienst Zeeland 290 Voederbieten niet in de weide of in de mestput gooien! 290 Rectificatie 290 Veiligheid in het landbouwbedrijf 290 Op de ere-galerij 290 Zitdagen290 Adviesbureau voor Oorlogs- en Rampschade Zeeuws Voorlichtingsinstituut op Verzeke- ringsgebied (Z. V. V.) Zeeuws Voorlichtingsinstituut voor de Brandverzekering (Z. V. B.) Afd. Goes Algemene Emigratie Centrale Contracteelt. Nieuws van de deelnemers aan de Landbouwbeurs 291292 Bietendunmachines 292 Examen landbouwwerktuigenkennis 292 Van Boerderij en Organisatie 293 Volkshogeschool Zeeland 293 Verstrekking gips 293 Oude en moderne hooibouwwerktuigen 294 Uitgifte Fruitteeltbedrijven N.O.P. 294 Werktuigen voor het onderhoud van grasland 295 Lonen en Sociale voorzieningen 295 Fiscale voorzieningen Landbouwbedrijven in verband met de watersnoodramp 296 Kort verslag alg. verg. V. P. Z. 296 Bram uit de Slikhoek 296 De Boerenjeugd 297 Belastingrecht (10.) 299 Landbouwtelling Mei 1954 299 Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw 301 Onderwijs: 303 Voorbereidende cursus R.L.W.S. Goes Gedipl. en bevorderingen R.L.W.S. Schoondijke Eindles landbouwschool Zierikzee Gedipl. Rijks Middelbare Landbouwschool Dordrecht Marktberichten 303 draaidende delen dan bij de vorkjesschudder. Overigens kan men er alleen maar mee schudden. Een reden om een vorkjesschudder om te ruilen voor een trommelschudder is er dan ook in geen ge val. Enkel bij het aanschaffen van een nieuwe ver dient de laatste de aandacht. Harken. Het bij elkaar brengen van het hooi gebeurde met de hooihark of sleephark. Afgezien van ver schil in de kwaliteit en de ophaalconstructie, zijn al le merken in principe gelijk. De constructie is alge meen bekend en het werk goed. Een andere manier om het hooi bij elkaar te brengen is tegenwoordig wel het gebruik van een hooischuif voorop de trekker. Deze bestaat uit een 1015 tal houten tanden die aan een raamwerk bevestigd zijn. De tanden zijn naast elkaar gemon teerd en schuiven in werkstand over de grond onder de zwelen door. Het hooi verzamelt zich op de latten en wordt door een verticaal staand hek werk tegengehouden. Is de voorraad groot genoeg, dan wordt een eindje achteruit gereden, waardoor de latten van onder de rol hooi worden teruggetrok ken. De schuif wordt vervolgens hydraulisch of me chanisch gelicht, waarna de trekker over de rol hooi heen rijdt en de schuif aan de andere zijde weer in het werk wordt gesteld. De rollen hooi die zo bij elkaar worden gereden, zijn in het algemeen groter dan bij de hooihark. Behalve voor hooi wordt deze schuif ook wel ge bruikt om los op het land liggend combinestro bij elkaar te rijden of zelfs rechtstreeks bij een op het veld staande stropers te schuiven. Eveneens wor den op deze manier b.v. vlasschelven in hun geheel opgepakt en bij de klamp gereden. Het spreekt van zelf dat de klamp zich dan op of vlakbij het veld moet bevinden. Behalve voorop de trekker kan de hooischuif ook achter paarden worden gebruikt. De beste ver gelijking die men hiervan maken kan, is wel het molbord, waarbij de schepbak door tanden is ver vangen. Door een speciale aanspanning en een be paalde handbeweging van de knecht kan men de schuif over laten tuimelen waardoor deze gelost wordt. Met de hier genoemde werktuigen kan slechts één handeling worden verricht. Hierbij kan ook nog genoemd worden de zwadkeerder die na de oorlog in gebruik is gekomen. Dit is een driewieli- ge machine waartussen een frame gebouwd is. Achter het voorwiel en voor de achterwielen zijn twee keer lichamen schuin naast en achter elkaar gemonteerd. Een harklichaam bestaat uit twee cir kelvormige bladen die schuin voor elkaar zijn ge plaatst en waartussen drie of vier harkhoofden zijn bevestigd. De harkhoofden zijn vervaardigd van houten latten of profielijzers waaraan een aantal al of niet verende tanden zijn bevestigd. Een der eind bladen wordt aangedreven vanaf de wielas. Het geheel wordt rond gedraaid waarbij een spe ciale bevestiging er voor zorgt dat de tanden aan de harkhoofden altijd naar beneden gericht blijven. De zwelen worden goed gekeerd en het hooi wei nig stukgeslagen. Bij één werkgang worden telkens twee zwelen gekeerd. Gecombineerde machines. Voor elk van de drie genoemde bewerkingen heb ben we dus een aparte machine De meest moderne machines zijn echter gecombineerd in die zin, dat zij meestal twee handelingen verrichten, n.l. hef keren en het harken, terwijl speciale machines zelfs drie, dus ook het schudden, kunnen verrich ten. De gecombineerde harkkeerders kunnen zeer verschillend gebouwd zijn. Een veel voorkomend type lijkt veel op de zwadkeerder. De twee keer- stellen zijn hier echter vervangen door een lang hark- of keerstel. Voor het harken zijn de hark hoofden over hun gehele lengte van tanden voor zien. Voor het keren neemt men 1/3 gedeelte uit het midden weg. Daar het voorste zwad wel eens op het nog te keren achterste zwad wil vallen, plaatst men tussen de keerstellen wel 'n scheidbord. Soms is de machine voorzien van een extra keerstel. Van het lange harkhoofd neemt men dan 2/3 van de tan den weg. Een scheidboord is dan overbodig, De aan drijving kan rechtstreeks vanaf de wielas via coni sche tandwielen naar het eindblad zijn of wel door middel van tandwielen en een leidwiel. Een ander type machine is de zij-aanvoerhark- schudder. Het grote harklichaam kan hierbij in twee richtingen draaien. Om te harken is het hark lichaam schuin geplaatst t.o.v. de rijrichting, dus net als bij de harkkeerders. Door het middelst-é 1/3 gedeelte weg nemen zou men ook kunnen keren. Om te schudden worden de harkhoofden dwars op de rijrichting geplaatst en wordt het hooi, net als bij de trommelschudder, naar achteren geworpen. Dit type machine is nog zeer weinig in gebruik. Een geheel ander type harkkeerder is het systeem met de draaiende schijven. Het enigst hier van voorkomende merk is de Vicon Lely. Het harklichaam bestaat hier uit een aantal cir kelvormige bladen die aan de omtrek voorzien zijn van korte verende tanden. De bladen worden niet aangedreven doch draaien uit zich zelf door de schuin voorwaartse beweging van de grond. Zij zijn scharnierend en verend aan het frame bevestigd, waardoor het mogelijk is dat zij de oneffenheden in het land volgen. Op onze dikwijls ongelijk liggende weilanden is dat wel van belang. Voor het keren wordt de 'helft van het aantal bor den aan een schuin voorliggende balk aan het fra me bevestigd. Hetzelfde systeem dus als bij de zwadkeerder, doch dan met draaiende schijven. Op hele lichte gronden heeft de grasmat nogal te lijden van het uitkammen door de tanden. Op onze zwaar dere gronden is dit bezwaar niet aanwezig,doch kan dat uitkammen zelf wel eens bepaalde voorde len opleveren, n.l. het uithalen van oud dood gras en wat lucht in de grond brengen. Het keren van deze machine kon iets intensiever zijn, doch over het algemeen werkt zij goed. Het inkuil- en hooisei- zoen staat voor de deur. Voorzover de aankoop jvan nieuwe hooibouwwerktuigen nog moet geschieden, kan het zeer zeker zijn nut hebben de hier genoem de machines op de Jaarbeurs te gaan bezichtigen om uiteindelijk een goede keus te kunnen maken. Goes, April 1954 De Hoofdassistent voor de Werktuigen, J. G. VAN LIERE. Uitgifte Fruitteeltbedrijven N.O.P. De Directie van de Wieringermeer (Noordoost- polderwerken) te Zwolle is voornemens in 1954 een aantal fruitteeltbedrijven in de Noordoostpolder in erfpacht te geven voor de termijn van 50 jaren. Gegadigden naar deze uitgifte moeten op 1 Novem ber 1954 de leeftijd van 26 jaar hébben bereikt, doch mogen die van 50 jaar niet hebben overschre den. Voorts moeten zij voldoen aan de eisen om in aanmerking te komen voor of reeds in het bezit zijn van een erkenning als fruitteler. Aanmelding als gegadigde moet uitsluitend per briefkaart en Vóór 5 Mei geschieden bij de Directie, postbus 56 te Zwolle. Naam en adres in blokletters en in de linkerbovenhoek van adres zijde vermel den: Fruitteelt. Het prospectus, waarin nadere bijzonderheden over deze uitgifte worden meegedeeld, zal worden toegezonden, na ontvangst van 1,25, girorekening 269847 van de Comptabele van de Directie. Dit be drag moet vóór 8 Mei a.s. worden overgemaakt. Op het girostrokje vermelden: Voor prospectus fruit teelt. De Directeur van de Wieringermeer Noordostpolderwerken Dr. Ir. S. SMEDING. voor beter hergroei -X meer drogestof-opbrengst >f. hoger eiwitgehalte uitstekende wintervastheid ic voordeliger prijs gunstiger bedrijfsresultaten

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 6