Volkshogeschool Zeeland ONDERLING BOERENVERZEKERINGSFONDS Begunstigt hen die in Uw blad adverteren UIT DE PROVINCIE GIPS Bescherming bij eigen organisatie Overschotten naar de leden Bezoekt de stand van het O, B. Fi op de Landbouwbeurs in Utrecht. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD 293 Van hoerdefij en organisatie n OOST ZEEUWS-VLAAN DEKEN. 24 April. Het droge, schrale weer blijft maar aanhouden en groeizaam is het aller minst. De eerst-uitgekomen aardappe len staan zwart door de vorst, die er zowat iedere nacht overheen gaat. De boeren verlangen naar ander weer. De kleine en tere planten staan dan ook niet mals. Deze schrale wind speelt ons parten, niet alleen voor de uitko mende of staande gewassen, maar ook het weiland vertoont een achterstand als nooit te voren. H et vee hebben wij toch maar in de wei gedaan; de nood zaak dwong hiertoe, daar de winter voorraad is uitgeput. De bladrandkever, en ook de thrips, komen nu geweldig te voorschijn en beginnen tegelijk met hun vernielen de werking aan de gewassen. Vooral de erwten die gezaaid zijn in stoppelland, hebben hiervan de meeste last. Ook de thrips in de erwten Iaat danig van zich spreken. Het ie dus nu volop stuiven of vernevelen op de erwten om deze belagers weg te krijgen. Ook op het vlas is de thrips in aan tocht. Nog altijd zijn er, die het met de vruchtwisseling niet zo nauw nemen. Dit voorjaar zagen wij weer een perceel erwten uitzaaien in vlasland. Het resul taat is nu al zichtbaar. De bladrand kever en de thrips zijn hierop veel erger dan bij andere. Men is al twee maal aan het stuiven geweest, terwijl het gewas nu al een slecht, verschrom peld aanzien heeft. De vruchtwisse ling speelt ook voor deze belagers een grote rol. Alle producten zijn goed opgekomen, maar de groei wordt zeer getemperd. De laatste gewassen, zoals maïs en bruine bonen, zullen deze week worden gezaaid en hiermede zijn de voorjars- werkzaamheden ten einde. En is het wachten op wat zomers-weer. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. 23 April. Ondanks het feit, dat de maand April bijna ten einde is, vertonen de gewas sen niet veel groei. Sommige dagen, vooral na een hevige nachtvorst, is de stand zelfs minder. Het is in zó'n periode opletten, dat de toch al niet gulle plantjes niet door schadelijke in secten aangetast worden. Geregeld zien we dan ook reeds de sproeimachi- nes en verstuivers in actie, waarbij vooral de randen der percelen eens een extra beurt krijgen. Ook de grasgroei wil niet starten. Vorig jaar werd omstreeks half Mei reeds volop gemaaid, hetgeen op een overvloed wees. Nu is het nog maar net, dat we rond kunnen komen. 's Avonds op de mestput en wat droog voer geven, kan nog wat gras uitspa ren. We zien dit voorjaar weer meer wiedmachines zonder paarden, zowel opbouw aan de trekker, als een motor op de machine. Of het nu het gunsti ge najaar is geweest, dat het deze rich ting uitgaat, weet ik niet. Maar er komen steeds meer paardloze bedrijven, óók in onze streek. Er is al zóveel geschreven over het pro en contra, dat ik wil volstaan met alleen het feit te noemen. Donderdag hield de R. L. W. S. te Schoondijke haar openbare eindles. Zo wel de bevorderden als de geslaagden wil ik van harte geluk wensen met hun succes. Het stemt tot tevredenheid, wanneer steeds meer jongeren uit deze streek een school bezoeken. Pas wan neer iedereen, die in de landbouw blijft, minstens de R. L. W. S. bezoekt als basis voor de practjjk, kunnen we te vreden zijn. omdat ontwikkelde boeren dan ook buiten hun bedrijf kunnen laten horen. Dat de noodzaak tot ontwikkeling niet alleen door de jongeren gevoeld wordt, bewijst wel de cursus in Kennis van waterschappen en polders, met al les wat daarmee samenhangt, welke door het Kringbestuur der Z. L. M. is georganiseerd, en waar een grote be langstelling van de Z. L. M.'ers valt waar te nemen. Voorwaar een mooi initiatief. ZUID-BEVELAND. 26 April. Vorig jaar op deze 'tijd werd er gras gemaaid om in te kuilen. U behoeft nu maar naar de weilanden te zien om te kunnen nagaan hoe vèr we achter zijn met 1953. De strenge winter en het koude weer van de laatste weken zijn daar debet aan. Wel loopt er jongvee buiten en de koeien misschien overdag, maar dan is dit dikwijls noodzaak omdat in de schuur de voedermiddelen schaars zijn geworden. Ook werd reeds kuil aange sproken, dat als reserve voor de zomer bestemd was. Een goede graslandbehandeling kan er toe medewerken, dat er dit seizoen voldoende gras zal zijn. Een kleine per ceelsindeling, na het afweiden, stikstof strooien en een bewerking met weide- sleep of kettingegge is dan noodzake lijk. In „de Poel" zijn er veel percelen grasland waar in het geheel geen kalk meer in de grond zit, met als gevolg een zure grond. Beslist goede resulta ten zijn bereikt met een gift kalk in de vorm van schuimaarde of keneika kalk. Hier dient wel grondonderzoek aan vooraf te gaan. Het Bedrijfslaborato- rium geeft thans 15 reductie op de onderzoekkosten. Hiervan kunt U voor dit. doel profiteren. Dan blijft er ook voldoende tijd over om bestellingen van kalkmestsloffen te doen. Met het boven de grond komen van de gewassen zijn ook de eerste belagers van onze gewassen weer geconstateerd. De bladrandkever in de erwten is een ieder jaar weer opnieuw optredend ver schijnsel. De bestrijding is echter niet moeilijk. Een bestrijding met D.D.T. geeft vlug resultaat te zien. Een her haling na twee weken kan noodzakelijk zijn Een ander euvel is dit jaar het optreden van akkerthrips. Deze kun nen voorkomen in erwten, vlas, bieten en ook wel in granen. De bestrijding van deze insecten in veel moeilijker. Al is het de laatste weken eigenlijk te koud om parathion te verspuiten of te vernevelen, toch blijkt in de practijk onder alle omstandigheden dit middel het beste resultaat te geven. In hoe verre de nieuwe Dieldrin-middelen hier voor geschikt zijn, is thans in onder zoek. Wanneer bieten verbouwd worden op een perceel naast een perceel waar vorig jaar bieten gegroeid hebben, kan het wegvallen van bietenplantjes be langrijk zijn. Ook dit insect kan het beste worden bestreden met parathion, en dan zo vlug mogelijk na opkomst van de bieten. Voor goed resultaat is een temperatuur van ±15° C gewenst. De afdelingen van Oudelande en Waarde zullen straks gratis een be zoek mogen brengen aan de Agrarische Jaarbeurs te Utrecht. Dit als prijs voor het beste resultaat bij de ledenwerf actie. Wij feliciteren de verenigingen met het bereikte resultaat en wensen hen een goede reis en een leerzame dag toe. THOLEN EN ST. PHIL1FSLAND. Het weer blijft nog steeds erg schraal, hetgeen de groei van de ge wassen zeer nadelig beïnvloedt. Voor al ook de weiden ondervinden de ge volgen van het koude droge weer. Er is nog zeer weinig gras. Dit komt alle boeren niet erg van pas, en zeker niet de geïnundeerde. Het veevoer in de schuren raakt op en dus is men ge dwongen zijn dieren naar buiten te doen. Het is dan ook grotendeels daar door, dat men al heel wat vee buiten ziet lopen. Ook voor de chemische onkruidbe- strijding is het weer niet erg gunstig. Wil men met groeistoffen spuiten, dan is het nodig dat het warm en bovenal groeizaam weer is. Door het droge en schrale weer is de kans op afkoeling van de lucht 's nachts bij stil weer optimaal groot. Als gevolg hiervan komt er dan ook heel veel nachtvorst voor. In verband met de nachtvorstschade wordt wel aangeraden om na de middag niet meer te wieden, doch wij menen dat men over het algemeen hier weinig reke ning mee houdt. Deze week zagen we de eerste be schadiging van de erwtenbladrand- kever. Wij raden U aan Uw erwten gewas goed na te gaan of U aan de randen geen vreterij ziet. Het grijs achtige snuitkevertje kan vooral bij het heersende weertype het erwtert- gewas aardig kort houden. Niet alleen nu kunnen deze kevertjes grote schade aanrichten, maar ook straks wanneer uit de eitjes de larven zijn geboren. Deze doen zich te goed aan de wortel knolletjes van de plant. Deze wortel- knolletjes moeten voor de plant de stikstof verzamelen, en wanneer deze nu door de larven worden vernietigd dan krijgt de plant gebrek aan stikstof. Men kan de bladrandkever zeer goed bestrijden, maar men moet zorgen dat men er steeds vroeg bij is, d.w.z. voor dat de kever zijn eitjes heeft afgezet. Gespoten moet worden met een D.D.T.- preparaat. Constateert men na een week weer beschadiging, dan moet men de bespuiting nog eens herhalen. „De menselijke kant van de herverkaveling"... Het Bestuur van de Zeeuwse volkshogeschool heeft gemeend in de rampgebieden Tholen en Schouwen Duiveland een algemene „Volkshoge schooldag" te moeten beleggen, waarop vooral de menselijke kant van de herverkaveling voor het voetlicht zal komen. De edelachtbare heer J. Rosenboom, oud-burge meester van Nederhemert, zal spreken over „De menselijke kant van de herverkaveling". Spreker Met nadruk willen wij er nogmaals de aandacht op vestigen, dat de gips die momenteel wordt aan gevoerd in de eerste plaats bestemd is voor ge bruik in het a.s. najaar. Dat voor structuurgevoeli- ge gewassen zoals vlas en bieten terstond na het zaaien een overbemesting is verstrekt van één ton gips per ha is ^verantwoord. Het komt echter ook voor, dat weinig structuurgevoeligde gewassen als zomergranen, die dan bovendien nog reeds een goe de stand vertonen, een overbemesting met gips ontvangen. Dit is bepaald af te raden. Men moet wel bedenken, dat iedere hoeveelheid gips die thans wordt verstrekt in mindering komt wan de hoeveelheid die men in het a.s. najaar voor verder herstel van de structuur broodnodig zal blij ken te hebben. De Rijkslandbouwconsulent voor de Zeeuwse eilanden, Dr Ir C. W. C. VAN BEEKOM. De Rijkslandbouwconsulent voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Ir P. R. BOUMAN. heeft een grote ervaring op dit gebied in zijn om geving. De weledelgestrenge heer, Ir M. A. Geuze, die een grote ervaring heeft op dit gebied in Zeeland, zal hetzelfde onderwerp behandelen. De weledelzeergeleerde heer Drs M. C. Verburg, Directeur Econ. Tech. Instituut in Zeeland, zal spreken over „Is herverkaveling alleen voldoende voor de welvaart van Tholen, resp. Schouwen en Duiveland. Hoe denken wij over de huidige ontwikkeling? Hoe zullen wij in de toekomst in dit hernieuwde eiland leven? Wat kunnen wij zelf van de herverkaveling ma ken? Wat willen wij er van maken? Op vele vragen moet een antwoord komen. Wij moeten de tijd nemen om hierover te denken en met deskundigen te spreken. Het is daarom dat wij u die gelegenheid aanbieden. Deze volkshogeschooldagen hebben plaats op: Dinsdag 4 Mei in hotel „Gakeer" te St Maartens dijk. Woensdag 5 Mei in het „Huis van Nassau" te Zierikzee. Aanvang bijeenkomsten 15 uur. Sluiting pl.m. 21 uur. De kosten bedragen slechts één gulden per per soon. In verband met de gratis te verstrekken kof fietafel is het wenselijk dat u zich direct opgeeft bij: A. J. GROENEWEGE, „Ravensoord", St Maar tensdijk C. O. J. HENDRIKSE, Kraanplein D 473, Zierik zee. Js. CEVAAL, Secretaris. Het Onderling Boerenverzekeringsfonds dient UIT SLUITEND de belangen van zijn leden. De gekweekte overschotten vloeien derhalve terug naar deze leden, welke haar genieten in de vorm van een z.g. „winstuitkering". In 1953 kon deze winstuitkering worden bepaald op 5 °/o van het verzekerde bedrag. De lage premies en de uitkering der over schotten aan de leden maken het O.B.F. tot de aangewezen verzekeringsinstelling voor de boer. Volgt hierom het voorbeeld van bijna 19.000 Nederlandse boeren en sluit Uw levensverzekering bij het O.B.F. SOPHIALAAN 2 LEEUWARDEN Medewerker voor Zeeland: R. MEYERING Julianastraat 24, Wemeldinge (Tel. K 1192—395).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 5