Omlcriiiqs MARKTBERICHTEN ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD 303 RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL GOES. Volgende week Donderdag, 6 Mei a.s., begint aan de Rijkslandbouwwinterschool te Goes weer een voorbereidende cursus. Gedurende één dag per week wordt tot half Juli les gegeven in de Alg. vormende vakken en enkele land- bóuwvakken. Deze cursus is vooral bestemd voor hen die reeds enige tijd geen onderwijs hebben gevolgd of om an dere redenen zich wensen te bekwamen voor het Toe latingsexamen, dat in September 1954 zal worden afgenomen. De Directeur van de R. L. W. S. Ravelijn de Groene Jager 8 te Goes, verstrekt alle gewenste inlichtingen. Programma's worden op aanvraag gaarne toege zonden. R. L. W. S. TE SCHOONDIJKE. Bü de gehouden eindexamens aan de R. L. W.S. werd het einddiploma behaald door: U. Kouüzer en P. Pladdet te Biervliet; R. de Crook te Breskens; A. Ceulenaere te Ede; C. Brak man, E. Buüsse, A. van de Hemel, A. Luteyn, J. de Smit en J. van 't Westeinde te Groede; D. Jansen te Hoek; A. Modde te Oostburg; J. Rosseel te St. Kruis en T. van de Vijver te Sluis. De Dr. Huizinga-penning werd als hoogste onder scheiding uitgereikt aan A. Ceulenaere te Eede. Bevorderd van de le naar de 2e klasse werden: C. Steendük te Axel; Th. Cauwels te Aardenburg; K. Dees, D. Dekker en J. van Hee te Biervliet; A. de Bruine te Cadzand; F. Dees, C. Salomé en P. van 't Westeinde te Groede; F. Thomaes en R. Thomaes te Hoofdplaat; A. Verplanke te .Nieuwvliet; A. van Deursen, N. Remün en H. van de Vijver te Sluis; M. Dees te Waterlandkerkje; A. Luteijn en W. de Meüer te IJzendijke en A. Cappon te Zuidzande. Boekwerken werden aangeboden: Als le extra prijs aan P. Pladdet te Biervliet na mens de N.C.B., kring Oostburg; als 2e extra pnjs aan A. Modde te Oostburg namens de kring West Zeeuws-Vlaanderen van de Z. L.M. LAGERE LANDBOUWSCHOOL ZIERIKZEE. Op Donderdag 22 April had des middags om 2 uur de eindles plaats van de 4e klasse der school. De voorzitter, de heer J. A. v. Nieuwenhuijze heette alle aanwezigen hartelük welkom, inzonderheid de heren Ir. J. Versteeg en wethouder Den Boer. Hier na gaf hü het woord aan de heer D. Eveliens, hoofd der school, die de jongelui IV-z uur ondervroeg over de vakken Bemestingsleer, Plantenteelt, Boekhou den, Veeteeelt en Veevoeding. In het algemeen werden de vragen vlot beant woord. Hierna vervolgde de heer M. Murre met de vakken Landbouwwerktuigen en Motorkennis. Na afloop van de les deelde de voorzitter de diplo ma's uit aan de volgende leerlingen: Herman v. d. Wekken, Anton v. d. Wekken, W. A. Kuüper, Leo v. d. Wekken, C. P. Beije, M. W. Boogert, J. Boot, H. Bü de Vaate, A. W. Geelhoed en Leen v. d. We ken. Hij feliciteerde de jongelui met de uitslag en gaf daarna het woord aan Ir. Versteeg, die als Rijks- landbouwconsulent belast met onderwijszaken, de jongelui wees op hun plicht de verkregen kennis te onderhouden en zo mogeüjk door middel van aan vullingscursussen uit te breiden. Daarna richtte hij het woord tot de beide leraren, die hun best hadden gedaan om de leerlingen deze kennis mede te geven en nu hun werk met succes bekroond zagen. Hij dankte de scheidende leraar, de heer Murre, voor zün gegeven onderwijs en begreep, dat de verre af stand hem thans belette zün lessen in Zierikzee voort te zetten. Namens de Z. L. M. voerde Ir. J. Bos het woord. Na de felicitatie wees hü de jongelui op de moge- lükheid deel te nemen aan de jongeren-organisatie; als dank van de Z. L. M. gaf hij de heer Murre een boekenbon. Hü deelde mede, dat de bouw van de nieuwe school thans doorgang zou vinden, daar aan besteding en gunning hadden plaats gehad. Hierna werd het woord gevoerd door de heer Moermond als voorzitter van „Blijvend Contact", de vereniging van oud-leerlingen. Hij memoreerde het heengaan bü de stormramp van de secretaris-pen ningmeester en diens voorganger: de heren P. v. d. Wekken en J. de Bruine. De vereniging is gehandicapt door het verlies van alles: kapitaal, bescheiden, ledenlijst enz. Maar hü hoopte met deze 10-oudleerlingen als eerste groep de vereniging weer te kunnen opbouwen. De voorzitter van de commissie van toezicht gaf als dank voor de bewezen diensten de heer Murre een kistje sigaren cadeau. Verder bracht hij dank aan het gemeentebestuur van Zierikzee voor de ver leende medewerking om de school weer op gang te brengen. Hü verzocht wethouder Den Boer deze dank over te brengen aan het college van Burg. en Weth. Daarna nam één der pas gediplomeerden, de heer M. W. Boogert, het woord en bood daarbij de heer Eveliens een boekentas en de heer Murre een doos sigaren aan. De heer Eveliens dankte in de eerste plaats zün leerlingen voor het fraaie cadeau en wenste hen van harte geluk met het behaalde succes. Hij memoreer de, dat was afgesproken een vervolgcursus te hou den betreffende de plantenteelt eri dankte de jongens ALGEMEEN OVERZICHT. De binnenlandse graanmarkt onderging in de week van 19 t/m 24 April weinig verandering. Voor inlandse rogge bestond minder belangstelling, daar inmiddels weer disponibele buitenlandse rogge tegen lagere prijzen wordt aangeboden. Het aanbod in inlandse rogge is zeer gering. Voor zomergerst bestond weinig attentie, dit mede in verband met de Maandag a.s. in veiling komende Australische gerst. Het aanbod in inlandse zomergerst is zeer klein, zo dat de prüzen niet terugliepen. Voor brouwgerst bestond zowel van de binnen- als buitenlandse brouwerijen belangstelling. Hierdoor werd ook de kippengerstmarkt gesteund. De gepunte kippenhaver bracht deze week wat leven in de brouwerij. Doordat de inlandse haver schaars was, waren de prijzen zeer hoog geslegen. Deze week kwam er aanbod in Engelse en Schotse haver, waarvan de kwaliteit beter is dan van de doorsneekwaliteit inlandse haver, doch slechter dan de blanke. De prijzen zijn zeer concurrerend ten aanzien van de Nederlandse. Voor inlandse haver be stond minder belangstelling. De prijzen waren onver anderd. De eerste zaak op nieuwe oogst werd ge meld. Er werd een partij gepunte haver 55/6 kg doorsneekwaliteit gedaan voor ƒ21,75. De markt sloot in een kalme stemming. KORENBEURS ROTTERDAM. Tarwe. Wordt bijna niet meer aangeboden. Als gevolg van de beschikbaarstelling van Franse zachte tarwes leggen de meelfabrieken niet veel belangstel ling aan de dag voor de restanten van de inlandse oogst. Rode tarwe 28,10. Witte tarwe 28,25. Gerst. Wel prijshoudend, omdat er niet veel andere gerstsoorten voorhanden zijn die zich zo goed lenen voor verwerking in het hardvoer voor het pluimvee. Doorsneekwaliteit 24,Geschoond 24,40. Haver vast. Weinig aanbod bij oplopende prüzen 50/51 kg tot ƒ26,75. 55/56 kg gepunt ƒ27,50. Rogge van 21,25 tot 21,35. Maïs tot 29,—. Schokkers. Zeer vast; de aanvoer betreft alleen restanten van 70 tot 115. 3 Schokkers 127,50. Groene Erwten. Hier en daar schijnen toch nog wel partü'en te zitten, doch de belangstelling van de kopers is matig 40 tot 56,50. 3 Erwten 62. Bruine Bonen. Enig aanbod, doch kalme markt van 70 tot 100. Karwijzaad stil van 90 tot 100. Blauwmaanzaad kalm tot 132,50. HOOI. De vraag voor dit artikel was buitengewoon groot. Herhaaldelük is er op gewezen, dat tegen sterk uit eenlopende prüzen wordt verkocht, n.l. van ƒ130, tot 165,franco per auto. STRO. Speciaal haver- en zomergerstestro was de afge lopen week goed gevraagd. Het wordt echter steeds moeilüker om deze soorten aan te kopen. Haverstro werd n.l. in combinatie met roggestro, aan de fabrie ken verkocht, zodat men moeilük te bewegen is, tegen lagere prijzen naar het binnenland te verkopen. Erwtenstro schijnt geruimd te zün. VOERAARDAPPELEN. De laatste dagen zün verschillende partüen poot- aardappelen naar de voersector verladen tegen prü zen van 4,604,75 per 100 kg franco per wagon. STROVLAS. Hoewel er nog zeer veel gebrek aan strovlas bij de vlassers is, blijven toch de prijzen die besteed wor- voor de aangename samenwerking. „Gü zult U door de moeilükheden moeten heen werken met de U ge geven kracht en de kennis, die wij hebben geprobeerd U bü te brengen. Als ge daarin moogt slagen, geeft dat ons de grootste genoegdoening", aldus de spreker. Na een kort dankwoord door de heer Murre gespro ken, werd deze eindles besloten. Op 21 April had de overgang plaats van de derde naar de vierde klasse. Bevorderd werden: P. Flik- weert, Joh. Padmos, H. Stouten, A. J. Rentier, W. R. Bolün, H. Flikweert, A. P. Neerhout, C. Kooman, Th. Verburg. Met de klassen la, I en II wordt het onderwijs voortgezet. RIJKS MIDDELBARE LANDBOUWSCHOOL TE DORDRECHT. Het einddiploma ontvingen: 1. K. J. A. G. Collot d'Escury (met lof), Klooster- zandè-Hontenisse2. P. Fontijne, Haarlem; 3. F. A. van Ginsel, Nootdorp; 4, Joh. de Jong (met lof en mei toekenning van Dr Ir D. S. Huizinga-me- daille), Peursum; 5. J. C. de Jong, Schoorl; 6. O. Lambooy, 's-Gravenhage; 7. H. Lous, Oostkapelle; 8. J. P. M. Luykx, Oud-Gastel; 9. G. Moolhuizen, Weesp; 10, J, Priem, St, Maartensdyk; 11, J. Specht, Breda. den voor het restant aan strovlas dat nog bij de telers aanwezig is, zeer laag. Er werden enkele partijtjes verkocht waarbü voor goede kwaliteit gerepeld werd besteed 2330 ct p. kg. Mindere soorten 1623 ct per kg gerepeld. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. Op de aardappelbeurs te Rotterdam noteerden klei- aardappelen van 35 mm opwaarts voor Bintjes 20 21, voor Alpha's ƒ15,25ƒ16, voor Bevelanders ƒ18ƒ19 en voor Furore ƒ19. Voor zandaardappe- len, Wilpo's was de prüs 10,50 en voor voeraard- appelen 3,50. De prüzen zün berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wagen, schip of auto. AARDAPPELBEURS GOES (27-4-'54). Gezien de voorraden bij de boeren grotendeels uit geput zijn is er maar weinig „boerenhandel" meer. Heden lagen de prijzen voor consumptie-aardappe len van de klei als volgtBintje 35 mm opw. 19— ƒ19,50; Alpha idem ƒ16; Furore idem 17 17,50. Prijs is berekend per 100 kg volgens handelsvoor- vyaarden, vastgesteld voor de verkoop van consump tie-aardappelen franco leveringsplaats of sorteer- inrichting. (Eventuele sorteerkosten zijn voor telers rekening.) Voeder-aardappelen ƒ3,25 per 100 kg. FRUIT AFZET 22—28 APRIL 1954. Van de nog in de koelhuizen aanwezige voorraad, groot 6 a 700 ton, werd deze week in Goes en Kapelle een flink kwantum geveild. Het waren de rode Jo nathan en de geelgekleurde Golden Delicious, met als afwisseling groene Goudreinette en Bramleys's Seedling. De kwaliteit van verschillende partüen was goed. Mooie partijen export-kwaliteit werden ten verkoop aangeboden. De vraag nam toe. Zowel binnen- als buitenland waren aan de markt. Hoewel weer bleek, dat bij het minderen van de fruitvoorraden de binnenlandse markt de grootste afnemer wordt. De prijzen waren: Jonathan: A verp.: 75—84; I grof, verp: 75—86' I grof: 69—76; I: 58—75; II: 40 56; K: 47—59- F- 38—53. Golden Delicious: I grof, verp.: 8795; I grof 86— 92; I: 65—74; II: 42—45; K: 48—71; F: 40—50. Goud Reinette: I grof: 53—56; I: 48—56; II: 40—44- K: 42—49; F: 39—40. Bramley's Seedling: K: 22—49; F: 3940. Saint Rémy: I: 54. Monsterveiling: Bramley's Seedling: I en op: 50,70/100'kg. Jonathan: I en op 67—67,10/100 kg. BIGGENMARKT GOES (27-4-'54). Prijs voor koper: 68 weekse biggen ƒ50ƒ70 per stuk. VEEMARKT ROTTERDAM. Op de veemarkt te Rotterdam waren in totaal aan gevoerd 8180 dieren, zijnde: 3837 vette koeien en ge- bruiksvee, w.o. 730 t.b.c.-vrü; 451 vette en graskal veren, w.o. 226 t.b.c.vrij; 2302 nuchtere kalveren, 876 varkens, 240 biggen, 183 paarden 5 veulens, 112 scha pen of lammeren, 90 zuiglammeren, 84 bokken of geiten. De prijzen waren als volgt: Vette koeien ƒ2—ƒ2,90; Vette kalveren ƒ1,90— ƒ2,50; Varkens (levend gew.) ƒ1,84—ƒ1,89; Slacht- paarden ƒ1,90—ƒ2,05, alles per kg. Graskalveren ƒ240—ƒ440; Nuchtere kalveren ƒ38 —ƒ49; Biggen ƒ40—ƒ70; Schapen 100—140; Lam meren 95ƒ110; Melk. en kalf koeien 780ƒ1125- Vare koeien ƒ575—ƒ750; Vaarzen ƒ575 ƒ850; Pin ken 370580. (Vervolg van pag. 301.) bieten te krijgen. Hier en daar is men met de hand bezig om de bieten door te halen. Gelezen dat de lonen met 1 Mei ook weer verhoogd zullen worden. Waar zal dit alles toch heengaan? Al met al zijn de perspectieven in de landbouw niet zo bijzonder gunstig. Pachten omhoog, lonen om hoog, bedrijfsmiddelen duurder. Stonden hier te genover ook maar meer inkomsten, maar dit is zeker niet aan te nemen en eer een verlaging dan een verhoging is te wachten. De laatste dagen lezen we ook weer wat over de Amerikaanse sur- plusvoorraden in de kranten. Het schijnt dat men nu toch persé wil gaan ruimen. Als we er dit ook nog bij moeten krijgen, dan ziet het er heel somber uit. De verplegingswerkzaamheden gaan zachtjes aan een aanvang nemen. Velen moeten er nog arbeidskrachten bij hebben. Het Valt echter niet mee om deze te pakken te krijgen, omdat vele losse werkkrachten naar Schouwen en elders tewerk gesteld zijn. 't Is maar te hopen, dat men tijdig in de behoefte kan voorzien, opdat zich niet al te grote excessen zullen voordoen, die nadelig kun nen werken op het loonniveau van de gehele «treek.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 15