Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw OP DE ERE-GALERIJ. VAN DE PENNINGMEESTER. ZITDAGEN ADVIESBUREAU. SCHRIFTELIJKE ARBEIDSOVEREENKOMSTEN. UITWISSELING IN EIGEN LAND. RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL DORDECHT. ARDELING WERKENDAM. RONDOM DE BOERDERIJ. ZEEUWSOH LANDBOUWBLAD 301 De datum van 1 Mei betekent voor de landbouw de aanvang voor een nieuw contractjaar en daar mee tevens de dag. waarop vele dienstverbanden aanvangen, dan wel worden beëindigd. Voor wat betreft de vaste kern komt het vooral op deze da tum nogal eens voor, dat zelfs van de herdenking van een langdurig dienstverband kan worden gesproken. Zo kunnen we deze week de volgende jubilea vermelden: Paulus van Drunen was 35 jaar werkzaam op het bedrijf van de heer C. Korteweg (voorheen fam. J. Snoek) te Nieuwendijk. J. Karremans was 35 jaar verbonden aan het be drijf van de heer Adr. Ruijssenaers, Langeweg te Zevenbergen. A. A. Geboers mocht een 25-jarig dienstverband op het bedrijf van de heer A. de Lint te Zevenberg- schenhoek herdenken. L. W. Uitdewilligen heeft 25 jaar trouwe dienst vervuld op het bedrijf van de fam. P. Eist te Wouw. A. Buurstede was 25 jaar onafgebroken werk zaam op het bedrijf van de heer F. Donken, Lange weg te Zevenbergen. Gaarne geven we deze jubilarissen deze week een plaats op de ere-galerij en wensen hen van harte geluk met de herdenking van hun langdurig dienstverband. In de afgelopen week werd de contributie over gemaakt door de afdelingen Alm kerk, Valkens- waard, Wouw en Zevenbergen, welke wij bij deze verantwoorden. Aan de betreffende penningmees ters en leden onze dank voor hun medewerking. Ter voorlichting en advisering zowel over ge bouwen-, agrarische- en huisraadschade zullen voor getroffen landbouwers en landarbeiders van de watersnood, alsmede voor oorlogsgetroffenen in Noord-Brabant zitdagen worden gehouden op de navolgende plaatsen en data: Steenbergen: op 6 Mei a.s., in Hotel „Concordia", des voormiddags van 10.00—-13.00 uur. Nïeuw-Vossemeer: op 6 Mei a.s., in Café Luycks, des namiddags van 14.0017.00 uur. Verder elke Dinsdagvoormiddag op het kantoor der Provinciale Stichting voor de Landbouw te Til burg, Spoorlaan 46 en elke Maandagvoormiddag in Café Van Dijk te Almkerk. Het is ter bevordering van een vlotte afwerking gewenst, dat men op de zitdagen steeds de beschei den meebrengt over het geval, waarover men ad vies of inlichtingen wenst. Werkgevers die bij de aanvang van het nieuwe contractjaar schriftelijke arbeidsovereenkomsten met hun vaste arbeiders wensen aan te gaan, kun nen deze formulieren verkrijgen bij het secreta riaat der N. B. M. L., Stationslaan 4 te Zevenber gen. Men bestelle per briefkaart, waarna toezen ding per omgaande volgt. Evenals voorgaande jaren verleent de P.J.G.N. ook dit jaar weer haar bemiddeling bij de uitwis seling in eigen land. Voor de algemene ontwikkeling en om meer kennis te krijgen van de levensgewoonten en de werkmethoden in andere gebieden, is het nodig eens enige tijd in een andere streek van ons land te gaan werken. Het is wenselijk dat men eens in een vreemd gezin vertoeft, men wordt daardoor zelfstandiger. Candidaten voor deze uitwisseling kunnen zich opgeven bij het secretariaat van de P.J.G.N., onder opgave van a. naam, adres en leeftijd; b. godsdienst; c. genoten onderwijs; d. samenstelling gezin; e. bedrijfstype thuis; f. waarheen men wenst te gaan, wat voor soort bedrijf en in welke tijd; g. moet men thuis al dan niet een plaatsvervan ger (ster) hebben- Tevens zullen we gaarne opgaven ontvangen van adressen waar meisjes of jongens geplaatst kunnen worden, onder vermelding van: a. naam en adres; b. godsdienst; c. samenstelling gezin; d. bedrijfstype en grootte; e. wanneer men iemand in zijn bedrijf wil opne- nemen; Er wordt verwacht dat de jongens of meisjes in het gezin worden opgenomen. Aanmeldingen kun nen worden gedaan bij het secretariaat van de P.J.G.N., Den Andel, post Warfum. RECTIFICATIE. Bij het vorige week geplaatste bericht over de leerlingen aan wie het einddiploma werd uitge reikt zijn de namen uitgevallen van A. Nelemans te Zevenbergen, L. S. Melse te Den Haag en J. A. Noteboom te Klundert, die met lof voor het eind examen slaagden. Van de 21 geslaagde leerlingen zijn dus 6 afkomstig uit W.-Brabant. Gaarne willen wij ook hierbij de aandacht van de boerenzoons (en hun ouders) in onze provincie vestigen op de opleidingsmogelijkheden van Rijksmiddelbare Landbouwschool en Rijkslandbouwwinterschool te Dordrecht. Ook West-Brabant kan een behoorlijk contingent leerlingen voor deze scholen leveren, terwijl een goede opleiding voor onze jonge boeren immers van steeds groter belang wordt. Op Donderdag 22 April j.l. vergaderde de afde ling Werkendam in café De Waal. Na opening door de voorzitter de Weled. heer W. G. de Waard, sprak voor ons de technisch ambte naar van de Arbeidsinspectie Breda, de Weled. heer Van Gastel; oVer de beveiligingsvoorschriften in het landbouwbedrijf. Spreker zette op duidelijke wijze uiteen de betreffende voorschriften en wees er op, dat de Arbeidsinspectie veel liever advise rend dan politioneel optreedt. Zulks is natuurlijk alleen maar te bereiken wanneer alle landbouwers meewerken. De agenda der hoofdbestuursverga dering werd na enkele kleine opmerkingen voor kennisgeving aangenomen. Na een korte pauze demonstreerde voor ons de Weled. heer De Kun- der de voordelen e.d. die er zitten in het gebruik Ivan Bardalh in de smeerolie. Deze demonstratie moest vanwege het late uur worden afgebroken hetgeen zeer jammer was. A. A. W. Een koude Noordenwind waait over de akkers. Mens en dier huiveren. Reeds zijn hier en daar wat koeien naar buiten gedaan, maar ook zijn er weer boeren geweest, die medelijden hadden en het vee weer op stal hebben gezet. De grasgroei is traag. Een enkel perceel, dat vroeg onder de stal mest werd gezet, lijkt wat beter te staan, maar wanneer we er overheen lopen, dan blijken 't maar enkele grassprietjes te zijn. Wij hebben met boeren gesproken, die voldoende voer hebben en zeiden, dat ze nog maar wat vee op stal zullen mesten. Het ziet er naar uit, dat er nog weinig „rijp" vee zal zijn einde Mei, in verband met de geringe gras- groei. Anderzijds is er op de natte bedrijven niet veel ruwvoer meer, dus die bedrijven kunnen geen vee meer mesten öf er moet vrij veel ruwvoer en krachtvoer aangeschaft worden. Vooral de „natte" weilanden staan er droevig bij. Zo op het oog staan ze minder goed dan vlak na de inundatie. De late vorstperiode heeft er ook niet veel goed aan gedaan. De grond is koud en de beste grassen heb ben veel geleden. Op het bouwland is nog niet veel te bespeuren. Een enkel perceel wintertarwe staat er prima voor, maar over het algemeen is de wintertarwe traag en blijft kruiperig. Ik geloof, dat we een voetziektejaar zullen hebben. De droge herfst (voor tarwe niet ideaal) en daar door de trage ontwikkeling vóór de winter, daarna vorst met schraal voorjaarsweer. Wanneer we niet spoedig regen krijgen, kon de tarwe nog wel eens kort blijven ook. Late regen zou te late strogroei tot gevolg kunnen hebben. Voor de tarwe is de regen wel niet zo van belang, omdat de wor tels voldoende vocht hebben, maar mét regen komt er dikwijls een hogere temperatuur om deze tijd en dat hebben we zo hard nodig. De andere granen staan er redelijk voor. De zomertarwe in de natte polders is wat sprieterig. Op droge grond is dit iets minder het geval. Wat is n.l. gebeurd: Op de natte grond is het zaad bij velen iets te diep geval len pl.m. 5 a 6 cm. Tarwe is een graansoort die deze diepte het minst goed kan verdragen. Trou wens 2 a 3 cm is diep genoeg. Op de zandgronden van West-Brabant en ook op de droge polders in mindere mate is er ook nog al wat tè diep gezaaid en tè los gebleven. Gedeeltelijk is dit weer te verdedigen. Wie rekent er nu op, dat het vanaf half Maart tot nu toe steeds elke dag blijft drogen? Zodoende is er vrij veel grond, die vrij diep los was, uitgedroogd, doordat de capi- laire opstijging verbroken is op pl.m. 8 cm diepte. De grond werd dus te veel los gereden. Vooral voor de fijnere zaden zoals bieten, vlas en blauwrpaan- zaad wordt veelal beslist té veel grond losgema^xt. De eggen, die we gebruiken om een zaaibed te ma ken hebben over het algemeen iets te lange tan den. Het vlas heeft nogal wat van de nachtvorst geleden. En juist weer op de percelen die het meest los zijn. De vooreinden, die vaster zijn staan er nog fris groen bij, terwijl midden op de akker een bruinachtige gloed te zien is. Wel mogen we blij zijn, dat er reeds een behoorlijk aantal cambrid- gerollen zijn. Vooral de boeren in het natte ge bied hebben het voordeel al ruimschoots bewezen gezien. Het nadeel van gladde rollen wordt steeds duidelijker. De thrips gaan ook reeds hun vernie tigend werk doen in de gewassen. Controleer nog vandaag Uw vlas. Ook de bieten worden zeer ern stig bedreigd door thrips. Diverse percelen wer den reeds gespoten. Er wordt veel gebruik ge maakt van D.D.T. in olie 25 ook wel van Para- thionhoudende middelen, hoewel 't voor de laatste nog wat te koud is. Van D.D.T. moet men 2 a 3 liter werkend middel gebruiken per ha. Veelal staat de concentratie op de verpakking of fles aan gegeven per 1000 1 water per ha. Aangezien er maar zeer weinig sproeimachines zijn die 1000 1 water kunnen verspuiten en maar 600800 liter kwijt raken, zou de gebruikte werkende stof dus maar 1,2—2,4 liter per ha bedragen. Dit is dus niet overeenstemmend met wat voorgeschreven is en dus zou het minder goed resultaat aan de mid delen öf aan de loonsproeier toegeschreven kunnen worden. Het laatste zou gegrond kunnen zijn, maar een bonafide sproeier öf de boer zelf moet het di rect door hebben dat 2 a 3 liter werkend middel per ha aangewend moet worden ongeacht of er 80 1 (vernevelen) öf 7001000 liter water verspoten wordt. Het vernevelen is bij sterke wind meer ris kant, daar er gemakkelijk „drift" op kan treden en dus de te behandelen gewassen niet voldoende ge raakt worden. Vraag steeds om advies bij de rayonassistent. Van deze mensen kunt U steeds goede raad verwachten. Er wordt in de zoute polders nog al wat klaver en lucerne gezaaid. Zaai zoveel mogelijk machi naal, vooral met droog weer. Tracht anders de kla ver of hopperups in te eggen of te wieden. Ook cambridgen is aan te bevelen. Hier en daar zien we collega's klaver breedwerpig zaaien in vlas. We zullen hopen, dat ze spoedig regen krijgen an ders verdroogt een groot gedeelte van het gestrooi de zaad. De erwten staan er fris voor. Er komt wel wat zaadonkruid voor de dag. Zelf heb ik goede resultaten gehad met over dwars eggen met de lichte zigzag, öf wel met de z.g. duizendpoot. Het droge schrale weer helpt dan om de losgereden onkruidplantjes te doden. Ook granen laten nu reeds een dergelijke onkruidbestrijding toe. Strooi geen kalkammon meer op Uw gewassen, maar gebruik kalksalpeter. De tijd voor kalkammon is 'voorbij, het zou te lang nawerken. Vooral granen kunnen het minder goed verdragen. We deden deze keer maar een greep in ons nooit uitgestu deerd agrarisch archief. De boer heeft een mooie taak maar kan nooit vooruit zeggen, zo en zo zal het eindresultaat zijn. Toch is het onze plicht om te doen wat we kunnen, ook al komt het eens minder goed uit. De zaaitijd blijft een raai-tijd. En achteraf kan altijd gezegd worden, dat de beste stuurlui aan wal staan. Iedere boer kent zijn eigen grond en ieder jaar is ook niet gelijk aan het vorige. Een ouderwets gezegde, dat ik een enkel jaar terug eens hoorde van een boer uit Zuidland komt toch dit jaar weer aardig uit n.l.: „Wanneer de zon ip 2 Februari schijnt in het woud (dus helder zonnig weer), dan blijft het heel de lente koud", daad zo is dan hebben we nog wat koude dagen te Tot nu toe is dit weer uitgekomen. Als het inder daad zo is, dan hebben we nog wat koude dagen te goed. DE WESTHOEK. Koude nachten, overdag flinke Oostenwinden met zonneschijh. Dat is het voorbeeld, dat ons al enkele weken ten deel valt. 't Is maar te hopen, dat wanneer U dit stukje leest, de lang verbeide regen, de droge grond gelaafd heeft opdat vele nog ongekiemde zaden zich uit hun zaaibed naar boven weten te werken. Verschillende gewassen hebben nogal geleden van de flinke nachtvorsten. Vooral het vlas heeft op sommige plaatsen een gelige kleur, wat toch wel een gevolg van de nachtvorst zal zijn. Trouwens als men de polders rond rijdt dan moeten verschillende percelen vlas wonderen doen. Vele zaadjes zijn n.l. in de droogte blijven liggen en zodoende ontstaat een ongelijk gewas, dat vooral voor vlas niet gewenst is. De weideboeren klagen steen en been. Het gras groeit niet en het voeder op stal is op. Vele zoe ken dan ook hun toevlucht in droge pulp, maar de fabrieken zijn ook niet onuitputtelijk. Al met al is 't voor de mensen, die vee houden, schadelijk weer en als men het vee noodgedwongen buiten jaagt zal er van gras-inkuilen ook niet veel komen. Wij mensen bezien deze dingen echter altijd nogai som ber, maar de vïatuur kan in korte tijd enorm veel goed maken, 't Ts maar goed dat wij het zelf niet kunnen laten groeien, want dan zou er nogal wat tegen de wereld gaan, denk ik. De oudere mensen zeggen, dat zo'n koude periode wel goed is, want dan krijgt het gewas wat men noemt „benen". De bieten die er uit staan, hebben het ook maar kwaad te verduren, 't Is niet te hopen maar het lijkt me zo toe, dat alle omstandig heden weer gunstig zijn om de zaadstekken in onze (Zie verder pag, 303, laatste kolom onderaan.),

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 13