Amerikaanse ervaringen VAN ITALIË TOT DE PYRENEËN ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND M Wat willen de afdelingen M 285 ERE GD Redactie: J. D. Haak Dzn, A. C. Hanse, P. Hendrik se, M. Kosten, L. de Jager, Z. Poppe en M. Poissonnier. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. ET belangstelling heb ik in het Februari-nummer van het P. J. G. N.-orgaan het artikel gelezen over Een week in een Amerikaans gezin". Al geruime tijd in de States vertoevendelijkt het me nuttig enkele van mijn \érvaringen hieraan toe te voegen. Ik héb het genoegen gehad 6 maanden op een dairy-farm in de Staat South Dakota te mogen vertoeven en ben nu voor 6 maanden op een wheat-farm in de staat Oklahama. TI/ANNEER we de afdelingen vra- W gen gaan stellen of over het werk van streek en provincie moeten we ons er van bewust zijn, dat ze dit vaak min of meer als buitenstaanders beantwoordenom dat slechts /enkele (bestuurs) -leden bij het werk van deze organen be trokken zijn. Daar slechts twee afdelingen deze zaken behandeld hebbenmogen we aan deze antwoorden een niet te grote waarde toekennen, al geven ze ons waardevolle aanwijzingen. DE STREEKBESTUREN. In West Zeeuws-Vlaanderen wordt 7 a 8 maal per jaar een streekbijeen- komst voor alle leden gehouden; in Oost Zeeuws-Vlaanderen driemaal per jaar. Terwijl het gezelligheidskarakter in West Zeeuws-Vlaanderen samengaat met een goed vergaderbezoek, is dit be zoek in Oost Zeeuws-Vlaanderen, waar ook organisatorische kwesties worden besproken, maar matig te noemen. In beide gevallen wordt het contact tussen de afdelingen en de streek vol doende geacht, al heeft de streek wei nig invloed op het programma van de afdelingen In West Zeeuws-Vlaanderen is het contact van de streek met de provin ciale organen goed, terwijl ook een goed gebruik wordt gemaakt van de leden der provinciale commissies. In Axel heeft men deze vragen niet beantwoord. DE PROVINCIALE BESTUREN. Er is weinig of geen contact van de afdelingen met het Hoofdbestuurslid, die in de streek woonachtig is, daar deze de vergaderingen niet bezoekt. Aan materialen en initiatieven is in beide gevallen gebrek; in Axel wordt deze behoefte niet nader omschreven, terwijl men in Oostburg graag zou wil len beschikken over een filmtoestel met films en boeken voor het houden van boekbesprekingen. De afdeling Axel zou de leidraad voor het houden van inleidingen voor de Z. P. M. uit willen breiden. Ook voor het samenstellen van een aantrekkelijke agenda acht men dit wel zeer gewenst. Ingekomen stukken die afkomstig zijn van het Hoofdbestuur, worden trouw behandeld, terwijl ook het winterpro- gramma 1951/1952 in één der afdelin gen werd behandeld. De provinciale bijeenkomsten worden aantrekkelijk gevonden, vooral wan neer deze betrekking hebben op toneel, sport of technische wedstrijden. De be langstelling voor deze provinciale bij eenkomsten is volgens Oostburg toe nemende, hoewel toch ook tegen uit breiding wordt gewaarschuwd, omdat de afstand bezwaarlijk is en de meeste leden de contributie ruim voldoende vinden. In Axel zou men aan tentoonstellin gen en wedstrijden meer aandacht wil len besteden. De opmerking van Oost-burg, dat „De Wanneer je als- vreemdeling intrede doet in een Amerikaans gezin, dan moet je je in het begin ontzettend aanpas sen en duurt het een poosje vóórdat je je een beetje thuis voelt. De mensen zijn zeer gastvrij en het eerste wat ze tegen je zeggen, wanneer je hun huis binnenkomt, is: „make you at home here and help yourself." Dat wil zeg gen: alles wat je nodig hebt, of wilt hebben, daar kun je over beschikken. „Je wordt direct als een lid van het gezin beschouwd. Opmerkelijk is in de Verenigde Sta ten mensen te vinden, die afstammen van ontzettend veel verschillende natio naliteiten en deze zijn op verschillende plaatsen in de Verenigde Staten te recht gekomen. Zo zijn dan de z.g. com. munitys gevormd, en door de jaren steeds uitgebreid tot welvarende gebie den. Ze hebben met elkaar de wegen aangelegd en „towns" gesticht en ge bouwd. Het platteland houdt het ker kelijk leven zeer actief en ongeveer 90 van de plattelandsbevolking is gelovig. De Kerk heeft dan ook een grote invloed op de samenleving en de communitys bestaan dan ook meestal voor het grootste gedeelte uit mensen van dezelfde overtuiging en hetzelfde kerkgenootschap. Het leven in zo'n community is zeer interessant om te mogen meemaken. De samenleving tussen de mensen is prachtig en hieruit is voor Holland nog wel iets te leren. Het verschil van rang en stand, zoals wij dat op plaatsen nog wel eens tegenkomen, vindt men hier dan ook absoluut niet. Bijna iedere community heeft een keurig ingericht klein ziekenhuis en men vindt er tevens zeer veel tehuizen voor ouden van da gen. De instellingen doen prachtig werk en zijn geheel door de gemeen schap gesticht en worden door hun vertegenwoordigers bestuurd. Het gezinsleven is wel heel anders dan in ons land. Het gezin is minder huiselijk; dit komt ten dele doordat iedere familie een auto bezit en ten dele doordat het klimaat beter is. De opvoeding van de kinderen is veel vrij er. Wanneer je dit zo eens meemaakt, dan heb ik me al eens verschillende malen afgevraagd, wat er van die kin deren terecht moet komen. Het optre den tegenover vader en moeder ge beurt vaak op een manier, die ons hele maal niet ligt. Ze moeten met schade en schande wijs worden. De Ameri kaanse huisvader heeft veel minder de neiging tot verbieden dan de Hollandse huisvader en is meer geneigd het kind door zelfwerkzaamheid te laten leren. Dan de huiselijke gezelligheid, zoals wij die in Holland kennen, is er in Amerika niet. Dit komt in de eerste plaats door de huisinrichting. Het voor naamste is het huis zodanig in te rich ten, dat het zo min mogelijk werk vraagt om het schoon te houden en dit gaat ten koste van de gezellige inrich ting, zoals wij die kennen met een vaas je hier, kleedje daar, enz. Op ander gebied hebben de huizen ongetwijfeld een voorsprong. Ze zijn practisch alle- Boerenjeugd" veel wordt gelezen, doet ons tenslotte hopen, dat velen de op merkingen van deze actieve afdelingen zullen lezen en ter harte hémen. B. maal voorzien van een centrale ver warmingsinstallatie, die vaak geheel automatisch werkt. Verder warm en koud water door het gehele huis. In zeer warme gebieden vaak ook een air-conditionings-installa- tie. Het gebruik van koelkasten en deep-freezers vindt men bijna in ieder huis. Vooral de deep-freezers zijn een ware uitkomst om voedsel in bevroren toestand te bewaren. Er moeten vaak grote afstan den worden afgelegd om inkopen te doen. Er wordt dan ook in het groot ingekocht. Het is hier niet zó, dat de "bakker iedere dag langs de deur komt, of dat de slager en kruidenier eens per week komt horen en brengen. Er wor de 3 maaltijden per dag gebruikt. Ont bijt 's morgens. De z.g. „cereals" als breakfast-food nemen een zeer belang rijke plaats in. De 2 andere maaltijden kunnen worden beschouwd als warme maaltijden. Verder ons traditioneel koffie- en thee drinken, 's morgens en 's middags, alzo ook het gebruik van één van bei de in de avond, kent men in Amerika niet. Dit is in het begin erg vreemd, alsook het verschil in eten en de ma nier van eten. Zolang men iets met zijn vork kan doen, dan wordt er geen mes gebruikt. t)e vork wordt gebruikt in de rechterhand, terwijl de linker hand wordt gebruikt om brood te eten, dat bij iedere warme maaltijd wordt gebruikt. (Slot volgt.) LEEN VAN REEUWIJK. V. In Arles vindt men nog een arena of amphitheater, gebouwd in de 3de eeuw. Tegenwoordig vinden er weer stie rengevechten en toneelvoorstellingen plaats. We kochten een voorraadje wal- en hazelnoten, die er zeer goedkoop zijn; amandelen o.a. 1,20 per kg. Verder op zagen we uitgestrekte velden met stenen en veel kudden schapen. Aix-en-Provence was vroeger de hoofd stad van de Provence. Men vindt er dan ook vele statige patriciërswonin gen. Montpellier is de universiteitstad van het Zuiden. Er is ook een Land bouwhogeschool, waaraan één der in teressantste botanische tuinen van Frankrijk is verbonden. Helaas hebben we deze niet kunnen bezichtigen. Wèl zagen we in deze streek kudden paar den van rond de 100 stuks. Vóór we in de Pyreneën arriveer den, bezochten we nog Béziers met zijn waterwerken. Men heeft hier schut sluizen met een verval van 25 m. Ook Narbonne en Toulouse bezochten we, zij het niet lang. Wat 't natuurschoon in de Pyreneën betreft, wil ik kort zijn. Men heeft er ook weidse vergezichten; 'tgeheel is echter anders dan in Zwitserland. Woester, eenzamer en verlatener, met hier en daar een steile piek, bedekt met sneeuw, die dreigend omhoog rijst. Hiel en daar een armelijk dorpje of gehuch tje, smerig en nauw. Kleine bedrijfjes, waar het werk gebeurt met os en ezel. Tijdens het fotograferen van zo'n tafe reel, een boer, die met zijn zoon en 4 ossen aan 't ploegen was, raakten we, zo goed en zo kwaad 't ging, in gesprek over de levensomstandigheden. Een oude boer met 3 zoons, ieder met vele kinderen, moesten bestaan van wat land, schapen, geiten en enig ander vee. De trekkracht bestond uit 4 ossen en 2 ezels. Toen ik hun de werkwijze in Neder land trachtte duidelijk te maken, ge loofden ze me kennelijk niet. Tractoren en andere werktuigen konden, volgens hen, slechts mogelijk zijn op bedrijven van honderden ha. Zo waren er overal vele dingen, die er in onze ogen gebrekkig en armelijk uitzagen. Deze wezen ook op een ge brek aan ontwikkeling. Zo was o.a. de zoon, die ik op pl.m. 40 jaar schatte, nooit naar school ge gaan. Is het dan een wonder, dat men met z'n politieke inzichten, zo men die al heeft, naar het extreme neigt? Wat wij in een dorpje constateerden, toen een geluidswagen daar z'n leuzen uit- schalde Ik ben zo vrij van mening te zijn, dat er, gezien naar 't éne uiterste, de mon daine luxe Rivièra, en dit als 't andere uiterste, nog wel wat bij te schaven en te ordenen is in deze maatschappij. Ook Lourdes, het bekende bedevaarts oord der Katholieken, bezochten wij. Men heeft er grotten en prachtige kerken. Straat aan straat niets dan hotels, soms met Hollandse opschrif ten, pensions en souvenirswinkels. Vele waren nu gesloten. Na wat souvenirs gekocht te hebben waarbij ik me niet aan de indruk kon onttrekken, genomen te worden met de prijs trokken we de volgende dag verder. De prijzen van fruit en aardappelen waren zeer hoog, zodat we die in de Pyreneeën weinig zagen. Met dieren springt men niet zachtzin nig om. Er zou hier een grote taak liggen voor de dierenbescherming; brandmagere kettinghonden, zwaar ge laden ezeltjes, soms met open wonden, en meer van dit weinig verheffends. Zelfs in 't Kerstverhaal heeft men nog de os en de ezel in tel, dus zou men rond Lourdes dit toch zeker wel ver wachten. Na Lourdes trokken we door het dal van de Garonne naar Bordeaux, bekend om z'n wijn. We zagen uitgestrekte wijngaarden, zelfs wijngaarden waar de druiven nog hingen en men dus niet de moeite tot oogsten gedaan had. De wijn is overigens 't drinken waard. Voor 75 cent is men eigenaar van een volle fles. De verkeersstroom bracht weer het nodige vertier om uit Bordeaux te ge raken. Toen het eindelijk zover was, konden we behoorlijk opschieten. Al leen wordt het op de duur wat een tonig. Men is hier op de weg van Parijs naar de Spaanse grens. Deze weg is afwisselend vlak en heuvelachtig, zo dat we hier aan een hoog gemiddelde snelheid kwamen. (Slot volgt.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 9