TABELLARISCHE KASBOEKEN N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE GEBRs. DE JONGH STEKELS op den BLEIK ANTIBIOTICA LUCERNE „Triomphe du Nord'1 TUINBOUW Paard en paardensport INHOUDSOPGAVE GOES import Selectiebedrijf export van Groente- en Landbouwzaden 280 SPINTBESTRIJDING. tot en met 30 kolom BOEKHANDEL Noordstraat 55 TERNEUZEN Wanneer we de appelbomen dit voorjaar eens nauwkeurig bekijken, dan zien we, dat op sommige rassen een enorm aantal eitjes van het fruitspint voorkomen. In sommige bedrijven is het zelfs zo erg, dat het lijkt of de bomen met rode meni zijn bestreken. Eén der rassen, die wel het zwaarste bezet kan zijn, is o.a. de „Glorie van Holland", hoewel ook de Op eén van de najaars-kringvergaderingen heeft de Voorzitter gezegd, dat men zich niet te gauw door krantengeschrijf de indruk op moest laten dringen, dat de Benelux geen succes zou zijn tot nog toe. Ondanks alle strubbelingen en moeilijk heden betoogde de heer Geuze, was het positief van de Benelux zeer groot en voor de landbouw wees hij op de enorme vergroting van de zuivel- uitvoer. Scherpslijper werd in dit verband zeer getroffen door cijfers van Mr. Jaspar, secretaris-generaal Van de NederlandsBelgischLuxemburgse doua ne-unie, over de internationale handel van Benelux. We laten deze cijfers hieronder volgen, n.l. de in- en uitvoercijfers van enkele belangrijke handel drijvende naties (in millioenen dollars). Deze cijfers zullen ongetwijfeld de verwachting van velen, die dit onder ogen krijgen, te boven gaan en aantrekkelijker nieuws vormen dan de berichten over het Paasweer. Volgens De Bilt ligt de temperatuur 2° hoger dan met Kerstmis, en als het zo doorgaat zal de zomer weer net worden als vorig jaar, namelijk een zachte winter. De vreemdelingen in de bollenvelden, die nog dicht zitten, zullen ongetwijfeld in hun knollentuin verkeren en de strandliefhebbers zullen zich op de walvisvaart wanen. Onze goede Oosterburen schijnen in grote getale opgekomen te zijn om de bunkers en andere stel lingen nog eens te bezichtigen, welke hun een tiental jaren geleden onderkomen verschaften. Benelux West-Duitsland Frankrijk Engeland Ver. Staten Jaar Inv. Uitv. Inv. Uitv. Inv. Uitv. Inv. Uitv. Inv. Uitv. 1948 3401 2275 1570 699 3448 2002 8375 6635 7092 12532 1949 3166 2626 2237 1123 3294 2717 8444 6835 6592 11936 1950 3408 2476 2704 1981 3066 3079 7303 6317 8743 10142 1951 4331 3847 3503 3474 4592 4225 10960 7578 10813 14885 1952 3979 3846 3854 4037 4548 4047 9748 7630 10745 15026 We zien uit deze cijfers dat het Benelux-gebied, met zijn bijna 20 millioen inwoners, er in 1952 in geslaagd is op internationaal handelsgebied gelijke tred te houden met West-Duitsland en Frankrijk bijna opzij te streven. Ten opzichte van Engeland heeft men ongeveer de helft van de positie van dit land verworven, terwijl de positie t.o.v. de Ver enigde Staten ongeveer één kwart bedraagt. Tenslotte kuiren onze boeren met hun vaders of schoonvaders of hun broers of zwagers met schrale gezichten over de akker, waar de kleumen de gewassen of de nog naakte grond hen aansta ren, om van de kale, sprietige weiden met het kleumende vee nog maar niet te spreken. SCHERPSLIJPER. Bladz. Geld Iaat zyn meester geen gebrek lijden 277 Zitdagen Boekhoudbureau der Z. L. M. 277 De Ouderdomsverzekering 277 Lonen en sociale voorzieningen: 278 Nieuwe vakantiebonnen voor de landbouw Arbeidstijd op Koninginnedag Aangifte merrie-premiekeuringen Afd. Zeeland Kon. ver. „Het Nederlandsche Trekpaard." 278 Zitdagen278 Zeeuws Voorlichtingsinstituut op Verzeke- ringsgebied (Z. V. V.) Zeeuws Voorlichtingsinstituut voor de Brandverzekering (Z. V. B.) Afdeling Goes Algemene Emigratie Cen trale (A. E. C.) Contractteelt Aanvullendebijdrage voor bedrijfsuitrusting 279 Stekels op den Bleik 280 Antibiotica 280 Paard en paardensport 280 Voor de plattelandsvrouw: 281 Lente in het Industriegebied 281 Bedrijfseconomie (XI) 281 Nadere voorzieningen Landbouwschap 283 Bram uit de Slikhoek 283 Onderwas: 283 Rjjkslandbouwwinterschool Goes bevorde ringen en eindexamens Marktberichten 283 De Boerenjeugd 284 Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw 287 Korte Berichten 287 Bovenstaand woord heeft in onze taal een vaste plaats veroverd; en terecht, vele mensen zouden zijn overleden wanneer deze geheimzinnige stoffen niet waren ontdekt. De laatste tijd dreigen deze stoffen ook een vaste plaats te gaan innemen in de voeding van de landbouwhuisdieren; van vele zijden wordt erop aangedrongen deze stoffen in de mengvoeders te doen opnemen, waarbij wordt gewezen op de be reikte resultaten in en buiten ons land. Hierbij wordt vaak een eenzijdige keuze uit de literatuur gedaan; lang niet altijd worden gunstige resul taten bereikt, en zo deze technisch soms nog be reikt worden, dan geven zij niet altijd een gunstig financieel eindresultaat en daarom gaat het de boe ren tenslotte. Onlangs hebben een aantal Nederlandse deskun digen hun visie gegeven, en de Vitaminecommissie van Nederland heeft naar aanleiding daarvan een publicatie laten vervaardigen. De inhoud van de lezingen en van deze publicatie laten weinig in onzekerheid hullen. In het kort komt het bier op neer, dat men sommige gunstige uitkomsten zeker wel erkent, dat men daarnaast tegenvallers heeft geconstateerd (vooral bij zeer goed samen gestelde mengsels) en dat men vanwege de onbe kendheid inzake de toekomst (wat betreft immuni teit en fokkerij) aandringt op de grootste voorzich tigheid. Het advies luidt dan ook: Geen antibiotica, dan na een deskundig advies. De toestand in ons land is echter zo, dat momen teel aan varkensmestvoeders geen antibiotica mo gen worden toegevoegd, maar dat de boeren anti biotica bevattende middelen naar behoefte kunnen kopen. Dit stelt de mengvoederindustrie wel eens voor een zware gewetensvraag. Wij mogen echter aannemen, dat de mengvoederindustrie het wette lijk voorschrift gehoorzaamt en de antibiotica uit de fabriek houdt. Toevoegen betekent de wet ont duiken en nu het Rijkslandbouwproefstation te Maastricht er in geslaagd is op behoorlijke schaal mengvoeders op dit punt te kunnen onderzoeken, wordt het gevaar voor een ontmoeting met de rech ter zeer groot. Wij hopen dat de rechterlijke macht een eventueel kwaad met de wortel zal uitroeien» terwille van de Nederlandse veeteelt. S. I. rassen als Jonathan, Cox Orange Pippin, Goudrei- net e.d. eveneens zwaar met spinteieren bezet kun nen zijn. In de meeste boomgaarden is het beslist nood zakelijk, dat er speciaal aandacht wordt geschonken aan de bestrijding van het fruitspint. We kunnen de bestrijding op verschillende manie ren uitvoeren. In de eerste plaats door de eieren te doden; dit is mogelijk door het spuiten met een ovicide of eidodend middel. We verspuiten dit mid del op het tijdstip, dat de eieren binnen enkele dagen worden verwacht uit te zullen komen. Een goed eidodend middel is o.a. Shell Anti- spintolie. Dit wordt verspoten in een concentratie van 1 dit is dus 1 liter op 100 liter water. Het tijdstip van het uitkomen der eieren ligt in normale jaren tussen groene knop en rose knop- stadium. Dit voorjaar is het lang koud en wordt de ontwikkeling wel sterk afgeremd. In ieder geval moet anti-spintolie worden verspoten vóórdat de spinteieren zijn uitgekomen. Na het uitkomen heeft een bespuiting met anti-spintolie geen zin meer en kan men beter andere middelen gebruiken. Hier over een volgende maal R. A. ADGEVER. De bloesemrit door Zuid-Beveland, die oorspron kelijk vastgesteld was op 1 Mei, zal nu 8 Mei plaats vinden. Dit niet alleen omdat het voorjaar dit jaar zo laat is met zijn bloesempracht, maar ook omdat er op die dag nog meer te doen is. En dan denk ik niet aan politieke motieven, maar dan zal er open bare eindles zijn van de mencursus in Nieuw- en St. Joosland en wel op het bedrijf van de heer Van Nieuwenhuyse. We hopen, dat er vele paardenlief hebbers uit deze omgeving eens een kijkje willen gaan nemen, om zich zodoende persoonlijk een oor deel te vormen over het nut van deze cursus. Op 30 April, dus op Koninginnedag, is er eindles op Noord-Beveland in Wissekerke op het bedrijf van de heer Van den Berge. Voor de paardenliefhebbers op Noord-Beveland dus een hippisch tintje op deze feestdag. Maar ook op Walcheren is er die dag wat te doen. Dan zal de Rijvereniging een ruiter- demonstratie met caroussel in Serooskerke ten beste geven. En nog zijn we niet aan het eind van de activiteiten, want op 29 April zal in Serooskerke de mencursus op het bedrijf van de heer B. Meyers openbaar gesloten worden. Er is dus nogal wat te doen. Maar dat moet ook, want Goes nadert ook met rasse schreden en daar moeten we goed voor de dag komen, nog een kleine twee maanden en Goes is alweer achter de rug. In Goes komt ook een trekkrachtdemonstratie ■met behoorlijke prijzen. Wie is daar al voor aan het oefenen? Het beste kunt U dit voor een ge wone luchtbandenwagen met enkelspan doen. Op de tentoonstelling zal de trekkracht-meetinstallatie n.l. gemonteerd zijn op een D.A.F.-wagen. Dit komt dus de praktijk zo dicht mogelijk nabij. We hopen zeer, dat deze demonstratie slaagt; niet om hier foktechnische munt uit te slaan, maar om het tal rijke publiek er nog eens nadrukkelijk op te wijzen, dat het paard als trekkrachtbron heel wat in zijn mars heeft. Bovendien kunnen dergelijke demon straties bijzonder spannend zijn, en dit verhoogt de attractie van de tentoonstellng. Tot volgende keer. TOONTREDER. voor >f. beter hergroei -X meer drogestof-opbrengst >f. hoger eiwitgehalte uitstekende wintervastheid voordeliger prijs gunstiger bedrijfsresultaten

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 4