N.- Brabantsche Mij van Landbouw T «SHELL» bestrijdingsmiddelen korte Berichten ZITDAGEN BOEKHOUDBUREAU. VERGADERING VAN HET HOOFDBESTUUR. BEKNOPT VERSLAG VAN DE PENNINGMEESTER. RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL DORDRECHT. ONDERLINGE HAGEL VERZEKERING. Wat zij niet eten... kost "SHELL" M.C.P.A. zijn verkrijgbaar bij Gebrs DE JONGH Goes - Telefoon K 1100 No. 2180 en 2189 ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD 287 DINTELOORD: Woensdag 28 April, 11%—1 uur, Hotel Rijn. De eerstvolgende zitdag te Fijnaart zal worden gehouden op Vrijdag 7 Mei. Op Maandag 26 April a.s. komt het Hoofdbestuur «er N. B. M. L in vergadering bijeen in hotel „De Beurs", Grote Markt te Breda. Aanvang 2 uur n.m. Agendapunten zijn: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Rekening en balans over het afgelopen jaar. 3. Benoeming vertegenwoordigers in de volgen de commissies en betsuren: a. financiële commissie; b. provinciale agrari sche raad; c. kleine boerencommissie van het K. N. L. C.d. werktuigencommissie-West van de Stichting voor de Landbouw in Noord- Brabant; e. K. N. L. C.-commissie Akker bouw; f. K. N. L. C.-commissie Veehouderij; g. Bestuur Keuringsdienst Noord-Brabant; h. Chr. Lagere Tuinbouwschool te Dussen. 6. Instelling belastingcommissie. 7. Het indienen van pachtcontracten. 8. Het grond- en pachtprijspeil. 9. Samenstelling Prov. Raad voor de Landbouw voorlichting. 10. Samenstelling Prov. Commissie van het Landbouwschap. 11. De heffing van het Landbouwschap. 12. Het melkprijsbeleid met betrekking tot onze zandbedrijven. 13. Werkgeversbelangen: a. de arbeidsvoorziening; b. loonvorming en de C.A.O.'s voor het a.s. contract jaar. 14. Demonstratiebedrijf West-Brabant. 15. Vaststelling Algemene Vergadering. 16. Rondvraag. 17. Sluiting. van de vergadering van het Dagelijks Bestuur der Noord-Brabantsche Mij. van Landbouw, gehouden op 12 April 1954 te Zevenbergen. Bij de opening van deze vergadering bracht de Voorzitter allereerst gelukwensen over aan de heer A. de Lint, wegens herdenking van diens 25-jarig huwelijk en bood hem daarbij namens de N. B. M. L. een aandenken aan. Vervolgens werden o.a. de volgende onderwerpen behandeld De Minister van Landbouw heeft een regeling goedgekeurd, waarbij subsidie kan worden ver leend voor de vrijwillige omzetting van de helft van het laaggelegen hakhoutareaal in landbouwgron den, mits de andere helft in opgaand bos wordt omgezet. De belangstelling voor de Landbouwbeurs, die van 38 Mei in de grote Bernhardhal te Utrecht wordt gehouden, is de laatste weken sterk toegeno men. Sedert het begin van deze maand steeg het aantal deelnemers met niet minder dan 30 Het ziet er dus naar uit, dat de kolossale Bernhardhal, welke een bruto oppervlakte heeft van bijna 15.000 m2, straks tot de laatste vierkante meter met trac toren, werktuigen, gereedschappen, melkmachines e.d. bezet zal zijn. Ook deze Landbouwbeurs zal wederom een duide lijk overzicht geven van de mogelijkheden van motorisatie en mechanisatie van de land- en tuin bouw. Tot de belangrijkste afdelingen van de beurs behoren de tractoren en onderdelen daarvan, de werktuigen en gereedschappen voor de land- en tuinbouw, de hijs- en hooibouwwerktuigen. Voorts zijn er tal van stands met zaaizaden, vee- en pluim veevoeders, bestrijdingsmiddelen, ijzerwaren e.d. Op een beurs, waar de mechanisatie en motorisa tie een belangrijke rol speelt, mag natuurlijk de voorlichting op dit gebied niet ontbreken. Vandaar dat de Stichting voor de Landbouw een stand heeft ingericht voor de Rijkslandbouwconsulent voor landbouwwerktuigen en het instituut voor land bouwtechniek en rationalisatie, waar ieder nadere inlichtingen omtrent het aanbod en het doelmatig gebruik van 'landbouwtrekkers en landbouwwerk tuigen zal kunnen inwinnen. De landbouwtractor op de weg. De per 1 Augus tus j.l. aangebrachte wijzigingen in het wegenver keersreglement blijken o.a. bij verkeerspolitie aan leiding te geven tot de opvatting, dat de landbouw trekker dient te worden beschouwd als een motor voertuig evenals een auto. Dit heeft reeds geleid tot verschillende processen en veroordelingen. Aan de Stichting voor de Landbouw is verzocht alles in het werk te stellen om zo spoedig mogelijk een duidelijke uitspraak in dezen te verkrijgen, waarbij niet wordt getornd aan de faciliteiten die tot nu toe golden bij het gebruik van landbouw- tractoren op de weg. Melkprysbeleid. Door een hiertoe door het Dage lijks Bestuur ingestelde kleine commisie werd een nota opgesteld inzake een afzonderlijke regeling voor de eerste 15.000 kg melk per bedrijf op de zandgronden, zulks om enigszins tegemoet te komen aan de voor de zandgronden te lage garantieprijs, waarin voor deze gebieden geen ondernemersbelo ning is verdisconteerd. Het Dagelijks Bestuur kon zich met deze nota verenigen, welke intussen in de Kleine Boerencommissie en in de vergadering van het Hoofdbestuur van het K. N. L. C. aan de orde is gesteld. Werkgeversbelangen. Ondanks ernstige bezwaren hiertegen van de zijde van de landbouworganisaties blijkt het in de bedoeling te liggen, dat Bureau Oogstvoorziening van het Ministerie van Landbouw zal worden overgeheveld naar het Ministerie van Sociale Zaken. De werkgevers in de landbouw, voor al in bepaalde gebieden zullen met de consekwen- ties hiervan ernstig rekening dienen te houden. Op de e.v. Hoofdbestuursvergadering zal hierover nader worden gesproken, terwijl de afdelingen met de verdere ontwikkeling op de hoogte zullen wor den gehouden. Vervulling militaire dienstplicht boerenzoons. Door het D. L. G. is er op gewezen, dat vele boeren zoons bij opkomst in militaire dienst moeilijk te vervangen zijn, vooral wat betreft de omgang met machines en het melken. Er dient te worden aan gedrongen op het. in ruimere mate verlenen van vrijstelling of van landbouwverlof. Aan dit voor stel zal adheasie worden betuigd. Voorts werd nog besproken de in te stellen areaalheffing voor het Landbouwschap, de pacht en koopprijzen van landbouwgronden (zulks naar aanleiding van een „open brief" van de Wiardi Beckmanstichting), de organisatie van het maat schappelijk werk ten plattelande en de rekening en balans der N. B. M. L. over het afgelopen jaar. In de afgelopen week werd de contributie ontvan gen van de afdeling Dussen—Hank. Aan penning meester en leden onze dank voor hun medewerking. Aan de volgende leerlingen kon het einddiploma worden uitgeerikt: M. P. Berkhout te Piershil; H. Boonstoppel te Dubbeldam; G. de Bruijne te Rozen burg; B. C. den Engelse te Klundert; D. den En gelse te Klundert; A. van der Giessen te Hendrik- Ido-Ambacht; F. H. D. P. M. Hofland te Oud-Gastel; J. de Jongh Czn te Mijnsheerenland; M. de Koning te Maasdam; C. K. Kooy te Rozenburg; C. Leeuwen- burgh te Heinenoord; C. J. Lodders te Klundert; L. S. Rozenburg te Zwartewaal; W. M. Stehouwer te Hendrik-Ido-Ambacht; H. Tak te Nieuw-Beijerland; A. Vente te Heenvliet; W. Visser te Krimpen a. d. IJssel; J. Vroon te Rozenburg. De Onderlinge Verzekeringmij. tegen Hagel- schade hield op 20 April j.l. te Breda haar algemene vergadering. Na een woord van welkom door de Voorzitter, de heer L. J. Nelemans, en behandeling der notulen werden rekening en balans over het afgelopen jaar behandeld. De rekening sluit met een batig saldo van ƒ18.998,56, mede dank zij het feit, dat slechts bij één deelnemer hagelschade voor kwam. Besloten werd 70 van dit batig saldo op de deel nemersrekeningen bij te boeken en het overige aam het reservefonds toe te voegen. Uit het verslag over het jaar 1953 bleek, dat in 'het afgelopen jaar zich 16 nieuwe deelnemers hebben aangemeld. De totaal verzekerde oppervlakte bedroeg 2728 ha met een verzekerde waarde van ruim 3,6 millioen gul den. Aan zes deelnemers werd wegens beëindiging van het bedrijf hun deelnemersrekening uitgekeerd tot een totaal bedrag van 6.798,92. Evenals vorig jaar werden door de algemene ver gadering weer de richtlijnen vastgesteld inzake de waarde per ha der te verzekeren gewassen. De jaar lijkse premie voor de diverse gewassen werd op dezelfde hoogte vastgesteld als die van vorig jaar, met uitzondering van een verhoging van de pre mies voor koolzaad, karwij en graszaden. Ais bestuurslid werd herkozen de heer G. P. Tim mans en als commissaris de heer A. J. van Luijk. Als schatters werden benoemd de heren C. Tim- mers te Dinteloord; C. A. van Poortvliet te Steen bergen; C. A. Dekkers te Wouw; J. W. van Nieu- wenhuijzenSnep te Dinteloord; A. L. Breure te Dinteloord; R. den Engelse te Fijnaart; P. Timmer mans te Raamsdonk; A. J. Lagrouw te Nieuwen- dijk; A. J. Konings te Werkendam; D. Janse te Werkendam; T. Barendrecht te Roosendaal; J. M. van der Weele te Valkenswaard; C. A. van Zeeland te Gemert; G. P. Timmermans te Zevenbergen; L. J. Nelemanes te Zevenbergen en C. Koert te D» Heen. Aan een tweetal deelnemers zal wegens beëindi ging van het bedrijf hun deelnemersrekening wor den uitgekeerd. N.B. Nadere inlichtingen inzake deelname aan de Onderlinge Hagelverzekering worden ver strekt door het secretariaat: Stationslaan 4 te Zevenbergen. Boterbloemen maken volledig schoongrazen onmogelijk. Boven dien onttrekken zij voedsel aan de grasmat. Allemaal verlies. Tegen boterbloemen, distels en andere onkruiden en vóór aan zienlijke meeropbrengst Méér koeien eten dan méér op dezelfde oppervlakte I "SHELL Een beproeft recept tegen aardappelziekte KOPEROXYCHLORIDE KONEPROX Bestrijdingsmiddelen voor een PUIKE oogst f Vraag Inlichtingen bIJ wederverkoper» et bl, SHELL NEDERLAND N.V. Wuiiniirwvig 80 - 'a-Cravanhage Talafooni 1834.00

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 11