Plattelandsvrouw NATIONALE Weeroverzichi over de maand Maart 1954. VOOR DE Kortewenken voor de praktijk TUINBOUW. verantwoordelijk voor de goetle gang van saken in Uiv bedrijf Vit een geheim iveekboek van Bram uit de Slikhoek ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD 269 Deze maand, waarin zoveel buitenwerkzaamhe den moeten worden verricht, heeft slechts weinig dagen gebracht, die een vlotte gang van zaken mo gelijk maakten. In het Zuiden van het land was de situatie over het algemeen nog belangrijk gunsti ger dan in de Noordelijke provincies. Niet, dat het aantal dagen met „werkbaar"- weer in het Zuiden zoveel groter was dan in het Noorden, maar de temperaturen waren in 't Zuiden belangrijk hoger. In het Noorden was op vele plaatsen de hal nog niet uit de grond, toen in het Zuiden de tempera turen al tot 7 a 8 graden waren opgelopen. De maandgemiddelden van de overdag-temperaturen spreken in deze duidelijke taal. Vlissingen noteerde als maandgemiddelde 6,6° C. (normaal 5,9°) tegen Eelde 5,1°. Sprekender zijn de verschillen als wij de decadengemiddelden vergelijken. Voor de eerste decade gaf Vlissingen 5.2° C., Eelde 4.4° C. In de tweede decade kwamen belangrijke temperatuur verschillen voor: Vlissingen gaf n.l. als gemiddel de 6,1° C. tegen Eelde...2,8° C. In de derde decade waren de 'verschillen veel kleiner: Vlissingen gaf 8,3 C. gemiddeld en Eelde 8,0° C. Door J. J. POST. Onderstaand gedicht is door de dichter Gerard Wijdeveld gemaakt naar een Middeleeuws gedicht. Het richt zich tot Maria Magdalena aan wie Je zus op de Paasmorgen verschenen is, nadat zij be droefd van het lege graf terugkeerde. Ik wens u allen gezegende Paasdagen toe! A. v. d. L. Staak Uw rouwen, Magdalene lach Uw tranen licht en blij. 't Is voorbij het droeve wenen Simon's maaltijd is voorbij! Zie, er is zoveel te zingen, veel te dansen, duizend dingen! Alleluia zingen wij. Lachen moet gij, Magdalene dat uw aanschijn helder zij. Alle schulden zijn verdwenen en de dag is fonkelblij. Christus heeft ons vrijgestreden hel en dood heeft Hij vertreden. Alleluia zingen wij. Juich en jubel, Magdalene, uit Zijn tombe keerde Hij, alle pijnen zijn verdwenen Jezus leeft en is weer vrij. Jezus, die U droef deed wezen lach Hem toe. Hij is herrezen. Alleluia zingen wij. Hef Uw ogen, Magdalene, Voor U staat de Dode! Hij! Waar heeft zulk een licht geschenen? Zie Zijn woorden en wees blij om de glanzen, die ze geven parels van het nieuwe leven Alleluia zingen wij. Leef weer, leef weer Magdalene, leef weer in het licht, leef blij! Jezus is aan U verschenen en de dood voorgoed voorbij. Vér zijn klachten, vérre smarten, liefde springt in alle harten Alleluia zingen wij. In Groot-Brittannië is voor 1954 de prijs voor tarwe, gerst en hajVer 1,05 per 100 kg lager ge steld dan de prijs voor 1953. Voor aardappelen geldt een vaste prijs, terwijl voor 1955 een steunprijs zal gelden. Ondanks de stijging van de kosten is de prijs voor de suikerbieten ongewijzigd gehandhaafd. De prijs van de varkens is verlaagd met 1744 ct. per kg dood gewicht, terwijl voor slachtvee een collectieve garantie geldt. Voor de schapen is de prijs onveranderd geble ven, evenals voor de eieren. Nederland-melkproductie en melkgift per koe: 1951 1952 1953 Totale melkproductie Aantal melk- en kalf- koeien Mei (1000 stuks) Melkgift per koe (kg) Nog duidelijker wordt het beeld wanneer wij de verschillen dag voor dag nagaan. In de periode met de grootste verschillen (tussen 11 en 20 Maart) zien wij bijv. op de 12e voor Vlissingen een maxi mum temperatuur van 12 C., in het Noorden van 3° C. en op de 18e resp. 15 C. en 3° C. In het overzicht over Februari gaven wij enkele temperatuur- sommen (berekend uit de maxi mum en minimum temperatuur van elke dag). Doen wij dit voor deze maand, dan blijkt duidelijk de grote achterstand van het Noorden van ons land. Gesommeerd over perioden van 5 dagen, vinden wij voor de stations Vlissingen en Eelde: r max. -+- min. 2 Temperatuursommen Vlissingen: Eelde: 1 t/m 5 Maart 10.0 8.5 6 10 38.0 31.5 11 15 27.0 20.0 16 20 34.0 16.0 21 25 43.5 46.5 26 31 48.0 41.5 Totaal 200.5 154.0 x 1.000.000 kg 5.679 5.601 5.835 1.533 3.700 1.483 3.775 1.504 3.880 (Cijfers C.B.S.) Vlissingen heeft op Eelde in Maart dus een voor sprong van bijna 50 „graaddagen". De hoeveelheid neerslag was zeer onregelmatig over de maand verdeeld. De eerste decade was nat met op vele plaatsen meer dan 30 m.m. neerslag. De tweede decade was droog, in het Noorden werd op verschillende plaatsen in het geheel"geen neerslag afgetapt, in het Zuiden slechts enkele millimeters. De derde decade bracht in het Zuid-Westen 1015 m.m. De maand als geheel was ongeveer normaal. De zon vertoonde zich weinig, in De Bilt werden slechts 71 zonne-uren opgetekend tegen 127 nor maal. Het grasland is dit jaar zeer laat. Toch merkt men zeer grote verschillen tussen de percelen; het ene per ceel begint reeds aardig te groenen, terwijl het be lendende perceel nog de dorre winterse indruk geeft. De goed ontwaterde percelen blijken wel een dui delijke voorsprong te hebben; de grond is daar war mer. Daarom moet het van zeer veel belang worden geacht dat het grasland goed verzorgd de winter in gaat. Wanneer dat bij u nog niet het geval was, dan is dat een lering voor de komende herfst. Waar op dit moment de afwatering nog te wensen overlaat, zodat het veld nog (gedeeltelijk) dras staat, kan men voor dit groeiseizoen nog iets bereiken, door onmiddellijk de greppels uit te diepen of bij te werken. Hierbij moet vooral aandacht worden besteed aan de uiteinden bij de sloten (speciaal waar men de afwate ring enige meters ondergronds heeft moeten maken, bijvoorbeeld in verband met het wagenpad, e.d.). Stagnerend water is funest voor de opbrengst en voor de grasmat. BLADLUISBESTRIJDING. In de boomgaarden, die niet mét een winterbe- strijdingsmiddel behandeld zijn, treft men, vooral op de appels, een matige tot sterke bladluisaantas ting. Het is te begrijpen dat de luizen om in leven te blijven voedsel nodig hebben. Ze onttrekken dit aan de jonge blaadjes en doen dit door middel van hun zuigsnuit, ze doorboren de opperhuid van de blaadjes en halen op deze wijze de sappen naar buiten. Bij een behoorlijke bezetting b.v. 10 a 15, soms wel 30 a 40 luizen per knop, kan men gerust aan nemen dat de schade vrij groot is. Momenteel kan men zelfs reeds kromgegroeide bloemknoppen vinden. Wanneer men niet tot be strijding overgaat, zullen in dergelijke gevallen veel bloemen niet tot ontwikkeling komen. Daarbij komt nog het feit dat de luizen steeds dieper de knoppen inkruipen, waardoor do bestrijding moeilijker wordt. Zodra de temperatuur dit toelaat, wacht men niet langer meer om tot bestrijding van de luizen over te gaan. Bespuit of benevel Uw bomen met een Parathion- bevattend middel. Parathion werkt penitrerend, d.w.z. het wordt door de bladeren opgenomen. De parathion dringt dus door tot in de cellen, het geen dus tot gevolg heeft dat de luizen, welke aan de bladeren zuigen, tengevolge van het door de bladeren opgenomen vergif, worden gedood. Voor de bestrijding van bladluizen gebruikt men bij een bespuiting van een 25 %-'ig parathion- product op 100 liter water. Bij verneveling gebruikt men een 7 of 10-voudige concentratie, dit naar ge lang een dosering van 200 of 300 liter wordt toe gepast. R. A. ADGEVER. Wanneer Ude leiding tenslottft moet overdragen, kunt U dan rustig van Uw ,,oude dag" genieten 7 Ja, mits U er tijdig voor zorgt, dat de NATIONALE de zorg voor Uw oude dag overneemt. Laat U vrijblijvend voorlichten door de vertegenwoordigers en deskun* digen van de LEVENSVERZEKERING-BANK N V. SCHIEKADE 130, ROTTÈRDAM. TEL. 82700 .De grootste maatschappij van levens- I Verzekering in Nederland 1 met da meeste waerbocgWi j - ii 13 April Het weer is goed geworden en de barometer staat op goed weer, al zijn de nachten wat koud en zien de weiden 's morgens maar wit. Bij de boerin en de boer staat de barometer óók op bestendig en alles loopt door een gootje. De wiedtrekker snort door de nog jonge zomer- tarwe en doet. de opslag inkrimpen, die door de mal se grond als haar op de hond staat. De paarden lopen moeizaam voor de Cambridgerol (prikkel- blok) om het korstje wat te breken, waar de jonge bietenplantjes van onder tegenaan zitten te duwen. Het weer is wat schraal om alles goed door te laten trekken; de nachtvorst remt alles nog wat. De vroege pruimen bloeien schoorvoetend, bang, dat ze door de koude nachten hun bloemen zien verdorren. De boerin heeft door het mooie weer haar draai weer gekregen en de schoonmaak-volgorde is weer precies. Ze hoeft de boer niet meer in de weg te lopen en kan alles rustig buiten leggen, te?wijl ze er zelf een vrolijk liedje bij neuriet. Het koolzaad trekt goed door en de bloemknopjes zijn al goed zichtbaar, 't Zal maar kort duren of het fel geel der bloempjes, valt weer van verre op. Bloeiend koolzaad is altijd 'een lust voor het oog. Het donker-groen van onder steekt mooi af bij het geel van boven en er is zo'n overdaad van bloem pjes aanwezig, dat het de vele bijen en andere in secten voor het probleem stellen waar te beginnen. Wilt U eens genieten van het vele mooie, dat de Schepping ons biedt, gaat dan eens op een goed warme Aprildag naar een kavel bloeiend koolzaad kijken. Je ruikt het koolzaad al van verre; je hoort de duizenden bijen en andere insecten zoemen door de lucht, die door de warmte lijkt te dansen. Tel kens ziet ge een bij een bloemhoofdje bezoeken, duikt naar binnen om de honig machtig te worden en ondertussen vullen de haren aan de poten zich met stuifmeel wanneer zij straks afgeladen de reis naar huis aanvaardt. Je kunt er niet van wegkomen; telkens zie je opnieuw andere bijen verschijnen en alle in grote haast of het leven er van afhangt. Hoevele duizen- de keren zal er moeten worden gevlogen om een pond honig te krijgen? Doch de vele honderen bijen in één korf kunnen bij goed weer heel wat ophalen. De imker komt al eens langs gefietst om te zien of hij zijn kleine nijvere werkers nog niet brengen kan. want hij heeft er deze winter al heel wat aan opge- voederd en zou gaarne deze kosten vierdubbel terughalen. Hij zoekt met zijn ogen al een mooi beschut plaatsje op om ze straks te werk te stellen. Het is een onzekere geldbelegging, bijenhouden, en de winst kan zeer uiteen lopen,'doch men wordt als imker geboren en ieder mens heeft een hobby. Straks is het weer al Pasen, het grote lentefeest Het feest der Opstanding! Wat een genot, dat we dit feest kunnen vieren in onze gezinnen, mogen vieren in een vrij en vredig land!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 9