I Uit de nerverka' velingsgefc lieden Verpachting van bedrijven in de N. O. Pde Braakman en de Quarlespolder. Subsidieregeling bij het rooien van boomgaarden. LET OP DE UITBREIDINGSPLANNEN Lonen en sociale voorzieningen. 3ng«zondi( 268 ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Eerder dan we verwacht hadden is de mogelijk heid om een bedrijf in de N.O.P., de Braakman of de Quarlespolder te pachten weer open gesteld voor hen, die in de herverkavelingsgebieden wonen en bereid zijn hun grond daar in te leveren. De eersten zijn uit de herverkavelingsgebieden Schouwen, Tholen, Waarde en de Zak van Zuid- Beveland nog maar net vertrokken naar de N.O.P. Ze hebben er gezaaid, ook al wonen ze nog niet allen op hun bedrijf. Misschien zoudt U eerst eens even af willen wachten hoe zij het straks maken. Er is een buur man van U bij, of een neef. En U zult zeggen: als die het kan. durf ik het ook wel aan. Ook in dezen heeft Walcheren als eerste herver- kavelingsgebied ons wat te leren. Eén van de voornaamste gevolgtrekkingen is, dat men ook te lang kan aarzelen en wachten. Om Daar in de praktijk is gebleken dat over de sub sidieregeling voor het rooien van boomgaarden enig misverstand bestaat, volgt hieronder een uit eenzetting van de thans geldende voorwaarden, om voor bedoelde subsidie in aanmerking te komen. Voor het rooien van oude boomgaarden kan sub sidie worden verkregen, wanneer dit rooien ge paard gaat met een cultuur-technische verbetering van de grond. Onder grondverbetering wordt in dit verband verstaan, egalisatie, bepaalde vormen van drainage of tenminste ploegen van de grond waarbij tevens de ondergrond wordt losgemaakt. Om in de subsidieregeling van de categorie Boe renwerken I te vallen, moet het project in twee jaar zijn afgewerkt en mogen de kosten niet meer dan 5000,per bedrijf bedragen. De werkzaamheden kunnen dan worden uitge voerd door de teler en de op zijn bedrijf aanwezige vaste qn losvaste arbeiders. Voor deze werken dient een plan met begroting te worden opgemaakt door de Nederlandsche Heide maatschappij of de N.V. Grontmij., die dit plan in dienen bij de Cultuurtechnische Dienst. Deze dienst stelt de te verwachten waardever meerdering van de betrokken grond vast en bepaalt aan de hand daarvan het subsidiebedrag. Het subsidiebedrag wordt in het algemeen be paald door het verschil tussen begroting en waar devermeerdering (inclusief houtopbrengst van de gerooide bomen). Voor grotere projecten kan wor den gebruik gemaakt van de regeling voor de zoge naamde Boerenwerken II, waarbij arbeiders van buiten het bedrijf kunnen worden aangetrokken. De subsidie bedraagt dan een bepaald percentage van de kosten van arbeidslonen en sociale lasten, tot een percentage van 94 Zij die menen op grond van bovenstaande voor subsidie in aanmerking te komen, worden aange raden de aanvragen tot het opmaken van een plan met begroting spoedig in te dienen bij de Ned. Hei- demij. of N.V. Grontmij. De Rijkscultuurconsulent voor Zeeland, Ir. J. POST. Dit blad verschijnt elke ZATERDAG. Overname van artikelen is slechts geoorloofd met duide lijke bronvermelding. Leden van de Z. L. M. en N.-Br. Mij van Landbouw ontvangen het blad gratis. ABONNEMENTSPRIJS voor niet leden, niet- grondgebruikers, bedraagt 10,per jaar bij vooruitbetaling. ADVERTENTIETARIEF: Per mm 15 cent; minimum per advertentie 2,25. Incassokosten 0,20. Regelabonnementen tegen speciaal tarief. Inzending van advertentiën uiterlijk Dinsdag avond aan de Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Terneuzen. Redactie: Secretariaat der Z. L. M. Landbouwhuis Goes Tel. K 1100—2345. tenslotte tot de ontdekking te komen dat de tijd voorbij is, omdat de inschrijving gesloten is. Het is onze vaste overtuiging dat er op Walche ren nog vele gegadigden gevonden zouden worden als de inschrijving voor de N.O.P. nog eens open gesteld zou worden. Er wonen nu reeds vele Zeeuwen in de N.O.P. en er zullen er nog tientallen bijkomen. Daarom is de beslissing nu gemakkelijker dan een jaar of vijf geleden. Over de gesteldheid van de grond hoeft men zich beslist geen zorgen te maken. Voor wie de ervarin gen, vernomen uit de mond van vrienden en be kenden, nog niet voldoende spreken, zouden de goede resultaten die bereikt worden op de Staats- landbouwbedrijven de doorslag moeten geven. We hopen dat vooral op Zuid-Beveland en Tholen voldoende gegadigden gevonden zullen worden, om dat het welslagen van de herverkaveling in hoge mate afhangt van het aantal boeren dat bereid is om te vertrekken. Als er straks flink gesaneerd kan worden, zal de pijn van de herverkavelings werkzaamheden beter gedragen kunnen worden. Over de Quarlespolder en de Braakman schrijven we niet, daar we er van overtuigd zijn dat de hier uit te geven bedrijven alleen al voldoende gegadig den zullen aantrekken, omdat ze in de provincie Zeeland gelegen zijn. De kans om hiervoor in aan merking te komen lijkt ons dan ook aanzienlijk geringer. Het is wellicht ook goed er op te wijzen, dat aan melding op zichzelf nog geen consequenties met zich meebrengt. Eerst zal straks immers door de gegadigde een bedrijf geaccepteerd dienen te worden, terwijl tevens bekend zal moeten zijn wat de Stichting Be heer Landbouwgronden (S.B.L.) voor het ingelever de bedrijf wil geven. Pachters, die over vertrek denken doen, in ver band met de eventuele verkoop van de grond, er goed aan eens met hun verpachter(s) te gaan pra: ten. Er is alle tijd om eens goed over deze dingen te denken en te praten met deskundigen. We hopen dat velen na rijp beraad het besluit zuilen nemen de grote stap te wagen. En later in hun nieuwe om geving hier altijd met vreugde op terug zullen kun nen zien. OPENBARE KENNISGEVING VAN DE HERVERKAVELINGSCOMMISSIE ZEELAND ingevolge art. 43 van de Herverkavelingswet Walcheren Stb. H. 400. Teneinde gebruikers van percelen, gelegen in de herverkavelingsblokken Sehouwen-Duiveland, Tholen, de Zak van Zuid- Beveland en de polder Waarde in de gelegenheid te stellen: in de Noordoostpolder, Braakman of Quarles een bedrijf te verkrijgen dan wel: te emigreren met gunstige deviezenregeling, ROEPT DE HERVERKAVELINGSCOMMISSIE ZEELAND GEGADIGDEN OP zich vóór 30 April 1954 uitsluitend schriftelijk te melden bij het Secretariaat, Oostsingel 1 te Goes. Alleen zij die bereid zijn de hun in eigendm toe behorende percelen over te dragen aan de Stichting tot het Beheren van Landbouwgonden en zij die afstand doen van hun recht van pacht op de door hen gepachte percelen, kunnen zich melden. Aan gegadigden, die zich gemeld hebben, worden zo spoedig mogelijk nadere gegevens toegezonden. Zij ontvangen tevens een aanmeldingsformulier, waarin zij bepaalde wensen naar voren kunnen brengen. Zij die zich reeds vroeger gemeld hebben, doch niet in aanmerking kwamen kunnen zich we derom opgeven. Herverkavelingscommissie Zeeland, w.g. Mr. A. J. v. d. WEEL, Voorzitter, w.g. Ir. J. Post, Secretaris. WAARDE. Vanaf 3 April ligt gedurende vier weken voor een ieder ter inzage een ontwerpplan tot herziening van het uitbreidingsplan (bestemmingsplan). Belanghebbenden kunnen gedurende bovenge noemde termijn bij de gemeenteraad bezwaren in dienen. ACCOORDTARIEVEN 1954. Evenals het vorige jaar zullen ook dit seizoen regelmatig publicaties verschijnen van de geldende tarieven voor diverse accoordwerkzaamheden. Aangezien in de eerstvolgende weken accoord zal moeten worden gemaakt voor het onderhoud van de bieten laten wij hieronder de tarieven volgen. Opgemerkt zij, dat in onderstaande bedragen de 5 i% loonsverhoging per 1 Jan. '54 is verdisconteerd. Bieten. Doorslaan ƒ35,18 tot ƒ41,48 per ha per keer opéénzetten ƒ29,40 tot 36,75 per ha per keer le maal wieden ƒ57,75 tot ƒ66,15 per ha per keer 2e maal wieden 40,95 tot 47,25 per ha per keer Bij rijenafstand van 45 cm en daarboven moeten de minimum- en maximumtarieven met 10 f/c wor den verlaagd. Voor bovenstaande tarieven moeten de bieten tenminste één maal, vanwege de werk gever, met de machine worden gewied. Voor een normaal gewas dient het gemiddelde tarief genomen te worden. Nu horen wij velen van onze lezers al binnens monds mompelen, dat zelfs voor het maximum nog geen accoord gemaakt kan worden, laat staan voor het gemiddelde tarief. In dit verband willen wij nog eens opmerken, dat de C.A.O.'s, dus ook de tarieven, worden afgesloten tussen de werkgevers- en werknemersorganisaties. Zowel de werkgever als werknemer dient zich aan de bepalingen van de C.A.O. te houden. Laten de werkgevers in 1954 nu eens beginnen met te trachten de accoordtarieven te handhaven. De werkgevers zullen dan solidair moeten zijn. Wel licht komt het werk dan ook klaar en met minder kosten. Vraag. Ik heb een losse arbeider boven de 65 jaar, ge huwd. Welke sociale wetten zijn voor hem nog van toepassing en komt hij in aanmerking voor een vacantiebon. q. te V. Antwoord. Een 65-jarige arbeider valt niet meer onder de Invaliditeitswet, Bedrijfspensioenfonds en W. en W.-wet; dus geen rentezegels en pensioenzegels plakken. De bepalingen van de Ongevallenwet, Ziektewet en Ziekenfondsenbesluit blijven voor hem van kracht. Tevens heeft deze losse arbeider recht op een vacantiebon; hiervoor is geen leeftijd gesteld. Zijn loonberekening, aannemende, dat hij geen minderjarige kinderen heeft, ziet er nu als volgt uit: Losse arbeider, 65 jaar of ouder: bij: halve waarde vacantiebon „1,80 Brutoloon 50 uur a 90 ct. is f45, Bedrag, waarover soc. lasten en ver. hef fing te betalen T 46,80 af: Loonbelasting ƒ1,31 af: 3 sociale lasten L40 af: halve vacantiebon „1,80 4,51 Netto loon 42,29 In tegenstelling tot de loonberekening voor 64- jarigen of jonger is geen W. en W.-toeslag berekend en ook niet in mindering gebracht. Men denke er dus wel aan, dat voor jongere ar beiders de loonberekening er anders uitziet. de L. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) MELKPRIJS OP ZUID BEVELAND. In het nummer van 3 April j.l. verscheen een door het bestuur van de Melkafzetorganisatie Zuid-Beve land ondertekend artikel, waarin enige mededelin gen worden gedaan met betrekking tot de melk- afzet en melkprijs op Zuid-Beveland. Er zou voor ons geen aanleiding bestaan om hier op enig commentaar te geven, indien het bestuur van de M.Z.B. zich zou hebben bepaald tot feiten, die alleen deze organisatie betreffen. De schrijvers van het artikel hebben echter gemeend een verge lijking te moeten maken tussen de door de M.Z.B. over 1953 betaalde jnelkprijs en die, welke in Zuid- Beveland door een particulier bedrijf is uitbetaald. Zoals dit voor een ieder duidelijk is, kan met dit particuliere bedrijf alleen de N.V. „Hollandia" zijn bedoeld. Wij voelen ons derhalve genoodzaakt de lezers erop attent te maken, dat de bewering van de M.Z.B. als zou de door Hollandia" betaalde melk prijs over die periode tot hetzelfde niveau als de M.Z.B.-melkprijs zijn opgetrokken, niet juist is. De door de „Hollandia" betaalde melkprijs ligt name lijk aanmerkelijk hoger, dan die welke de M.Z.B. aan haar leden heeft uitbetaald Het lijkt ons niet gewenst om te dezer plaatse een uitvoerige cijfer- vergelijking op te nemen, doch wij zijn gaarne -be reid dit aan belanghebbenden nader te bewijzen. DIRECTIE „HOLLANDIA" N.V.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 8