Pirolinegerst Waar het eerste groen een symbool van 't herstel is. RUGSPROEIERS SHELL" Gebrs De Jongh D. J. VAN DER HAVE Eerste nabouw Bui bestrijdingsmiddelen VERNEVELING! 263 NIEUWBAKKEN ROGGETELERS. „De rogge komt aardig goed op." Dat kan men in de polder Kruiningen diverse keren horen. Boeren die de rogge vroe ger alleen van een afstand kenden, zijn plotseling telers geworden. Al is het dan noodgedwongen, omdat de met een laag zand bedekte grond voorlopig nergens anders voor geschikt is. Zo zal er dit jaar ongeveer 100 ha met zomerrogge ingezaaid worden. Gezien de slechte roggeprijzen van de afgelopen oogst, hoeft er van het financiële resul taat, zelfs bij een goede opbrengst, maar weinig te worden verwacht. Het is ook zeker niet de bedoeling, in de eerste plaats rogge voor de verkoop te verbou wen. De rogge is helaas noodzakelijk om de zandkorrels vast te houden, die bij droog te maar al te gemakkelijk door de wind meegenomen worden. De zandstormen van de vorige herfst zijn een ernstige waarschuwing geweest, die niet over het hoofd gezien kon worden, omdat zand stormen het herstel vertragen en de pas gegraven sloten weer dicht doen waaien. GROTE VERSCHILLEN ONDERLING. Veel haast om te zaaien hoeft men in de polder Kruiningen niet te hebben. Niet alleen omdat er plaatselijk alleen maar zomergerst en zomerrogge gezaaid kan worden, maar ook omdat er nog niet overal gezaaid kan worden. Eigenlijk zijn de boeren die nu nog niet kunnen zaaien het beste af. Hun grond is zwaarder en droogt daardoor minder vlug op dan de zandige lichte percelen. Kooiwielen worden allerwege ge bruikt, maar ook dan laat de trekker het op de natte plekken er nog wel eens bij zitten. En toch moet er gezaaid worden; is het niet voor de ver goedingen van Landbouwherstel, dan is het wel voor de structuur. En er zal gezaaid worden, al De voorste dragline haalt het zand weg, terwijl de achterste de houw voor en de ondergrond daar overheen hrengt. zal wellicht de zaaimachine vervangen worden door de traditionele zwaaTTnet de hand. Zo zijn er in een betrekkelijk kleine polder nog beduidende verschillen te vinden. De percelen die nu nog donker zien varf het vocht, of de eerste scheuren reeds vertonen, zullen het langst last hebben van de slechte structuur, maar uiteindelijk toch ook in vele gevallen de beste opbrengst leveren. Het mag dan prettig zijn dat reeds spoe dig gezaaid kan worden op de ontzande gronden, de blijvende nadelen van de grond die vrij sterk met zand vermengd is, wegen tegen dit voordeel KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF EN ZAADHANDEL KAPELLE-BIEZELINGE Zaai nu öp de zoute gronden: 1. Verdraagt laat zaaien zeer goed. 2. Snelle groei, waardoor vlugge grondbedekking. 3. Stelt geen hoge eisen aan de grond. .er-4. Hoge kilo-opbrengst. -• r ?v •- zeker niet op. Net zo min als de goede structuur van de eerste voorjaarsmaanden veel zegt over die van de zomermaanden. VOORTVAREND HERSTEL. Ondertussen gaat het herstel met de zo nood zakelijke voortvarendheid verder. Ongeveer 65 draglines staan hun brommerig lied te zingen in de ontredderde polder. Ze graven sloten, ontzan- den de percelen of zijn ingeschakeld bij het dijks- herstel, dat op z'n eind loopt. Bij elke zwaai komt het herstel weer een stap dichterbij. Staande op de dijk in de buurt van de veer haven met op de voorgrond de machtige kreek die de polder bijna in twee delen verdeelt, vraagt men zich af in hoeverre herstel mogelijk is. Als men later van nabij de draglines aan het werk ziet op de overzande percelen, dan wordt <3ie ongerustheid niet geheel weggenomen. Het zandprobleem kan uiteraard op verschillende manieren worden aan gepakt. Naast de toekomstige waarde van de grond als landbouwgrond, moeten ook de kosten in aanmerking worden genomen. Door de grote bevolkingsdruk en de-onlangs in verschillende gevallen verhoogde prijzen van land bouwgronden, kunnen de vrij hoge kosten die aan het weer bruikbaar maken van de grond besteed moeten worden, verdedigd worden. Doch ook hier komt een eind aan, al mogen er dan ook vijf cijfers gebruikt worden om deze kosten aan te geven. Er is veel zand nodig voor de diiken en het stationsemplacement, maar alle zand is hier niet geschikt voor. Zo kan het dus voorkomen dat zelfs ingewijden geen weg meer weten uit de puzzle, die gevormd wordt door treintjes en auto's die alle zand vervoeren. Het ene departement verkoopt zand aan het andere, als Rijkswaterstaat voor een prikje zand probeert te kopen en Land bouwherstel het zand dat de bouwvoor bedekt zo duur mogelijk tracht te slijten. Een regelmatige stigfcm van vrachtauto's doet de kreek heel langzaair^maar ook heel zeker klei ner en smaller worden."Ên de zware Catterpillar's die bestemd waren als hulp voor de Engelse in vasie op Walcheren, dringen nu voor 35,per uur de zandinvasie terug. SPITTEN MET DE DRAGLINE. Elders zijn draglines aan het spitten. De eerste machinist haalt met zijn bak de zandlaag er af en gooit die onder in de ongeveer vijf meter brede put. De tweede dragline komt daarna om de koren- grond er overheen te zetten. Het resultaat is niet onbevredigend op het eerste gezicht, al valt het op, dat roestige grond, zanderige overslaggrond en de oorspronkelijke bouwvoor alle hun aandeel hebben in de nieuwe bouwvoor, die straks nog wel enige verschillen in bewerking e.d. te zien zal geven. Nu is het wel buitengewoon moeilijk om de lagen goed te scheiden, als dit met machines plaats moet vinden. Al is er verschil tussen de diverse machinisten die het werk uitvoeren. Zo zagen we ook één die het grondprofiel in drie onderdelen behandelt. Het zand verdwijnt weer zo diep mogelijk in de put, doch de koren- grond wordt even opzij gezet. Eerst moet de ondergrond over het zand gebracht zijn, voordat de korengrond er weer over heen wordt gestort. Het resultaat is een gelijkmatiger grond, die het handwerk beter benadert. We hoorden overigens, dat een dragline per week 15 are klaar kan maken. De kosten bedragen ongeveer 750,per week. We rekenden toen eventjes uit, dat deze methode van zandopruimen gauw een 5000,per ha kost. Betrokkenen be talen overigens alleen wat, als de waarde van de grond hoger wordt dan die van 31 Jan. 1953. Anders wordt er met gesloten beurzen hersteld. Is de waarde van de grond ver minderd, dan wordt een kapitaalsuitke ring gegeven. Maar wat heeft men aan kapitaalsuitkering, als de grond minder ge schikt geworden is voor bepaalde teelten. Op de in kwaliteit verminderde gronden zullen velen, vooral in de eerstkomende jaren, doch ook zeker nog daarna, geen normaal inkomen meer kunnen bereiken, omdat ze met een meer eenzijdige bouw en geringere opbrengsten te kampen zullen krijgen. WIE BETAALT? Hoe het daar mee zit is nog een groot vraag teken. De Rijkswaterstaat heeft de dijken ver zwaard en opgetrokken tot 8 meter -f N.A.P. Het gemaal is in de kreek verzonken en over een even tuele combinatie van de bemaling met de polder een m 'Sir Hier zit niet veel korengrond meer onder. Waarde is nog geen beslissing genomen. Dit zal allemaal veel geld gaan kosten. In de herverkavelingsgebieden weet men beter waar men aan toe is met de betaling van alles, wat in herverkavelingsverband gaat gebeuren. Toch is het moeilijk om op een mooie voorjaars dag pessimistisch de polder Kruiningen in te kijken, omdat het lied van de arbeid er boven de eerste groene sprietjes uitstijgt als een belofte voor de toekomst. B. Zo wordt de kreek steeds kleiner. II bij uitstek geschikt voor ook leverbaar met vernevel- apparatuur. Vraagt inlichtingen of reizigersbezoek. GROTE KADE 36 GOES

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 3