Noord-Brabanfsche Maatschappij van Landbouw OP DE ERE GALERIJ. ZITDAGEN ADVIESBUREAU. COOP. LANDBOUWVERENIGING SPRANG-CAPELLE. ONDERLINGE HAGELVERZEKERING. VAN DE PENNINGMEESTER. MEDEDELING VAN DE KEURINGS DIENST NOORD-BRABANT. DE COÖPERATIE OP NIEUW TERREIN. RADIO-CAUSERIE. RONDOM DE BOERDERIJ. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD 275 De heer M. Kipmulder, opzichter van de boerde rijen en het bos der Mij. van Welstand in Oost-Bra bant, is in Oost-Brabant een bekende figuur. Ook in de kringen van onze organisatie is de heer Kip mulder geen onbekende en heeft hij zich indertijd ten volle mee ingezet om diverse afdelingen in Oost- Brabant mede op te richten. Van de afdeling de Kempen was hij gedurende enkele jaren secretaris. De lieer Kipmulder mocht dezer dagen herdenken, dat hij gedurende 30 jaren als opzichter aan de Mij. van Welstand is verbonden. Hij heeft in al die jaren op zeer verdienstelijke wijze zijn taak vervuld en daarbij veler genegen heid verworven. Vanzelfsprekend werd deze jubi laris dan ook op 14 April j.l. hiervoor gehuldigd en werd hem o.a. ook het ere-getuigschrift der Noord- Brabantsche Mij. van Landbouw wegens 30 jaar trouwe dienst aangeboden. Ook vanaf deze plaats willen wij de jubilaris ge lukwensen met dit bijzonder feit. En waar hij straks zijn functie neerlegt, moge het hem ge geven zijn nog vele jaren van een welverdiende rust te mogen genieten. Ter voorlichting en advisering zowel over ge- bouwen-, agrarische- en huisraadschade, zullen voor getroffen landbouwers en landarbeiders van de watersnood, alsmede voor de oorlogsgetroffenen in Noord-Brabant zitdagen worden gehouden op de navolgende plaatsen en data: FIJNAART: op 23 April a.s. in Hotel '„Baaren", des voormiddags van 10.0013.00 uur. Verder elke Dinsdagvoormiddag op het kantoor der Prov. Stichting voor de Landbouw te Tilburg, Spoorlaan 46 en elke Maandagvoormiddag in café Van Dijk te Almkerk. Het is ter bevordering van een vlotte afwikkeling gewenst, dat men op de zitdagen steeds de beschei den meebrengt over het geval, waarover men ad vies en inlichtingen wenst. Door de Coöp. Landbouvereniging te Sprang- Capelle zal een ledenvergadering worden gehou den op VRIJDAG 23 APRIL a.s., in café Van Veen, aldaar, aanvang 's avonds 8 uur. De heer De Waard, Voorzitter der N. B. M. L. zal spreker over: Pachtwet gev ing en vervreemding van landbouwgronden". Voorts zal door de heer C. P. J. van Iwaarden, hoofdassistent bij de Rijkslandbouw Voorlichtings dienst het onderwerp worden behandeld: „De bewaring van pootgoed". Er zal ruimschoots gelegenheid zijn voor het stellen van vragen. Alle leden en belangstellenden worden opgewekt om deze vergadering, waar voor ieder belangrijke onderwerpen aan de orde komen, bij te wonen. De Administrateur, J. DEN HOLLANDER. De algemene ledenvergadering van de Onderlinge Verzekeringsmij tegen Hagelschade vanwege de Noord-Brabantsche Mij van Landbouw zal worden gehouden op: DINSDAG 20 APRIL A.S., des nam. twee uur in Café-Restaurant „De Beurs", Grote Markt te Breda. De agenda voor deze vergadering luidt als volgt: 1. Opening; 2. Notulen; 3. Ingekomen stukken; 4. Rekening en Verantwoording over het jaar 1953; 5. Balans per 1 Januari 1954; 6. Begroting voor het jaar 1954; 7. Verslag over het jaar 1953; 8. Vaststelling van de richtlijnen inzake de verzekerde waarde der gewassen; 9. Vaststelling van de jaar lijkse premie; 10. Verkiezing van een bestuurslid. Periodiek aftredend is de heer G. P. Timmermans; 11. Verkiezing van Commissarissen. Periodiek af tredend zijn de heren A. J. van Luijk te De Heen en A. B. Snoek te Almkerk; 12. Benoeming van een college van schatters, bestaande uit tenminste 10 personen; 13. Uitkering deelnemersrekeningen aan uitgetreden leden; 14. Rondvraag; 15. Slui ting. Nieuwe deelnemers kunnen zich vóór 20 April a.s. opgeven bij het secretariaat: Stationslaan 4 te Zevenbergen, waar ook alle gewenste inlichtingen zijn te verkrijgen. 4 i fn d"! afgelopen week werd de contributie oi\t- de Onderlinge Tuinbouwvereniging te 's Grevelduin-Capelle, welke wij bij dezen verant woorden met dank voor de medewerking aan onze tuinders voor hun vlotte afdracht. Wie volgt? AANGIFTE VELDKEURING. In de afgelopen dagen zijn de aangifteformulie ren voor de komende veldkeuring aan de aan ons bekende adressen verzonden. Degenen, die nog geen formulier ontvingen kunnen dit aanvragen aan ons bureau, Hoogstraat 122 te Roosendaal. Voor ieder perceel moet een afzonderlijk formu lier worden ingevuld. De aangifte sluit op 1 Mei a.s. Voor de telers in Westelijk Noord-Brabant zullen dit j'aar de volgende zitdagen worden gehouden Dinsdag 20 April te Kruisland in Café de Nijs, van 913 en van 1416 uur. Woensdag 21 April te Dinteloord in Hotel Vla- mings, van 914 uur. Donderdag 22 April te Steenbergen in Hotel Con cordia, van 914 uur. Vrijdag 23 April te Fijnaart in Hotel de Beurs, van 9—14 uur. Zaterdag 24 April te Standdaarbuiten in Café Wed. G. v. d. Loo, van 914 uur. De Directeur van de Keuringsdienst Noord-Brabant, R. HAGENOUW. lil. Hoe minder belasting hoe beter. Behalve wellicht Minister Van der Kieft, staat elke Nederlander op dit standpunt. Wat een prach tige gelegenheid voor de particuliere maatschap pijen ""om hier munt uit te slaan. Men brepge de fiscale voordelen, welke bepaalde verzekeringsvor- men bieden .breedvoerig en met élan naar voren, noeme de nadelen niet of wuive ze met een handge baar weg en ziedaar: een sterk wapen heeft zijn intrede gedaan bij de productiejacht. Maar ook dit wapen boet aanzienlijk aan sterkte in als we het iets beter bekijken. Premies voor pensioénverzekeringen zijn tot vrij hoge maxima aftrekbaar voor de inkomstenbelas ting. Pensioenverzekeringen zijn evenwel bij de boerenstand niet gewild: als men voortijdig over lijdt ziet men niets van de betaalde premiën terug. De traditie boerengeld is familiegeld weegt zwaar. Men kan echter op een kapitaalverzekering de z.g. lijfrenteclausule plaatsen. Lijfrenten worden echter pas nuttig op de oude dag, maar bij voor tijdig overlijden is de verzorging van de achterblij- venden voldoende. Weliswaar kan men van de lijfrente-clausule af, maar dan moet men 2040 op het fiscale altaar offeren. Bovendien zijn alle lijfrente-uitkeringen belast, terwijl bij een kapitaalsuitkering slechts het inte rest bestanddeel belastbaar is. Het lieftallige muis je der belastingbesparing heeft dus een zeer be denkelijk staartje, dat bij de productiejacht echter zorgvuldig met de mantel der liefde, die in werke lijkheid mantel van eigenbelang heet, wordt be dekt. Meer dan 9 van de 10 boeren zien bij openhartige voorlichting, door de medewerkers van het O. B. F. af van de fiscale „voordelen", daar deze het verzor gend karakter der verzekering ondergraven. Zelf het leidsel. Wanneer de coöperatie op het terrein der levens verzekering niet bestond, zou zij ivandaag de dag in het leven moeten worden geroepen. Uit de geschie denis onzer coöperaties kennen wij honderdtallen voorbeelden van haar noodzaak en haar betekenis voor de boer. Deze geschiedenis spreekt voor de jongeren vaak minder sterk „omdat het zo lang ge leden is". Wanneer de boer echter de moeite neemt rond te kijken op het levensverzekeringsterrein zal het hem niet veel moeite kosten zijn plaats te bepalen en zal deze geschiedenis opnieuw voor hem zin en bete kenis krijgen. Ook hier geldt onverminderd het woord van de bekende coöperator Veeman: De boér moet zelf het leidsel houden. B. Op Dinsdag 20 April a.s., om half één, zal de heer W. de Lint, Zevenbergschen Hoek voor de radio rubriek „Voor ons platteland" spreken over de deel name aan de internationale ploegwedstrijden. Zoals bekend maakte de heer De Lint deel uit van het Nederlandse team, dat vorig jaar aan de in Canada gehouden ploegwedstrijden deelnam, OOST-BRABANT. Wat is deze tijd van het jaar toch mooi, het is geen wonder dat de lente de mooiste tijd van het jaar wordt genoemd. Na de koude winter die we hebben gehad, waarin de natuur doods en dor, als 't ware in ruste lag, begint alles weer te leven, en dat leven begint zich zichtbaar te openbaren. On danks de koude nachten, beginnen de weiden weer groen te worden, de knoppen der bomen zijn aan het zwellen, en heel de natuur begint, ook al is het in langzaam tempo te ontwaken, om straks bij wat zachter weer in volle glorie te voorschijn te treden. Ook de boer is rusteloos bezig de gronden klaar te maken om de laatste zomergewassen aan de aarde toe te vertrouwen. De meeste haver en zomergerst is reeds gezaaid, de meeste aardappelen gezet, en vooral is men op de akkers bezig om met dit droge weer ook de lage percelen te bewerken. Voor kapi talen wordt er weer in de grond gestopt, in de hoop en verwachting dat deze met een behoorlijke rente weer zullen worden terugontvangen. Op dit punt is de boer wel een erg afhankelijk mens. Afhanke-. lijk van zeer veel omstandigheden. Afhankelijk van de weersomstandigheden, die een grote invloed kun nen uitoefenen op de groei van het gewas. Afhan kelijk ten opzichte van ziekte onder het vee, afhan kelijk van zo veel dingen die soms geheel buiten zijn wil om plaats grijpen. Om van een onverwachte daling van de produc- tenprijzen nog maar te zwijgen. Toch gaat de boer voort en moet hij voortgaan, omdat hij de taak heeft het mensdom te voeden. En het is ook weer altijd zo dat, hoe meer de boer aan de aarde geeft, hoe meer de aarde teruggeeft. Daarom kan nooit genoeg aandacht aan bemesting en verzorging van de grond worden besteed. Oordeelkundige bemes ting, prima zaaizaad of pootgoed, en een goede grondbewerking zijn de voorwaarden die nodig zijn voor het verkrijgen van een behoorlijk goed gewas. Dat iedere boer zijn grond moet kennen spreekt vanzelf. Dat de wetenschap doormiddel van grond onderzoek hem hierin kan helpen is een grote voor uitgang. Dat dit onderzoek steeds meer wordt toe gepast stemt tot verheuging. Vooral voor onze zandgronden die van nature arm zijn en Waar de bemesting zulk een grote rol speelt. Dat er heel dikwijls nog op een zeer onoordeelkundige wijze wordt bemest, is zeer jammer, omdat dit geld kost. Ook te weinig vruchtwisseling is in het verleden toegepast, en wordt nog te weinig toegepast. Ge tuige de bietenmoeheid, aardappelmoeheid enz. We zullen er voor hebben te zorgen dat we een even wichtstoestand in de grond houden met nog wat reserves ook. Stalmest en groenbemesting zullen onze zandgronden nooit kunnen missen. Zeer zeker is hier in 't verleden te weinig aandacht aan be steed, met al de nare en schadelijke gevolgen die dit heeft medebracht. DE WESTHOEK. Gelukkig is het weer zó verbeterd, dat thans de meeste boeren wel klaar zullen zijn, met hun voor jaarswerkzaamheden. Hier en daar zullen nog wat aardappelen gezet moeten worden en nog wat bruine bonen gezaaid en dan is het maar weer rus tig afwachten wat de grond ons terug zal geven •van hetgeen wij er in gestopt hebben. Alhoewel de regen die we gehad hebben gelukkig niet het karakter had van een slagregen, toch is er op vele grond (vooral de zoute) een behoorlijk korstje gekomen. De cambridgerol brengt gelukkig hiervoor uitkomst. Opmerkelijk is hoe sterk deze rol thans doorgedrongen is. Zagen we enkele jaren geleden bij uitzondering zo'n werktuig in onze polders, nu is het een zeld zaamheid als we een gladde rol zien. Ik geloof dat naast alle nadelen die de ramp gehad heeft, we op werktuigengebied twee punten winst geboekt heb ben. En wel de Cambridgerol en de kunstmest strooier. Want was het gips zaaien niet gekomen dan had vermoedelijk ook de kunstmeststrooier niet zo'n terrein gewonnen. Het is hier al net als met de gladde rol. We zien hoegenaamd geen kunst mest meer met de hand zaaien. Als we de polders zo eens rond kijken dan zien ze al behoorlijk groen. Het vele vlas dat gezaaid is zal aan dit groene karakter wel niet vreemd zijn. De handelaars in bestrijdingsmiddelen zijn op het ogenblik ook in hun hoogteperiode. Het lijkt mij wel juist dat de West-Brabantsche boer ook aan de chemische onkruidbestrijding gaat meedoen. Tot op heden is het slechts aarzelend dat de Westhoek meedoet, maar degenen die deze winter de lezing van de heer Petersen gehoord hebben zulten be grijpen dat het de hoogste tijd is dat we onze on kruidbestrijding op deze manier ook aanpakken. We mogen daarbij natuurlijk onze normale verple ging, als machinaal wieden en met de onkruidegge bewerken, niet nalaten. Al met al is het eis dat we over goede bestrijdings middelen beschikken, van bonafide handelaren die ons ook nog wat voorlichting kunnen geven hoe we de zaak aan moeten pakken. Trouwen? een goe de loonsproeier kan ons ook geweldig veel voor deel bezorgen,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 15