Hoord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw OP DE ERE GALERIJ. ZITDAGEN ADVIESBUREAU. AFDELING NUENEN. AFDELING DE KEMPEN. AFDELING WOUDRICHEM. ONDERLINGE HAGELVERZEKERING WEGENVERKEERSREGELING. CONTRACTZAADTEELT. T.B.C.-VRIJE MARKTEN TE GORINCHEM. DE COÖPERATIE OP NIEUW TERREIN. Uit een geheim weekboek van Bram uit de Slikhoek (JAL mee AAM DE. OPYOEWMG VAM DE PRODOC Tt V' TE IT LAAT o£ZEC&VA - UHBLPEH bode AAM Koop VAN Productie, P/EfEfiJ. ■dat brew&t v/1nst. 247 Op 5 April a.s. zal aan de heer C. P. Roelands te De Heen, een ere-getuigschrift wegens 25-jarige trouwe dienst worden uitgereikt. Al die jaren is Roelands onafgebroken werkzaam geweest op het bedrijf van de fam. J. J. van Nieuwenhuijzen—Jas, Mariahoeve te De Heen. Wij feliciteren ook vanaf deze plaats, zowel werknemer als werkgever, met de herdenking van dit langdurig dienstverband, dat een aansporing moge zijn voor vele jongeren. Daarom deze week voor deze jubilaris een ere plaats in ons landbouwblad. Het adviesbureau van de Stichting voor de Land bouw in Noord-Brabant zal voor het geven van voorlichting en advies inzake watersnoodschade en oorlogsschade zitdagen houden op de navolgende plaatsen en data STEENBERGEN op Donderdag 8 April a.s. in hotel „Concordia", des v.m. van 10.0013.00 uur. NIEUW-VOSMEER op Donderdag 8 April a.s. in café Luijks, des n.m. van 14.0017.00 uur. Voorts elke Dinsdag-voormiddag op het kantoor der Prov. Stichting voor de Landbouw. Spoorlaan 46 te Tilburg en elke Maandag-voormiddag in café Van Dijk te "Almkerk. Ter bevordering van een vlotte afwerking is het gewenst, dat men op de zitdagen steeds de beschei den meebrengt, die betrekking hebben op het geval, waarover men advies of inlichtingen wenst. De afd. Nuenqn der N. B. M. L. hoopt een leden vergadering te houden op WOENSDAG 7 APRIL a.s., des avonds acht uur, ten huize van de heer A. Kuysten te Gerwen (gem. Nuenen). Agenda: Een algemeen landbouwpraatje, te hou den door de heer G. van Eijstden, assistent van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst. Er zal ruimschoots gelegenheid zijn voor het stellen van vragen. Voorts zal de contributie kun nen worden afgedragen. Op aller aanwezigheid wordt gerekend. De Secretaris, A. KRAMER. De afd. De Kempen der N. B. M. L. hield op 25 Maart j.l. een ledenvergadering in café Lemmens te Duizel. Na een openingswoord door de voorzitter, de heer A. van Heijst en behandeling van notulen en jaarverslag, werd de film van de Ned. Heidemij. „Langs ongebaande klingen" vertoond. De heer Korteweg, secretaris der N. B. M.L., hield hierna een causerie over verschillende actuele landbouw vraagstukken, waarbij o.a. het Landbouwschap werd behandeld. Verschillende vragen werden naar aanleiding hiervan behandeld. Nadat nog een film over infil tratie van landbouwgronden was vertoond, werd de vergadering door de voorzitter met een woord van dank gesloten. Op 29 Maart j.l. hield de afd. Woudrichem haar jaarvergadering in café Groeneveld. Na het ope ningswoord van de voorzitter, de heer C. M. Schaap en voorlezing der notulen, werd allereerst de jaar rekening behandeld. Door de commissie voor het nazien der rekening werd alles in goede orde be vonden. Door de heer Korteweg, secretaris der N. B. M. L., werd vervolgens een overzicht gegeven van ver schillende actuele landbouwvraagstukken, waarbij o.a. het grondgebruik, de landbouwlonen en het landbouwschap werden behandeld. Na de hierop volgende gedachtenwisseling, volgde bestuursver kiezing, waarbij de heer C. M. Schaap werd her kozen. Hierna werd nog een verloting van verschil lende gebruiksvoorwerpen gehouden, waarna deze geanimeerde vergadering door de voorzitter met een woord van dank werd gesloten. De tijd nadert weer, dat wij onze gewassen gaan opgeven voor verzekering tegen hagelschade. Verschillende landbouwers menen tot nog toe dit risico zelf te moeten nemen, doch staan er niet bij stil dat tegen een lage premie dit betrekkelijk grote risico kan worden gedekt en wel bij de Onder linge Verzekeringsmij. tegen Hagelschade der N. B. M. L. Deze Onderlinge telt pl.m. 150 deelnemers, die verspreid worden over vrijwel de gehele provincie Noord-Brabant. Dit betekent tevens een behoor lijke spreiding van het risico van hagelschade. De verzekering heeft een gezonde financiële basis, ter wijl de niet voor schade-uitkering benodigde pre- jnïes op deelnemersrekening worden bijgeschreven. Over het afgelopen jaar b.v. zal tenminste 70 van de door de deelnemers betaalde premies voor elk op de deelnemersrekening kunnen worden bij geschreven. Nadere inlichtingen worden verstrekt door het secretariaat: Stationslaan 4 te Zevenbergen, terwijl nieuwe gegadigden voor deelname zich vóór 20 April a.s. aan dit adres kunnen opgeven. Door de Stichting voor de Landbouw werd enige jaren terug een brochure uitgegeven getiteld: „De landbouwtractor op de weg", waarin alle wetens waardigheden waren vermeld, waarmee men bij het gebruik van landbouwtractoren op openbare wegen had te maken. Intussen zijn in de wegenverkeerswetgeving weer verschillende veranderingen aangebracht, zodat het nodig werd geoordeeld hierover een nieuwe bro chure samen te stellen. Dit boekje zal binnenkort in druk verschijnen en zal verkrijgbaar zijn bij het secretariaat der N. B. M.L., Stationslaan 4 te Zeven bergen. Bestellingen kunnen thans reeds worden gedaan aan bovengenoemd adres, dan wel via de secretaris van Uw afdeling. Telers van contractzaden kunnen hun teeltcon tracten ter beoordeling opzenden naar het secreta riaat der N. B. M. L., Stationslaan 4 te Zevenbergen. Hetzelfde geldt bij het adviseren inzake de afreke ningen. Uw organisatie kan hierbij gebruik maken van de deskundige voorlichting van de Contract- zaadtelersvereniging. Maak in Uw eigen belang gebruik van deze service. De Gezondheidscommissie voor Dieren van de Stichting voor de Landbouw heeft besloten de markten, welke op 5 en 19 April 1954, alsmede 3 en 17 Mei 1954 te Gorinchem zullen worden gehouden, te erkennen als t.b.c.-vrije markten. ï- De particuliere levensverzekeringsmaatschap pijen hebben voor de oorlog slechts een geringe be langstelling voor de agrarische sector aan de dag gelegd. De boer voelde over het algemeen weinig voor verzekeren en de bedrijfsomstandigheden waren niet van dien aard, dat grote aantallen winst gevende posten konden worden afgesloten. Temidden van de 70 tot 80 levensverzekerings instellingen, welke Nederland toen rijk was, was er echter één organisatie, die moeizaam zijn weg zocht, een weg, welke uitsluitend binnen de agrari sche sector lag. Een merkwaardige organisatie dit in 1922 opgerichte Onderling Boerenverzekerings- fonds O.B.F.Opgericht door een groep boeren, die inzagen dat er iets moest gebeuren om het boe rengezin te beschermen bij overlijden van de kost winner en om de oude dag financieel dragelijk te maken. Een organisatie, die niet slechts geheel werkte volgens coöperatieve beginselen al lag dit dan niet in de naam opgesloten maar die bovendien de steun genoot der plaatselijke coöpe raties. Een steun, die werd verleend, omdat deze organisatie het werk der plaatselijke coöperaties kon aanvullen, door als het ware de sociale kroon te zetten op het economische werk der coöperaties. Geleidelijk en heel langzaam groeide het O.B.F. en trachtte haar dienende taak voor de Nederland se boer te verichten. In 1940 was het ledental ge klommen tot ruim 4000, terwijl het verzekerde ka pitaal ƒ11 millioen bedroeg. De particuliere maat schappijen hadden het O.B.F. volkomen genegeerd: het bewoog zich immers op een terein waar voor hen toch geen winst viel te behalen. Hoe anders is de situatie na de wereldoorlog ge worden. De particuliere maatschappijen ontdekten, dat de agrarische bevolking een grotere mate van welstand genoot dan vóór 1940 het geval was ge weest. Zij verkenden het nieuwe werkterrein en stortten vervolgens een leger van agenten en in specteurs over het platteland uit, teneinde een zo hoog mogelijke productie in de wacht te slepen. En toen ontdekten zij het O.B.F. Het Onderling Boeren verzekeringsfonds. Hier kwamen zij te staan tegenover een organi satie, die zo geheel anders was en die eigenlijk hele maal niet paste in het schema, dat zij zich van de verzekeringswereld hadden opgebouwd. Deze orga nisatie had zich ook in de vóóroorlogse jaren, toen de maatschappijen de boerenbevolking als niet winstgevend terzijde hadden geschoven, met enthou siasme gewijd aan haar ideaal: de verzorging van de boer en zijn gezin. Heel vreemd en heel onlogisch was dit. Maar er waren meer vreemde kenmerken aan dit O.B.F. De organisatie bleek niet slechts te zijn ontstaan in de boezem der coöperatieve zuivel industrie maar zij steunde bij haar werk ook sterk op de medewerking van de plaatselijke coöperaties. Dit was op zichzélf reeds enigszins vervelend, daar het wees op een sterke organisatorische verbonden heid bij de boerenstand. Het was echter dubbel-ver- velend te bemerken, dat deze werkwijze mede bracht, dat de tarieven van het O.B.F. veelal aan zienlijk beneden die der particuliere maatschappijen lagen en dat premie verschillen van 510 heel normaal waren. Daar kwam nog bij, dat deze vol gens coöperatieve beginselen werkende onderlinge geheel op democratische wijze werd geleid en dat de leden hun vertrouwenscolleges kozen: het be stuur en de raad van commissarissen. Bovendien had het O.B.F. zich in 1942 sterk genoeg gevoeld de reserves en waarborgen waren op een verant woord peil om met „winstuitkeringen" te begin nen. Nadat deze in 1942 eerst waren vastgesteld op 4 werd in 1953 de uitkering verhoogd tot 5 (Wordt vervolgd). 30 Maart. Overmorgen is het 1 April, de fatale datum voor de ongeconserveerde mangels. Faust, de onver zadigbare ruin, stond maar leep te kijken, toen de knecht vanmorgen tegen hem zei: „Nou, Faust, hier heb je 't laatste, hoor, je kunt je mangeltand voor van 't voorjaar wel uittrekken." En Faust schudde zijn groot paardenhoofd mee warig 'en bromde in zichzelf: „Je kunt er tegen woordig geen touwen meer aan vastknopen. Dan. is 't éen en dan is 'tander. Nu krijgen we met April geen mangels meer en vroeger hadden we er tot Juni, maar 't zal wel ergens goed voor wezen." Ja, zo is het, Faust. 't Is goed voor de bestrijding der vergelingsziekte, dus daar moeten we allen aan meewerken en het werk is ook al een eind gebeurd, dus 't zal nog wel aflopen. Er is in 't weekeind vorige week overal in Zee land regen gevallen en toen we Zaterdag rond toerden, tot Zeeuws-Vlaanderen toe, overal hetzelf de beeld op de akkers: de sleepborden op 't land, de zaaimachine bezig geweest en toen kwam de regen. Het werk schiet best op en nog wat aardappels en maïs, en alles is weer voorzien. Het klaarmaken kostte van 't jaar weinig moeite. Het vlas komt al mooi op en geeft een lichtgroene kleur aan de akkers en op de zomertarwe en haver laten de eerste plantjes zich ook al zien. De goede tarwe, die mooi door de winter kwam, groeit best. Maar die erg geleden heeft, groeit matig. De lucer ne is ook aan de gang, al is de 1-jarige stukken beter dan de 2-jarige. Zo komt alles weer zachtjesaan aan de gang en straks kleuren zich alle akkers weer in vele tinten van groen. Gelezen, dat de Kring West Zuid-Beveland een landbouwtentoonstelling organiseert van 'tjaar. Nu, we hopen dat ze er in slagen zal met een mooi programma voor de dag te komen. We heb ben de laatste jaren pracht tentoonstellingen ge had en zij zullen zeer zeker hun beste beentje vóór zetten. De eerste vergadering, die gehouden is met de verschillende commissies, is met gróót enthou siasme begroet. Daar er veel werk aan zulke din gen zit, véél meer dan men zo denkt, is dit ook wel nodig. Er zal een keur van paarden, hoornvee, schapen en geiten vertoond worden. De laatste merriekeuringen lieten zien, dat de paardenfokkerij hier hard is vooruitgegaan en de prima stieren der K. I.-vereniging zullen laten zien, hoe ook het rundvee de laatste jaren is verbeterd door hunne nakomelingen. En de stad Goes moet natuurlijk óók laten zien, dat er niet voor niets geregeld in de couranten staat „Goes: Centrum van Zeeland!"

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 15