Schadelijke knaagdieren ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD 217 DE in ons land meest voorkomende soorten zijn o.a. de bruine rat, de zwarte rat, de woelrat en de muskus- of bisamrat. We zullen ons beperken tot de bruine en zwarte rat. De bruine rat is voor ons welhaast de belangrijkste, omdat deze in groot aantal over het ge hele land verspreid voorkomt. Deze soort wordt ook wel grijze, vale of rioolrat genoemd. Het zijn fors gebouwde dieren met een vrij spitse snuit, duidelijk zichtbare oren en een lange staart. Het volwassen dier heeft een grijsachtig bruine rug en een lichtgrijze buik; jonge dieren zijn meer egaal vaalgrijs. Het zijn goede gravers en zwemmers. Tijdens de zomer leven de beesten veel buiten in het veld, waar men ze vaak kan waarnemen bij het water, waar ze hun holen in de slootkanten hebben. Ze hebben de neiging om op zoek naar dekking en voedsel, naar huizen en opslagplaatsen te trekken. Daar wordt de schade toegebracht aan ongedorst graan en andere opgeslagen levensmiddelen en emballage (zakken). De knaagtanden van alle knaagdieren, dus ook die van ratten, groeien het gehele leven van het dier door. Zij moeten dus door het dier zelf op lengte worden gehouden, a.h.w. worden bijgesle pen. Dit geschiedt door het knagen aan voldoend hard materiaal. Is het voedsel niet hard genoeg, dan zullen ze dus aan ander hard materiaal moe ten gaan knagen om hun tanden bij te slijpen. Vandaar de knaagschade aan houtwerk, aan ijzeren waterleidingbuizen, looden afvoerpijpen e.d. Door dat de tanden uit zeer hard materiaal bestaan, dat dus steeds door aangroeien wordt aangevuld, is er weinig bestand tegen het knagen van de ratten. Het is gewoon een kwestie van volhouden. Van daar dat zelfs doorgangen worden geknaagd door niet te dikke bakstenen, muren en zelfs door ca 4 cm betonnen vloeren. Ook in varkens- en kippenhokken rnoet men er op bedacht zijn, dat deze dieren voor kunnen komen. Deze plaatsen zijn zeer geliefd, daar hier altijd voedsel aanwezig is. Bij varkens blijft altijd wel wat voedsel in troggen liggen. Vooral bij mest- varkens. Meestal wordt dicht in de buurt ook de voorraad voeder bewaard. Heel vaak in niet of slecht afgesloten vaten of kisten. Sluit deze dus goed af. De ratten eten hiervan, tot schade van de eigenaar. Men kan zelfs de schade uitrekenen, die de ratten toebrengen. Immers een rat eet ge middeld 25 'gram voer per dag, dus in een jaar c.a. 7% kg. Bij de kippen wordt altijd royaal met voer om gesprongen, een waar „tafeltje dekje" voor de 'ratten. Voer de kippen op gezette tijden zodanig, dat al het voer wordt opgegeten. Dit voorkomt ratten. De ratten zijn in staat, wat zelfs geregeld voorkomt, kuikens en eieren te consumeren. In vele gevallen kwam vast te staan, dat ook vol wassen kippen en jonge biggen door ratten werden aangevallen en gedood. In tegenstelling tot de zwarte rat komt de bruine rat in hoofdzaak benedenvloers voor. Men treft ze slechts zelden boven in de gebouwen aan. De veldschade in de zomer is er steeds door geken merkt, dat ze boven de grond af begint; ook onder aardse plantendelen worden dus van bovenaf uit gegraven. Wanneer de planten van onderaardse gangen uit aangeknaagd zijn, dan heeft men te doen met de, gelukkig minder algemene woelrat of met veldmuizen. DE ZWARTE RAT. Deze wordt ook wel huisrat, dqkrat, blauwe rat of scheepsrat genoemd. Ze komt. niet zo erg alge- ZWARTE RAT foto p.d. wageningen meen in ons land voor als de bruine rat. Ze wordt aangetroffen in het Oostelijk deel van Brabant, in midden Limburg en in Noord-Oost Groningen, som mige streken in Friesland en in de achterhoek van Gelderland. In het Westen is ze beperkt tot Zeeuws- Vlaanderen, terwijl ze ook reeds op de Zeeuwse eilanden is geconstateerd. Daarnaast komen de zwarte ratten in de havensteden voor. Daar wor den ze met de schepen telkens opnieuw geïmpor teerd. De rattenbevolking van zeeschepen bestaat voor ruim 90 uit zwarte ratten. Deze rattensoort komt in ons land uitsluitend voor in schuren, pakhuizen en woningen. Hij blijft daar het gehele jaar; er is dus geen seizoentrek, al dringt deze soort op zoek naar voedsel en warm te, soms 's winters verder in de woonhuizen door. De algemene indruk van een volwassen rat is: een slank, lenig dier met een zeer spitse snuit, grote ogen, opvallend grote vliezige oren en een zeer lange nogal dunne staart. Meestal zijn zowel rug als buik donkerblauw of grijs tot pikzwart. Het is een ongelooflijk goede klimmer; zwemmen of graven doet hij practisch nooit. Het gevolg is, dat deze soort meestal nestelt in de hogere regionen van de gebouwen, b.v. in het beschoten dak, op zolder tussen spouwmuren, enz. Het voedsel bestaat bij voorkeur uit granen en meelproducten. In het veld wordt geen schade ver oorzaakt. Hij bepaalt zich hoofdzakelijk tot dit droge voer. Het bijbehorende water haalt hij voor namelijk uit de dakgoten. Bij grote droogte krijgt hij wel eens belangstelling voor opgeslagen fruit en groénten of de bladeren van tegen het huis geleide vruchtbomen. Nog niet geheel verklaard is de vaak optredende lust in stijfselproducten en zeep. Het is algemeen bekend, dat ratten een gevaar opleveren voor de voedselvoorziening en de volks gezondheid. Zo was de zwarte rat verantwoorde lijk voor de pestepidemiën, die in de middeleeuwen geregeld voorkwamen. Op het ogenblik is het vooral de bruine rat, die gevaar oplevert voor de volksgezondheid. Zo wordt water besmet door de ziekten van Weil. Een bruine rat kan, zonder zelf ziek te zijn, drager zijn van ziektekiemen. Bij het urineren komen deze buiten het lichaam. Overal waar de bruine ratten voor komen,, as dus gevaar4vpoj.; besmetting. Daarom is ook zwemmen in water," waar rattëh voorkomen, levensgevaarlijk. Voorts kan de bruine rat een besmetting van paratyphus veroorzaken; deze ziek te heeft vaak een dodelijk verloop. Daar bruine ratten nogal eens zwemmen, kun nen ze ook besmettelijke ziekten als varkenspest, pseudo-vogelpest e. a. overbrengen. Practisch overal waar mensen wonen, hebben zich ratten gevestigd; omgekeerd treft men ze zel den aan in niet door mensen bewoonde streken. Ze volgen echter op de voet, zodra de mensen een nieuw gebied in gebruik nemen. Onlangs werd dit in ons land, waar ratten betrekkelijk overal talrijk voorkomen, weer gedemonstreerd in de Noord-Oost polder. BATWERING. Ratten worden in het algemeen verdelgd met behulp van vergiftig lokaas. Men moet echter wel bedenken, dat zo'n verdelging altijd een min of meer tijdelijk resultaat geeft. Waar de ratten voed sel kunnen vinden en nestelgelegenheid, komen ze na korte of lange tijd steeds weer terug. Wil men dus vrij blijven van ratten, dan moet men zorgen, dat ze geen voedsel of nestel gelegenheid meer kunnen vinden. Men dient er in de eerste plaats dus zorg voor te dragen, dat het beschikbare voedsel zo ^beperkt mogelijk wordt gehouden. Speciale aandacht verdient het afslui ten van haver, en meelkisten. troggen met eenden en kippenvoer en ander dergelijk voedsel voor da gelijks gebruik. Van belang zijn vooral ook etensresten en het eetbare afval. Deze mogen nooit blijven liggen, maar moeten worden gestort in metalen vaten met goed sluitende deksels of afdoend worden vernie tigd. Bij het voederen van huisdieren en vee (kip pen, varkens, konijnen) moet er niet te overvloedig gevoederd worden. Ratten en muizen maken van het overgebleven voedsel een dankbaar gebruik. Er moet dus steeds zó gevoerd worden, dat geen resten overblijven. Het is ook van belang de nestel gelegenheid zoveel mogelijk te beperken. Oordeelkundige stapeling van voorraden beperkt de nestelgelegenheid en ook vaak het voedsel. Hoofdzaak is, dat doorlopend controle uitgeoefend kan worden om en in de voorraad. Hiertoe is het noodzakelijk looppaden vrij te houden tussen sta pel en buitenmuur en tevens op regelmatige af standen tussen de verschillende stapels, zoals dit bij correcte opslag reeds gebruikelijk is. Ook con trole onder de voorraad is nuttig. De stellages, waarop de voorraad dan gestapeld dient te worden, moeten echter minstens 30 cm hoog zijn. Het allerbelangrijkste is wel, dat de gebouwen ratdicht worden gemaakt; dus maatregelen tref fen, die het binnendringen van ratten voorkomen. Dit kan men bereiken door het afsluiten van alle gaten en kieren, het aanbrengen van betonvloeren, het plaatsen van roosters voor rioolopeningen, het versterken van onderkanten van deuren met blik of ijzerbeslag, 'enz. Reeds bij het bouwen van hui zen, schuren, varkenshokken e.d. houde men reke ning met het mogelijk voorkomen van ratten. VERDELGING. De verdelging gebeurt hoofdzakelijk met vergif ten. Ook kan ze plaats hebben door het regelmatig plaatsen van goede vallen en soms door het op jagen der ratten met behulp van honden. Ook katten kunnen het aantal ratten klein houden. Door hun aanwezigheid kunnen ze de schadelijke dieren verjagen, vaak vangen ze de jonge ratten en soms ook wel de oude exemplaren. Er kan niet genoeg op worden gewezen, dat ver delging en ratwering steeds móeten samengaan, want, zoals reeds gezegd, zelfs het beste vergil' kan geen blijvend resultaat geven, als de maatregelen voor goede voedselopberging en netheid verwaar loosd zijn. Alvorens men echter gaat opruimen, moet eerst een verdelgingsactie ondernomen worden. Ruimt men eerst op, dan worden de ratten onrustig en krijgt men ze moeilijk aan het lokaas. Zorg, dat er bij de verdelgingsactie zo min mogelijk ander voedsel aanwezig is. BRUINE RAT. Bij voorkeur vindt de verdelging plaats met z.g. zeeajuin of Scilla-preparaten. Deze zijn n.l. goed werkzaam tegen dé bruine rat en bij de juiste toe- BRUINE RAT foto p.d. wageninsen passing vrijwel ongevaarlijk voor mensen, huis dieren (behalve konijnen) en vee. In de handel zijn zowel voor het gebruik gereed zijnde prepara ten, als preparaten, die nog met een geschikt lok aas moeten worden vermengd. Ook andere vergif ten werden met succes toegepast. Doch deze ver giften zijn alle gevaarlijk voor alle levende wezens, Curnarine-derivaten, Thallium preparaten, Phos phor preparaten, die in hoofdzaak bestaan uit vloei stoffen, poeders en pasta's. Van deze geven de cumarine derivaten de beste resultaten. Deze zijn het minst gevaarlijk. Ze wer ken langzaam; bij een matige dosis niet direct dodelijk. Men heeft de gelegenheid een tegengif toe te dienen. Er bestaat een goe.d tegengif tegen cumarine derivaten. De gebruiksaanwijzing is bij alle preparaten op de verpakking aangegeven. Volg de gebruiksaan wijzing en gebruik niet méér van het gif dan is aangegeven. Dit maakt de toepassing onnodig duur en het lokaas voor de ratten minder aantrekkelijk. Bovendien verhoogt men het gevaar voor mensen en huisdieren. Men dient er wel voor te zorgen, dat men het gif legt op die plaatsen waar de rat ten zich ophouden, speciaal op de vaste looppaden. Men kan desnoods de gifporties vooraf in kranten papier verpakken. Vooral bij vochthoudend lokaas voorkomt dit gemors, terwijl het daarna gemak kelijker is om te controleren of deze pakjes wor den aangevreten. Het verpakken is echter niet absoluut noodzakelijk, want de ratten accepteren onverpakt lokaas even goed. DE ZWARTE RAT. De verdelging kan niet met zeeajuin gebeuren, omdat de zwarte rat deze preparaten niet ver kiest te eten. Men is dus aangewezen op de ge vaarlijke vergiften, die genoemd zijn onder de brui ne rat. De zwarte rat is zeer wispelturig in voed- selkeuze en vreetplaats. Het gebeurt dan ook, dat een lokaas pas na geruime tijd wordt geaccepteerd. Men moet dus een lokaas gebruiken, dat practisch onbeperkt houdbaar blijft. Men heeft daartoe een goed middel aan de gif korrels (zinkfosfide of thal lium), die in pakjes krantenpapier verpakt worden 80 korrels per pakje), welke hier en daar vast gespijkerd kunnen worden. Dergelijke pakjes zijn (Zie verder pag. 218, le kolom onderaan.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 9