Voorzichtig met bestrijdingsmiddelen 215 8°. Reinig- maskers, handschoenen e.d. na het werk en berg ze. op een droge zindelijke plaats. Vernieuw tijdig de koolpatroon van de maskers. IN de tweede wereldoorlog zouden de Duitsers nieuwe soorten strijdgassen gebruikt hebben, die, na gesignaleerd en onderzocht te zijn door de geallieerden, bleken te bestaan uit organische fos faten Toen dit bekend was, werden direct de nodige maskers vervaardigd, welke de geallieerde troe pen moesten beschermen tegen deze gassen. En nu moge hel vreemd klinken, doch dezelfde soorten organische fosfaten worden thans in de land- en tuinbouw gebruikt als bestrijdingsmidde len onder de aanduiding Parathion, H E T P, T E P P, etc. De concentratie, welke in de land- en tuinbouw wordt toege past, is echter doorgaans hoger dan die, welke de Duitsers ge bruiken in hun strijdgassen. Dit overwegende, kan gecon cludeerd worden, dat het zich bevinden in een gebied waar met dergelijke giftige stoffen bespuitingen worden uitge voerd, zeer ernstige gevolgen kan hebben, indien niet de nodige voorzorgsmaatregelen worden getroffen. Hetzelfde geldt natuurlijk voor het ope nen van de verpakkingen en het aanmaken van de spuit- vloeistof. Nu zijn (gelukkig) niet alle bestrijdingsmiddelen voor de mens even giftig. Doch men doet verstandig om bij het wer ken met giftige stoffen steeds de grootste voorzichtigheid in acht te nemen. Het is n.l. ge bleken, dat ook de z.g. ..minder giftige soorten" aanleiding kunnen geven tot ernstige klachten, ja zelfs de dood ten gevolge kunnen hebben. Dik wijls is het zó, dat men aanvan kelijk weinig last heeft van de kleine hoeveelheden, die het lichaam binnenkomen. Als echter de totale hoeveelheid gif in het lichaam groter wordt, krijgt men onherroepelijk moeilijk heden en allerlei klachten zijn er het gevolg van. Denkt dus niet, dat U ongevoelig bent voor welk bestrijdingsmiddel dan ook en daarom geen voor zorgsmaatregelen behoeft te nemen. VOORZORGSMAATREGELEN: 1°. Gebruik geen alcohol, dus ook geen bier, kort vóór, tijdens of kort na het omgaan met bestrijdingsmiddelen, want dit verhoogt de werkzaamheid van verschillende giftige stoffen (óók van kalkstikstof 2°. Niet roken en niet eten of drinken tijdens het werken met giftige stoffen. Doe dit vóór en na het werk, doch zorg er steeds voor, dat U dan schone handen en kleren hebt en niet in de buurt bent van bestrij dingsmiddelen. FOTO MIN. L V V. Al is het niet aan de fles te zien, er zit Parathion in. De kleding is wel vuehtig, maar ook gevaarlijk, vooral, als er straks gespoten moet worden. zen. Zorg, dat uw overall en andere kleren droog en zo schoon mogelijk blijven. Trek nat geworden kleding direct uit. Gebruik rubberhandschoenen met lange kappen, want die beschutten handen en onderarmen. Draag een hoed met brede rand, zo mogelijk een Zuidwester." Bescherm uw gezicht en ademhalingswegen. Voorkom inademing van giftige stoffen, dus loop zo min mogelijk in de met giftige stof fen bezwangerde lucht. Draag tenminste een mond- en neusmasker voorzien van een kool patroon. Het dragen van stofmaskers en sponsrubbermaskertjes wordt ten sterkste ontraden, want deze geven geen beschutting tegen giftige stoffen. Ter bescherming van het gelaat en de ogen kan men verder een plastic schermpje dragen, zoals die ook wel door motorrijders worden gebruikt. 3°. Meen niet, dat het drinken van melk een beveiliging tegen vergiftiging verschaft. Dit is een vrij algemeen heersende, doch ver keerde mening. 4°. Bescherm uw huid, want verschillende gif tige stoffen kunnen via de huid in de bloed baan worden opgenomen en aldus een ver giftiging veroorzaken. Draag rubberlaar 6°. Wees voorzichtig tijdens het openen van de verpakking en het aanmaken van de spuit- vloeistof. Voorkom spatten en wegstuiven van giftige stoffen. 7°. Lekkend sipuitmateriaal moet direct gerepa reerd of vernieuw worden. Blijf hiermee niet werken, want dan wordt de kleding nat en de kans op een vergiftiging groter. 9°. Lees altijd vóór U gaat spuiten de waarschu wingen, vermeld op de etiketten en bijbeho rende folders. Vermeerder Uw kennis om- trent de bestrijdingsmiddelen. Dit kan oneg- lukken en vergissingen voorkomen. 19°. Bestrijdingsmiddelen moeten achter slot wor den bewaard en op zodanige wijze worden ge bruikt en vervoerd, dal het gevaar voor ver giftiging zoveel mogelijk wordt voorkomen. De werkgever is wettelijk verplicht te zorgen, dat de nodige beschuttingsmiddelen ter beschikking zijn van zijn arbeiders. Bovendien moet hij zorgen, dat deze door zijn arbeiders gebruikt worden. Wat betreft de bewaring van vergiftige stoffen en lege verpakkingen, worden, krachtens art. 70 van het Landbouwveiügheidsbesluit, de volgende eisen gesteld: Vergiftige stoffen (alle bestrijdingsmiddelen zijn vergiftig) moeten worden bewaard in een af zonderlijke, uitsluitend voor dat doel bestemde, met een slot afgesloten ruimte, bestaande uit een kast, kist, schuurtje of binnen een gebouw afge schoten ruimte. Indien deze bewaarplaats tevens zware vergif ten be vet, zoals kwik-, blauwzuur- of arsenicum- bow'ende stoffen, barium-chloride, nicotine e.d., mag zij slechts worden geopend' en, zo zij betreed- baar is, slechts worden betreden door een persoon, die voldoende kennis bezit; van de gevaren, die deze vergiften kunnen opleveren. Het b ovenstaande geldt eveneens voor de be waring van lege verpakkingen die vergiftige stof fen hebben bevat." Wat betreft de lege verpakkingen wordt boven dien het volgende aan voornoemde eis toegevoegd: „Indien lege verpakkingen niet worden be waard, verdient het aanbeveling deze direct ten minste 1 meter diep in de grond te begraven, zulks op tenminste. 10 meter afstand van putten of slo ten, waaruit vee kan drinken." Aan deze bepalingen zal streng de hand worden gehouden. Het op verantwoorde wijze omgaan met bestrijdingsmiddelen is een eerste vereiste, want onachtzaamheid in dezen leidt onherroepelijk tot ongevallen. Tot slot nog een laatste waarschuwing. De tanks van spuitwerkluigen worden door som mige eigenaars gereinigd en inwendig geschilderd. Hiervoor worden wel verfsoorten gebruikt, die be dwelming kunnen veroorzaken. Daarom zij er met klem op gewezen, zich bij dit schilderwerk niet in de tanks te begeven. Eenmaal bedwelmd kan men niet uit de tank komen en is de kans zeer groot, dat een ander geen hulp meer kan bieden. Verleng de steel van de kwast zodanig, dat men van buitenaf de tank inwendig kan schilderen en draag dan nog een deugdelijk masker, want de damp, die uit de verf vrijkomt, is schadelijk voor de gezondheid. C. A. DE JONGE. Maart 1954. FOTO MN. L.V.V. Zo lijkt het er meer op dat dege ne die moet gaan spuiten doel matig gekleed is. Een waterdichte jas en rubber handschoenen en laarzen zijn al belangrijke onderdelen. Straks nog goede hoofdbedekking en een spuit masker en alle veiligheidsmaat regelen voor het werken met Parathion zijn genomen. FQTO MIN. L.V.V. Hij kan er tegen, al ziet hij er een beetje als een vogelver schrikker uit. Maar als het werk 's avonds afgelopen is, is hij nog fit. En dat kan niet iedereen zeggen die de hele dag met giftige bestrijdingsmiddelen heeft gewerkt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 7