VAN ITALIË TOT DE PYRENEËN ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEEAND Bloemenkeuring van de Z. P.M. op Schouwen LENTE. PROVINCIALE GRASLANDKEURING. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD 229 DE BOERENJEUGD Redactie: J. D. Haak Dzn, A. C. Hanse, P. Hendrik se, M. Kosten, L. de Jager, Z. Poppe en M. Poissonnler. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. Maandag j.l. stroomden de bloemen van alle kanten naar hotel „De Gou den Leeuw" te Scherpenisse. 't Biljart was spoedig in een bloementuin her schapen. En 't resultaat mocht gezien worden Hyacinten, tulpen, narcissen in volle bloei, niettegenstaande de remmende invloed van de late winter. Op enkele gebrekjes werd gewezen en de manier aangegeven om die een volgende keer te voorkomen. En nu 't resultaat. Van de blauwe hyacinten behaalden; 1. Corry Kloet, 2. Lena Kloet, 3. Corry Geluk, 4. Jo Hoek, 5. Tina van de Zande. Witte hyacinten: 1. Lena Kloet, 2. M. v. d. Werf, 3. T. van de Zande en 4. C. Geluk. Rode hyacinten: 1. Lena Buys, 2. Corry Mol, 3. Tina van de Zande, 4. Corry Geluk, 5. Lena Kloet, 6. Jo Hoek 7. M. v. d. Werff. Rode tulpen: 1. L. Buys, 2. C. Geluk, 3. C. Kloet, 4. Adry Hanse, 5. Jo Hoek. Lichtrode tulpen: 1. C. Kloet, 2. L. Buys, 3. J. Hoek, 4. C. Geluk, 5. A. Hanse. Witte tulpen: 1. L. Buys, 2. T. van de Zande, 3. L. Kloet, 4. C. Geluk, 5. A. Hanse. Gele narcissen: 1. L. Kloet, 2. L. Buys, 3. T. van de Zande, 4. M. van de Werff, 5. Jo Hoek en 6. C. Geluk. Witte narcissen: 1. L. Kloet, 2. C. Kloet, 3. T. van de Zande,t 4. L. Buys, 5. Jo Hoek. Geel-witte narcissen: 1. T. van de Zande, en 2. L. Kloet. Jammer, dat er niet meer inzend sters waren, 't Volgende jaar moet de saai te klein zijn. Dit bevorderde niet de lust om in 't donker lang door te rijden en zoch ten we in Ch&lons-sur-Marne een een voudig hotel op. Deze vindt men in welhaast iedere stad, en in ieder land, in de nabijheid van een spoorwegsta tion. Wanneer men eenvoudig en goed koop terecht wil, is men daar niet dik wijls in bedrogen, 't Lawaai der trei nen krijgt men echter soms als toe gift. Van de stad zelve is weinig te ver tellen: veel fabrieken, veel lawaai en rook. De volgende morgen gingen we verder, waarbij we reeds grotere heu vels moesten nemen; in Chaumont ruim 300 m, terwijl ook de streek bosaehtiger werd. 't Land en de wei landen Vooral, zagen er minder ver zorgd uit. Na enige vrij steile hellin gen belandden we op het „Plateau van Langres." Hier ontspringen eni ge grote rivieren, o.a. de Marne. Langres zelf is een oud stadje, dat nog in 't bezit is van oude wallen, waarop men een prachtig uitzicht heeft over de omgeving. Het is daar dan ook bijna 500 m hoog. Het weer was uitermate goed, terwijl de auto radio dit ook voor de volgende dagen voorspelde. Ook de beide Hollandse zenders konden we tot ver voorbij Langresi zij het zwak, ontvangen. De wegen waren in goede conditie, alhoewel soms wat smal. In een dorp je, gelegen in een diep dal, maakten we kennis met een Franse autóval. In de meeste dorpen in Frankrijk mag men niet harder rijden dan 40 km, soms maar 20 km. Komt men nu van een helling in een dorp, terwijl direct daarop een helling genomen moet worden, dan is 't wel zo aange naam als men wat vaart heeft. De meesten doen het dan ook met de dubbele snelheid die toegestaan is; met alle risico's daaraan verbonden. Aan 't begin van zo'n daldorpje of gehucht staat een politieman achter een huis of boom en er buiten weer één. De eerste geeft bij passeren van een auto met te grote snelheid een 'W Wij gingen te zamen hand in hand langs de bloeiende geurende velden. De lente overheerste aan alle kant. En in ons hart, dat ons van lente vertelde. Wij tweeën, wij waren gelukkig toen in de lente, de bloeitijd van ons leven. Wij stonden samen aan het begin. Wij hoopten elkander geluk te geven. Ook in ons leven is zomer gekomen, waarin al het prille, vruchten droeg. Wij hebben met liefde de zorgen genomen, maar vooral het geluk, dat ons helemaal vroeg. Nu zijn we in den herfst van ons leven getogen. Oud en vergrijsd, maar nog vol van 't geluk dat ons is geboden. En onz' beider glimlach is daarvan de tolk. Weer gaan wij samen langs bloeiende landen. Maar deze bloei is niet meer voor ons. Dan vinden elkaar onze oude handen, En iets van de lente herleeft weer in ons. Someren (N.-Br.). MARIE KRUYF. II. teken, de tweede komt te voorschijn en vóór men 't weet is men vele francs lichter. Men schijnt hiermede niet mals te zijn. Gelukkig zagen we bijtijds zulk een avontuur een Frans automo bilist overkomen, zodat we met de voorgeschreven snelheid deftig pas seerden. Naar we later hoorden heb ben de politie-agenten hiermede druk werk, want zelfs een iets te hoge snelheid is al genoeg. In Alskirch werd overnacht, 't Was er 's nachts behoorlijk fris. In ons hotel zagen we reeds de eerste gas ten met ski's. De ontvangst was pri ma; des avonds werd speciaal de radio in de gelagkamer afgestemd op de Wereldomroep en hoorden wij Nederlandse programma's. Men was er gemoedelijk en voorkomend zonder vertoon van luxe. Alleen de klokken van de toren er naast konden ons niet bekoren. Om de paar minuten een lawaai en gedreun dat men haast uit z'n bed rolde. 's Morgens reden we Frankrijk uit en bij Bazel Zwitserland binnen. De verzekeringskaart van de Onderlinge der Z. L, M. verdiende voor ons, daar degenen, die niet verzekerd zijn, in Zwitserland moéten betalen wanneer ze binnenkomen. De benzine kostte er 53 ct.; in Frankrijk -64 of 68 ct., zodat we na tuurlijk mét een bijna lege tank aan kwamen. Van Bazel door naar Luzern ging het over de prachtige autoweg door een mooie en niet al té bergach tige ötreek. De eerste belangrijke klim was de Hauensteinpas, waar we boven eerst recht genoten van 't vele na tuurschoon dat Zwitserland rijk is. Met recreatieterreinen is Zwitserland wel bevoorrecht. In Nederland beschikte ons volk vóór de oorlog over 1 ha woeste grond per 12 inwoners; Duitsland, dat eens klaagde over overbevolking, 1 ha per 4,6 inwoners en Frankrijk zelfs 1 ha per 2,6 inwoners. Van Luzern werd de tocht vervolgd naar Andermatt. Dit is de belangrijk ste route naar de St. Gotthard, een welbekende naam in de bergwereld. Men komt door een bijzonder mooi en afwisselend landschap, o.a. langs het Vierwoudstedenmeer. Langs 't Urner- meer voert de beroemde Axenstrasse, een uit de rotsen gehouwen weg, met uitzicht op 't meer. Ook kregen we hier sterke stijgingen, tot soms wel 1500 m. Eindelijk stonden we dan aan de voet van de St. Gotthard en waren reeds volop aan 't klimmen vóór we er erg in hadden. In 't algemeen is deze bergpas van half October tot Juni, in verband met sneeuwval, on berijdbaar. Daar er echter voor de tijd van 't jaar weinig sneeuw gevallen was, waagden verschillende auto's de overtocht. (Wordt vervolgd.) Dit jaar doen velen mee aan de Provinciale graslandkeuring, omdat ze het vorige jaar veel van deze wed strijd hebben geleerd. Ze zitten op Tholen, Walcheren en in West Zeeuws-Vlaanderen. Maar er zouden nog meer mee kun nen doen. De eerste keuring valt in de maand April. Opgaven worden op het Secretariaat der L. J. G. ingewacht vóór 1 April. De kosten a 2,50 per persoon kun nen voor niemand een bezwaar zijn. Z. P. M. STREEK O. Z.-VLAANDEREN. Vrijdagavond 12 Maart had de keu ring van de bloembollenwedstrijd plaats in de Landbouwhuishoudschool te Terneuzen. j Plet bleek, dat velen aan deze wed strijd hadden deelgenomen, want toen allen hun bloemen met veel zorg en moeite hadden overgebracht, was het een zee van bloemen. Wat een prach tig zicht was en een heerlijke geur verspreidde. De keuring werd verricht door de heer Van de Velde uit Den Haag, het geen geen gemakkelijke taak bleek te zijn. Na lang wikken en wegen werd de uitslag als volgt vastgesteld: Punten: le pr. mej. Janny Dees, Afd. Hoek-Terneuz'en, 75 2e pr. mej. Joke Scheele 68 3e pr. mej. Janny Haak 67 4e pr. mej. Jo Dieleman 59 5e pr. mej. Suzan van Dixhoorn 58 6e pr. mej. Jo van der Gouwe 52 7e pr. mej. Ina Scheele 48 Tevens was er een handwerkten- toonstelling en modeshow aan ver bonden van eigen gemaakte kleding, welke 's Zaterdagsmiddags werd ge houden. Mej. Annie de Mul opende de mid dag met een hartelijk welkomstwoord tot alle aanwezigen en wel in 't bij zonder aan de jury en mej. Kleinepier alsook de heer J. W. de Putter, streek- ...voorzitter. Nadat allen de bloembollen en hand werken hadden bezichtigd, kon de show een aanvang nemen. Onder een gezellig muziekje show den vele Z. P. M.'sters eigen gerhaak- te jurken, blouses, rokken, schorten enz. Heel aardige toiletjes werden, ge toond. - w -x Mej. Kleinepier bracht het nieuwe Zeeuwse streekcostuum mee, hetwelk eveneens door een P. M. S.'ster werd gedragen. Ook deze keer bleek de jury geen gemakkelijke taak te hebben. De uit slag van de show luidt als volgt: le pr. mej. Suus Dieleman, Afd. Zaamslag, beritas, geschonken door Z. P. M. Afd. Zaamslag. 2e pr. mej. T. Wolfert, Afd. Hoek Terneuzen, zakdoekjes, geschon ken door Z. P. M. Afd. Hoek. 3e pr. mej. C. van Hoeve, Z. P. M. Afd. Zaamslag, plastictas, ge schonken door Z. P. M. Afd. Zaamslag. 4e pr. mej. J. Scheele, Z. P. M. Afd. HoekTerneuzen, schortje, ge schonken door Plattelandsvrou wen Afd. Terneuzen. 5e pr. mej. C. Dekker, Z. P. M. Afd. Zaamslag, kleedje, geschonken door Z. P. M. Afd. Hoek. 6e pr. mej. C. Dees, Z. P. M. Afd. Zaamslag, zandloper, geschonken door Plattelandsvrouwen Afd. Terneuzen. 7e pr. mej. I. Scheele, Z. P. M. Afd. trek, geschonken door Z* P. M. Afd. Hoek. Uitslag Handwerken. „V. le pr. haakwerk: mej. S. van Dix hoorn, Afd. HoekTerneuzen, tinnen vaasje, geschonken door Streek O. Zeeuws-Vlaanderen. le pr. lopers: mej. J. Dees, Afd. Hoek Terneuzen, tinnen vaasje, ge schonken door de firma Van den Bruele te Terneuzen. le pr. borduurwerk: mej. S. van Driel, Afd. Zaamslag, Delftsblauw vaas- je, geschonken door Z. P.M. Afd. Axel. le pr. kussens: mej. J. de Mul. Afd. HoekTerneuzen, Delftsblauw bordje, geschonken door Z. P. M. Afd. Axel. le pr. Allerlei: mej. T. de Kraker, Afd. Zaamslag, vaas, geschonken door Plattelandsvrouwen Axel. C. L. v. H.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 21