Veiligheid vóór alles DE BESTRIJDING VAN ZIEKTEN EN SCHADELIJKE DIEREN MET CHEMISCHE MIDDELEN Dit overzicht werd samengesteld door de Rij kslandbou w- voorliclitingsdienst Dit overzicht werd op een apart vel en beter papier ge drukt om het te kunnen bewaren Er gebeuren bij het bewaren van en het werken met giftige bestrij dingsmiddelen nog teveel ongelukken die vermeden zouden kunnen worden, zonder dat daar nu veel extra kosten aan verbonden zijn. Maar al zou het ook wat meer kosten, de veiligheid van mens en dier is ons toch ook wel wat waard. Terwijl er ook een gewas van U zelf of Uw buurman mee gemoeid kan zijn. De gevaren zijn te verminderen of zelfs uit te sluiten door het vol gende in acht te nemen: 1 Bewaar de bestrijdingsmiddelen in een goed afgesloten ruimte, die alleen voor bevoegden toegankelijk is. 2°. Vernietig het ledige verpakkingsmateriaal door het te verbranden of te begraven en spoel de machine niet uit in een drinkput. 3°. Werk onder gunstige omstandigheden en pas op voor drift die dieren in een nabijgelegen weide kan vergiftigen of gewassen kan beschadigen. 4°. Breng zo mogelijk bescherming aan rondom de sproeiboom als er bij minder gunstig weer gewerkt moet worden. 5°. Waarschuw Uw buurman als er ondanks de voorzorgsmaatregelen toch giftige stoffen op z'n land zijn gekomen, opdat hij dan tijdig z'n maatregelen kan nemen. 6 Houd het vee uit weiden, die pas behandeld zijn met giftige stof fen of die door drift van de sproeivloeistof geraakt zijn. 7°. Gebruik doelmatige kleding die een goede afscherming tegen gif tige middelen biedt, omdat ook vergiftiging via de huid mogelijk is. 8°. Tracht Uw kennis van de bestrijdingsmiddelen zoveel mogelijk uit te breiden en probeer op dit gebied bij te blijven al valt het niet mee. 9°. Aarzel niet zo nodig deskundige medische hulp in te roepen vóór dat het te laat is. 10°. Wees bovenal overtuigd van de verantwoordelijkheid die U draagt bij het werken met giftige bestrijdingsmiddelen. In dit overzicht worden alleen de in uw omgeving meest verbouwde gewassen genoemd. Naast de mogelijkheden tot het bestrijden met chemi sche middelen van de voornaamste ziekten en plagen, is opgenomen een samenvatting van de richtlijnen betreffende chemische onkruidbestrijding. Bij gebruik van het overzicht dient met het volgende rekening te wórden gehouden: 1. Genoemd worden alleen de mogelijkheden van bestrijding met chemische middelen. Dit wil niet zeggen, dat in alle gevallen deze methode te verkiezen zou zijn boven andere, niet genoemde, landbouwkundige maatregelen. 2. Waar bij de bestrijding van ziekten en schadelijke dieren slechts één middel, en dan nog een bepaalde vorm hiervan, genoemd is, houdt dit niet in dat andere middelen of vormen niet bruikbaar of zelfs minder werkzaam zouden zijn. In vele gevallen heeft echter het genoemde middel zijn bruikbaarheid bewezen. 3. Voor meer volledige gegevens over de hier genoemde bestrijdingen en voor toepassingen tegen niet genoemde aantastingen of in hier niet algemeen voorkomende gewassen, mogen wij u verwijzen naar de Mededelingen 92 en 116 van de Plantenziektenkundige Dienst, waarvan bij het samenstellen van dit overzicht een dankbaar gebruik is gemaakt.*) Gewas en het te bestrijden object Korte aanwijzingen voor het onderkennen van de aantasting De chemische bestrijdingsmiddelen (Hoeveelheden per ha) OPMERKINGEN AARDAPPELEN Phytophthora (het kwaad) B\j warm, vochtig weer bruine vlekken aan de onderkant der blaadjes. Op de rand van de vlekken is een wit schimmelpluis zicht baar. Koper oxychloriden 710 kg. Koper oxyduul: a. Perenox, Rood koper Maag en Cupromox 57 kg. b. Koper Sandoz 46 kg. Colloïdaal koper 710 ltr. Zinkcarbamaten 35 kg. Werken vooral voorbehoedend. Men dient dus tijdig met de behandeling te beginnen, d.w.z. vóór het gewas geheel ge sloten is. Bjj toepassing verder in het seizoen groter hoeveelheid van het middel gebruiken. De carbamaten z\jn iets minder werkzaam dan de kopermiddelen en dienen dan ook alleen voor de twee eerste bespuitingen ge bezigd te worden. Doodspuiten Om uitbreiding van de aardappelziekte (het kwaad) in de knollen te voorkomen. De ziektekiemen worden vernietigd en de grond droogt beter op. Arseenverbindingen. Om meer lucht en zon in het gewas te krij gen, 10 ltr. Voor het verder doen afsterven, 1520 ltr. As-verbindingen zijn zeer giftig. Coloradokever BIETEN Kever 1 cm groot, geel met 10 overlangse zwarte strepen. Eieren oranje, in groepjes aan onderzode van de bladeren. Larven eerst grauwrood, later oranjerood. DDT emulsie 20 9u DDT in olie 20 ur' DDT stuifpoeder 3040 kg. Met het oog op smaakbederf geen HCH- bevattende middelen gebruiken. De DDT in olie of emulsie kunnen gemengd verspoten worden met de kopermiddelen. Ritnaalden (koperwormen) Harde, langwerpige, geel of geelbruine, glimmende larven, 1,5 a 2 cm lang. Lindaan (zaadbehandeling). Hoeveelheden per kg zaad Granen en maïs Bieten Lindaan 3 gram 5 gram Lindaan TMTD (alleen voor maïs) 3 gram Aldrin stuifpoeder 25 4 gram 8 gram De gewone HCH-producten geven meer kans op kiembeschadiging. Bietenkevertj'e Bruin tot zwart, 1 tot 1% mm lang. Vaak op percelen waar naast het vorig jaar bieten of spinazie verbouwd werden. Vooral schadelijk bij schraal weer. Moeilijk te bestrijden! Parathion 20 (spuiten), 1 ltr. Veel vloeistof gebruiken. Te bestellen door overmaking van het bedrag op gironummer 18018 van de Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 11