Radio UIT DE PROVINCIE ZEEÜWSCH LANDBOUWBLAD 157 llan boerderij en organisatie NOORD BEVELAND. 1 Maart. Öp Maandag 22 Februari werd ge houden de algemene vergadering van de Kring Noord-Beveland der Z.L.M. In zijn openingsrede spreekt de voorzitter over de onbedwingbare kracht in de natuur, die binnenkort weer allerwege nieuw leven zal doen uitbotten. Hoe geheel anders was het een jaar geleden gesteld met een groot gedeelte van Noord-Beveland, overmeesterd door de machten der zee. Daarom nu dankbaarheid, dat in het afgelopen jaar de zee weer tot haar eigen domein kon worden terug gedrongen. De voorzitter sprak de hoop uit, dat de door de ramp getrof fen bedrijven een spoedig herstel mogen ondervinden. Voor de normale bedrijven was 1953 een goed jaar, zowel wat op brengst als prijzen betreft, al viel de gerstprijs tegen en bovenal die van de uien. De kosten zijn stijgende, daarbij de prijzen dalende, zodat de bedrijfsresultaten wel eens het hoog tepunt konden zijn gepasseerd. Eindelijk zou Noord-Beveland dan uit zijn isolement worden verlost, niet door een brug, maar verwezenlijkt door het drie-eilanden-plan; voorts wordt nog door de voorzitter geme moreerd de afsluiting van de zee gaten, betere regeling van polders en waterschappen voor oeververdediging en verder de mede-financiering door Rijk en Provincie van het onderhoud der polderwegen, waarvoor momen teel de heer Louwes één der beste pleitbezorgers is. Spreker zegt ten slotte niet te twijfelen of met samen werking van deze krachten zal de Leeuw der Zeeuwen zich handhaven. Volgens mededéling van de voorzit ter. .was hetledental- o.verhet afge lopen jaar toegenomen met 24, zal voor een 80-tal adspirant-leden op Vrijdag 5 Maart een contact-avond worden gehouden en zal het Dag. Bestuur der Z. L. M. contact opnemen met P.Z.E.M. en Provinciaal Bestuur, om de aansluiting van onrendabele gebieden op het electrisch net te be pleiten. Omdat meer en meer de luchtge- koelde aardappelbewaring in het mid delpunt der belangstelling komt te staan en op het eiland vele en grote plannen dienaangaande hangende zijn, meende het bestuur een tweetal deskundigen op dit terrein, n.l. de heren Ir M. Sanders en B. Zinkweg als sprekers uit te nodigen. Ir Sanders belichtte op duidelijke wijze de verliezen bij normale poter- bewaring en de beperking hiervan bij luchtgekoelde bewaring. Mechanische koeling, alhoewel met meer mogelijk heden, kwam meestal te duur uit, al dus spreker. Blijkens proefkeuringen is de beste methode voor bewaring van Bintje-pootgoed die in glazen poterbewaarplaatsen mét voorkie- ming. De heer Zinkweg bepleit in hoofd zaak de voordelen van het stichten van koelhuizen op coöperatieve grondslag. Deze kunnen beter wor den geoutilleerd en zijn door kosten besparing op de duur goedkoper in exploitatie. Tevens kunnen dan ge makkelijker credieten worden ver kregen, terwijl er t.a.v. de markt- spreiding ook voordelen zouden lig gen. Na de levendige bespreking, welke volgde, kon de voorzitter niet anders dan constateren, dat beide sprekers het in hoofdzaak wel eens waren, al was het oordeel over mechanische koeling van de laatste spreker milder dan dat van de eerste. Nadat een door de ramp getroffen lid namens alle gedupeerden zijn dank te kennen had gegeven voor alle na de ramp ontvangen hulp en in het bijzonder voor de door de Kring georganiseerde veevoederactie, werd gewezen op de moeilijkheden en on billijkheden in de loonkwesties; dank werd uitgebracht door de gemeente besturen van Wissekerke en Kort- gene, sloot de voorzitter onder dank aan allen de vergadering. De Kring Noord-Beveland kan terugzien op een alleszins geslaagde algemene ledenvergadering. ZUID BE VEL AND. 2 Maart. De schade die de Vorstperiode aan de wintertarwe gedaan heeft, kan nu langzaam aan getaxeerd worden. Het ras Heine's VII heeft zich wel het best van allen gehouden. Niettegen staande dat zullen er van dat ras toch ook nog percelen zijn die plaatselijk dun komen te staan; vooral op de plekken waar de opkomst dit najaar slecht geweest is. Waarschijnlijk kan een ruime stikstofgift vroegtijdig ge geven nog heel wat goed maken. De rassen Minister en Staring heb- .ben veel meer .geleden en het is. te verwachten, dat daarvan verschillen de percelen doorgezaaid moeten wor den. Ook in de aardappelkuilën is op verschillende plaatsen schade ont staan. Dit is vooral voor de pootaard- appels funest. De knollen die geheel bevroren zijn, kan men gemakkelijk uitsorteren, maar die er tegen ge legen hebben zijn zeer koud geweest en daar ziet men op het oog niets aan. We zullen daarmee echter voorzich tig moeten zijn bij het uitpoten. Zet ten we ze vroeg in wat natte grond terwijl de temperatuur nog een poos je laag blijft, dan bestaat er een grote kans dat er onderzeeërs van komen. Het is daarom gewenst dat er ge wacht wordt met het poten, totdat de grond droog is en hoger temperatuur verwacht kan worden. De laatste dagen heeft het weer zijn winters karakter teruggekregen. Overal is een dik pak sneeuw geval len dat de plannen, die op de bedrij ven gemaakt zijn, weer danig in de war stuurt. We dachten te kunnen beginnen met het strooien van fosfor en kali meststoffen op het bouwland, maar daar moeten we mee wachten totdat de grond voldoende doorgezakt is om er over te lopen en te rijden. Dan kunnen we ook beginnen met het strooien van de stikstof op het wei land. Het zal ook noodzakelijk zijn om de weilanden dit voorjaar eens extra te bewerken met een weide- sleep of kettingegge. De dode bossen gras worden dan wat los gekamd en het nieuwe gras kan er gemakkelijker door heen komen. Nu wordt wel eens het bezwaar ge maakt, dat bij het maaien van de hooiweide de losgehaalde bossen op de vingers van de maaibalk komen en verstopping van de machine geven. Dit is echter over het algemeen niet erger dan wanneer het dode gras vast blijft staan. WALCHEREN. 2 Maart. Vorig jaar is de inzaai omstreeks begin Maart op gang gekomen, maar nu wil de winter nog van geen wijken weten. Bij het schrijven van dit arti kel liggen onze akkers nog gehuld in het smetteloze sneeuwkleed. Het geeft altijd een beeld van winterse rust en schoonheid. Vooral wanneer daarbij de zon schijnt, heeft het sneeuwlandschap zijn aparte beko ring. Ondertussen is er op de bedrijven volop de tijd om de werktuigen klaar te maken voor het nieuwe seizoen. Straks moet alles in orde zijn en is er geen tijd voor reparatie. Daarom nu maar alles grondig nazien en zo nodig smeren of in de nieuwe verf zetten; versleten delen kunnen dan gelijk door nieuwe worden vervan gen. Tijdig nazien voorkomt straks extra stagnatie en onkosten wanneer het druk is. Zodra het weer wat gunstiger wordt, is het tijd om de kunstmest te gaan. strooien, op bouwland en gras land. De stikstofbemesting op winter tarwe en op de vroegste percelen grasland vragen onze aandacht. In vele gevallen zal de nog overgebleven wintertarwe wel wat extra stikstof kunnen gebruiken. Het grasland vraagt ook in 't voor jaar spoedig een bewerking met de weidesleep. Vooral na deze strenge winter moet het dode gras worden verwijderd om een holle zode tegen te gaan. Deze bewerking is niet alleen nodig voor het dode gras, maar ook voor het slechten van de vele molshopen. Deze molshopen vormen een ware ravage in het grasland op de duinrand- en zavelgronden. Op sommige percelen grasland komen de mollen in zulke grote aantallen voor, dat men bijna zou denken dat men met bouwland te doen heeft. De mol len zijn hier schadelijk door hun zeer groot aantal en vormen een belem mering voor een goede weiland-exploi tatie. Ook is gebleken bij onderzoe kingen in de laatste jaren, dat we de mol moeten zien als een schadelijk dier, doordat hij zeer veel regenwor men verslinden kan. De bestrijding met giftig lokaas is zeker mogelijk, maar vooral op gras land kan men in de maanden Febr. en Maart de mollen zeer goed vangen met de z.g.n. mollenklemmen. Indien men deze goedkope klemmen op de juiste wijze in de vanggangen zet, kan men bij een nauwkeurige werkwijze en met geringe kosten, de schade, door mollen aan het grasland toege bracht, tot een minimum beperken. THOLEN EN ST. PHILIPS LAND. 1 Maart. Wanneer wij dit schrijven wijst de kalender ons weer al de derde maand van het jaar aan. De maand Maart is voor de boer een belangrijke maand, want doorgaans komt In deze maand het voorjaarswerk op gang. Momenteel is het nu direct nog niet nodig ons illusies te maken, want wanneer we door het raam naar bui ten kijken dan dwarrelen de sneeuw vlokken in ruime mate naar beneden alsof we midden in de winter zaten, 't Is echter gauw veranderd, en wan neer de akkers het maar enigszins toelaten, is de boer erbij om het zaai- bed voor erwten, vlas, gerst, haver en tarwe gereed te maken. Helaas ook voor tarwe. Normaal wordt in deze streken niet veel tarwe meer ge zaaid in het voorjaar. Maar thans zijn o.i. voor diverse blokken winter tarwe de vooruitzichten niet gunstig, vooral niet menen wij voor Al ba en Staring. Wij hebben de indruk dat Heine's VII er in dit opzicht beter voor staat. Naar we van de handel vernamen is de vraag naar Peko zomertarwe groot. Heeft men een perceel tarwe dat zich redelijk herstelt, dan ver dient het aanbeveling om deze zo gauw als dit maar enigermate moge lijk is, een stikstofgift, liefst in ni- traatvorm, te geven. Men bevordert daarmee de uitstoeling en zodoende kan men van een iets hol staand ge was, nog iets goeds maken. We merkten zo juist op, dat vele boeren zo gauw als dit maar een beetje door de beugel kan, naar de akkers trekken met hun materiaal. Alhoewel voor enkele gewassen, en we denken daarbij vooral aan de gra nen, geldt: hoe vroeger gezaaid, hoe beter de opbrengst. Toch mogen we niet uit het oog verliezen, dat goed werk altijd betere resultaten afwerpt, dan minder goed en slecht werk. Wij menen dat men aan het klaar maken van het zaaibed, niet gauw te veel zórg kan worden besteed. Ook moet men rekening houden met de koude- gevoeligheid van de gewassen. Vorig jaar heeft ons wel geleerd, dat men in dezen vooral met de suikerbieten op moet passen. Bovendien heeft de tegenwoordige boer de beschikking over werktuigen waarover de oude boeren vroeger nooit gedroomd hebben. Alles gaat veel sneller en daarom kan men beter een dag langer wachten dan vroeger. Toen duurde alles veel langer en moest er veel meer met de hand ge beuren. Waren de resultaten toen nog zoveel minder? Aan U dit te beantwoorden! V-;~ voor zaadbehandeling tegen Ritnaalden voor afdoende Emelten-bestrijding NOVRY d LAMDE'S EXPLOITATIE MAATSCHAPPIJ - DEVENTER Verkrijgbaar bijJebp-Pepots, Verd^gt-Agenten «n Plaatselijk# Coöperaties, IR. A. W. VAN DE PLASSCHE OVER DE LANDBOUWVOORLICHTING. In verband met recente ontwikkelingen in organi satie en taak van de landbouwvoorlichting in Nederland, die o.m. tot uitdrukking zijn gekomen in de instelling van de Raden van de Landbouw voorlichting, zal de Directeur-Generaal van de Landbouw, Ir. A. W. van de Plassche, op 8 Maart a.s. voor de radio zijn zienswijze hieromtrent naar voren brengen. De voordracht zal worden uitge zonden in de landbouwrubriek van de Afdeling Voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, van 19.4520.00 uur over de zender Hilversum I.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 5