Een uitzondering op de regel De aanwending van Kalkstikstof INHOUDSOPGAVE 139 Jaarverslagen plegen te verschijnen op tijdstippen dat we er geen belangstelling meer voor to;.en en ze maar gauw in de kast zetten naast hun voorgangers. Het verschijnen van een jaarverslag 1953 in Januari 1954 doet direct de gedachte rijzen, dat hier sprake moet zijn van een drukfout op de omslag. Maar neen, ook de tabellen vertonen herhaaldelijk het jaartal 1953, zodat we ons laten overtuigen en U gaarne enige gegevens voorzetten die we hebben ontleend aan het „Verslag in hoofdzaken over 1953 van de Rijksdienst voor Landbouwherstel". De voortvarendheid, die bij de samenstelling hiervan werd betracht, moge deze voor de provin cie Zeeland zo belangrijke instantie, het hele jaar 1954 bijblijven. De cijfers van dit jaarverslag spreken de tweeledige taal van de bijkans beëindigde oorlogsschade en de afwerking van de watersnoodschade, die bijna nog beginnen moet. Als zodanig is het een teken van 1953 als over gangsjaar, waarin deze instelling van een uitdovende activiteit helaas weer tot nieuw leden ge blazen moest worden. GRONDMONSTERS EN HERSTELWERK EIGEN BEDRIJF. Bij het doorbladeren van het verslag stuiten we op veel cijfers die ons de ernst en de omvang van het landbouwherstelwerk doen beseffen. Als er 30.000 grondmonsters op zout moeten worden onderzocht waarvan het grootste ge deelte als basis van het individuele advies moest dienen is dit alleen het aangeven van het on derzoek met de klinkende cijfers. Daarnaast blijft nog veel ongenoemd dat zich niet in cijfers uit laat drukken. Veel van het; eerste herstelwerk kon door de gedupeerden zelf ter hand worden genomen. Ge middeld werd per object ƒ680 toegezegd tot een totaal van bijna V.z millioen gulden. Waren de objecten te groot om door de boeren te worden uitgevoerd, dan deden de cultuurmaat- Bladz. Overzicht 133 Landbouwbeurs 1954 te Utrecht 134 Zitdagen Boekhoudbureau der Z. L. M. 134 Zitdagen134 Zeeuws Voorlichtingsinstituut op Verzeke- ringsgebied (Z. V. V.) Zeeuws Voorlichtingsinstituut voor de Brandverzekering (Z. V. B.) Adviesbureau voor Oorlogs. en Rampschade Afd. Goes Algemene Emigratie Centrale (A. E. C.) Contractteelt De 34e Salon de Machines et Produits te Brussel 135 De ledenwerfactie 135 Gebruik geen ongekeurd zaaigerst in zoute polders 135 Inzaaimogelijkheden op zoute grond 135 De Amerikaanse landbouwpolitiek 136 Zaaizaadontsmetting 137 Stekels op den Bleik 137 De houdbaarheid van de uien dient op korte termijn te verbeteren 138 Programma Voorjaarsstierenkeuringen 1954 138 Lonen en sociale voorzieningen: 138 Zomerlonen in de landbouw Een uitzondering op de regel 139 De aanwending van Kalkstikstof 139 Uit de Herverkavelingsgebieden: 140 Herverkaveling Zuid-Beveland Vaststelling van de blokgrenzen van de her verkavelingsgebieden in Zeeland Let op de Uitbreidingsplannen: 140 Goes Vogelwaarde Centrale Hengstenkeuring te Den Bosch 140 Radio 140 Het onderzoek naar de bestrijding van aard appelmoeheid 141 Subsidiëring van witvlezige pootaardappelen 141 Het voorkiemen van pootaardappelen in een bewaarplaats met buitenluchtkoeling 141 Resultaten van de garantieregeling voor poot aardappelen oogst 1952 141 Herzaaien of doorzaaien van wintertarwe 142 Emigratie142 Suriname biedt grote mogelijkheden voor Nederlandse boeren Motorkennis is voor landbouw-emigranten in Australië zeer belangrijk. Korte wenken voor de praktijk Het handelsverkeer met Duitsland Aanvraagformulieren levensonderhoud Bedrijfseconomie De kosten van grond- en hulpstoffen Tuinbouw: Stemmen uit de praktijk Boerderijbranden in 1953 Korte berichten Voor de Plattelandsvrouw Bram uit de Slikhoek Onderwijs: Oudermiddag Rijkslandbouwwinterschool te Goes Ouderavond Rijkslandwinterschool te Schoondijke Uit de Kringen en Afdelingen: Kort verslag Afd. Koudekerke Kort verslag Afd. Biggekerke De Boerenjeugd Noord-Brabantsche Maatschappij van Land bouw Marktberichten 142 142 142 143 143 143 145 145 145 145 145 147 149 151 schappijen dit. Het betrof hier 510 objecten tot een totaalbedrag van ruim 37 millioen gulden; ge middeld dus zelfs 70.000 per object. Wanneer groot en zwaar materiaal nodig was, werd onder directie van de cultuurmaatschappijen of de waterstaat gewerkt met aannemers. 5250 DOSSIERS. Er zijn een 19.200 sehademeldingen uit de agra rische sector binnengekomen, waarvan uit Zuid- Holland, Zeeland en Noord-Brabant resp. 8450. 5250 en 5500 gevallen. Daar de normen nog niet bekend waren, kon niet tot vaststelling van de bij dragen worden overgegaan. Daarom werd op advies van de Rijksdienst voor Landbouwherstel overgegaan tot het uitkeren van voorschotten. We zien deze vooVsehotten zowel in aantal als in bedrag toenemen, naarmate het einde van het jaar nadert. Gemiddeld lagen deze voorschotten rond de 2000,Voor Zeeland ligt dit bedrag wat hoger dan het gemiddelde, met bijna ƒ3000,-- per geval. De teruglevering van vee in natura heeft geen grote vormen aangenomen met nog geen 800 dieren. Eén der grootste prestaties mag zeker de aan voer genoemd worden van bijna 250.000 ton gips. De organisatie hiervan is des te meer een pro bleem, als men ziet dat de gips uit een zestal lan den en een nog groter aantal vindplaatsen af komstig is. De toewijzingen variëren van 118 ton per ha, afhankelijk van het C-cijfer en het gehalte aan af- slibbare delen. DE OOGSTRESULTATEN. Wat hebben al deze zorgen nu uitgericht? De opbrengsten zijn gelukkig meegevallen; het jaarverslag spreekt van gerstopbrengsten van ge middeld meer dan 3000 kg/ha ten Oosten van de lijn RqjterdamWillemstadSteenbergenTer- neuzen. De suikerbietenopbrengst liep in dit gebied uit een van 35.00045.000 kg, bij een suikergehalte van 15.5—16.3 Westelijk van de bovengenoemde lijn werden weinig bieten geteeld, terwijl de gerstopbrengsten naar de kust toe geleidelijk tot nul dalen. AFWERKING OORLOGSSCHADE SCHIET OP. De aanvullende bijdrage volgens artikel 72 is eerst weer door een uitvoeringsbeschikking van de Minister van Financiën in November 1953 op de voorgrond getreden. In totaal werden 22.253 verzoeken gedaan, waar van direct 5400 werden afgevoerd omdat de schade lag beneden de 500. Volgens de eind 1953 beschikbare gegevens werd ruim 55 millioen gulden aan het herstel van de grond ten koste gelegd. Dit betreft dus het z.g. herstel in natura. Daarnaast werd een bedrag van ruim 325 miliioen gulden aan vergoedingen uitge keerd. Er werd voor ruim 8 millioen gulden terug gevorderd. Hoewel er 56 nieuwe beroepschriften werden ontvangen, kon het aantal beroepschriften dat in behandeling is, toch worden teruggebracht van 114 op 37. Het totaal aantal beroepsgevallen bleef in Zeeland met nauwelijks 1 procent ver onder het percentage van alle andere provincies. Er werden 36 gevallen toegewezen en 141 geval len afgewezen. In slechts 18 gevallen werd in Zeeland hoger be roep bij het scheidsgerecht aangetekend, eveneens met wisselend gevolg. BIJNA 900 BOERDERIJEN GEBOUWD. Het zal wel tol einde 1956 duren voordat de laatste boerderij, die onder Oorlogsschade valt, her bouwd is. Van de 714 boerderijen die in Zeeland werden verwoest, werden inmiddels 472 geheel en 112 gedeeltelijk herbouwd. Dit is de verwachting van het Ministerie van Wederopbcuiw, dat overi gens op het gebied van de financieringsregelingen meer besluitvaardigheid toegewenst zou mogen worden, daar het vaak erg lang duurt vóórdat be schikkingen in de Staatscourant worden gepubli ceerd. Met de indertijd gestichte drogerijen gaat het niét erg best. Die in Middelburg moest wegens de slechte resultaten worden stopgezet, terwijl er nog een vordering vanwege de Rijksdienst voor Landbouwherstel bestaat die afgelost moet wor den. De drogerij op Tholen heeft het verschuldig de bedrag geheel afgelost; die op Schouwen-Duive- land grotendeels. Zo zouden we U nog meer gegevens uit het ver slag op kunnen noemen. Het feit alleen al, dat de mogelijkheid hiertoe aanwezig is, geeft reeds het prettige idee dat de Rijksdienst voor Landbouw herstel niet hang is aan de weg te timmeren. Laten we hopen, dat over de karwei, die deze dienst thans onder handen heeft, spoedig een eindverslag uitgebracht kan worden. B. De laatste jaren zijn er steeds meer landbouwers toe overgegaan om hun wintertarwe in Februari te bemesten met 200250 kg stikstof per ha. Wanneer de weersomstandigheden gunstig zijn, dus strooien op een bedauwd of beijzeld gewas en terwijl overdag zonnig weer volgt, dan is de doding der aanwezige zaadonkruiden meestal goed. Boven dien krijgt men bij vroeg uitstrooien een stevig gewas, terwijl meermalen waargenomen is, dat voornamelijk op de lichtere gronden minder voet ziekte optreedt in de met kalkstikstof bestrooide percelen. Dit jaar zijn weer verschillende landbouwers van plan om hun tarwe met kalkstikstof te bemesten. Ze hebben dan ook reeds vóór de vorstperiode kalkstikstof aangekocht. Als we de stand der wintertarwe thans bekijken, dan zien we dat voornamelijk de rassen Minister en Staring veel van de strenge vorst geleden heb ben. Ook het ras Heine's VII heeft heel wat ge leden, alhoewel in mindere mate. Gezien de stand van de tarwe menen we het ge bruik van kalkstikstof op tarwe voor dit jaar te moeten afraden. Beter is het om, zodra de weers omstandigheden het toelaten, een bemesting in de vorm van kalkammonsalpeter of eventueel kalk- salpeter te geven, opdat de. planten hiervan zo spoe dig mogelijk kunnen profiteren om zich te her stellen. Vele andere landbouwers zijn van plan om hun tarwe met D.N.C. te laten spuiten tegen het on kruid. Ook deze bestrijding moet voor de meeste percelen afgeraden worden. Indien men toch een bestrijding wil toepassen, zal dit met een lichtere concentratie moeten ge schieden. Deze zal meestal toch nog een voldoende onkruiddodend effect hebben, omdat het onkruid door de vorst ook veel verzwakt is. Verschillende landbouwers vragen zich af wat er met de aangekochte kalkstikstof moet geschieden. Deze ican nog aangewend worden voor bieten en op de lichtere grond voor erwten. BIETEN. Bij dit gewas moet de toepassing plaats vinden vóór het zaaien. Het zaaibed wordt zo vroeg mo gelijk gereed gemaakt. Hierop wordt zo spoedig mogelijk de kalkstikstof gestrooid. Een veel ge bruikte gift is 300400 kg per ha. Op voorbewerkt land zal de aanwending van de kalkstikstof soms kunnen geschieden zonder voorafgaande bewer king. Het is aan te bevelen om na de aanwending van kalkstikstof nog pl.m. 14 dagen met het zaaien te wachten. Al naar gelang de weersomstandigheden zal men langer of korter moeten wachten. Voor het zaaien wordt het land vanzelfsprekend nog eens licht bewerkt. De waarde van de N uit kalkstikstof kan op pl.m. 70 °M van die in kalkammonsalpeter gesteld wor den. ERWTEN. Op de lichte gronden met veel zaadonkruiden kan kalkstikstof voor de onkruidbestrijding ge bruikt worden. Een hoeveelheid van 200 kg kalk stikstof per ha is meestal voldoende. Men kan deze op 2 wijzen toedienen: a. Bij het opbreken der erwten. Indien het on kruid reeds aanwezig is, geeft dit een goed resultaat, terwijl practisch geen beschadiging van het gewas optreedt. b. Als de erwten 25 cm hoog zijn. Strooien op een dauwnat gewas geeft het beste onkruid- dodend effect, maar ook de meeste gewas- beschadiging. Strooien op een droog gewas geeft minder schade aan het gewas, maar de onkruiddoding is eveneens wat geringer. De eventuele beschadiging aan het gewas herstelt zich doorgaans vlug. R. C. C. DE BRUYCKERE. Axel, Februari 1954.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 7