ZAAIZAADONTSMETTING STEKELS op den BLEIK HELA UW WERKT PRACHTIG ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD 137 Het ontsmetten van zaaizaad heeft op veel bedrijven ingang gevonden. In 1953 is echter geble ken, dat er toch nog verschillende landbouwers zijn, die het zaaizaad weinig of niet ontsmetten. Op meerdere percelen vlas was de opkomst zo slecht, terwijl bovendien vele kiemplantjes af stierven, dat het gewas omgeploegd moest worden. In veel percelen gerst kwam de strepenziekte in ernstige mate voor. Door gebruik van ontsmet zaaizaad had men deze ziekten echter kunnen voorkomen. Daarom willen we nogmaals wijzen op de voordelen van de zaaizaadontsmetting. I. Een goede, snelle opkomst. Hoewel de gra nen minder gevoelig zijn voor een te dunne op komst dan vele andere gewassen, kan de opkomst toch 5 tot 10 procent worden verbeterd door het zaad te ontsmetten. Dit betekent, dat bij ontsmet ten 5 10 minder zaaizaad gebruikt kan wor den dan bij niet ontsmetten. Deze kostenbesparing op het zaaizaad is meestal groter dan de kosten van het bntsmetten. II. Een gezond gewas. Na zaadontsmetting wordt het gewas veel minder aangetast door ziek ten. Hieronder volgen de gewassen met de ziekten, die door zaadontsmetting voorkomen kunnen wor den. Tarwe: steenbrand en kiemschimmels. Haver: stuif brand, strepenziekte en kiemschim mels. Gerst: strepenziekte en kiemschimmels. Vlas: botrytis, kanker, verbruinen, dode harrel en verwelkingsziekte. Erwten: bodemschimmels. Stambonen: bodemschimmels. Blauwmaanzaad: pyrenophora calvescens (kiemplanten sterven af). Handelsgewassen: kiemschimmels. Klaver en lucerne: kiemschimmels. Door het ontsmetten verkrijgt men dus een ge zond gewas, waardoor de opbrengst verhoogd wordt. Indien het gewas voor de keuring wordt aangegeven, is de kans op afkeuring veel geringer dan bij niet ontsmetten. Door het ontsmetten wordt dus de productie in veel gevallen zowel kwa litatief als kwantitatief verhoogd. In ieder geval wordt het risico, aan de teelt verbonden, veel ge ringer. De kosten van het ontsmetten zijn zo gering, dat eigenlijk geen enkel zaaizaad uitgezaaid mag worden zonder Vooraf ontsmet te zijn. Het ontsmetten dient op de juiste wijze en met (Vervolg van pag. 136.) De totale waarde aan landbouwproducten die op 30 September j.l. bij de C. C. C. was ingeleverd, bedroeg 15.400.000.000,—! Enige tijd geleden heeft de Amerikaanse regering voor een waarde van 665.000.000, ten verkoop aangeboden. Nu ligt de situatie zo, dat dit aanbod min of meer gekoppeld is aan het verlenen van mili taire hulp. De allesbeheersende vraag is wel, wat gaat Amerika doen. Gaat men op de huidige wijze door met over schotten te produceren of gaat men de productie wat meer aanpassen aan de behoefte? Men voelt wel, dat in dit opzicht de belangen van agrarische exportlanden en landen die levensmidde len of veevoeder moeten importeren, niet gelijk lig gen! Nu is het in zoverre gerustellend, dat President Eisenhower op 11 Januari j.l. een aantal voor stellen aan het Congres heeft doen toekomen, waaruit o.m. het volgende valt af te leiden: le.Men wil afstappen van het systeem van ge- randeren van zodanige hoge steunprijzen, dat daardoor de productie geen rekening meer houdt met de behoefte. 2e. Men gaat de steunprijzen meer aanpassen aan het verloop van de wereldmarkt, zij het ook dat het principe dat de boer een redelijk inkomen moet hebben, onverminderd ge handhaafd blijft. 3e. De grote overschotten zullen, voorlopig tot een bedrag van 10.000.000.000,definitief uit de markt genomen worden en gebruikt worden voor schoolvoeding, noodvoorraden ten behoeve van het buitenland en het bin nenland. 4e. De basisgarantieprijzen zullen niet meer ge baseerd worden op de basisperiode 1910-1914, hetgeen overigens toch een grote prijs stabiliteit zou betekenen terwijl boven dien bij een productie, die hoger is dan nor maal, de garantieprijs evenredig zal dalen. Of door deze methode de productie tot een meer wenselijke omvang zal teruglopen, valt nog niet te voorspellen. De enige zekerheid, dat dit niet in een debacle uit loopt, is dan ook slechts te vinden in het streven van Amerika om alles wat slechts naar crisis zweemt, tegen te gaan. Dit streven is gelukkig nog algemeen aanwezig, maar niemand kan uiteindelijk voorspellen of op een onzalig ogenblik de feiten, zonder dat iemand er iets aan kan doen, in het tegendeel komen te verkeren. de uiterste nauwkeurigheid te worden uitgevoerd. Het poeder moet goed afgewogen en regelmatig over het zaad verdeeld worden. Voor de Zeeuws-Vlaamse omstandigheden is de droogontsmetting het meest aan te bevelen. Hier voor zijn alleen de speciale droogontsmettings- trommels of de continuwerkende apparaten ge schikt. Op de middelmatige en grote bedrijven dient men zelf over een ontsmettingstrommel te beschik ken, terwijl de kleinere bedrijven hun zaaizaad kun nen laten ontsmetten bij handelaar of coöperatie. Nadat het zaad in de trommel is gedaan, wordt de benodigde hoeveelheid poeder er over uitge strooid. De trommel wordt daarna 3a 4 minuten op zodanige wijze gedraaid, dat het zaad goed door elkaar zakt. Bij het ontsmetten dient men een stofmaskers of neusdoek voor neus en mond te binden. Restanten ontsmet zaad kunnen nog voor veevoeder gebruikt worden, mits het zaad eerst goed wordt afgewassen en daarna met een tien voudige hoeveelheid niet ontsmet zaad wordt ge mengd. Bij gebruik van kwikhoudende middelen is het gewenst om normaal zaaizaad na het ont smetten tenminste één dag te laten staan alvorens het wordt uitgezaaid. Zwakke partijen en partijen met een te hoog vochtgehalte mogen echter na het ontsmetten niet te lang worden bewaard. Bij aan wending van T. M. T. D.-middelen kan de ontsmet ting geruime tijd vóór het zaaien geschieden. Bij het ontsmetten dient men het juiste middel te gebruiken. Voor tarwe, haver, gerst, blauwmaanzaad, han delsgewassen, klaver en lucerne zijn dit de kwik- houdende middelen. Kwikhoudende middelen zijn: Aagrano '48 droog, Abavit neu, Ceresan-nieuw, Denkasan droog, Duphar droog-ontsmetter, Far ming zaadontsmetter droog, Germisan-droog, Lan- disan-droog en Panogen. Voor erwten, vlas, bonen en maïs zijn dit de T. M. T. D. bevattende middelen. T. M. T. D.-bevattende middelen zijn Aatiran, Arasan, Duphar T. M. T.D. zaadontsmet ter, Farming T. M. T. D. voor' zaadöntsmetting, Fernasan, Liro Thiram, Premasan, Temtudan, Thirasept, T. M. T. D.-zaadontsmetter, Fiulin en Tripomol-zaadontsmetter. Bij wijze van proef kan men voor het ontsmetten van vlas ook een kwik- en T.M.T.D.houdend mid del, n.l. Aamertam gebruiken. Óm een indruk te geven van de kosten van de Als de tarwe niet ontsmet is kan stuifbrand optreden. ontsmetting volgen hier de kosten aan ontsmet tingsmiddel per ha. 170 kg tarwe met 2 gr. kwikhoudend middel 1,02 110 kg gerst met 2 gr. kwikhoudend middel 0,66 120 kg haver met 3 gr. kwikhoudend middel 1,08 10 kg rode klaver met 3 gr. kwikh. middel 0,09 15 kg hopperups met 3 gr. kwikh. middel 0,13% 25 kg lucerne met 3 gr. kwikh. middel 0,22% 4 kg bl.maanz. met 3 kg kwikh. middel 0,04% 200 kg erwten met 2,5 gr. T.M.T.D. middel per kg ƒ2,80 175 kg lijnzaad met 3 gr. T.M.T.D. middel per kg 2,95 200 kg stamb. met 2,5 gr. T.M.T.D. middel per kg 2,80. Hieruit blijkt wel, dat de kosten geen enkel be zwaar kunnen opleveren, voornamelijk als we de vele voordelen van het ontsmetten in acht nomen. Landbouwers: Let op Uw Saeek en verhoogt de bedrijfszekerheid door het ontsmetten van het zaai zaad, dat wordt uitgezaaid. Aardenburg, Februari 1954. R. C. C. DE BRUYCKERE. De lol is bij de meeste mensen al lang weer van de winter af en dan hebben we 't nog een stuk beter dan in 't Noorden van 't land waar het, nu ik dit schrijf, nog tegen de 10° schijnt te vriezen. We klagen verder steen en been, dat de tarwe het zo kwaad heeft met onze ochtendvorstjes en dat de vorst nog niet uit de grond is, zodat we zelfs nog niet bij onze kuilen aardappels kunnen. Doch als we eens teruggaan naar de strenge winter van 19281929, of liever van voorjaar 1929, want Oudejaarsnacht begon het pas te vriezen, dan komen we er tot nog toe nogal wel van af. De duur van de eigenlijke winter bedroeg toen 71 dagen, namelijk van 1 Januari tot 12 Maart 1929. Van 1022 Februari vroor het onafgebroken 279 uur aan één stuk. 15 Dagen was de temperatuur lager dan 10° C. en 7 dagen lager dan 15° C. Dat wil dus zeggen een volle week kouder dan we nu de koudste nacht hadden. Tot 10 Februari 1929 vroor het afwisselend met slechts korte dooi en temperaturen tot 13° C. De 14e Februari vroor het echter 18,8° C., de laagste temperatuur tot toen ooit in De Bilt waargenomen. De 15e vroor het nog een 18° C.; de volgende nach ten brachten 16, 15, 9, 9, 12, 14 en 8 graden vorst. Op de 24e dooide het, doch één dag slechts. Op 28 Februari vroor het 13° C., op de 3e Maart nog 8Ü C. Tot de 13e Maart werd elke nacht daarna nog vorst geconstateerd. Totaal kwam in 22 dagen de temperatuur niet boven 0° C. en de winter van 1890/1891, welke 60 dagen duurde, doch veel vroe ger viel, namelijk van 25 November tot 23 Januari, werd verre overtroffen. Alle afvoeren raakten zowat in dat jaar bevro ren en waar de waterleidingen zelf ook vast raakten, deed dat er niet zoveel meer toe. Scholen moesten sluiten uit gebrek aan brandstoffen. Het Moerdijkveer moest gesloten worden (er was nog geen verkeersbrug!). Op de meeste rivieren kon men echter met vrachten tot 4000 kg over het ijs rijden. Op het Schildmeer mat men het ijs 54 cm dik. Te Genua vroor het 12° en te Valencia 14°, het meer van Genève was zelfs dichtgevroren. De vuurtoren te Urk fungeerde als baken voor ver loren gegane schaatsenrijders. Op 18 Maart be reikte men nog per ijsvlet Schiermonnikoog. Op 21 Maart, het begin van de lente, kon de postboot van Urk nog niet naar Enkhuizen komen. SCHERPSLIJPER. Advertentie Het Is de zuinigste VOL-Diesel-trekker voor het kleine en grote bedrijf. Vr. inl. of demonstr.: v. ORIEL v. DORSTEN HOOFDOQRR

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 5