De 34e Salon de Machines et Produits te Brussel Inzaaimogelijkheden op zoute grond ONDERLING BDERENVERZEKERINGSFONDS 135 ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Als vanouds vond deze plaats in de eeuwfeest paleizen die voor dit doel een ideaal centrum zijn van moderne en grote tentoonstellingshallen, met uitgebreide parkeerplaatsen en een station van electrische trams naar alle richtingen der stad. Of men nu dit terrein al voor de zoveelste maal betreedt, men ontkomt niet aan de imponerende aanblik van dit schitterend geheel, met het enorme hoofdgebouw in het midden. Bij het binnentreden van de Salon kan men ge rust overjassen en dergelijke afgeven aan de gar derobe. Want al de zeven tentoonstellingshallen zijn verbonden door corridors en keurig verwarmd. Regenbuien, zoals wij dat eens op de landbouw- beurs te Utrecht hebben meegemaakt, kunnen hier de bezoeker dus niet deren. Al spoedig komt men onder de indruk van deze groots opgezette tentoonstelling, die door zijn mo derne inrichting, zijn uitgestrektheid en zijn groot aantal deelnemers mogelijk één der modernste shows van geheel West-Europa op dit gebied is. Zij tracht de bezoeker een volledig beeld te geven van hetgeen momenteel aan landbouwmachines en aanverwante artikelen op de markt is. En zult U vragen, welke indruk heeft dit beeld nu achtergelaten? In grote lijnen zullen wij trach ten U hierop een antwoord te geven. Zagen wij op vorige salons meet het exposeren van aparte machines; meer en meer gaat men over tot het combineren of groeperen van trac toren met allerhande aanhangwerktuigen. Het streven van meerdere grote firma's of fabrikanten om een tractor aan te bieden met een complete inventaris van aanhangwerktuigen voor die trac tor, wint meer en meer veld. Wij achten dit een grote vooruitgang in de mechanische trekkracht, want ook wij, tractorgebruikers, wisten al lang, dat de juiste aanhangwerktuigen nodig zijn voor een zo goed mogelijk rendement. En meer nog dan de laatste jaren het geval was, stond deze Salon in het teken van dit streven; een streven dat wij van groot belang achten, daar wij de mening zijn toegedaan, dat hier niet genoeg op ge let kan worden bij het overgaan op, of vernieuwen van mechanische trekkracht. Dit wordt wel eens wat over het hoofd gezien. Prachtige grote en goed verzorgde stands vielen er te bewonderen, waarvan sommige een lust voor het oog. Maar ook de kleinere mochten in het al gemeen gezien worden. Of er ook nog nieuwigheden waren? Dat valt zo maar niet te zeggen, als men maar één dag de ten toonstelling bezocht. Wel zag ik een Massey-Harris combine, die was uitgerust met een dieselmotor. Naar men ons mededeelde, was dit voorlopig nog de enige Massey-Harris combine met een ,,mazout"- motor. Er zal met deze machine van de zomer in België gewerkt worden. Verder zagen we nog een Duitse bietenrooier, merk Stoll, die ook geheel nieuw is. Hiermede is in ons land en in België nog niet ge werkt. Er zouden, naar ons de importeur vertelde, dit jaar zes naar Nederland komen. Deze machine is van hetzelfde principe als de Hilleshög bieten- rooi-machine, die verleden jaar onder meer ook in Zeeuws-Vlaanderen heeft gedemonstreerd. Zo behoort de 34e Salon van Brussel weer tot het verleden. Vooral de Belgische boer stelde zij in de gelegenheid zich op de hoogte te stellen, welke mogelijkheden hem de hedendaagse landbouw machine-industrie biedt. Als een soort van moti vering voor deze tentoonstelling hadden de inrich ters de volgende slagzinnen: le. De landbouw be heerst de wereldeconomie; 2e. Zijn bloei is de voorwaarde voor het welzijn der mensheid; 3e. De boerenstand is de steunpilaar van de maat schappelijke orde. Als men nu bedenkt dat België te boek staat als een industrie-land, en het onze als een land- bouw-land, en als men dan de gang van zaken bij ons ziet op landbouwbeursgebied, dan slaan wij, ondanks onze zo hoog geroemde moderne organi saties, ten opzichte van België toch maar een zeer pover figuur. Vooral ook door de grote na-oorlog- se investering die in het algemeen de Nederlandse boer zich met het oog op de mechanisatie getroost 2 2 2 2 1 1 1 1 1 1 1 (Advertentie) De organisatie van en voor de boer. Inlichtingen omtrenj; een verzekering bij het O.B.F. kunt U inwinnen bij Uw Coöperatieve Ver eniging, ten kantore van het O.B.F. (Sophialaan 2, Leeuwarden) of bij onze medewerker voor Zeeland R. MEIJERING, Julianastraat 24 - YVemeldinge - Tel. K 1192 - 395 heeft men spreekt zelfs van 100 millioen gulden per jaar zou een landbouwbeurs, als het kon a la Belgique, toch wel zeer gewenst zijn. Zo te zien althans en te oordelen naar de meningsver schillen, die er schijnbaar zijn, lijkt dit voor onze boeren niet weggelegd. Deze gedachte gaf ons, na het bezoek van deze Belgische Salon een bittere nasmaak, welke zelfs door een goede espoir èn de „ville lumière" niet werd weggenomen. J. W. SCHEELE. GEBRUIK GEEN ONGEKEURDE ZAAIGERST IN ZOUTE POLDERS. Bij gebruik van ongekeurde zaaigerst in zoute polders loopt men het risico, dat de gerst mislukt. Bovendien handelt men bij aankoop in strijd met het Kwekersbesluit. Dit risico komt geheel voor rekening van de betrokken landbouwers. Bij onvoldoende opkomst kan men slechts aan spraak maken op de vergoeding van de herstel- bewerkingskosten, waarin het gebruik van goed gekeurd zaaizaad is opgenomen, wanneer ook in derdaad goedgekeurd zaad gebruikt is. De Inspecteur van de Rijksdienst voor Landbouwherstel in Zeeland, Ir J. POST. De Rijkslandbouwconsulent op de Zeeuwse Eilanden, Dr Ir C. W. C. VAN BEEKOM. De Provinciaal Voedselcomm. voor Zeeland, Ir. J. D. DORST. DE LEDENWERFACTIE. De resultaten van de actie zijn in de week van 15 tot en met 20 Februari niet geweldig, gezien de onderstaande getallen van de nieuwe leden. Scherpenisse Stavenisse Oudelandc Arnemuiden Biggekerke Vecre Alg. leden W. Z.-Beveland 's-Heer Arendskerke Kapelle St. Annaland Kortgene De Rijkslandbouwconsulent voor de Zeeuwse Eilanden te Goes, deelt ten aan zien van de inzaaimogelijkheden op de zoute gronden in het gehele ambtsgebied mede: Vooruitlopend op het definitieve advies voor de inzaaimogelijkheden, dat op de zitdagen gegeven zal worden, is het mogelijk op grond van de reeds bekende zoutcijfers aan te geven welke gewassen in de hiernpi te noemen gebieden, resp. polders in elk geval we! kunnen worden gezaaid en welke niet kunnen worden gezaaid. THOLEN. De polders: St. Annaland. Oudeland van St. Maartensdijk, 1500 Gemeten, Oud Strijen en Klaas van Steenland. Hier kunnen gezaaid worden: zomergerst, sui ker. en voederbieten, lucerne, haver en Wester- wolds raaigras. Niet gezaaid kunnen worden: erwten, bonen en maïs. De polderStavenisse. Voor ontzande percelen alleen zomergerst, voor de rest van de polder zomergerst, suiker- en voe derbieten en Westerwolds raaigras. Niet gezaaid kunnen worden: erwten, bonen, maïs en blauwmaanzaad. De polders: Middelland, Brede Vliet, Suzanna, Anna Vosdijk, Nieuwe of Annex Stavenisse, Margoretha, Oud-Kempens Hofstede, Noord, Uiterst Nieuwland en Nieuw-Kempens Hof stede. Gezaaid kunnen worden: zomergerst, suiker- en voederbieten en Westerwolds raaigras. Niet gezaaid kunnen worden erwten, bonen, maïs en blauwmaanzaad. De polderMuye. Gezaaid kunnen worden alle gewassen met uit zondering van erwten, bonen, maïs en blauwmaan zaad. Aardappelen en uien echter alleen op advies van de assistent. De polderPoortvliet. Gezaaid kan worden zomergerst. Erwten, bonen en mais zaaie men niet zonder advies ingewonnen te hebben bij de rayonassistent. Dit geldt eveneens voor alle overige gewassen. ST. PHILIPSLAND. De polders: Anna Jacoba, Henriëtte, Oude en Willem. Gezaaid kunnen worden zomergerst, suiker, en voederbieten, haver, lucerne en Westerwolds raai gras. Niet gezaaid kunnen worden erwten, bonen en maïs. WALCHEREN EN NOORD-BEVELAND. In alle overstroomd geweest zijnde polders kun nen worden gezaaid: zomergerst, suiker- en voe derbieten, Westerwolds raaigras, haver en lucerne. Niet gezaaid kunnen worden erwten, bonen, maïs en blauwmaanzaad. OOST ZUID BEVELAND. De polders: Anna Marie, Völcker, Reigersberg tol aan de Nooddijk, Zimmerman en Emma nuel. Hier kunnen alle gewassen worden gezaaid met uitzondering van erwten, bonen, maïs en blauw maanzaad. Voor deze gewassen raadplege men de assistent. De polder: Kruiningen. Hier kan alléén zomergerst worden gezaaid en en op de overzande percelen zomerr'ogge. De polders: Oud-Krabbendijke en Waarde. Hier kan voorlopig alleen zomergerst worden gezaaid. Niet gezaaid kunnen worden erwten, bonen, maïs en blauwmaanzaad. De polder: Nieuwlande. Hier kunnen de volgende gewassen worden ge zaaid: zomergerst, suiker- en voederbieten, haver, lucerne en Westerwolds raaigras. Niet gezaaid kunnen worden erwten, bonen, maïs en blauwmaanzaad. Voor de niet met name genoemde polders vrage men inlichtingen bij de assistent. WEST ZUID-BEVELAND. De polders: Driewegen, Oudelande, Ellewouts- dijk, Baarland, Zuidvliet, Oosterland, Oud- Sabbinge, Zuiderland en Fredericus. Hier kunnen de volgende gewassen worden ge zaaid: zomergerst, suiker- en voederbieten, haver, lucerne en Westerwolds raaigras. Niet gezaaid kunnen worden erwten, bonen, maïs en blauwmaanzaad. Voor de niet met name genoemde polders vrage men inlichtingen bij de assistent. SCHOUWEN en DUIVEL AND. De polders: Schouwen en Vierbannen. Hier kan alleen zomergerst worden gezaaid, met uitzondering van de met zand overspoelde percelen. Voor de gronden gelegen in een smalle strook tegen de duinen raadplege men de assistent. De polders: Burgh en Westland, Zuidhoek, Gou- weveer, Zuider Nieuwland, Noorder Nieuw land, Christoffel, Dreischor, Oosterland, Sir Jansland en Bruinisse. Hier kan voorlopig alleen zomergerst worden ge zaaid. Niet gezaaid kunnen worden erwten, bonen, maïs en blauwmaanzaad. De polders: Groot Betterwaarde, Klein Better- waarde, Jonge, Groot Sint Jacobs, Borren- brood, Bloois, Noordgouwe, Sint Joost, Ver brande Man, Nieuwe van Dreischor en Adriana Johanna. Hier kunnen worden ingezaaid: zomergerst, sui ker- en voederbieten, ,haver, lucerne en Wester wolds raaigras. Niet gezaaid kunnen wbrden erwten, bonen en maïs. Voor de niet met name genoemde polders raad plege men de assistent. Voor elk van de genoemde gebieden, resp. pol ders is een aantal gewassen nog niet nader aange duid. Daaromtrent zal eerst advies kunnen worden gegeven op de zitdagen door de rayonassistent, in afwachting van de uitslagen van het zoutonderzoek dat momenteel in volle gang is. Een ieder in deze gebieden weet dus tot op zekere hoogte reeds waar hij aan toe is en kan hier met bestellingen van zaaizaad en kunstmest rekening mee houden. Goes, 22 Februari 1954.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 3