ZUSTERORGANISATIE JUBILEERT ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Uitwisseling LEIDRAAD No. 2 AGENDA ONTSPANNINGSAVOND SCHOU WEN-DUIVEL AND. Z. P. M. L. J. G. AFD. NOORD-BEVELAND. L. J. G. AFD. IJZENDIJKE OP DE WEEGBRUG ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD 147 Redactie: J. D. Haak Dzn, A. C. Hanse, P. Hendrik se, M. Kosten, L. de Jager, Z. Poppe en M. Poissonnier. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. Sedert de uitwisseling van krijgsge vangenen in Korea hééft de waarde van dit woord, een duw in de verkeerde richting gekregen. Maar stel U gerust, als wij er hier over schrijven heeft het niets te maken met iets dat gedwongen wordt; het is en blijft voor ons een volkomen vrije beslissing. Spreekt men zo eens met deze en gene, dan vindt men weinig gehoor voor een pleidooi de uitwisse ling met kracht te bevorderen. Ge zegdes als: „Die Groningers zijn hoog moedige eigenwijze kerels" en „Wat verdienen we er mee", liggen voor in de mond bij diegenen die nooit een Groninger boer gesproken hebben en het eerste geld nog zelf moeten ver dienen. Men wil direct -nut zien van de uit wisseling, zoals van een eerste baaltje stikstof op de erwten. En vergeet daarbij helemaal, dat de algemene ont wikkeling van de boer en boeren van morgen van enorm belang is. Ook de vorming van jonge mensen tot persoonlijkheden, die een rol kun nen spelen in organisaties en coöpera ties, mag hierbij niet vergeten worden. Het kan van groot belang zijn voor jonge mensen dat ze eens in een andere omgeving komen, waar andere gewoon ten van kracht zijn, waardoor de ouder lijke omgeving met nieuwe ogen wordt gezien. Voor de Z.P.M.-leden valt de nadruk uiteraard op de "algemene ontwikkeling en de persoonlijkheidsvorming. We kunnen niet volstaan met het halen van het diploma Lager Landbouw school of Landbouwwinterschool, den kende: nu maakt niemand me wat, ook al gaan ze straks vestigingseisen stellen in de landbouw. De jonge boer van vandaag heeft een volwaardige opleiding als bedrijfsleider nodig en daarvoor is het gewenst, zo niet noodzakelijk, dat niet alleen het eigen bedrijf en de eigen streek maat gevend zijn, doch dat ook andere ge bieden in ons land bekend gebied zijn. Het is merkwaardig dat b.v. slechts weinig leerlingen van de landbouw- winterscholen in Zeeland ooit in Gro ningen zijn geweest. Laat staan dat ze enig idee zouden hebben van bedrijfs voering in het Oldambt, het Hooge- land of de Veenkoloniën. Terwijl toch in andere streken van ons land deze uitwisseling, op vrijwillige basis of ver plicht vanuit de school, wel van be lang is. We hebben hier alleen maar de leer lingen van de landbouwwinterscholen genoemd, omdat dit een algemeen aan vaarde opleiding is, die door velen wordt gevolgd. Terwijl tijdens deze op leiding de mogelijkheden tot georgani seerde uitwisseling het grootst zijn. Praktijktijd is immers verplicht en het is toch van weinig belang, - dat de eigen zoon ergens in Friesland op een bedrijf is, wanneer een Friese boeren zoon zijn plaats heeft ingenomen. Het argument dat algemeen door de ouders wordt gehanteerd om deze uitwisseling ter zijde te stellen is immers: „We kunnen hem niet missen op het be drijf". Helaas wordt de zoon dan meer gezien als goedkope werkkracht, dan als toekomstig bedrijfsleider. Gaan we nog een stap verder dan moeten we constateren dat Zeeland Hebt U wel eens duizend landbouw- jongeren bijeen gezien in een zaal? We kregen deze gelegenheid toen onlangs de Jongerenorganisatie van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw het eerste lustrum vierde in de grote concertzaal van het Kur- haus te Scheveningen. We waren jaloers op een dergelijk bezoek, omdat we in Zeeland met moeite een paar honderd jongeren bijeen kunnen sleuren, als we een goed programma weten te bieden. En nu waren daar in Scheveningen jongeren van Goeree-Overïlakkee, maar ook uit de kop van Noord-Hol land om samen het feest van hun or ganisatie te vieren. We hadden het idee dat de zuster organisaties uit andere provincies verstek hadden laten gaan, terwijl de P. J. G. N. alleen door de secretaris vertegenwoordigd was. Dat is jammer, omdat we eikaars hoogtijdagen zoveel mogelijk mee moeten maken. Het hoogtepunt van het feest vorm de wel het lustrumspel, geschreven We menen te mogen zeggen dat de eerste leidraad voor het houden van inleidingen, die door de P. J. G. N. werd uitgegeven, goed ontvangen is door onze leden. Al hebben we ze grotendeels op vergaderingen uit moeten venten. Maar dat doet minder terzake. We kregen dezer dagen het tweede deelte in handen dat op dezelfde wijze is opgezet. Op eenvoudige en duidelijke wijze worden de verschillende punten die bij het inleiden van een bepaald on derwerp van belang zijn aangestipt. Soms wel wat tekort naar onze smaak, zoals in de schets over Dene wat de uitwisseling met het buitenland betreft, zich helemaal in de achter hoede bevindt. We hebben het vorige jaar de cijfers hierover gepubliceerd en achten ons dit keer van deze taak ont slagen. Ook hier kan men weer dezelfde ar gumenten aanvoeren om de uitwisse ling tegen te houden. En met meer succes, omdat men aan een buitenlan der als werkkracht nooit zoveel heeft. De bedrijfsvoering is doorgaans sterk afwijkend, terwijl de taak ook vele moeilijkheden schept. Wel gaan een aantal jongeren naar het buitenland doch dan zijn deze rei zen vaak sterk toeristisch ingesteld. Men ziet dan niets meer en anders dan de gewone toerist ook ziet. Een groot gedeelte van de buitenlandse excursies die de L. J. G. heeft georganiseerd, zijn ook mank gegaan aan dit euvel. Men zit in een bus, rijdt door het mooie landschap, doch mist alle contact met de bevolking, dus ook met de landbouw. Wat moeten we nu doen om de uit wisseling te bevorderen? Laten we het vooral niet te ingewikkeld maken en het eens vragen aan diegenen die er varing op dit gebied hebben. Zij zullen ongetwijfeld de beste propaganda vor men voor de uitwisseling, die provin cies en volken dichter bij elkaar brengt en de algemene ontwikkeling bevordert van" hen die van de vele mogelijkheden gebruik maken. B. door Aafje Top en Lau Sterman. Dit spel bestond uit onderdelen, die alle door verschillende afdelingen ten tonele werden gevoerd. Volksdans en zang namen er een ruime plaats bij in, waardoor de levendigheid vergroot werd. Het grote toneel maakte het mogelijk afwisselend te werken op de twee helften, die ook afzonderlijk be schenen konden worden met schijn werpers. Zo werd dit spel tot iets, dat de fantasie prikkelde en niet na liet de toeschouwers te boeien. Jammer genoeg zakte het tempo na de pauze wat af, waardoor te lange rustpozen ontstonden. We hebben die avond meegeleefd met onze zusterorganisatie en kunnen zien dat er in vijf jaar heel wat werk opgezet is. Het volgend jaar vieren wij het tweede lustrum. Als we net zo'n spel ten tonele kunnen voeren en de helft van het aantal toeschouwers krijgen, tekenen we er vast voor. B. marken, die veel gaat lijken op de inhoud van het boek van Dr De Vries Reilingh. Soms ook te weinig gericht op de plattelandsjongeren. Zoals bij het schetsje over zakgeld besteding, dat meer gericht is op de groep van de schoolgaande jeugd. Er blijven over een aantal uitne.- mend samengestelde schetsjes, die volkomen beantwoorden aan het ge stelde doel. Een derde gedeelte is door het vak technische karakter vooral gericht op de jongens en het overblijvende aan tal gelijkelijk verdeeld over speciale onderwerpen voor meisjes en meer algemene onderwerpen. Zo is een voor ieder aanvaardbaar evenwicht verkregen. Bij ieder schetsje staat literatuur opgegeven, die naar het ons voorkomt wel eens moeilijk te verkrijgen zal zijn, omdat velen niet bekend zijn met de wegen die hiervoor bewandeld moeten wor den. Op komende vergaderingen die door ons bezocht worden moet U maar vast twee kwartjes opzij leggen. Om dat U allen als goed lid van de L. J. G. dit aardige boekje behoort te bezitten. B. ZATERDAG 27 FEBRUARI, 7,15 uur, Verenigingsgebouw Zoute- lande. L. J. G. Zoutelande en Koudekerke en Z. P. M. Koudekerke. 7,15 uur. Toneel: „Een enigst kind" (4 bedrijven). Medewerking L. J. G.- orkest. Idem Zaterdag 6 Maart Vereni gingsgebouw Koudekerke. Ontspanningsavond op Vrijdag 5 Maart a.s., des avonds 8 uur in de bovenzaal van „Het Huis van Nassau" te Zierikzee. Deze avond wordt verzorgd door de leden der L. J. G. West Zeeuws- Vlaanderen en aangeboden aan de L. J. G. Schouwen-Duiveland. Tevens worden voor deze avond uit genodigd de leden der Z. L. M. en Bond van Plattelandsvrouwen op Schouwen-Duiveland. Het programma zal bestaan uit mu ziek, declamatie en het toneelstuk „Een baby van duizend weken". Voor de leden der L. J. G. is de toe gang vrij; aan de leden der Z. L. M en Bond van Plattelandsvrouwen wordt 1,entrée gevraagd ter be strijding van de onkosten. Zaterdag 6 Maart a.s. in „De Koren beurs" te Kortgene opvoering van het blijspel in drie bedrijven: LACHENDE CONTANTEN". Aanvang 7 uur. De sluitingsdatum voor de bieten- zaaiwedstrijd is vastgesteld op 1 Maart. Degenen, die zich alsnog wen sen op te geven dienen dit te doen bij M. DEES, Secretaris L. J. G., Afd. IJzendijke, Molenstraat C 2, Waterlandkerkje. In het vijfde bedrijf van het Lustrumspel dat dezer dagen werd opgevoerd ter gelegenheid van het eerste lustrum van de Jongerenorga nisatie der Holl. Maatschappij van Landbouw, trad geheel onverwacht Minister Mansholt op, die in een korte rede de jongeren op treffende wijze wees op hun taak de eenwor ding van de wereld en West-Europa in het bijzonder te helpen bevorderen. Terwijl de Amerikaanse boer na het bezoeken van een vergadering waar hem de grote voorraden voor ogen zijn gehouden, met zorg kijkt naar z'n violle silo's, trekt de boer in India de riem nog een gaatje strakker, omdat hij honger moet lijden tengevolge van het feit, dat hij geen kans ziet zijn akker te bevloeien. Door uitwisseling kunnen jonge' boeren en jonge boerinnen een inzicht verkrijgen in het denken, leven en Excellentie op de planken ken j werken van collega's in het buiten land. En daardoor ook de waardering en het begrip voor de ander die nodig zijn om samen te streven naar geluk, welvaart en vrede. Het waren behartenswaardige woor den temidden van het spel der jonge ren. U speelde deze rol uitnemend, Ex cellentie! B.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 15