VOOR OE Plattelandsvrouw OnJerivSJs korte Berichten Uit een geheim weekboek van Bram uit de Slikhoek OUDERMIDDAG RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL TE GOES. OUDERAVOND RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL SCHOONDIJKE. Uit de Kringen en Afdelingen. 145 Onder leiding van de heer H. Noteboom, te Nieuw-Beerta, hield de landelijk werkende Con- tractzaadtelersvereniging haar jaarvergadering te Groningen, waarbij de afgevaardigden van de Rijks- landbouwvoorlichtingsdiensten, het Rijksproefsta tion voor Zaadcontröle, de betreffende Bedrijf schappen, de Keuringsdiensten voor Gewassen en niet in het minst van de landbouworganisaties, als de Groninger Mij van Landbouw en de C.B.T.B., die deze vereniging met haar gespecialiseerde voorlich ting ten aanzien van de contractteelt begunstigen, in het bijzonder werden verwelkomd. Uit het door de directeur, de heer B. Meihuizen te Haren, uitgebrachte jaarverslag bleek de lan delijke uitbreiding dezer specifieke organisatie tot de andere provinciën, in het bijzonder de N.O.P., Zeeland, Noord-Brabant en de Hollanden, waar voor al door collectieve toetreding via de bestaande land bouworganisaties eenvoudige en doelmatige uit bouw wordt bewerkstelligd. De directeur van de Stichting Centraal Bureau Slachtveeverzekeringen deelt aan belanghebbenden mede, dat de premie voor de nuchtere kalveren per 15 Februari 1954 als volgt is vastgesteld: Door vertegenwoordigers en agenten verzekerd: ƒ0,45 per stuk; door vleeswarenbedrijven en groot handelaren verzekerd op een z.g. Open Polis 0,40 per stuk. Wij ontvingen het verslag over het 63e boekjaar van de Onderlinge Verzekeringsmaatschappij tegen hagelschade in Zeeland. Uit dit verslag blijkt, dat in 1953 voor 8089,60 aan hagelschade werd uitgekeerd aan 17 leden. De maatschappij telt 480 leden die samen 8495 ha verzekerd hebben tegen een premie van 71.258,69 in het jaar 1953. Zodoende heeft de maatschappij een goed jaar gehad en is het gelukt een herverzekering tegen zeer voordelige voorwaarden te sluiten. Het bestuur van het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed voor Akker- en Weidebouw heeft de areaalheffing van pootaardappelen van oogst 1954 vastgesteld op 50 per ha. Een gelijk bedrag werd in 1952 en in 1953 geheven. TER KENNISMAKING. Het is nu bijna twee maanden geleden, dat ik mijn taak als opvolgster van mej. Sikkens in Zee- lan begon. Daarom wilde ik graag van de mogelijk heid gebruik maken via deze rubriek met U ken nis te maken. Tot voor Januari was ik lerares aan een huis houdschool in Dordrecht. Zeeland was voor mij alleen maar één van de elf provinciën, en dan nog wel een provincie met uitzonderlijk veel water, waar het reizen moeilijk is. De gemiddelde Dordtenaar komt er nog wel toe de Moerdijkbrug te passeren, maar bij Breda blijft hij steken. Zó verging het ook mij en van veel plaat sen in Zeeland waren de namen mij tot nu toe on bekend. Dit leerde ik echter vanzelf aan op reis door Zeeland. Op mijn tochten naar de verschillen de scholen en naar de leden van de diverse com missies van toezicht heb ik al dikwijls moeten er varen, dat „onze" provincie uit eilanden bestaat. Het is me ook al overkomen, dat ik door de mist gedwongen was van een tocht onverrichterzake terug te keren. Dit alles maakt echter, dat ik me al echt „Zeeuws" begin te voelen en daardoor één der Uwen. Via deze rubriek wil ik proberen iedere week contact met U te zoeken. (Gelukkig mocht ik met verschillende dames van de Plattelandsvrouwen al nader kennis maken, o.a. ter gelegenheid van de kaderdagen voor de Provinciale Bestuursleden op 17 en 18 Februari. Een volgende keer hoop ik U van deze kaderdagen enkele indrukken te geven). Ik hoop echter niet, dat het bij dit „papieren-con tact" blijft. Graag wil ik, vóór ik in het najaar langs de verschillende afdelingen een tournée ga maken, met verschillende afdelingen vooraf kennis maken. Willen de afdelings-secretaresses mij daartoe even een berichtje sturen, als een afdeling verga dert? Indien mogelijk kan ik daar succesievelijk ver schillende vergaderingen bijwonen. Uiteraard zal ik natuurlijk een keus moeten ma ken, maar ik zal toch proberen ook enkele „verre" afdelingen te bezoeken. Mag ik dan in deze tijd op de afdelings-secreta resses rekenen? A. v. d. LEEDEN. 23 Februari. Men behoeft niet altijd grote reizen te maken om veel te kunnen verhalen. We zijn vorige week naar de landbouwtentoonstelling te Brussel geweest, dat maar even ver van ons af ligt als Rotterdam, maar waar we toch alleen maar met een paspoort of be wijs van Nederlanderschap kunnen komen. Het zal nog wel enige jaren duren eer dit zonder kan, doch we blijven hopen dat de Europese eenheid eenmaal zal komen en we dan voornoemde dingen niet meer nodig zullen hebben. We zijn jaloers op deze grote Eeuwfeesttentoon stellingshallen daar, waar geheel deze expositie was ondergebracht en alles onder dak. Op deze plaats stonden 14 dagen geleden nog honderden mooie merkenauto's te glanzen en met de nieuwste snufjes uitgeruste autobussen. Nu stonden er hon derden tractoren en landbouwmachines, prijkende met vele merken. Het aantal merken wordt zó groot, dat we ons afvroegen, is dit nu noodzakelijk, is dit de weg? Zouden we b.v. uit een tiental mer ken niet genoeg keuze hebben en zou het niet goed koper zijn? Nu moeten er zovele onderdelen ver krijgbaar zijn als merken, want meestal past niets van het ene merk op het andere. Dinsdag en Woensdag j.l. werd een Oudermiddag gehouden aan de Rijkslandbouwwinterschool te Goes teneinde het contact tussen de ouders van de leerlingen en de leraren te verstevigen. De Directeur der school. Ir. J. Versteeg, opende de bijeenkomst en behandelde verschillende, onder werpen met betrekking tot het onderwijs aan de school, waarop een breedvoerige discussie volgde,. In de pauze bestond gelegenheid met de leraren der school de vorderingen der leerlingen te be spreken. Na de pauze hield op Dinsdagmiddag de heer Ir J. D. Dorst te Goes en op Woensdagmiddag de heer Dr G. Wagenaar te Goes een causerie over reis indrukken uit Spanje, toegelicht met lantaarn plaatjes, welke met grote aandacht werd gevolgd. Met een kort slotwoord van de Directeur der school werden deze zeer geslaagde, Oudermiddagen beëindigd. Nagenoeg alle ouders waren aanwezig, toen de Voorzitter van de Commissie van Toezicht, Burge meester Verbrugge van Waterlandkerkje, de Ouder avond van de R.L.W.S. in Hotel „De Zwaan" te Schoondijke opende met een welkomstwoord, ook aan de aanwezige leden van de Commissie van Toezicht. Spreker noemde in zijn openingswoord talrijke grote problemen, die thans de aandacht van de landbouwer opeisen en nieuwe kwesties, die in de toekomst ook weer om oplossing zullen vragen, hiermede aantonende, dat de vorming van de boe- renjeugd, inzonderheid het landbouwonderwijs, steeds intenser zorgen behoeft. De heer Van Dijk, Directeur der R.L.W.S., on derstreepte de woorden van de heer Verbrugge en stelde aan de orde de vraag, hoe het leerplan van de school nog verbeterd zou kunnen worden, zon der boven de winterschool-periode van 2 jaar uit te gaan. Spreker pleitte o.m. voor een bredere, meer uniforme vooropleiding van de leerlingen, alvorens deze tot de R.L.W.S. worden toegelaten, en ver zocht de ouders hun opvattingen hierover kenbaar te maken. Uit de talrijke opmerkingen van de zijde der ouders, bleek hoezeer men met deze aangelegen heid meeleeft. De heer Adri Kunst, die als vertegenwoordiger van de Vereniging van Oud-leerlingen de vergade ring bijwoonde, zette duidelijk het standpunt in deze van de jongeren uiteen, waarvoor hij van de zijde der ouders instemmend applaus oogstte. In de pauze werd druk gebruik gemaakt van de gelegenheid om directeur en leraren te spreken en te raadplegen over de leerlingen. Bij wijze van leerzame ontspanning werd de avond besloten met een serie prachtige geluidfilms over pluimvee, mechanisatie, omweiding en opwek king van electriciteit, waarvan door alle aanwezi gen ten zeerste werd genoten. In zijn slotwoord bracht de Voorzitter dank aan directeur en personeel voor hun medewerking aan deze ouderavond, die naar ieders mening ten volle geslaagd is, We zagen vele Duitse merken, die dezelfde motor hadden, maar alle een verschillende ombouw. Wat een verscheidenheid van ploegen, dorsmachines, maaidorsers en eggenmateriaal. Maaidorsers van de lichte 4 voets tot de zware kolos van 10 voet toe, die alleen op grote bedrijven rendabel is. Wagens waren er ook vele, ook al veel met kipinrichting, door de tractor of dqor één man door middel van luchtdruk te kippen. Nieuws gezien? Nu, eerlijk gezegd, dat was er weinig. Wel tal van aangebrachte verbeteringen ge zien. Alleen nieuws was voor ons de kleine Ranso- mes rupstractor met ploegscharen naast de banden. Dit was nieuws en het moet goed werken, volgens de menëen die deze tractor aan het werk hebben ge zien. Het is voor een leek moeilijk te begrijpen, daar de trekkracht naast de tractor werkt en deze er niet scheeft door trekt, doch door de technici is dit bereikt, hetgeen een mooie prestatie is. Er waren ook aan aardappelrooiers klappers om loof te klappen. Zo op 't gezicht knap gevaarlijke dingen om achter te" lopen wanneer ze werken. Nu nemen onze buren het met de veiligheid wat minder dan wij zagen we, want al de geëtaleerde, cirkelza gen stonden onbeschermd te koop. Ja, dan was er nog een mechanische spa, een spa, die wanneer je ze in de grond drukte een veer span de en die wanneer de spa iets werd gelicht, zich ont spande en de steek grond weg deed springen. De grond werd niet helemaal gekeerd, doch door elkaar gewerkt. De man die het deed, was er dik bij ge worden, al leek het ons, dat hij dit niet de gehele winter had gedaan, want je vindt niet veel dikke spitters. In elk geval was hij wel een goede recla me. Dit werktuig kostte 45, o.i. nogal aan de dure kant en meer iets voor een rentenier, drèrzèlf een bloementuintje eens een beurt moet geven, doch zijn rug wiL sparen. Het bezoek was er zeer druk. Ook zeker omdat het een tijd is waarin nog niet buiten gewerkt kan worden, en we zagen dan ook vele boeren met hun gezinnen deze mooie expositie bezoeken. Het pluimvee was op de eerste etage van de hoofdhal ondergebracht; al het overige stond ge lijkvloers. De vele voetpaden door de hallen afgelegd hebben de, doet je benen op dén duur zwaar wegen en daardoor hadden de kakelende kippen, kraaiende hanen en kirrende duiven weinig bezoek en be kijks. AFDELING KOUDEKERKE. De Afdeling Koudekerke der Z. L. M. vergaderde op Woensdag 17 Februari, in Hotel „Walcheren". De voorzitter, de heer J. Vos, opende dé verga dering en herdacht ons overleden bestuurslid, de heer W. Verhage, die bijna 20 jaar in het bestuur zitting had. De secretaris bracht de jaarverslagen uit, die getuigden van een góed verenigingsleven. De vereniging telt op 't ogenblik 100 leden. De kas sloot met een batig saldo van 207, Daarna had de bestuursverkiezing plaats. De heren P. Wielemaker en J. Koole werden met bijna algemene stemmen herkozen. ïn de vacature van wijlen W. Verhage werd gé- kozen de heer A. Janse. Na de pauze volgde een lezing door Dr Wage naar, Directeur van de Pr'ov. Gezondheidsdienst voor Dieren te Goes, over het onderwerp: „De moderne dierziektebestrijding". Het was een zeer aangename lezing die hij voor onze vereniging hield. Hij besprak de verschillen de veeziekten als: t.b.c., mond- en klauwzeer én abortus-Bang. Na de gebruikelijke rondvraag sloot de voorzit ter de vergadering en wekte alle leden op trouw te blijven aan de Z. L. M., die ten allen tijde voor ons in de bres staat. J. KOOLE, Secretaris. AFDELING BIGGEKERKE. Op 17 Februari kwam deze Afdeling in vergade ring bijeen, onder leiding van haar voorzitter de heer P. Lampert Pz. Deze opende de vergadering, waarbij hij allen welkom heette, inzonderheid Ir Bos. Hij memoreerde het jaar 1953 en zeide dat dit jaar voor ónze omgeving een goed jaar is geweest. Dit was in andere streken van onze pro vincie helaas niet het geval, gezien de grote ramp van 1 Februari. Uit het financieel verslag van de penningmeester blijkt, dat er een batig saldo is. Als candidaten voor het Hoofdbestuur werden gekozen de heren W. de Buck, S. de Visser en E. de Korte. Ir Bos hield nog een causerie over „Bemestings vraagstukken". Hierna werden nog. plaatjes op het doek gebracht betreffende het grondonderzoek. Nadat de voorzitter Ir Bos dank had gebracht voor zijn leerzame causerie, werd de vergadering gesloten. A. DE WITTE W.Az., Secretaris.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 13