Het handelsverkeer met Duitsland Korte wenken voor de praktijk FA.IIEVÉ&CO HERZAAIEN OF DOORZAAIEN VAN WINTERTARWE. SURINAME BIEDT GROTE MOGELIJKHEDEN VOOR NEDERLANDSE BOEREN. MOTORKENNIS IS VOOR LANDBOUWEMIGRANTEN IN AUSTRALIË ZEER BELANGRIJK. AANVRAAG FORMULIEREN LEVENSONDERHOUD. 142 Van verschillende zijden wordt de vraag gesteld of bij de vaststelling van de herstelbewerkings- kosten in drooggevallen polders, in 1954 rekening zal worden gehouden met mislukte wintertarwe, dan wel met wintertarwe die om welke reden dan ook moet worden doorgezaaid. Aangezien de teler vergoeding van extra kosten in uitzicht kan worden gesteld, als wintertarwe is uitgezaaid in overeenstemming van de door de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst gegeven advie zen, is het nodig van het omploegen, herzaaien en/of doorzaaien aangifte te doen bij de Plaatselijk Bureauhouder. Rijksdienst voor Landbouwherstel in Zeeland. Rijkslandbouw Voorlichtingsdienst. Provinciaal Voedselcommissaris voor Zeeland. Dezer dagen kregen we de gelegenheid de Neder landse landbouw-attaché in West-Duitsland, Ir M. C. van Hameien, op een bijeenkomst van de land- bouwpers enige vragen te stellen. In het onderstaande vinden de lezers een samen vatting van het besprokene. De uitvoer en invoer van Jan. t/m Nov. 1953. De totale agrarische import bedroeg in de eer ste elf maanden van 1953 5200 millioen mark. Hiervan nam Nederland 12 voor z'n rekening met een invoer aan agrarische producten van 633 millioen mark. Dit betekent dat in het genoemde tijdvak onge veer 20 7c van de Nederlandse agrarische uitvoer naar West-Duitsland ging. De belangrijkste producten in deze periode wa ren groenten (70millioen), fruit (30millioen), sier- Om in Zeeland aan het werk van de Stichting voor de Ontwikkeling van Machinale Landbouw in Suriname meer bekendheid te geven, zal door Ir A. P. v. d. Vlies op de hierondervolgende data in Goes, Öostburg en Axel een lezing worden gehou den, gevolgd door een geluidsfilm en lantaarn plaatjes. Goes: Dinsdag 2 Maart, aanvang 7.30 uur, in „De Prins van Oranje", Nieuwstraat 14. Oostburg: Woensdag 3 Maart, aanvang 7.30 uur, in Hotel „De Eenhoorn", Markt 9. Axel: Donderdag 4 Maart, aanvang 7.30 uur, in „Het Centrum", Zeestraat 33. De toegang tot het bijwonen van deze avonden is vrij. Genoemde Stichting, die door de Nederlandse en Surinaamse Regeringen werd opgericht, voert in het westelijk deel van de moerassige kustvlakte van Suriname een groot polder-project uit. Naar het voorbeeld van de Zuiderzeewerken worden in de in aanleg zijnde polders volledig ge mechaniseerde landbouwbedrijven gesticht van 72 ha. Deze worden geheel bedrijfsklaar afgeleverd en, voorzien van een woning en bedrijfsinventaris on der overeen te komen voorwaarden, aan de daar voor in aanmerking komende boerenemigranten in huurkoop uitgegeven. De heer Van der Vlies zal in zijn lezing in het kort iets over de geschiedenis, het land, het volk en de ontwikkelingsplannen van Suriname ver-' tellen. De film, die daarna wordt vertoond, laat vele interessante dingen zien over de wijze waarop men de moerassen drooglegt en het land met Hoewel men voor het schoonmaken en ontvetten van metalen onderdelen in de techniek kan beschik ken over reinigingsmiddelen als terpentina of white spirit, grjjpt men nog vaak naar benzine, die sneller verdampt, waardoor het werkstuk vlugger droog is. Dit snelle verdampen brengt echter het gevaar van tijdelijke (en plaatselijke) hoge dampconcentraties met zich mee, vooral als er benzine wordt gemorst. Deze brandbare dampen kunnen door een sigaret, een vonk van een lichtschakelaar, ja zelfs door een wrjj- vingsvonk of door statische electriciteit tot ontbran ding worden gebracht. Is ook op de kleding benzine gemorst, dan kan tevens deze kleding zodanig fel gaan branden, dat tijdig blussen vaak onmogelijk is. Hoewel in woningen en werkplaatsen het gevaar van deze brandbare dampen groter is dan in de open lucht, blijkt dat zelfs op een steiger, tientallen meters boven de grond, benzinedampen gevaarlijk zijn. Daarom wordt nogmaals ernstig gewaarschuwd tegen het gebruik van benzine als reinigingsmiddel, w&ar en onder welke omstandigheden dan ook. Wanneer men in de gelegenheid is veel stallen te bezoeken, krijgt men ook een zeer juiste indruk over de capaciteit van de boer. Op sommige stallen is het een lust voor het oog de dieren rustig te zien liggen herkauwen. De goed gereinigde dieren en een goede stro- of kaflaag zijn een waardemeter voor de capaciteit van de boer. Bij andere boeren zijn de dieren met een mestlaag be dekt, dit mag warm heten, maar gezond is het niet: de huid moet haar functie onbelemmerd kunnen uit oefenen en daarvoor moet zij schoon zijn. Ook ont breekt zeer vaak nog wel eens iets aan de ligging. Dergelijke dieren zijn onrustig, zij staan te schuren, te slaan en te likken. zware machines ontgint. Het is de moeite waard om kennis te nemen van dit reusachtige werk, dat door Nederlanders in Suriname wordt uitgevoerd. Men heeft kans gezien om in korte tijd grote stukken moeras droog te leggen en deze om te zetten in vruchtbare akkers. De mechanisatie is niet alleen op de landbouw bedrijven, maar ook bij het transport en bij de ver werking van de producten tot het uiterste door gevoerd. Het kerndorp voor de polders dat „Wageningen" heet, voldoet dan ook aan alle eisen welke een moderne boerengemeenschap stelt. Aan de hand van lantaarnplaatjes zal Ir Van der Vlies tenslotte een en ander vertellen over de in richting van de boerderijen en de wijze waarop men de landbouwbedrijven exploiteert. Na afloop daarvan zullen de aanwezigen in de gelegenheid worden gesteld vragen te stellen en nadere inlichtingen in te winnen. De Australische „Commonwealth Employment Officer" te Perth in West-Australië, de heer Wil liams, heeft onlangs medegedeeld, dat het hem was opgevallen hoe vele Nederlandse landbouw- emigranten in ervaring tekort schoten bij het om gaan met zware landbouwmachines. Landbouwmachines spelen een grote rol in West Australië, vooral op de graanbedrijven, en de on voldoende bekendheid van Nederlanders hiermee vormt dan ook inderdaad een moeilijkheid. Het merkwaardige geval deed zich voor zo vertelde Mr. Williams verder dat juist op graanbedrijven een aantal Nederlandse .chauffeurs eerder werk vond dan Nederlandse landarbeiders. Hoewel deze chauffeurs met het eigenlijke land bouwbedrijf niet bekend en vertrouwd waren, wis ten zij echter wel goed met de zware truck van de farmers om te gaan, terwijl in de praktijk was ge bleken, dat een truck-driver ook snel met een trac tor leert omgaan. Als bijkomstige bezigheid kre gen deze chauffeurs werkzaamheden te verrichten bij het oprichten en onderhouden van omheinin gen. De graanboeren van West Australië, die eerst wat verbaasd hebben gestaan over de onvoldoende motorkennis van hun Nederladnse landarbeiders, weten thans echter, dat de Nederlandse landbouw van een andere aard is, dan de landbouw in West Australië en bij het aanstellen van werkkrachten houden zij daar nu rekening mee. Een ongeëvenaard succes zijn de Nederlanders geworden op de melkveebedrijven in West Austra lië. Zo treft men op het bedrijf van de heer C. H. Pech te Brookton op negentig mijl van Perth, dat 14.000 acres groot is, vijf Nederlandse gezinnen aan. Dit is een gemend bedrijf waar naast het graan en het melkvee ook de schapen van grote betekenis zijn. Een andere autoriteit die zich onlangs zeer lovend over de hem bekende Nederlandse emigranten uit liet was de burgemeester van de stad Northam op 60 mijl ten Oosten van Perth, die zei van de Neder landers maar één enkele klacht te hebben ontvan gen over het tekort aan woonruimte. De achter grond hiervan is echter dat het gemiddelde Austra lische landbouwersgezin veel kleiner is dan het ge middelde Nederlandse emigrantengezin en dat woonruimte die voor de kleine Australische gezin nen tot dusver voldoende is geweest, voor som mige emigrantengezinnen niet meer toereikend is. Men is er echter van overtuigd, dat nu ook het West-Australische platteland de Nederlandse land arbeiders en boeren nader heeft leren kennen, ook dit soort moeilijkheden door rustig gemeenschap pelijk overleg wel uit de weg geruimd zal kunnen worden. teeltproducten (25 millioen), kaas (58 millioen), eieren (204 millioen), akkerbouwproducten (110 millioen). Van dit laatstgenoemde cijfer namen de peulvruchten, hoofdzakelijk groene erwten, 17 millioen voor hun rekening. Duitsland voerde in deze periode 16 milliard mark aan industrie-producten uit. Hiervan ging naar Nederland voor 1470 millioen mark, zijnde 9,2 VOORUITZICHTEN. De vooruitzichten voor de toekomst liggen nogal verschillend. In de zuivelsector is de melkproduc tie van West-Duitsland intussen zó groot gewor den, dat voldoende melk tot boter verwerkt kan worden om te voorzien in de binnenlandse behoefte (330.000 ton). In tegenstelling met de prijs van suikerbieten en granen is die van de melk vrij laag gesteld om de productie wat af te remmen. Hoe wel dus verwacht wordt dat geen invoer van boter nodig zal zijn, hangt het van de omstandigheden af, of deze verwachting uit zal komen. Voor de uitvoer van kaas naar West-Duitsland bestaan goede verwachtingen, mede omdat in het afgelopen jaar, vooral in het Rijnland, veel propa ganda voor de Nederlandse kaas gemaakt is. Mede hierdoor had Nederland de grootste in voer van kaas in de tweede helft van 1953, terwijl Denemarken deze plaats nog gedurende het eerste halfjaar bezette. Voor de melkproducten is de verwachting niet erg gunstig door de hoge invoerrechten die de uit breiding van bestaande fabrieken voor melkpro ducten in West-Duitsland, of het bouwen van nieuwe, aanmoedigen. Het is niet te verwachten dat hierin spoedig ver andering zal komen. In de tuinbouwsector zijn de vooruitzichten de laatste maanden niet verbeterd, omdat de toe- ,pemende invoer vanuit Nederland de gemoederen verhit heeft. In de nieuw gekozen Bondsraad heeft de C.D.U. meer landbouwstemmen op zich verenigd, waar door de boeren meer invloed hebben op de land bouwpolitiek van het Ministerie van Landbouw. Wel zijn er regelingen over de prijzen, waar be neden Nederland niet mag importeren in West- Duitsland, doch deze prijzen worden regelmatig herzien. Eén der laatste wijzigingen is die, waarbij het in voerrecht op eieren met ingang van 15 Febr. ge bracht is op 15 7c. Hier zit het streven achter de consumentenprijs zoveel mogelijk op gelijk peil te houden. Zo zijn we helaas weer een zijpad ingegaan van de weg, die leidt naar Europese integratie. De aanvraagformulieren levensonderhoud voor land- en tuinbouwers zijn thans bij de Plaatselijke Bureauhouders aanwezig. Getroffenen die van mening zijn in aanmerking te komen voor een vergoeding voor levensonder houd worden aangeraden zich tot de P. B. H. te wenden. (Advertentie) sieve's Penicilline-sulpho- nepasta geeft - mits direct toegepast - een schitterend resultaat in 1 of 2 dagen. Lieve's Penicilline* sulphonepasta tast de infectie grondig aan en voor» komt aantasting van andere kwartieren. Zorg ervoor altijd snel te kunnen ingrepen ffoor minstens 2 tuben Lieve's Penicülineisulphónepasta in huis te hebben. Gebruiksaan wijzing en garantiebewijs bij elke tube KORTEDIJK 16 - VLAARDINGEN - TELEF. 210Ö

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 10