UIT DE PROVINCIE ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD 13 Februari. WEST ZEEUWSVLAANDEREN. De vorst, welke kort maar zeer hevig was, is weer voorbij. We kun nen nu de balans opmaken van het geen wel of niet bevroren is. Dan komt er bij iedereen wel wat voor op de lijst van bevroren goederen. Bij de een minder, bij de ander meer. Op sommige bedrijven zijn alle kuil-aard- appels en -bieten bevroren, hetgeen niet alleen een heel ongerief is, maar ook een behoorlijke financiële strop. Nu is het nakaarten niet moeilijk, maar een goed dik winterdek van grond op de kuilen is toch te allen tijde gewenst, ook al moeten b.v. de aardappels eens een keer meer om geschept worden. De tarwe en het koolzaad laten zich niet slecht zien; het raapzaad staat zwak, terwijl de lucerne en klaver nog niet goed te beoordelen zijn, maar wellicht later zullen ontwikke len dan normaal. Dit is eveneens het geval met de weiden. De hengstenkeuringen zijn voorbij. We zagen een goede Zeeuws-Vlaam- se kampioen, maar daarnaast ook vele paarden die dermate in conditie achteruitgegaan waren, dat we goed moesten kijken om daarin de goed voorgebrachte paarden van de keu ringen van vóór 14 dagen terug te kennen. Nu is het wel zo, dat de show ook bij dergelijke gebeurtenissen niet achterwege mag blijven. Maar het lijkt me toch zeer ongewenst, om een hengst dan weer abnormaal aan te vetten om daarna weer af te laten vallen tot de normale proporties. In beide gevallen gaat dit absoluut ten koste van de vruchtbaarheid der die ren. Het beste is wel om de paarden steeds in goede conditie te houden. Het .geeft een betrouwbare indruk, als men, op welke tijd ook, op derge lijke stallen komt. En het voorkomt teleurstelling bij aapkoop en wat dies meer zii. Als tweede opmerking als bezoe ker, kreeg ik de indruk dat de grote maat hengsten iets aan belangstel ling heeft ingeboet. Zou dit het ge volg zijn van de stemmen welke op gaan om ook de lichtere typen een kans te geven op de zandgronden e.d.? Al met al kunnen we terugzien op een mooie en druk bezochte Centrale Keuring te Goes. De meeste afdelingen der Z. L. M. hebben hun jaarvergadering gehad. Naast het werkzaam aandeel van alg. voorzitter en secretarissen wordt er op deze vergaderingen vooral de noodzaak van een sterke standsorga nisatie ingezien. Waarvoor men be reid is een veertje te laten vallen, terwijl verschillende afdelingen ook direct contact opgenomen hebben met de jongerenorganisatie. Hetgeen eveneens van harte toegejuicht wordt. 15 Februari. OOST ZEEUWS VLAANDEREN. Wij willen nog eens terugkomen op de arbeidsaangelegenheid. Terecht is bij ondervinding gebleken, dat vaste arbeiders niet in aanmerking komen voor een uitkering door de W. en W. Het is jammer dat de vaste arbeiders wegens onderbreking van werk door de vorst niet voor een uitkering in aanmerking komen. De billijkheid eiste dit alleen al ten opzichte van de te betalen premie. Het is nu zo, dat de werkgevers die nog de voorkeur geven aan vaste arbeiders, regelmatig over het loon voor de W. en W. kun nen betalen maar nooit enig nut zien van dat percentage. Premie betalen voor vast personeel komt dus ten goede aan hen die los werken. Wat het los-vaste personeel betreft, daar kan men nog al wat werk nemers van betrekken, daar er velen waren die tijdens de wintermaanden voor een andere werkgever werk doen. Terwijl deze gedurende 8 weken het werk onderbroken en bij vorst overbruggingsuitkering uitbe taald kregen. Deze overbruggings- uitkering bestaat schijnbaar niet meer. Alles is aangewezen op de W. Van boerderij en organisatie en W. Hierdoor komt het los-vast dienstverband te verdwijnen. Men komt dus alleen voor uitke ring aan zijn arbeiders in aanmerking door de volle premie te betalen. Dit drijft in de richting naar het los- personeel. Wij zijn aangaande het los en vast personeel eens gaan rekenen wat men aan beide betaalt. Voor een vaste ar beider hebben wij het brutoloon ge steld op 3000. Wij nemen aan, dat een flinke arbeider thans door ver hoging van het uurloon op 93 cent en hoogstwaarschijnlijk wordt het met het nieuwe contract jaar meer dan een gulden, het bedrag zoeven genoemd, in 1954 wel zal kunnen ontvangen. De gehele reeks van pro- centsgewijze betaling aan de sociale instelilngen zullen wij maar niet neerschrijven. De berekening is dus, dat men aan een vaste arbeider (42 weken) 3000 betaald met een nasleep van so ciale lasten, vacantie enz. van ƒ779, samen dus 3779. Een los-arbeider hebben wij bere kend op 43 weken. Wij gaan van de gedachte uit, dat deze werknemer de maanden Januari en Februari in de W. en W. gaat of bij werkbaar weer naar een werkobject in de buurt. Het loon bedraagt dus 43 weken 2480 de hogere sociale lasten voor W. en W. dus b.v. 8,8 c/c van 786 is samen ƒ3266. Het verschil bedraagt dus 513. Over een aantal vaste ar beiders wordt dit een bedrag dat zeer zeker mee zal gaan tellen. U zult ons toewerpen, hier zit wei nig sociale gedachte ten opzichte van het te houden vast personeel. Wij zien graag vaste mensen op het be drijf. Zowel voor werkgever als voor werknemer is dit van groot belang. Maar alle factoren schijnen tegen te zijn. Vaste arbeiders, accoord, maar dan moet het ook mogelijk gemaakt worden. Thans de vaste kern zo klein mo gelijk, want niemand zal kunnen ver langen dat in ons land, met de ver doorgevoerde sociale wetgeving, die zware lasten op het bedrijfsleven legt, de werkgever individueel nog eens een soort aanvulling zou moeten geven. 16 Februari. WALCHEREN. Hoewel het nog niet met zekerheid te zeggen valt, is het toch te vrezen dat de weinig wintervaste tarweras- sen als Minister, Staring en Alba er deze winter maar slecht afkomen. Het ras Heine's VII valt na de vorst op door zijn meer groene kleur. Waarschijnlijk zal dit ras deze stren ge vorstperiode goed doorkomen. Nu blijkt weer eens, dat goed win tervaste rassen toch altijd de voor keur verdienen boven de weinig win tervaste. Vooral wanneer opbrengst en kwaliteit vrijwel 'op één lijn liggen. Wintervaste rassen helpen het risico verminderen. De vorst heeft ook danig huisge houden in vele aardappel- en bieten- kuilen. Men rekent de laatste jaren bij het. afdekken niet meer met een strenge winter, maar velen moeten dit nu duur betalen. Vooral indien er pootaardappelen bevroren zijn, kan de schade aanzienlijk oplopen. Op enkele bedrijven heeft men de bevro ren voederbiet of mergkool ingekuild. Dit is inderdaad de juiste methode om de schade tot een minimum te beperken, daar dit voer anders spoe dig geheel waardeloos is. Het grasland met zijn fris groene kleur is nu één geelbruin dor veld geworden en zal dit voorjaar extra zorg vragen om een goede opbrengst te kunnen geven. Bij het opmaken van ons bouwplan, wat nu wel vaste vormen zal hebben aangenomen, hoort vanzelf ook een weideplan. Het weideplan is echter nog moei lijker dan het bouwplan, omdat het zich moet aanpassen aan de grasgroei op een bepaald moment. Zodat regel matig ons plan moet worden gewij zigd. Als basis voor ons weideplan moet de perceelsindeling zodanig zijn, dat men per perceel ongeveer 5 are grasland geeft per stuks grootvee. Een groot aantal kleine percelen is noodzakelijk voor het slagen van een intensieve exploitatie. De fosfaat- en kalivoorziening mag niet verwaarloosd worden, omdat fosfaat- en kali-arm grasland een slechte open zode tot gevolg heeft met grove grassen en weinig witte klaver. De fosfaattoestand van het verre grasland dat vaak gehooid werd, is meestal bar slecht. Een voor- raad-bemesting met slakkenmeel tegen 1000 kg per ha kan op slecht grasland wonderen doen. Als stikstofbemesting op ons gras land is een gift van 750 kg kalk- ammonsalpeter per ha, in meerdere malen te verstrekken, volkomen ver antwoord. Als belangrijke vergadering van de Kring Walcheren zullen we de jaar vergadering op Maandag 22 Jan. te Middelburg zeker met zijn allen bij wonen. 15 Februari. NOORD-BE VELAND. Wanneer het land op wintervoor ligt en zo wacht op de tijd waarin weer het uiterste van haar zal wor den gevergd, doorvoelt de boer het onder normale omstandigheden als een genoegen, de oogst van het ver gleden jaar met deze en gene te be spreken. En de eerlijkheid, waarmee men veelal met de cijfers uit het eigen bedrijf voor de dag komt, pleit er voor, dat men zijn beste krachten gaf. Nu worden de gesprekken rondom dit onderwerp meestal geleid door een zekere trots; vaak een trots in gunstige zin, die staat in het teken van het mogen zaaien en oogsten, soms helaas ook door een trots, die minder waardering verdient. Daar liggen de verschillende afrekeningen als zelf gebouwde Babeltjes in de schuif la; het eenvoudige mogen heeft daar plaats moeten ruimen voor een harde duim-achter-de-vest-mentaliteit. Het is in deze rubriek evenwel niet de gewoonte, wegen van moralistisch plaveisel te bewandelen en daarom keren we tot ons uitgangspunt terug. Een ieder nu zal zich een beeld hebben gevormd omtrent het op brengstniveau van de verschillende gewassen op Noord-Beveland over het afgelopen jaar. Voor de meeste gewassen blijft dit ook maar een ge schat beeld, omdat het schier onmo gelijk is na te vorsen, hoeveel van een bepaald gewas hier werd gepro duceerd. Al mag dan (op grond van de Mei-inventarisatie) het aantal ha's beteeld met dat géwas, ook bekend zijn. Ongetwijfeld maakt het gewas sui kerbieten hierop een gunstige uitzon dering. Moeilijk is het immers niet het op dit eiland geproduceerde kwantum suikerbieten te vinden, om dat op de verschillende kaden wel be kend is, hoeveel bieten daar werden verscheept en waarheen. LVerkrijgbaar biji Jtbo.DepfiU, _V«rdugt. Agenten »n Plaatselijk» Coöperaties. Het bleek nu, dat in 1953 52.500 ton suikerbieten het eiland verlieten, terwijl 1.040 ha (waaronder 80 ha op overstroomde grond) met dit gewas werd beteeld. Dit komt neer op een gemiddelde productie van 50.490 kg/ha. (Er dient rekening mee wor den gehouden, dat dit opbrengstcijfer gedrukt is door de opbrengsten ver kregen op overstroomde grond). Ook kunnen we enig inzicht ver schaffen in het suikergehalte over het afgelopen jaar. Van tien bedrijven, waar in totaal 120 ha bieten werden verbouwd, was het gemiddelde suikergehalte 16.52 procent. Nemen we dit percentage aan als het Noord-Bevelands gemid delde, dan berekenen we een gemid delde suikeropbrengst per ha van 8.337 kg; Noord-Beveland zou dan 8.674 ton suiker hebben geleverd. THOLEN EN ST. PHILIPS LAND. Waar vele collega's boeren reeds dagen naar verlangd hebben is deze week begonnen, n.l. de dooi. De strenge, vrij lange vorstperiode, heeft meerderen overvallen, vooral wat de strengheid betreft. Naar wij vernemen, hebben velen nogal schade aan aardappelen en voe derbieten. De aanvankelijk zachte winter heeft er toe bijgedragen, dat de aardappels in de hopen veel schot vertonen. Met het gevolg, dat men deze in Januari ging omzetten. Deze kuilen waren nauwelijks gedekt toen koning winter in alle hevigheid toe sloeg. Het laat zich aanzien, dat de schade aan de wintertarwe mee gaat vallen, ook in de „zoute" grond. Het gun stige weer van de laatste dagen draagt hier zeker toe bij. De tarwe wordt weer al groener, zodat gerecht vaardigd optimisme o.i. verantwoord is. De laat gezaaide percelen hebben het o.i. het moeilijkst, en voor wat het rassensortiment betreft, hebben wij de meeste vrees voor de Minister- tarwe. De Heine's doet het wel het beste. De tarwe in de „zoute" grond had veel last van gerst-opslag. Deze gerst-opslag zal nu wel spoedig op geruimd zijn, tenminste dat verwach ten wij. Anderen daarentegen zijn in deze wel andere meningen toegedaan. De laatste weken zijn belangrijke weken geweest voor de hengstenfok- kerij en hengstenhouders. De ver plichte keuringen voor dekhengsten hebben ook in ons district weer hun slachtoffers geëist. Thans heeft ons district slechts één dekhengst disponibel, alhoewel er hier zeker weer bij zullen komen. Deze ene sloeg op de Centrale Keu ring een goed figuur. Ondanks de steeds toenemende me chanisatie blijkt er toch ook op onze beide schiereilanden nog een behoor lijke belangstelling voor het trek paard. Voor de vergadering van de K. V. N. T. in Tholen was een rede lijke belangstelling. De opkomst was in ieder geval beter dan die bij de vergadering van de Keuringsdienst Zeeland. Toch was ook deze laatste bijeenkomst niet minder belangrijk. Er werden pun ten aan de orde gesteld die voor iedere deelnemer aan de gewassen- keuring van veel belang zijn. Zelfs ook voor de niet-deelnemers werd er heel wat belangwekkends behandeld. Het voornaamste punt was wel de na-contröle van het pootgoed dat in 1953 is verbouwd. Eigenlijk is het woord na-contröle o.i. iets ongeluk kig gekozen. Beter lijkt ons de betite ling vóór-contröle. Men onderzoekt immers de gezondheidstoestand van het pootgoed (aardappels) voor het komende oogstjaar. Over het algemeen kunnen we over de gezondheidstoestand van het Bin tje gerust zijn, en ook we] in de an dere vroege aardappelrassen. Wat de late rassen, zoals Furore en Alpha betreft, ziet het er minder rooskleu rig uit. De pootgoedtelers zullen zich bij deze rassen voor moeten bereiden op tegenvallers; Opk de consumptie- telers raden we aan vooral goed ge klasseerd pootgoed uit te planten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 5