Centrale Premiekeuring voor Hengsten te Goes Sardine ZITDAGEN B0cKH0UDBUREAU ZATERDAG 20 FEBRUARI 1954. WAARIN OPGENOMEN HET NOORD-BMABANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen De Zeeuwse kampioenhengst 1954 D. J. VAN DER HAVE +2.. /Ij. tconomisch-Teohriologisch Inst voor Zeeland MIDDELBURG No. 2211. Frankering bij abonnement: Terneuzen 42e Jaargang ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Het is een veelvuldig voorkomend verschijnsel, dat driejarige hengsten zich op de Centrale Premie- keuring minder voordelig laten zien dan op de verplichte keuring in Januari. Sommige verliezen hun haren al een beetje, de meeste moeten een grotere reis maken en tenslotte ziet men ze alle in groter verband, 'fc geen wellicht ook een rol speelt. Wanneer dan, zoals ditmaal, de weersom standigheden tijdens de verplichte keuring uitermate gunstig en op de dag van de Centrale Keu ring allesbehalve ideaal te noemen zijn, dan wordt een minder goede indruk nog versterkt, ondanks liet lelt, dat het de fokkers stilzwijgend is toegestaan wat meer werk te maken van het conditio neren der benen. Als steeds weer voorkomende uitzonderingen op de genoemde regel waren er echter ook nu weer jonge hengsten, die in enkele weken tijds nog leken te zijn vooruitgegaan dan wel zich in dezelfde vorm vertoonden, waarin we ze in Januari op de verplichte keuring hadden gezien. We attendeerden er in ons verslag van laatstgenoemde keuringen al op dat de jaargang 1951 gemiddeld niet tot de zeer goede mag worden gerekend en na ,,Goes" is onze reeds zeer matige waardering er zeker niet groter op geworden. We schre ven over een relatief wel wat al te grote groep jonge hengsten, die men tot de zwakke broeders zou moeten rekenen en die niet weinig zouden hebben geprofi teerd van de felle kou tijdens de verplich te keuringen, en we geloven, na hen te hebb Y.i teruggezien, achteraf stellig, dat he beter ware geweest minstens 25 van wat in Goes aan driejarige hengsten werd voorgebracht, niet goed te keuren. t spijt ons wel, maar we hebben wer kelijk geen hoge dunk van een groot deel der driejarige hengsten die te Goes wer den voorgebracht en dat niet vanwege hun type, dat in vrijwel alle gevallen ce toets der critiek uitstekend kan door staan. maar op grond van te veelvuldig voorkomende tekortkomingen in benen en standen. Gelukkig hielden tal van oudere soms ook nog tot de jongere behorende v.aderpaarden de eer van Zeeland hoog en zou het ons zelfs gemakkelijk vallen buiten de oud-kampioenen om vijf tot zes hengsten aan te wijzen, die ruim schoots voldoende klasse bezitten om als provinciaal kampioen te mogen worden gezien. M.a.w. de strijd om het kam pioenschap j.s zelden zwaarder geweest en als de uitstekende winnaar daarvan zijn titel naar onze opinie wel heeft verdiend, dan is hem die anderzijds zeker niet in -de schoot geworpen. De belangstelling voor deze keuring was zo groot als in de tijd, dat alles rozegeur en mane schijn was in de wereld van het paard, maar ver kocht werd er vrijwel niets. Aan de C. K. gingen enkele buitengewone en herkeuringen vooraf. Gunstig was het resultaat voor Fernand van de Linge, d. Intimus, van Willem de Buck Zn te Meliskerke, die voor vier jaar, en Voor Rudolf van Dierkensteen, d. Urbain van Cer tain, van R. J. de Milliano te Oostburg e.a., die voor één jaar werd goedgekeurd. QUARRÊ K 2404 le Prijs Categorie vierjarige hengsten grote maat tevens kampioenhengst Eig. StaVen De D tbbelaëre te IJzendijke en Air. J. Caisemaa te Biervliet premie verdient. 2b. Marc van de Liter, d. Mous- tic van Urbain, van O. Plasschaert te Oostburg C. N. den Hamer te Schoondijke. Mooi en soortig, met expressief beenwerk, voldoend ontwikkelde schouder en arm en beste gangen. Driejarige hengsten, kleine maat. Kleine, behoorlijke categorie. 1. Eglon van Er va, d. Eglon van Echt, van Marcel d' Hoore te Sluis e.a. Extra klein, diep, breed, gebeend, gespierd en soortig, enkele onvolkomenheden in details; draaft achter iets open, maar met veel actie. 2. Leonard van Rrillant, d. Brillant van Nico, van A. J. van der Meulen te IJzendijke. Best van soort, regelmatig en diep, met vrij cor recte, zware benen en gemakkelijke gan gen. Vierjarige hengsten, grote maat. 1. Quarré, d. Nico van Annie, van Stal len De Dobbelaere te IJzendijke en Adr. J. Catseman te Biervliet. Hengst in alge meen voorkomen, met sterk en massief koffer, macht en massa, zware, goed ge plaatste benen, vrij vlotte, vierkante gan gen en voldoend goede voeten. Conditie extra. Buitengewoon imponerend paard, dat zich uitstekend heeft ontwikkeld. 2. Certain van Hersa, d. Karei van Certain, van A. Mangnus te Boschkapelle E. Verstraaten te Graauw. Goed van soort, minder regelmatig en diep, gebeend en gespierd; over 't algemeen minder indruk wekkend dan in Axel. Vierjarige hengsten, kleine maat. 1. Victor van Eversdam, d. Nico van Annie, van C. van Overloop te Zuiddorpe Jac. de Feijter te Axel. Bestsoortig, goed gesloten, diep in de borst en goed gelijnd; staat correct op goede, zware benen en wat weinig voet; gaat goed; ge makkelijk eerste. 2. Luc van Alstein, d. Karei van Certain, van R. Cornelissens te Terhole. Paard met beste benen en gan gen, goede voor- en achterhand, maar wat weinig middenstuk. TERNEUZEN; Woensdag 24 Februari in Hotel „Des Pays-Bas". ZIERIKZEE: Donderdag 25 Februari in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 25 Februari in Café „De Eendracht". SEROOSKERKE: Vrijdag 26 Februari in Café „Huysse" van 91.30 uur. THOLEN: Zaterdag 27 Februari in Hotel „Hof van Holland". IJZENDIJKE; Zaterdag 27 Februari in Hotel „Lievense". De reeds gepubliceerde uitslag ontslaat ons van de plicht deze thans te geven, terwijl we, in ver band met de beschikbare ruimte, inzake de meeste hengsten zullen moeten verwijzen naar onze op merkingen in het verslag der verplichte keuringen. Driejarige hengsten, grote maat. Zeer matige categorie, maar met een zeer im ponerend koppaard in Guido uit de Kluis, d. Chur chill van de Schaapshoeve, van D. A. Timmerman te Kattendijke, Deze paart formaat aan type, lij nen, een zeer harmonische bouw, fraaie hals en schouder, veel borstdiepte, korte, gespierde rug, goed geplaatste, zware, expressieve benen, goede voeten en beste gangen. Hij wint met zeer ruim verschil en is, naar menselijke berekening, voor de toekomst zeer veel belovend. 2a. Nico van Neerbroek, d. Nico van Geverik, van Gebr. P. W. de Putter te Axel. Robust en gebeend, sterk in bovenlijn, iets incorrect in details, beweging voldoende. 2b. Huib van Zeeduin, d. Nico van de Heibloem, van J. Maljaars te Oostkapelle. Typisch, massaal en massief; wat vrouwelijk in voorbenen. Driejarige hengsten, middelmaat. Vrij goed en gemiddeld beter dan de vorige ru briek. Best kopeind. 1. Karei van Rozenberg, d. Karei van Certain, van Jac. de Putter te Axel. Best van soort, de middenhand laat wat te wen sen, correct geplaatste goede, zware benen en beste gangen. 2a. Frank van Doelman, d. Nico van Ella, van D. A. Timmerman te Kattendijke. Best type, ruglijn iets flauw, met een zwaar geraamte, machtige armen, schenkels, gewrichten en beste gangen. Twee beste paarden met toekomst, die men feitelijk kan plaatsen zoals men wil, maar we menen, dat ook laatstgenoemde een eerste Vijf- tot zesjarige hengsten, grote maat. 2. Jaap van 't Paviljoen, d. Nico, K. 2081, van G. Modde te Oostburg. Gebeend, sterk in bovenlijn; niet onberispelijk type. Vijf- tot zesjarige hengsten, kleine maat. Beste klasse, la. Nico van 't Zwartewater, d. Nico van Melo, van Marcel d' Hoore te Sluis e.a. Extra best gebouwd in 't gewenste type, met goed ge plaatst klasse-been werk 'en goede gangen, lb. Nico van Eversdam, d. Nico van Annie, van C. A. Dek ker te Axel. Schitterend in conditie; typisch, volu mineus en massief, met goede zware benen, nu goede voeten en goede gangen; totaal-indruk beter dan ooit. lc. Nico van de Klef, d. Nico van Melo, van Jac. de Putter te Axel e.a. Best van soort, met aangename lijnen, kort en geblokt, minder ruim in gewricht en voet. Van wat volgt prefereren we de op nummer 5 staande Burus van Aardenburg, d. Eglon van Echt, van L. P. Hanse te Noordwelle e.a. In stap wat afwijkend, maar zeer typisch, ge blokt, met veel natuur en uitdrukking in de benen. (Zie verder pag. 126.) KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF EN ZAADHANDEL KAPELLE-BIEZELINGE de Brouwgerst met de hoogste opbrengst.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 1