Weeroverzicht 1953 Gras- en Klaverzaden en Pootaardappelen GOEDE VOORBEREIDING HET HALVE WERK- OMSCHOLING IN DE LANDARBEID VOOR ADSP1RANT-EMIGRANTEN. GEBRs DE J0NGH GOES -uw—winni 2EEUWSCH LANDBOUWBLAD Evenals vorig jqar willen wij ook ditmaal een globaal overzicht geven van het achter ons liggen de meteorologische jaar, dus van 1 December 1952 tot 1 December 1953. Wij doen dit weer aan de hand van bijgaande figuur. Deze bestaat uit drie delen; van onder naar boven vindt men gegevens over de neerslag, de temperatuur en de zonneschijn. Voor het samen stellen van dit overzicht is gebruik gemaakt van landgemiddelden. te leiden dat zes maanden méér neerslag dan nor maal brachten en zes maanden minder dan nor maal. Zeer droog waren de maanden Januari, Maart, October en November, waarvan October de droogste met slechts 10 mm neerslag 14 van de normale hoeveelheid. De temperatuur, gemiddeld over het gehele jaar, bedroeg 10,4° C. tegen normaal 10,1° C. Zeven maanden waren -gemiddeld warmer dan normaal. De naar verhouding warmste maand was October Elke maand is verdeeld in 3 decaden de le decade omvat de le tot en met de 10e, de 2e de lie tot en met de 20e en de derde de 21e tot en met de laatste dag van de maand. In het onderste gedeelte van de grafiek stelt elk zuiltje de hoeveelheid neerslag per decade voor. De totale maandhoeveelheid is aangeduid door een getrokken lijn, de „normale" hoeveelheid door een streeplijn. In het middelste gedeelte geeft de getrokken lijn het verloop van de gemiddelde over- dagtemperatuur aan; het „normale" verloop is ge schetst door een streeplijn. In het bovenste gedeelte geeft elk zuiltje het percentage zonneschijn per decade aan. Het nor male" percentage wordt aangegeven met een streeplijn. Beginnen wij met enkele opmerkingen over het jaar als geheel. In totaal viel in ons land 625 mm neerslag tegen normaal 722, Uit de grafiek is af droog, de eerste decade van Februari bijzonder «nat in 10 dagen tijds viel er meer dan normaal in de gehele maand! Aan de wens die besloten ligt in het oude rijm pje: „Een droge Maart is goud waard, als het in April maar regenen wil", werd dit jaar voldaan. Het zonnige vrij warme \veer in de tweede helft van April bracht een flinke groei in de gewassen. Veel rustiger is het temperatuursverloop in de voorjaarsmaanden geweest. Na de zware nacht vorst van 10 op 11 Mei, die o.a. vele fruitkwekers nog lang zal heugen brak een periode van vrij warm weer aan, onderbroken door een zeer koude eerste decade van Juni. 2 Juni de kroningsdag in Engeland was de koudste Junidag van de laatste 100 jaar. Als oogstmaand was Juli niet bijzonder gunstig, een meevaller was ongetwijfeld de geringe regen val in de eerste drie weken van Augustus; de laat ste decade van deze maand was daarentegen bijzon der nat. Van de herfstmaanden kan als bijzonderheid nog worden vermeld het zeer lang uitblijven van de eerste flinke nachtvorst. Op enkele vorstgevoelige plaatsen werd omstreeks half September hier en daar nachtvorst waargenomen, voor het grootste deel van het land kwam de eerste „killing frost" zoals de Engels sprekende landen de nachtvorst noemen die belangrijke schade veroorzaakt van het seizoen eerst in de nacht van 23 op 24 Novem ber. In het Zuidwesten van het land duurde het tot omstreeks half December voordat daar mini mumtemperaturen beneden 0 C. werden gemeten. Het zachte herfstweer had o.a. tot gevolg, dat het vee eerst laat in het seizoen behoefde te wor den opgestald en dat de groei van het jonge gewas zeer lang voortduurde. J. J. POST. M. SCHARRINGA. De emigratie naar Canada is min of meer een seizoen-emigratie. Dat wil zeggen, dat verreweg het grootste deel van de emigranten in de periode van Februari tot en met Juli naar Canada vertrekt. Dit houdt verband met het klimaat in Canada. Het is goed om een paar maanden in Canada te zijn voordat de winter begint. Niet alleen uit een oog punt van zich thuisvoelen in het land, maar ook omdat in die periode de werkgelegenheid het gun stigst is. Op het ogenblik staan enkele duizenden Nederlanders klaar om zeer binnenkort naar Cana da te vertrekken. Zij staan eigenlijk al met één been op de trap van het vliegtuig of van de boot. Ook in 1954 bestaat voor adspirant-emigranten de mogelijkheid om deel te nemen aan cursussen voor omscholing in de landarbeid. Behalve in de provincie Utrecht komen in alle provincies van ons land hiervoor scholingscentra. Over de plaatsen waar men deze scholingscentra zal vestigen is thans nog overleg gaande met de Stichting voor de Landbouw. De aanmelding voor deze cursussen moet geschieden bij de kantoren van de particuliere emigratie-organisaties. Een spoedige aanmelding is in verband met de aanvangstermijn van de cursussen wel gewenst. Door de genoemde aanmeldingskantoren kunnen alle inlichtingen over de omscholingscursussen worden verstrekt. ik m i ami K m i K m Jun. Jul. Jluq. Je/at. met een gemiddelde overdagtemperatuur van bijna 2 boven normaal. Het jaar 1953 was iets minder zonnig dan nor maal; gemiddeld bedroeg het percentage zonne schijn 31 tegen 33 normaal. Slechts 4 maanden gaven meer zonneschijn dan normaal n.l. Januari, April, Augustus en September. Vervolgens nog enkele opmerkingen over de maanden afzonderlijk. December (1952), de eerste wintermaand, begon met droog vriezend weer, de vorst was echter van korte duur en de temperatuur steeg in de 3e de cade boven de normal,e waarde. Opvallend is zie de temperatuurlijn dat wij ditzelfde beeld ook in de beide volgende maanden terugzien, n.l. een koude eerste decade met een sterke stijging van de temperatuur in de tweede helft van de maand. Wat de neerslag betreft, zien we een ander beeld; de eerste decade van December en Januari was Voor Uw benodigde INLANDSE EN IMPORT naar Import - Export POSTBUS 36.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 7